Uusimmat artikkelit
Yli sata vuotta sitten suomalaisissa pikkukylissä tapahtui kauheuksia – vaietut sisällissodan tarinat pääsevät esiin uusissa tietokirjoissa
Pyhtääläislähtöinen tietokirjailija Sanna Lönnfors huomasi puutteen paikallisessa sotahistorioinnissa ja paikkasi sen itse.
Lapin Sotaveteraanipiirin kunniajäsen Jorma Savukoski on kuollut
Sotaveteraanityön tunnettu puolestapuhuja oli kuollessaan 95-vuotias.
Museokeskus Tiklaksen suunnitelmat etenevät – Suojeluskunta- ja lottamuseossa puolestaan juhlistetaan Lotta Svärd -järjestöä
Henkilökunta muutti jo syksyllä Vapaudentiellä sijaitsevan Tiklaksen tiloihin.
Kuvat ainutlaatuisesta keisarin matkasta tulivat julki – Museovirasto toi kymmeniätuhansia valokuvia kaikkien katsottavaksi
Keisari Aleksanteri III teki 1800-luvun loppupuolella kaksi matkaa Lappeenrantaan. Niistäkin matkoista on nyt entistä paremmat kuvat tarjolla Museoviraston uudessa palvelussa.
Kansakunnan kohtalon tulkki – Väinö Linnan syntymästä on 20.12. kulunut 100 vuotta
Henkilökuvia ja klassikoita – Väinö Linna 100 vuotta
Historiavisa: Miten kodit valaistiin ennen lamppujen yleistymistä? Mikä aine loisti valomainoksissa 1930-luvuilta alkaen?
Testaa tietosi valosta ja pimeydestä.
Aira Samulin pelastui talvisodassa viime hetkillä – "Sotilas oli järkyttynyt, että olimme siellä vielä"
Aira Samulin ei osannut arvata, että hänen isänsä sanat määrittäisivät hänen koko elämänsä suunnan.
Mitä Cheek räppäsi, mitä Tarja Halonen sanoi tennarimiehelle ja miten ilmastoteema on näkynyt Linnan juhlissa? Testaa, mitä muistat boomereiden superbileistä
Kokeile, onnistutko yhdistämään oikean pään ja puvun. Linnan juhlien visa kertoo armotta, oletko superboomeri.
Vuoden Lotta Aira Samulin: Korona on sodankäyntiä kodin lämmössä
Lotta Svärd Säätiö kiittää tunnustuksellaan Samulinia tämän tekemästä työstä mielenterveyden, nuorten ja vanhusten hyväksi.
Historiavisa: Mitä Englannin kuningatar lahjoitti presidenttiparille? Mitä Gerda Ryti harrasti?
Mitä tiedät presidenttien puolisoista?
Historiavisa: Mitä ruiskumestari teki? Selvisikö tuomiokirkko Turun palosta?
Kuinka tulipaloja torjuttiin ennen?
Jalkaväkimuseo kiinnosti kävijöitä tänä kesänä
Ensi vuosi tuo mukanaan uusia näyttelyitä.
Antti Rasilo julkaisi isänsä sotapäiväkirjan kirjaksi – reilu parikymppinen opiskelija näki sodan etulinjassa
Kuuntele Antti Rasilon kokemukset kirjan tekemisestä.
Ajatuksilla iloa elämään
Flamingot onkin kai valkoisia. (Sei liity tähän mitenkään.)
Historiavisa: Mistä lipeää tehtiin? Milloin pölynimurit tulivat kotitalouksiin?
Mitä tiedät entisaikojen pyykkäys- ja siivoustavoista?
Upseeria takapuolesta purrut rajakoira sai tappotuomion – edes myrkky ei nitistänyt Suomen ensimmäistä rajakoiraa
Rajakoira Caesar on yksi uudistuneen Rajamuseon vetonauloista.
Moukarin SE-nainen Krista Tervo ei pidä mestaruutta itsestäänselvyytenä: "Saamme ehkä Suomen historian kovimman naisten kisan aikaan"
Krista Tervon kesän kymmenen parhaan tuloksen keskiarvo ylittää 70 metrin rajan. Tästä huolimatta hänen itseluottamuksensa ei ole tapissa Kalevan kisoissa.
Historiavisa: Kenen mukaan Ullanlinna Helsingissä on nimetty? Entä missä sijaitsi katolisella ajalla nunnaluostari?
