Uusimmat artikkelit
Whatsappin päivitys toi mukanaan kanavat – tällainen tuore ominaisuus on
Myöhemmin kuka tahansa voi luoda kanavan. Tällä hetkellä kanavia näyttää olevan testikäytössä vain harvoilla ja valituilla.
Lintilä vaikenee Whatsapp-tilin kaappauksesta – tietosuojavaltuutettu pitää tapausta poikkeuksellisena
Tietosuojavaltuutetun toimistoon on tullut yksi sivullisen tekemä ilmoitus asiasta.
Oulussa Kiiminkipuiston koulun oppilaat pääsivät ulos – koulu-uhkauksen vuoksi iltapäivällä oli paikalla useita poliisin yksiköitä
Oulussa Kiiminkipuiston koululla ovat poliisit varmistamassa koulupäivää pikaviestipalvelussa torstaina esitetyn uhkauksen jälkeen.
Nuoret kokevat hymyemojin passiivis-aggressiivisena – testaa, käytätkö emojeja kuten zoomeri vai millenniaali
Työelämässä laaditaan ohjeita emojien käytöstä, koska monitulkintaiset symbolit ymmärretään helposti väärin.
Ikoninen hymiö :-) täyttää 40 vuotta – keksijä Scott Fahlman Ylelle: "Emojit ovat rumia"
Hymiön keksijä Scott Fahlman lähettää tervehdyksen suomalaisille, jotka käyttävät edelleen hymiöitä emojien sijaan.
Sota muuttaa tapaamme käyttää emojeita: Auringonkukat täplittävät somea, kun ihmiset haluavat osoittaa sympatiansa Ukrainalle
Maailmantilanteesta huolimatta emojien vakisuosikit pitävät pintansa vuosi toisensa jälkeen, koska pikkuisilla kuvasymboleilla kerrotaan eniten arkisia asioita ja tunteita.
Aleksis Salusjärven kolumni: Seitsemän sekunnin muisti – mitä tapahtuu, jos keskittymiskyvyn alamäki jatkuu
Lyhytvideot ja pikaviestit ovat looginen lopputulos vuosikymmenten ajan lyhenneestä keskittymiskyvystä. Olemme astumassa muistin jälkeiseen aikaan, kirjoittaa Salusjärvi. Kolumnin voi myös kuunnella.
Työn ja vapaa-ajan raja hämärtyy pikaviestimien pimputtaessa jatkuvasti – asiantuntijat antavat vinkkinsä viestitulvasta selviämiseen
Kuinka selvitä sekoamatta viestiketjuihin, kun älypuhelimessa on tukku sovelluksia ja työasiat tunkevat vapaa-ajalle? Kysyimme vinkkejä neljältä digitaalisen viestinnän asiantuntijalta.

Finnish security expert: Web services' concentration in Silicon Valley is a weak point
Facebook-owned sites were down for an extended period on Monday.
Analyysi: Eilinen suuri somekatko vaikutti suomalaisten elämään enemmän kuin moni ymmärtää
Milloin lähetit viimeksi tekstiviestin? Vanhemmat sukupolvet tietävät mitä tehdään, kun internet loppuu.
Third police officer sacked over far-right WhatsApp group
Several officers have been fired after the discovery of a group united by shared extremist ideology.
Jo kolmas poliisi sai potkut epäillyistä äärioikeistoyhteyksistä – miehellä kytköksiä myös Ukrainaan
Itä-Uudenmaan poliisilaitos on irtisanonut vanhemman konstaapelin, joka vuoti poliisin rekisteristä tietoja sivulliselle. Mies myös osallistui sopimattomaan viestittelyyn ja luovutti kiikaritähtäimen toimitettavaksi sota-alueelle Ukrainaan.

Moni käyttää omaa ihonväriään tummempia emojeja – Sopiiko valkoisen somettajan viestitellä ruskealla peukulla?
Vuoden 2021 uudet emojit tunnistavat ensimmäistä kertaa kumppanit, jotka ovat keskenään erivärisiä.
Sisä-Suomen poliisi tutkii useita Whatsapp-sovelluksen kaappauksia
Poliisin mukaan sovelluksia on kaapattu numerokoodeja pyytämällä.

