Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Heikki Laukkanen nojaa vakavana kaiteeseen Kauppakeskus Stellassa.

Neljä Eloisan päättäjää eduskuntaan! Hallituksen puheenjohtaja Laukkanen: ”Meillä on nyt suora yhteys”

Etelä-Savon hyvinvointialueen valtuuston puheenjohtaja, kaksi hallituksen jäsentä ja myös yksi valtuutettu tulivat valituksi eduskuntaan.

Antti Häkkänen

Kokoomuksen äänikuningas Antti Häkkänen kahmi Kaakkois-Suomen vaalipiirissä yli 9 prosenttia kaikista äänistä

Häkkänen oli valtakunnassa Kokoomuksen toiseksi isoin ääniharava Elina Valtosen jälkeen.

Antti Häkkänen.

Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Antti Häkkänen haluaa lisätä sotilasuran houkuttelevuutta

Mäntyharjulta kotoisin olevan kokoomuslaisen Antti Häkkäsen mukaan Suomen turvallisuuden takaamiseksi tarvitaan ennustettavuutta. Lisäksi sotilasurasta tulisi tehdä houkuttelevampaa.

Kokoomuksen kansanedustaja Antti Häkkänen

Kokoomuksen Häkkänen ihmettelee vitkastelua: ”Nato-laki on käsiteltävä tällä vaalikaudella”

Puolueiden pitää linjata pian, aikovatko ne päättää Nato-laista ennen vaaleja vai lykätäänkö ratkaisu uudelle eduskunnalle.

Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Antti Häkkänen (kok.).

Suomi voisi lähettää muutamia Leopard-tankkeja Ukrainaan, sanoo Antti Häkkänen

Kynnys Leopard-taistelupanssarivaunujen lähettämisestä Ukrainaan on pysytellyt korkeana Euroopassa. Suomen mahdollisuus lähettää Leopardeja Ukrainaan oli esillä Ykkösaamun suorassa lähetyksessä.

Suomalaisia varusmiehiä sotaharjoituksessa.

Puolustusvaliokunta puoltaa Nato-jäsenyyttä – vasemmistoliitto jätti eriävän mielipiteen

Eduskunnan puolustusvaliokunta puoltaa Suomen jäsenyyttä sotilasliitto Natossa. Vasemmistoliiton Markus Mustajärvi jätti eriävän mielipiteen lausuntoon.

Justitieminister Antti Häkkänen (Saml).

Ykkösaamussa Antti Häkkänen – mitä haluat kysyä puolustusvaliokunnan puheenjohtajalta?

Suomen Nato-jäsenyys ja Ukrainalle annettava järeämpi aseapu ovat viikon puheenaiheita.

Turvallisuustutkija, prikaatikenraali evp. Juha Pyykönen A-studiossa.

Entinen Naton esikuntaupseeri A-studiossa: Suomi tarvitsee lisää ydinaseosaamista

Prikaatikenraali evp. Juha Pyykönen ei pidä Naton ydinaseiden sijoittamista Suomeen todennäköisenä tai tarpeellisena.

Naton päämaja Brysselissä kuvattuna syksyisen pellon takaa.

Hyödyt Natoon liittymisestä ilman Ruotsia olisivat hyvin pienet, arvioi asiantuntija

Turkki jarruttaa Ruotsin Nato-jäsenyyden hyväksymistä. Julkisuudessa on keskusteltu siitäkin mahdollisuudesta, että Turkki ratifioisi vain Suomen hakemuksen. Jäsenyys edellyttää kaikkien Nato-maiden hyväksynnän.

Kuningataar Elisabet 2.6.2022.

Perjantai 9.9.2022 (radio)

Kuningatar Elisabet on kuollut. Britanniassa perutaan tapahtumia kuningatar Elisabetin kuoleman takia. Ulkoministeriö Helsingissä valaistaan juhlavalaistuksella kuningatar Elisabetin muistoksi. Puolustusvaliokunnan uusi puheenjohtaja on Antti Häkkänen. Kesä on ollut Euroopassa ennätyslämmin. Sääennuste.

Mäntyharjulainen kansanedustaja Antti Häkkänen hymyilee kameralle Kisalan avajaisissa.

Antti Häkkänen valittiin puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi

Puheenjohtajuus varmistui valiokunnan kokouksessa perjantaina.