Testaa tunnetko paikkojen ja paikkakuntien historiaa.
Oletko aina haaveillut omasta linnasta? Upea keskiaikainen kartanolinna on majoittanut aatelissukuja, ja nyt sille etsitään uutta omistajaa
Suitian linnan Antti Herlinin kanssa viisi vuotta sitten ostaneet Rehnbergin veljekset myyvät nyt linnaa eteenpäin.
Puolangan pessimistit saivat oman talon – toiminnanjohtaja: "Kiinteistösijoitukseksi sitä ei voi sanoa"
Yhdistyksen toiminta on keskittynyt nyt samojen seinien sisälle.
Historiavisa: Kuka valvoi kahvikieltoa ja mikä oli perkolaattori?
Kahvi ja tee olivat pitkään rikkaiden ylellisyystuotteita.
Juventuksessa suomalaisväriä myös ensi kaudella: Tuija Hyyrynen teki vuoden jatkosopimuksen italialaisjätin kanssa
Tuija Hyyrynen jatkaa tutussa seurassa Italiassa.
Salpalinjan rakentaminen alkoi 80 vuotta sitten
Joensuun Marjalan bunkkerimuseon kunnostyöt maksoivat 120 000 markkaa. Museo avattiin asuntomessujen yhteydessä vuonna 1995.
Venäjä alkaa tutkia suomalaisten toimia Karjalassa jatkosodan aikana mahdollisena kansanmurhana – Tutkija: Ikivanha juttu
Venäjän tutkintakomitean tiedotteessa viitataan Suomen perustamien vankileirien asumisoloihin sekä ruoka- ja työnormeihin.
Pekka Kuusisto ja Paula Vesala laulavat sodan tarinaa naisen näkökulmasta: “Sodan käyneet ovat koronapandemiassa suurimman uhan alla”
Kiestinki-levy kertoo erilaisen sota-ajan tarinan.
Tämä nainen tulkkasi Suomen historialliseen poikkeustilaan – Outi Huusko päätyi yli miljoonan suomalaisen silmien eteen
Elämää synnytyssalista haudan reunalle tulkannut Outi Huusko pitää hallituksen tiedotustilaisuuksia yhtenä uransa merkittävimmistä tapahtumista.
Sukella sisään mystiseen Sankt Nikolaihin ja 3 muuhun hylkyyn Suomen edustalla – liian samea vesi estänyt jopa tutkijoita näkemästä niitä näin selvästi
Suomen merimuseo on 3D-mallintanut kuusi historiallista laivahylkyä, jotka makaavat Ruotsinsalmessa Kotkan edustalla. Niistä neljän mallinnukset on nyt julkaistu.
Arvi Lindin kolumni: Terveiset karanteenista
Kulkutautien torjunnassa varovaisuus on viisautta, muistuttaa Arvi Lind.
Maanantai 16.3.2020 (radio)
Suomi ottaa käyttöön valmiuslain koronaviruksen takia. Rajat laitetaan kiinni, koulut suljetaan ja julkiset kokoontumiset kielletään.
Puolustusvoimissa aiemmin työskennellyt mies todettiin syylliseksi Suomen historian suurimpaan luvattomaan asekätköön – luuli, että aseita saa myös myydä
Kouvolassa tehtiin kesällä 2018 suuri asetakavarikko.
Hetkiä talvisodan nuorista värikuvina – kylmän ja ankaran sodan aikana myös hymyiltiin kameralle
Värjäsimme vanhoja talvisotakuvia tekoälyn avulla värillisiksi.
Näin tehtiin juttu värillisistä talvisotakuvista
Käytimme keinoälyä apuna värjäämään tukun mustavalkokuvia.
Perjantai 13.3.2020 (radio)
Koronaviruksen leviämistä ei voi estää. Keinoja hidastaa koronan leviämistä. Muutoksia koronaviruksen takia. Talvisodan loppumisen muistopäivä. Säätietoja.
Toimittajalta: monelle suomenvenäläisille talvisota on vieläkin herkkä ja kipeä asia
Venäläisen nimen omaavien ihmisten lojaliteettia Suomea kohtaan on epäilty, vaikka talvisodassa taistelleet suomenvenäläiset sotilaat todistivat epäilyt turhiksi.