Trumpin kannattajien suosiman Parler-pikaviestipalvelun toimitusjohtaja sai potkut
Parler oli alkuaikoinaan äärikonservatiivien ja jopa äärioikeiston suosiossa.
The New York Times: Proud Boys -järjestön viestittelyssä huokuu pettymys Trumpiin – Myös QAnon-piireistä raportoidaan sekasortoisia tuntoja
Äärioikeistolaiset ryhmät etsivät nyt uutta suuntaa, arvioivat lehden haastattelemat asiantuntijat.
Sovellusten ehtoja hyväksytään, sillä niitä on vaikea löytää ja ymmärtää – näin Whatsappin käyttäjät kommentoivat käyttöehtokohua katugallupissa
Viestintäpalvelu Whatsappin päivitys on herättänyt närää maailmalla, mutta katugallupissa asiaan suhtaudutaan rauhallisesti.
Selvitimme suosituimpien viestisovellusten erot – Onko Whatsappille, Telegramille ja Signalille vaihtoehtoja?
Signal on saanut kehuja tietoturvastaan, Telegram aiheuttaa päänvaivaa sovellukseen pesiytyneiden ääriryhmien propagandan takia.
Viestipalvelu Whatsapp lykkää uusia käyttöehtoja yksityisyyshuolten takia
Käyttöehtojen muutos herätti pelkoa viestien salauksen heikkenemisestä ja aiheutti joukkopakoa muihin palveluihin.

Myös suomalaisten käyttäjien on hyväksyttävä Whatsapp-viestipalvelun uudet käyttöehdot – jos ehtoja ei hyväksy, sovelluksen käyttö loppuu
Euroopan alueella käyttöehtojen muutokset koskevat pelkästään Whatsapp Business -palvelua.
Salesforce ostaa Slackin 27,7 miljardilla dollarilla
Kauppa on Salesforcen historian suurin.
"Organisaation näkökulmasta Whatsapp on katastrofi", sanoo digikonsultti – mahdoton hallinnoitava, silti käytössä työpaikoilla
Ryhmien hallinta on käsityötä ja se mahdollistaa myös virheitä.

Katso, kuinka usein Mmiisas, Herbalisti, Tume tai Sara Sieppi vastaavat seuraajilleen – tutkimme kommentoiduimmat ja tykätyimmät some-vaikuttajat
Ylen analyysistä selviää, millaisia emojeita some-vaikuttajien kommenttilaatikoissa käytetään.

Varo WhatsApp-tilisi vahvistuskoodin kalasteluyrityksiä – älä koskaan kerro koodiasi kenellekään
Vahvistuskoodin kalastelija yrittää kaapata tilisi ja onnistuu samalla usein myös estämään pääsyn omalle tilillesi.
Essote vastaa arkisin chatissa kotihoidon asiakkaiden ja heidän läheistensä kysymyksiin
Tiistaina avattavassa pikaviestipalvelussa kysymyksiin vastaa hoitaja.
Riitta Uosukaisen, 56, työyhteisö siirtyi nettiin ja pian videopalavereihin alkoi ilmestyä kasvoja – Tutkija: Näin viestit etätöissä
Työkaverin läsnäolo muuttui viesteiksi ja videopuheluiksi, mutta ajan kanssa se voi jopa syventää suhdetta kollegoihin.
Ikivanha huijauskirje alkoi levitä kuin kulovalkea Whatsappissa koronakriisin keskellä – Martinellia ja Paavin tanssia ei tarvitse nyt pelätä
Asiantuntijan mukaan ketjukirjeitä ei kannata laittaa sokkona liikkeelle.
Lapissa on kalasteltu alakouluikäisten poikien puhelinnumeroita – poliisi kerää näyttöä eteläsuomalalaisesta miehestä
Mies on poliisin tiedossa, ja hänestä on tehty useita rikosilmoituksia ympäri Suomen.

Nuorten suosima Kik-viestipalvelu lopettaa toimintansa – yhtiö keskellä kryptovaluuttataistoa
Parhaimmillaan palvelulla oli noin 300 miljoonaa käyttäjää.

Facebookissa, Instagramissa ja WhatsAppissa ongelmia ympäri maailmaa
Häiriöt koskevat kuvien lataamista.

Facebook julkisti pitkään huhutun oman digitaalisen valuuttansa
Valuutalla voisi maksaa palveluita ja sitä voisi siirtää käyttäjien välillä.

"Poistin ryhmät, turha loukkaantua" – lukijat listasivat 10 vinkkiä, joilla pikaviestien sarjatulitus loppuu
Yllättävän moni saa päivittäin satoja, jopa tuhansia pikaviestejä. Tutkija pitää määrää hurjana.

Facebookin katkos sai ihmiset vaihtamaan viestintäsovellusta – Telegramille yli 3 miljoonaa uutta käyttäjää vuorokaudessa
Facebook on palaamassa toimintaan, nyt odotetaan palaavatko käyttäjät.

Police warn parents about WhatsApp group targeting kids with graphic content
A WhatsApp group called 3tuntimerkinnät that's popular with kids has been sharing violent and pornographic images, according to Finnish police.