Antti Häkkänen puhuu.

Kokoomus esittää Antti Häkkästä eduskunnan puolustusvaliokunnan johtoon – voitti Jukka Kopran äänin 18–12

Kokoomuspuheenjohtaja Petteri Orpo ilmoitti jo keväällä, että hän luopuu puolustusvaliokunnan puheenjohtajuudesta Nato-jäsenyyden eduskuntakäsittelyn jälkeen.

Kuvakombinaatio kahdesta kuvasta: Antti Häkkinen ja Jukka Korpa

Antti Häkkänen tai Jukka Kopra nousemassa kokoomuksesta puolustusvaliokunnan johtoon

Petteri Orpo johti eduskunnan puolustusvaliokuntaa Ilkka Kanervan kuoleman jälkeen Suomen Nato-jäsenyyden haun ajan. Eräiden arvioiden mukaan Häkkänen olisi vahvempi ehdokas tehtävään.

Kansanedustaja Wille Rydman näkyy hartioista ylöspäin puku päällä.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen Wille Rydmania koskevasta artikkelista: "Käsittämättömiä tapahtumakulkuja"

Helsingin Sanomat uutisoi sunnuntaina Rydmaniin kohdistuvista väitteistä, joiden mukaan Rydman olisi käyttäytynyt ahdistavasti nuoria naisia ja tyttöjä kohtaan. Rydman on itse kiistänyt väitteet.

Kansanedustaja Jussi Halla-aho A-Talkissa.

Vahvaa sotilaallista turvaa, riski sotilaallisiin konflikteihin – tunnetuilla kansanedustajilla vaihtelevia arvioita Suomesta Nato-maana

Ratkaisu Suomen Nato-päätöksestä lähestyy, ja hakeutuminen puolustusliiton jäseneksi alkaa näyttää todennäköiseltä.

Suomalaisia rannikkojääkäreitä Nato Trident Juncture 18 -harjoituksessa Trondheimissa, Norjassa.

Eteläsavolaisista kansanedustajista moni empii vielä Nato-kantaansa, mutta myöntää turvallisuustilanteen muuttuneen

Yle kysyi viideltä eteläsavolaiselta kansanedustajalta, tulisiko Suomen liittyä puolustusliitto Natoon. Enemmistö kansanedustajista toteaa, että Venäjän hyökkäys Ukrainaan on muuttanut Suomen ja Euroopan turvallisuustilannetta.

Ympäristöministeri Krista Mikkonen ympäristöministeriön edustalla Helsingissä.

Kansalaistottelemattomuus jakaa mielipiteitä – sisäministeri: Se on tapa vaikuttaa, mutta väkivalta tai ilkivalta ei koskaan kuulu siihen

Krista Mikkosen mielestä kansalaistottelemattomuus on yksi keino vaikuttaa, mutta tekijöiden tulee aina kantaa vastuu seuraamuksista. Oppositiopuolue kokoomus ei tällaista vaikuttamista hyväksy edes mielenosoituksissa.

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä perustuslakivaliokunnan tiedotustilaisuudessa eduskunnassa Helsingissä 14. heinäkuuta 2020

Johanna Ojala-Niemelällä koronatartunta

Rovaniemeläinen kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) kertoi tartunnastaan Facebookissa keskiviikkona.

Ursula von der Leyen ja Sanna Marin.

EU-komission puheenjohtaja lupaa taklata veronkiertäjiä – kaikki on kiinni yhteistyöstä

Aiemman tietovuodon jälkeen Verohallinto keräsi miljoonia – ei siis ihme, että tuoreinkin vuoto kiinnostaa verokarhua.

Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo vaatii maataloudelta päästövähennyksiä

Ministeri Ohisalo: Maatalous on "jäänyt sivuraiteille" ilmastotoimissa – vihreät lähtevät tiukkoina syksyn budjettiriiheen

Ohisalo vaatii, että hallitus tekee loput ilmastopäätökset syyskuun budjettiriihessä, jotta Suomi saavuttaa asetetun hiilineutraaliustavoitteensa vuonna 2035.

