Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Porin kaupunginjohtaja Lauri Inna.

Kaupunginjohtaja Lauri Inna: Nato-jäsenyys vaikuttaa myönteisesti Satakunnan kehitykseen – Porin sataman merkitys kasvaa

Porin kaupunginjohtaja Lauri Inna arvioi, että Suomen Nato-jäsenyys luo nostetta varuskuntamaakunnalle. Porin satamaan suunnitellaan uutta laituria mahdollistamaan sotilaskaluston kuljetuksia.

Porin kaupungintalo

Porin kaupunginjohtajaksi kovia hakijoita – mukana äitiyslomaileva ministeri ja vs. kaupunginjohtaja

Kaupunginjohtaja on tarkoitus valita marraskuun loppuun mennessä. Aiempi kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen jää eläkkeelle.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen

SDP:n vahva vaikuttaja pitää Luukkosen valintaa Porin johtoon poliittisen uransa suurimpana virheenä: "Henkilöstöjohtamisen taito oli heikko"

Muun muassa SDP:n valtuustoryhmää johtanut Esa J. Anttila korostaa, että uutta kaupunginjohtajaa tänä syksynä valittaessa esimerkiksi kaverisuhteilla ei pidä olla merkitystä.

Sommarbild av stadsdirektören i parkmiljö.

Luukkonen julistaa lomarauhan Porin Reposaaressa

Lomarauhan julistuksen jälkeen Aino-Maija Luukkosella ei ole enää Porin kaupunginjohtajan virkaan liittyviä tehtäviä. Porin vs. kaupunginjohtaja on huomisesta lähtien Lauri Kilkku.

Valkotukkainen nainen.

Suositun "Porisuhdeneuvojan" esikuva liikuttui eläköitymisestään ja huudatti eläköötä Porin kaupungille

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen jää eläkkeelle. Hän esitteli valtuustolle taulun, jonka hänestä oli tehnyt edesmennyt Jyrki Kangas.

Aino-Maija Luukkonen golf-kentällä

Porin eläköityvä kaupunginjohtaja povaa kuntatalouteen vaikeaa vuotta 2024 – Aino-Maija Luukkonen keskittyy pian golfkentän hiekkaesteisiin

Talousongelmat ovat olleet jatkuva peikko Satakunnan pitkäaikaisimmalle kaupunginjohtajalle, joka jää virallisesti eläkkeelle helmikuun alussa.

Porin kaupungintalon sisäänkäynti

Kuntatutkija: Porin uusi johtaja pitäisi valita ammatillisin perustein, ei jäsenkirjalla

Kuntatutkija Jenni Airaksisen mielestä jäsenkirjalla ei pitäisi olla enää merkitystä valinnassa, kun Porissa keväällä päädyttiin hylkäämään puhtaasti poliittinen pormestarimalli. Porissa aletaan hakea uutta kaupunginjohtajaa kesän jälkeen.

Lentokone lentokentällä. Kenttähenkilökuntaa.

Porin kaupunki sai vain yhden tarjouksen lentoliikenteen konsultoinnista

Kaupunki haluaa jatkaa Porin ja Helsingin välisiä lentoja jatkossakin, mutta haluaa konsultin avustuksella saada lentoliikenteelle mukaan myös muita rahoittajia.

Lentokone Porin lentokentällä

Porin kaupunginjohtaja jäänee ilman syytettä lentoliikenteen konsulttijupakassa

Lounais-Suomen poliisi selvitti esitutkinnassa, käyttikö kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen virka-asemaansa väärin ostamalla kaupungille konsulttiyhtiön palveluita kilpailuttamatta niitä hankintalain mukaisesti.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen syö leipää ja juo kahvia Porin kaupungintalolla kaupunginhallituksen huoneessa tiedotustilaisuudessa 26.9.2019.

Pori hylkää pormestarimallin – Aino-Maija Luukkosen seuraajakin on kaupunginjohtaja

Porissa toiminut puolueiden yhteinen organisaatiotoimikunta on punninnut kaupunginjohtaja- ja pormestarimallin etuja. Pormestarimalli on ollut erityisesti demarien toive, mutta se ei toteudu.