Suomenvenäläisten talvisota – venäläisen nimen omaavat sotilaat puolustivat kotimaataan yhtä urheasti kuin suomenkielisetkin
Suomalaisilla sankarihautausmailla valkoisten ristien alla viimeisen leposijan ovat saaneet kymmenet suomalaisnuorukaiset, joiden äidinkieli oli venäjä. He antoivat henkensä isänmaan puolesta, vaikka isänmaa ei aina suhtautunut heihin suopeasti. Talvisota päättyi tasan 80 vuotta sitten.
Perjantai 13.3.2020 (tv)
Koronaviruksen leviämistä ei voi estää. Suomalaiset ostavat ruokaa ja vessapaperia varastoon. Talvisota päättyi 80 vuotta sitten. Säätietoja.
Lukiolaiset sytyttivät 105 kynttilää talvisodan sankarihaudoille ja kertoivat omista peloistaan: "Tarpeen tullen sisua ja yhteishenkeä löytyy nykyäänkin"
Talvisodan päättymisestä on kulunut 80-vuotta.
Talvisodan muistotilaisuudet peruttu koronaviruksen takia Kajaanissa, Kuhmossa ja Paltamossa – järjestäjät näkevät ratkaisussa talvisodan henkeä
Järjestelytoimikunnan puheenjohtaja näkee tapahtumien perumisen merkkinä talvisodan hengestä.
"Kyllä täällä toimeen tulee, vanhat ja kokeneet miehet antavat hyviä neuvoja" – kuvat ja kirjeet kertovat talvisodassa kaatuneen koulupojan tarinan
Vapaaehtoisena talvisotaan lähtenyt Ilppo Aaltonen ehti olla rintamalla viikon. Muistot 19-vuotiaan sodasta ovat säästyneet perheen tekemässä albumissa.
Talvisodan päättymisen muistohetki Helsingin tuomiokirkossa perutaan koronaviruksen vuoksi – kellot soivat silti kautta maan
Valtakunnalliseen tilaisuuteen oli tulossa sekä veteraaneja että valtiojohtoa.
Suomen ja Ruotsin ilmavoimien hävittäjät tekevät yhteisen ylilennon Oulussa perjantaina talvisodan päättymisen muistoksi
Vapaaehtoinen ruotsalainen lentorykmentti otti vastuun Pohjois-Suomen ilmapuolustuksesta tammikuussa 1940.
Talvisodan päättymisen 80-vuotispäivä näkyy Ylen ohjelmistossa
Talvisota päättyi 13.3.1940.
Sotamuistelut täyttävät taas lehtitelineet – Tutkija: Talvisodan henki on klisee, jota pitäisi edelleen ravistella
Historiantutkija Tuomas Tepora ja Ilta-Sanomien Simo Holopainen keskustelivat historiaa käsittelevästä journalismista Ylen aamun Viimeisessä sanassa lauantaina.
Talvisodan muistomerkin luonut kuvanveistäjä Pekka Kauhanen on kuollut
Ilmeikkäistä metalliteoksista tunnettu taiteilija menehtyi 65-vuotiaana.
Historian pistari: Testaa, tunnetko itsenäisen Suomen historiaa!
Testaa osaamisesi historian 3. kurssin aiheista.
Uutta tutkimustietoa poltetun maan taktiikan käytöstä talvisodassa: paikalliset asukkaat halusivat itse polttaa omat talonsa
Pelkästään Suojärven Suvilahden taajamassa pantiin palamaan 400 asuintaloa.
Maanantai 17.2.2020 (radio)
Kiinteistöpalvelualalle ei tule lakkoja. Talvimyrsky katkaisi sähköt monilta kodeilta. Ruotsin kouluihin ei tule huivikieltoa. Talvisodan loppumisesta on pian kulunut 80 vuotta.
Kajaanin suurpommituksista 80 vuotta – kaupunki oli kuin tulimeri, mutta siviiliuhreja tuli hämmästyttävän vähän
Kaupungin keskustasta jäivät pommituksista jäljelle vain kirkko ja Raatihuone.
Professori Kirsi Vainio-Korhonen: Naisten ja lasten historia ei ennen ollut historiaa lainkaan
Naiset päästivät arjenhistorian pannasta
Thyssenkrupp päättää hissiliiketoimintojen myynnistä helmikuun loppuun mennessä
Ostajakandidaateista Kone vahvisti tiistaina mediatiedot, että yhtiö on tehnyt ei-sitovan tarjouksen Thyssenkruppin hissiliiketoiminnoista.