Eduskunta hyväksyi sote-uudistuksen äänin 105-77

Historiallinen sote-uudistus hyväksyttiin eduskunnassa – katso täältä, miten kansanedustajat äänestivät

Sosiaali- ja terveyspalvelu-uudistus eli sote hyväksyttiin eduskunnassa äänin 105-77. Jutun grafiikasta näet, miten äänet eduskunnassa jakautuivat.

Vaalimainoksia Helsingissä, kuntavaalit 2017

Puolueet selittävät kannatuskyselyn tuloksia – Saarikko: En ole tyytyväinen, Häkkänen: Pormestarikuohu paisui yli äyräiden

Puolueet haluaisivat jo päästä puhumaan kuntavaalien aiheista koronaepidemian sijaan.

Muista turvavälit -kyltti Vasemmistoliiton vaaliteltalla

Ylen kysely: Sosiaalinen media vaikuttaa lähes joka toisen äänestyspäätökseen kuntavaaleissa – tulos yllätti tutkijankin

Korona voi tehdä kuntavaaleista ennennäkemättömät some-vaalit. Mitä seurauksia sillä on?

Itä-uudenmaan käräjäoikeus, Vantaan toimipiste.

Käräjäoikeus hylkäsi entisten kansanedustajien Tapani Mäkisen ja Juhani Sjöblomin korruptiosyytteet

Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden ratkaisun mukaan Tapani Mäkinen ja Juhani Sjöblom eivät ole syyllistyneet rikoksiin.

Krista Kiuru

Ministeri Kiuru: Koronatoimiin suunnitellaan tiukennuksia – taustalla uusi, entistä nopeammin leviävä virustyyppi

Britanniassa havaittua virusmuunnosta on todettu Suomessa 47 henkilöllä.

Vantaan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tapani Mäkinen puhuu asuntomessujen tiedotustilaisuudessa Vantaalla 6. toukokuuta 2015. Medialle järjestettiin ennakkoretki Vantaan asuntomessualueelle.

Kokoomuksen entiset kansanedustajat käräjillä – toista syytetään törkeästä lahjuksen ottamisesta, toista sen antamisesta

Syyttäjien mukaan Tapani Mäkinen pyrki toimimaan yrittäjien omistamien yritysten eduksi, ei edustamansa kaupungin eli Vantaan.

Handsprit och munskydd framför talarstolen

Analyysi: Tahdotko mahdottoman tehtävän? Ryhdy puoluejohtajaksi kuten Annika Saarikko ja Petteri Orpo

Vaikka Annika Saarikko tai Petteri Orpo tekisi kaiken oikein, se ei välttämättä riitä, kirjoittaa politiikantoimittaja Maria Stenroos.

Elina Lepomäki, Antti Häkkänen ja Anna-Kaisa Ikonen.

Häkkänen, Lepomäki ja Ikonen kokoomuksen varapuheenjohtajiksi

Kansanedustaja Heikki Autto valittiin puoluevaltuuston puheenjohtajaksi.

Kokouksen osallistujia kokoomuksen puoluekokouksessa Porissa Isomäen jäähallissa perjantaina 4. syyskuuta.

Analyysi: Kokoomuksen puoluekokouksessa tuskin nähdään dramatiikkaa, mutta ainakin kolmea asiaa kannattaa silti seurata

Varapuheenjohtajavaali ja uusi tavoiteohjelma puhuttavat puoluekokousväkeä, kirjoittaa Ylen politiikan toimittaja Robert Sundman.

Petteri Orpo (Saml)

Puoluekokous alkaa Porissa – Kokoomusväki koolle ensi kertaa oppositiossa, Orpo jatkoon ilman haastajia

Haastajiksi ennakoidut Antti Häkkänen ja Elina Lepomäki pyrkivät varapuheenjohtajiksi.

Joensuun torilla vaijerilukko pitää terassituolit kasassa maanantaihin saakka.

Paine alueellisiin koronarajoituksiin kasvaa – tautitilanteen erot otettava huomioon viimeistään juhannuksena

Eduskunnassa vaatimukset alueellisista koronarajoituksista voimistuvat. Hallitus voisi säätää ne käyttöön jo maanantaiksi.

Antti Häkkänen

Perustuslakivaliokunnan varapuheenjohtaja Häkkänen: Hallituksen otettava huomioon alueiden erilainen tautitilanne ravintoloita avattaessa

Häkkäsen mukaan koko maan kattavat rajoitukset olivat tarpeen vain maaliskuussa, kun koronaepidemia oli tulossa Suomeen. 