Sketsihahmo Porisuhdeneuvoja Luukkone

Porisuhdeneuvoja naurattaa parodioitua kaupunginjohtajaakin vedet silmissä – Joonas Nordmanin Luukkone on oivaltavaa kuntamarkkinointia

Joonas Nordmanin tähdittämä markkinointikampanja on iskenyt muidenkin kuin porilaisten hermoon. Parodioitu kaupunginjohtaja yllättyi alter egonsa suosiosta, ja kuntamarkkinoinnin asiantuntija kiittelee rohkeutta.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen maski päässä Porin valtuuston kokouksessa 24.8.2020.

Valtuustoryhmien johtajat: Jos Poriin tulee uusi kaupunginjohtaja, tehtävä on määräaikainen – kokoomus ratkaisee, päätyykö Pori pormestariin

Useiden suomalaiskaupunkien lailla Porissa pohditaan, pitäisikö kaupungin siirtyä pormestarimalliin. Kokoomus on ratkaisijan paikalla, kun valtuusto tekee asiasta päätöksiä.

Stadsdirektör Aino-Maija Luukkonen med parkbänkar och stadshuset i bakgrunden.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen jää eläkkeelle

Porin kaupunginjohtaja kertoi Twitterissä suunnitelmistaan jäädä eläkkeelle viimeistään maaliskuussa 2023. Hän jättäytyy kaupunginjohtajan tehtävistä lomille kuitenkin jo tulevana kesänä.

Porin kaupungintaloa

Porin kaupungin johtoporras kokoontui juhlimaan iskelmätähteä välittämättä yksityistilaisuuksien rajoituksista

Iskelmätähti Eino Grönin kunniaksi järjestettiin lounas, josta otettuun kuvaan on mahtunut kahdeksan ihmistä. Hallitus suosittelee, että yksityistilaisuuksissa ei olisi koronan takia yli viittä oman perheen ulkopuolista.

Porin kaupungintalo ovi

Luukkosen budjettiesitys 6,3 miljoonaa euroa alijäämäinen – ehdotuksessa Pori ei korota veroja eikä sopeuta

Kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen esittää Porille ensi vuodeksi nykyisiä veroprosentteja. Budjettiesityksessä ei ole merkittäviä sopeuttamistoimia.

Poliisi-kyltti

Porin lentoliikenteen konsulttisotkun poliisitutkinta alkutekijöissä – tutkinnanjohtaja toivoo, että asia selviää kahden kuukauden sisällä

Lounais-Suomen poliisi ei ole vielä tehnyt päätöstä esitutkinnan aloittamisesta eli siitä, onko asiassa syytä epäillä rikosta.

Lentokone Porin lentokentällä

Tilintarkastaja Porin lentoliikenteen konsulttisotkusta: Kaupungin olisi pitänyt järjestää kilpailutus eikä tehdä suorahankintaa

Porissa on keskusteltu alkuvuoden ajan Helsinki-lentojen kilpailutuksessa käytetyistä konsulttipalveluista.

Lentokone Porin lentokentällä

Pori tuki kiisteltyä lentoreittiä odotuksia pienemmällä summalla – säästöä 600 000 euroa

Rahaa käytettiin koronan tuomien lentokatkosten takia vain 2,8 miljoonaa euroa suunnitellun 3,4 miljoonan euron sijasta.

Porin Raatihuoneen puiston Karhu-patsas on saanut kuonolleen kasvomaskin.

Konsulttikohun tutkintapyynnöt Porin kaupunginjohtajasta – Poliisi: "Parin viikon aikana selvinnee, onko asiassa syytä epäillä rikosta"

Poliisin pitää perehtyä Porin lentoliikenteen konsulttiyhtiön kilpailuttamiseen liittyviin asiakirjoihin ennen kuin se tekee päätöksen esitutkinnan aloittamisesta.

Lentokone Porin lentokentällä

Analyysi: Porin konsulttikohussa puhutaan asiasta ja asian vierestä – tärkein kysymys jää tilintarkastajan selvityksen ulkopuolelle

Toimittaja Antti Laakso arvioi, että lentoliikenteen konsulttikohussa hankintalain tulkinnat ovat yleisön mielestä toisarvoinen asia.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen maski päässä Porin valtuuston kokouksessa 24.8.2020.

Konsulttikohu: Porin kaupunginhallitus teettää tilintarkastuksen – syytöksiä konsulttihankintojen lainvastaisuudesta

Sanomalehti Satakunnan Kansan esittämän arvion mukaan lentoliikenteen konsulttipalvelujen hankinnassa olisi rikottu lakia.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen syö leipää ja juo kahvia Porin kaupungintalolla kaupunginhallituksen huoneessa tiedotustilaisuudessa 26.9.2019.