Facebookin viimeisen vuosineljänneksen tulos kasvoi 61 prosenttia edellisvuoteen verrattuna
Yhtiön arvion mukaan sen tuoteperheen palveluja käyttää päivittäin yli kaksi miljardia ihmistä.

Uudistus Facebookiin: Messenger sallii pian viestien poistamisen, mutta antaa siihen vain 10 minuuttia aikaa
Uusi ominaisuus luvattiin käyttäjille sen jälkeen, kun Mark Zuckerbergin vanhoja yksityisviestejä poistettiin kaikessa hiljaisuudessa.
Valheenpaljastaja: Maradona ei kuollut, vaikka ääniviestissä niin väitettiin – äänihuijaus on seuraava valeuutisen muoto
Ääniviesti on uusi, nousussa oleva verkkohuijauksen muoto.
Minkälaiseen keskusteluun olet törmännyt netissä?
Digitaalisissa ympäristöissä vuorovaikutus on haasteellista.

Yhdysvalloissa viranomaiset painostavat Facebookia valjastamaan Messenger-sovelluksen vakoiluvälineeksi
Rikostutkintaan liittyvällä vaatimuksella voi olla laajempia vaikutuksia viestipalveluiden viranomaisvalvontaan ja käyttäjien tietosuojaan.

Facebook kärsi Euroopassa käyttäjäkadosta, kurssi rojahti – Päästrategi: Teknologiayhtiöiden hurjin kasvuvauhti ehkä nähty
Käyttäjät viettävät analyytikoiden mukaan entistä enemmän aikaa Facebookin omistamissa pikaviestipalveluissa, joista tulojen saaminen on vaikeampaa.

Känniviestejä, epäsopivia hymiöitä ja väärälle ihmiselle lähetettyjä viestejä – katso vinkit työpaikan chattiin
Mitä tehdä, kun lemmenviesti meneekin kumppanin sijaan työkaverille? Kysyimme lukijoilta, millaisia mokia on sattunut työpaikan chatissa ja kokosimme parhaat.

Viestejä väärälle ihmiselle ja väärinymmärrettyjä hymiöitä – mokasitko työpaikan chatissa? Kerro meille!
Pikaviestien lähettely työpaikoilla lisääntyy hurjaa vauhtia, ja joskus kiireessä viestittely johtaa väärinymmärryksiin. Kerro meille kokemuksesi.
Nettiä ikä kaikki -haaste on käynnissä: Opeta läheiselle helppo digitaito!
Opeta ikäihmiselle digitaito ja autetaan kaikki verkkoon.

Maksaisitko laskusi ja lainasi WhatsAppissa tai Messengerissä – Kohta se onnistuu myös Suomessa, mutta onko maksaminen turvallista?
Muutaman vuoden sisään rahaa voi siirtää Suomessakin pikaviestipalvelun kautta yhdellä täppäyksellä. Ihmiset haluavat helppoja maksutapoja: ei enää monimutkaista kirjautumista palveluun, numeroiden näpyttelyä tai useita erillisiä sovelluksia. Keskustele aiheesta jutun lopussa.

Huonoa huumoria? Sovelluksen jumittavat haittaviestit leviävät WhatsApp-viestipalvelussa
Pilaviestit vaikuttavat ainakin Android-puhelimiin.

Venäjä kielsi suositun viestipalvelu Telegramin – yhtiö ei suostunut päästämään FSB:tä viestien kimppuun
Moskovalainen oikeisistuin antoi tänään päätöksen, jonka perusteella voidaan estää pääsyn Telegram-viestipalveluun Venäjällä välittömästi.
Ylen bot-palautekysely
Oliko botista iloa?

Moni nuori puhuu puhelimessa lähinnä äitinsä kanssa – Ilmiöön on monta syytä
Alle 25-vuotiaista suomalaisista vain puolet soittaa päivittäin puhelimella. Näytimme lapsille lankapuhelimen, katso videolta reaktiot.

Huolestuttaako Facebookin tiedonkeruu? Asiantuntija: tee nämä neljä säätöä heti omalle tilillesi
#deletefacebook leviää, mutta pitääkö Facebookista luopua tietovuotojen takia?

"Ootko pahassa paikassa?" Puhelin soi yhä harvemmin, koska meistä on tullut laiskoja, sanoo tutkija
Puhelimessa puhumisesta on tullut aikaa vievä suoritus, joka yleensä sovitaan viestillä etukäteen. Tutkijan mukaan puhelu vie niin paljon aivoenergiaa, että moni valitsee mieluummin viestittelyn.