Tapani Mäkinen puhui asuntomessujen tiedotustilaisuudessa Vantaalla.

Syyttäjä: Häkkäsen ex-avustaja palautti kahdelta yrittäjältä saamansa rahat vasta poliisitutkinnan alettua

Puolustuksen mukaan 20 000 eurolla ei ollut mitään tekemistä Vantaan kaupungin asioiden kanssa.

Tapani Mäkinen puhui asuntomessujen tiedotustilaisuudessa Vantaalla.

Ex-oikeusministerin entinen erityisavustaja syytteessä törkeän lahjuksen ottamisesta

Syytteet liittyvät Tapani Mäkisen toimintaan Vantaan kaupunginhallituksen puheenjohtajana alkuvuonna 2015.

Antti Häkkänen

Lehdet: Häkkänen ja Lepomäki eivät pyri kokoomuksen johtoon haastamaan Orpoa

Häkkänen vetoaa ikäänsä ja perhesyihin, Lepomäki väläyttelee haavetta varapuheenjohtajuudesta.

Petteri Orpo

Analyysi: Kokoomuksessa Petteri Orpon haastajat odottavat, mitä kokoomuksen kannatukselle tapahtuu

Kokoomuksessa kipuillaan vielä viime eduskuntavaalien tulosta ja oppositioon joutumista.

Kokoomuksen logo valkoisessa ilmapallossa.

Pohjanmaan Kokoomus valitsee uuden puheenjohtajan

Puheenjohtajaehdokkaita on ilmoittautunut viisi.

Jussi Halla-aho, Petteri Orpo ja Antti Rinne eduskuntavaalienvaalien tulosillassa

Analyysi: Perussuomalaiset on nyt opposition johtopuolue, mutta kokenut kokoomus jyrää sen syksyllä eduskunnassa

Kokoomusjohtaja Petteri Orpolla on vuosi aikaa näyttää kyntensä oppositiossa, arvioi politiikan toimittaja Pekka Kinnunen.

Antti Häkkänen.

HS:n selvitys: Antti Häkkäsen kevään kampanjarahoituksesta lähes 100 000 euroa tuntemattomista lähteistä

Helsingin Sanomien mukaan kevään eduskuntavaalien kampanjarahoituksista noin 40 prosenttia tuli pienistä lahjoituksista, joiden alkuperää ei tarvitse ilmoittaa.

Testamentti ja mustekynä.

Finnish lawyers propose setting up official register for wills

The Finnish Bar Association says an official repository for last will and testaments would reduce inheritance disputes.

Aleksis Salusjärvi

Aleksis Salusjärven kolumni: Kovemmissa rangaistuksissa ei ole mitään järkeä

Toimivilla rikostuomioilla ja moraalilla ei ole paljoakaan tekemistä keskenään. Ainoa järkevä päämäärä kriminaalipolitiikalle on turvallinen yhteiskunta, kirjoittaa Aleksis Salusjärvi.

Väistyvän hallituksen ministerit Petteri Orpo (vas.), Anne-Mari Virolainen ja Antti Häkkänen poistuivat presidentin esittelystä Helsingissä 6. kesäkuuta.

Ylen kysely: Vajaa puolet kokoomusvaikuttajista haluaa Orpolle haastajan puheenjohtajakilpaan – suosituin vastaehdokas olisi Antti Häkkänen

Ylen kyselyssä kokoomuslaiset antavat luottamuksen puheenjohtajalleen, mutta tyytymättömyys eduskuntavaalien tulokseen näkyy vastauksissa.

Kokoomuksen Antti Häkkänen eduskunnassa Helsingissä 7. toukokuuta

Kokoomuksen Antti Häkkäsellä Kaakkois-Suomen suurin vaalibudjetti

Kaakkois-Suomen vaalipiirin äänikuningas käytti kampanjaansa 113 000 euroa.

Antti Häkkänen

"Neljä vuotta sitten naureskeltiin, että kaveri keulii" – Kokoomuksen äänikuningas Antti Häkkänen valmistautuu jo hallitusneuvotteluihin

Antti Häkkänen keräsi eduskuntavaalien kolmanneksi suurimman äänipotin Jussi Halla-ahon ja Li Anderssonin jälkeen.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle