Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Älykaiuttimia leijuu kaupungin yllä

Suomalaisopiskelijat tekivät tiettävästi maailman laajimman älykaiutinpelin, mutta laitteita ei ole juuri kellään Suomessa

Vain prosentti suomalaisista käyttää älykaiutinta, mutta niissä voi piillä äänen tulevaisuus.

Älykaiutin

Älykaiuttimilla on joskus myös ihmiskorvat – laitteiden tallenteita kuunnellaan puheohjelmien kehittämiseksi

Esimerkiksi verkkokauppa Amazonilla on tuhansia työntekijöitä tarkastamassa puhekäskyjä noudattavan Alexa-ohjelman tallenteita, kirjoittaa uutissivusto Bloomberg.

Vilja ja Varpu Valkeapää ohjaavat älykaiuttimia 29.10.2018.

Smart speaker adoption stutters over Finnish language

Smart speaker use is growing worldwide, but most Finns aren't enthusiastic about virtual assistants that can't speak Finnish.

Vilja ja Varpu Valkeapää ohjaavat älykaiuttimia 29.10.2018.

Älykaiuttimet valloittavat maailmaa, mutta Suomessa ei puheohjauksella saa taksia, leffalippuja tai paljon muutakaan

Älykaiuttimet yleistyvät verkkaasti myös Suomessa, vaikka ne eivät vielä ymmärräkään suomea.

Grafiikka

Tekoäly on jo nyt uusi perheenjäsen – kodin virtuaalisydän paistaa kohta kinkut ja pyytää kaveria kaljalle

Teknologiajätit kehittävät kilpaa uusia puheohjattavia laitteita kuluttajamarkkinoille. Älykaiuttimet ymmärtävät pian myös suomea.

Sonyn IFA-messuilla julkistama älykaiutin käyttää Google Assistant -puheohjausta.

Yle Berliinin elektroniikkamessuilla: Älykoti rakentuu pala kerrallaan

Teknologiayritykset ovat jo vuosia vakuuttaneet kuluttajia älykotitekniikan hyödyistä. Berliinissä parhaillaan järjestettävillä IFA-messuilla älykoti on jälleen näyttävästi esillä.