Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

en kvinna radar mynt i en glasburk

Kiristynyt taloustilanne on lisännyt lainojen korkosuojauksen suosiota – Itä-Suomessa varaudutaan tulevaan talveen

Pankkien asiakkaat ovat kiinnostuneita muun muassa rahastosäästämisestä. Sen sijaan asuntolainojen lyhennysvapaita on kyselty kesän aikana vain vähän.

Vain muutama pikalainayritys myöntää  enää alle 2000 euron pikavippejä.

Oikeus pani vippifirman kuriin

Markkinaoikeus on linjannut, että maksullisen takauksen kustannukset on laskettava osaksi luoton todellista vuosikorkoa. Markkinaoikeus on kieltänyt pienlainayhtiö Vipster Oy:tä myöntämästä kuluttajille luottoja, joiden todelliset korkokustannukset ylittävät lakisääteisen rajan. Kuluttaja-asiamies pyysi markkinaoikeutta puuttumaan asiaan.

Hovioikeudet ovat jo puuttuneet vertaislainojen liian suuriin korkoihin.

Vertaislainoille pikavippien kohtalo

Vertaislainoista on tullut uusi pikavippibisneksen hämmentäjä. Vertaislainoja ei tällä hetkellä säännellä lailla. Vertaislainayritykset ovat perineet alle 2 000 euron luotoista satojen prosenttien suuruisia korkoja.

Sinikka otti 600 euron pikalainan. Samat omistajat myönsivät luottoja, myivät niihin takauksia ja perivät viivästyneitä maksuja.

Vippifirmoilla kytkyjä perintäyhtiöihin

MOT kertoo pikavippien takia vaikeuksiin joutuneen Sinikan tarinan. Sinikka on törmännyt moniin kiinnostaviin ilmiöihin, kuten siihen että pikalainayrityksillä on tiiviitä yhteyksiä perintäyrityksiin.

Pikavippimetkut 2.0: käsikirjoitus

Lue ohjelman käsikirjoitus.

Vain muutama pikalainayritys myöntää  enää alle 2000 euron pikavippejä.

Pikavippikorot edelleen jopa 800 prosenttia

Pikavippibisnes on viime vuosina laajentunut villisti. Vippien vuosikorot ovat nousseet jopa satoihin prosentteihin.