Porin kaupunginhallitus yksimielisenä: Luukkosella ja muilla johtavilla virkamiehillä on luottamus

Kaupunginhallitus on kuullut Luukkosta liittyen Satakunnan Kansan arvioon, että konsulttipalvelujen hankinnoissa on rikottu lakia.

SDP:n Porin valtuustoryhmän puheenjohtaja Arja Laulainen.

Demarien Laulainen Porin konsulttikohusta: "Virkamiehillä on tällä hetkellä luottamus, seuraavaksi katsotaan faktoja"

SDP:n ryhmänjohtaja korostaa, että lentoliikenteen konsulttipalvelukohua tarkastellaan faktojen, ei median kirjoitusten pohjalta.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen maski päässä Porin valtuuston kokouksessa 24.8.2020.

Porin kaupunginjohtaja kiistää lehtiväitteet: "Lentoliikenteen konsulttipalvelujen hankinnassa on noudatettu lakia"

Satakunnan Kansa uutisoi tiistaina, että kaupunki olisi toiminut lainvastaisesti.

Porin kaupungintaloa

Porin talousennuste parantunut huimasti – tappiota tulossa enää alle viisi miljoonaa euroa

Vuoden 2020 tilinpäätös on todennäköisesti merkittävästi positiivisempi kuin mitä oli kirjattu talousarvioon.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen syö leipää ja juo kahvia Porin kaupungintalolla kaupunginhallituksen huoneessa tiedotustilaisuudessa 26.9.2019.

Kaupunginjohtaja iloitsee australialaisyritysten suunnitelmasta – Pori voitti viiden paikkakunnan kisan tehtaasta

Kahden australialaisyritysten suunnittelema vanadiinia tuottava tehdas työllistäisi suoraan 80 ihmistä.

Porin suomalaisen yhteislyseon koulurakennus.

Porin koulujen rajua leikkausesitystä karsittu – myös avoimet päiväkodit ja mukilat säilymässä

Kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen on muuttanut budjettiesitystään kaupunginhallituksen käsittelyn aikana.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen syö leipää ja juo kahvia Porin kaupungintalolla kaupunginhallituksen huoneessa tiedotustilaisuudessa 26.9.2019.

Pori hakemassa valtiolta lisärahaa talousongelmiensa takia

Harkinnanvaraista valtionosuuden korotusta voi saada talousongelmiin joutunut kunta.

BASe Karhu Aero lentokone. Pori-Helsinki-lennot alkoivat taas elokuun alussa. Porin lentoasema.

Satakunnassa kummastellaan: Miksi Porin lennot eivät ole mukana valtion selvityksessä?

Satakuntaliitto ja Porin kaupunki katsovat, että Porin pitää päästä mukaan, jos valtio alkaa tukea maakuntalentoja.

JHL:n logo

JHL tyrmää Porin kaupunginjohtajan esityksen 200 työntekijän vähentämisestä

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen esittää 200 työntekijän vähentämistä yt-neuvotteluilla säästöjen saamiseksi.

Aino-Maija Luukkonen Diana Bergroth-Lampinen

Porissa odotetaan virkamiesten säästöesityksiä

Hallintokunnat ja johtavat poliitikot ovat käsitelleet leikkauslistoja tällä viikolla ja ne pitäisi julkaista torstaina.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen

Porin kaupunginjohtaja kokoomuslaisten säästöehdotuksesta: "Meidän primääritehtävämme ei ole työttömien määrän lisääminen"

Pori arvioi saavansa valtiolta lisäbudjetissa 14 miljoonaa euroa ylimääräistä rahaa.

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen

Porin kaupunginjohtaja esittää kovia leikkauksia korona-ahdingossa ja lukioiden yhdistämistä: Tavoitteena kymmenien miljoonien säästöt

Porin kaupungin johto esittää poliitikoille isoja muutoksia talouden tasapainottamiseksi.

200 euron seteli.

Laskelma Satakunnan kuntien koronatappioista: Miinusta tulee yhteensä peräti 77 miljoonaa euroa

Laskelman mukaan pelkästään kuntien verotulot vähenevät lähes 62 miljoonaa euroa.

Porin kaupunginhallituksen nuija.

Pori suitsimassa uuden henkilökunnan palkkaamista: Jatkossa pitkistä työsuhteista päättänee kaupunginhallitus

Kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen esittää, että yli vuoden pituisten tehtävien avaamisesta päätettäisiin kaupunginhallituksessa.

Kaksi kattilaa, joissa porisevat kasvisliemet.

Porin kaupunki haluaa tietoja lapsiperheiden korona-arjesta

Kouluruuan noutopalvelua valmistellaan.

Varusmies pysäytti liikennettä Uudenmaan ja Varsinais-Suomen rajalla kantatiellä 52 Raaseporissa.

Porin kaupunginjohtaja: Uudenmaan rajoja ei pidä avata vielä ensi viikon jälkeen, koronan leviämisriski maakuntiin liian suuri

Kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen katsoo, että koronaviruksen leviämisen estäminen vaatii Uudenmaan sulkemisen jatkamista.

Porin karhupatsas raatihuoneen edessä

Yleisö kysyi koronasta – näin Porin kaupunginjohtaja ja terveys- ja sairaalapalvelujohtaja vastasivat

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen ja terveys- ja sairaalapalvelujohtaja Anna-Liisa Koivisto vastasivat kaupunkilaisten lähettämiin kysymyksiin koronavirustilanteesta.

Lentokone Porin lentokentällä

SK: Pori keskeyttää Helsingin reittilennot

Porin kaupunki päätyi Porin ja Helsingin välisten lentojen keskeytykseen, koska Uusimaa eristetään muusta maasta koronavirusepidemian vuoksi.

Porin vaakuna

Porissa surkea talousvuosi – tilinpäätös painui lähes 30 miljoonaa pakkaselle

Verotulojen romahdus ja perusturvan ylitykset ison alijäämän taustalla.

Porin kaupunki Kokemäenjoen yli katsottuna pimeänä joulukuun jälkipuoliskon iltana eli 18.12.2019.  Kuvassa näkyy Kivi-Poria, Raatihuone, Kirjurinluodon kärki.

Pori valmistelee asiointiapua karanteeniin joutuneille ikäihmisille – koulut kiinni keskiviikkona

Valtioneuvosto on velvoittanut yli 70-vuotiaat pysymään erillään kontakteista muiden ihmisten kanssa mahdollisuuksien mukaan.

Porin kaupunginvaltuutettu Markku Tanttinen (sd.)

Luukkonen: Ropo ei voi tehdä oikaisuvaatimusta Tanttisen jääviysepäilystä

Valtuutettu Mikael Ropo (kok.) katsoi, että "Pensselisetänä" tunnettu Markku Tanttinen (ikivihreä) toimi valtuustossa asiassa, jossa oli jäävi. Tanttinen kiistää väitteen.

Porin kaupungintalo

Pori aikoo muuttaa arvostelua saanutta julkisuuskäytäntöään: Jopa perusturvajohtajan nimi sensuroitiin esityslistoilta

Porin kaupungin tapa peittää virkoihin esitettävät henkilöt netissä julkaistuilta listoilta on herättänyt hämmennystä.

Satakunnan Kansa lehti sanomalehti

Porin kaupunginjohtaja: Satakunnan Kansan siirtyminen Sanomalle ei ole ongelma

Kilpailu- ja kuluttajavirasto on kysynyt näkemystä Alma Median maakuntalehtien kaupasta lehtien suurilta asiakkailta.

Lähihoitaja harjaa potilaan hiuksia.

Porissa omaishoidon korvaukset jäävät yhä nostamatta

Kaupunginhallituksen sijasta asia siirtyy perusturvalautakunnalle.

Lähihoitaja harjaa potilaan hiuksia.

Omaishoidon tukien nosto kaupunginhallitukselle – Pori pyrkii isoihin kustannussäästöihin perusturvasta

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen haluaa kaupunginhallituksen toimivan, jotta omaishoidon tukia saataisiin nostettua.

Lippu katolla. Lipussa keltaisella pohjalla karhun kuva.

Keskusta pettyi Porin johtamisselvitykseen: "Pähkinät löytyivät, johtajuus on kateissa"

Keskustan valtuustoryhmän mukaan Porin johtamista arvioineen raportin sisältö ei vastannut odotuksia.

Timo Aro

Porin johtamisselvityksen alkuun sysännyt Timo Aro: "Kiinnostavinta on, mitä jätetään sanomatta"

Konsulttiyhtiön torstaina julkistettu tiivistelmä ei käsittele Porin entisen kehittämispäällikön Timo Aron Porin kaupunginjohtajan toiminnasta esittämiä väitteitä.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle