Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Siniseen sairaalan työasuun pukeutunut nainen istuu kitara kädessään

Uudessa lastensairaalassa käytetään musiikkia hoitona – näin se vaikuttaa potilaisiin

Musiikkiterapialla on pitkät perinteet Suomessa, mutta lasten kivunhoidossa sen käyttö on vielä uutta.

Pehmoleluja ikkunassa sairaalahuoneessa.

Hoitaja varasti lapsille tarkoitettuja kipulääkkeitä, epäilee HUS

Epäily lääkevarkaudesta heräsi jo keväällä. Asiasta on tehty rikosilmoitus. Tapaus sattui Uudessa lastensairaalassa Helsingissä.

Inka, 3, pitelee pehmolelu ilvestä kainalossaan sairaalansängyllä.

Lastensairaalan taide on tarkasti valittu - oikea teos hyvin sijoitettuna tuo helpotusta pienille potilaille ja heidän vanhemmilleen

Lapsen vakava sairastuminen on koko perheelle raskas asia. Voisi ajatella, ettei siinä tilanteessa sairaalaan sijoitettu taide yhtään kiinnosta. Luottamusta herättävä, virikkeellinen ympäristö on kuitenkin juuri se, mitä tilanne vaatii.

Inka, 3, pitelee pehmolelu ilvestä kainalossaan sairaalansängyllä.

Hoitotakuu ei toteutunut - Inkan 1,5 vuoden odotus sydänleikkaukseen

Lasten sydänleikkaustilanne on ollut Uudessa lastensairaalassa pahasti jonoutunut. Yksi yli hoitotakuuajan odottamaan joutuneista potilaista on 3-vuotias Inka.

Hoitaja ja lasten kello Lastensairaalan ensiapuosastolla

Äiti ei tiedä, leikataanko hänen pienen lapsensa sydän Suomessa vai Tanskassa: ”Hirvittää, että vanhempien pitäisi tehdä arvio itse”

Uuden lastensairaalan jonot ovat niin pitkät, että HUS tarjoaa perheille mahdollisuutta sydänleikkaukseen Kööpenhaminassa. Nyt kaksivuotiaan lapsen perhe odottaa tietoa tulevasta.

Oona-äiti on Aatun, 5, vierellä kun tätä nukutetaan sydänkoepalan ottoa varten.

”Uusi supersydän”

Perjantain jaksossa pahoinpidellyn Anssin, 37, murtuneet kasvoluut korjataan. Aatu, 5, sai uuden sydämen viime hetkellä. Kirurgit valmistautuvat opetusmatkaan Kiovaan. Vaasan ensihoitoyksikön matkassa.

Nestori on tullut Uuteen lastensairaalaan vanhempiensa Assin ja Mikon kanssa.

“Mullistavaa hoitoa aivoihin”

Keskiviikon jaksossa Maritta, 70, saa ultraäänihoitoa aivoihin vapinan poistamiseksi. Mielen sairaus on tragedia, toteaa Johanna, 47. Nestorin, 6, leukaan asennetaan venytyslaite.

Ensihoitolääkäri Jouni Hirvioja työskentelee Turun FinnHEMS-yksikössä.

“Teemme porukalla parhaamme”

Tiistain jaksossa pikku Aaro, 2, matkustaa pitkän matkan leikkaukseen Rovaniemelle. Ann-Louisen jojoilu painon kanssa päättyy lihavuusleikkaukseen. Ensihoitolääkärin kiireinen päivä Turun FinnHEMS lääkäriyksikössä.

Inka, 3, on äitinsä Pihlan sylissä odottamassa leikkaussaliin menoa.

“Sydän on rikki"

Maanantain jaksossa Inkan, 3, sydämen väliseinän valtava aukko korjataan, jotta hän saa lisää elinvuosia. Ukrainalaissotilaan jalka rakennetaan uudelleen. Jääkiekkoilija Samun, 28, taistelu syömishäiriötä vastaan.

Kuvassa näkyy Helsingin uusi lastensairaala.

Sydänsairaita lapsia saatetaan siirtää leikattavaksi Suomesta ulkomaille – viime käden ratkaisu Uuden lastensairaalan kriisiin

Sairaaloista Göteborgista ja Kööpenhaminasta on näytetty ”varovaisesti vihreää valoa” sille, että niissä voitaisiin hoitaa Suomesta saapuvia potilaita, kerrotaan HUSista.

Taapero Uuden lastensairaalan Vuori-osastolla sateisena päivänä.

Kun koskaan ei tiedä milloin leikkaus tehdään – Hanna Käyhkö kertoo, mitä jatkuva lähtövalmius Uuteen lastensairaalaan taaperon kanssa on

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri on tehnyt itse ilmoituksen aluehallintovirastolle lasten tehohoidon kriittisestä tilasta. Taustalla on hoitajapula.

Lastensairaalan päivystyksen kyltti

16-vuotias poika sai hengenvaarallisen verenmyrkytyksen – äidin mukaan syynä on Apotti-järjestelmän ongelma, HUS kiistää yhteyden

Valviralle on lähipäivinä lähdössä kantelu, joka liittyy osin samantapaisiin tilanteisiin. Lääkärien tekemässä kantelussa on jo yli 450 allekirjoittajaa.

Rakenteilla oleva uus ilastensairaala.

Lakon yllättävä seuraus Lastensairaalan teho-osastolla: hoitajia on nyt töissä enemmän kuin ennen lakkoa

Suojelutyötä on käytetty leikkausjonojen purkamiseen Lastensairaalassa.

Sairaanhoitaja Sonja Savolainen valmistelee potilasta aivojen tietokonekuvaan.

“Riittämättömyyden tunteesta en pidä”

Viimeinen jakso kertoo terveydenhuollon sunnuntaipäivästä.

Teksti, jossa lukee Käsikirjoitus.

Lasten tehohoito äärirajoilla: käsikirjoitus

Lue tästä ohjelman käsikirjoitus.

Uusi lastensairaala Helsingissä ilmasta kuvattuna. On talvi, maassa on lunta ja aurinko paistaa kirkkaasti. Lastensairaalan seinässä on paljon eri värejä.

Tiistai 25.1.2022 (tv)

Aluevaltuustojen arvot. Kesätyöt. Uusi lastensairaala. Sää.

Anni Lamminsivu istuu sairaalan sängyllä leikkauksen jälkeen.

Anni Lamminsivun, 16, sydänleikkaus siirrettiin neljästi tehohoitajapulan takia: "Oli se aika raskasta"

Suomen sairaimpia lapsia ja nuoria hoitava Uusi lastensairaala ajautui kriisin partaalle.

Isä Vesa Luoma silittää Jaakko-vauvan päätä teho-osastolla.

Vauva elvytykseen, toisen nenämahaletku irtosi hoitajan ruokatauolla – uuden lastensairaalan teho-osasto kriisissä hoitajapulan takia

HUSin johto kiistää vaaratilanteet, mutta myöntää, että kolmasosa teho-osaston paikoista on jouduttu pitämään kiinni hoitajapulan takia.

Viljalle, 4, tehdään harvinainen keskikasvojen venytysleikkaus.

Huippukirurgit yhdistävät voimansa, jotta 4-vuotias Vilja saa tilaa hengittää

4-vuotiaalle tehdään harvinainen kasvojen venytysoperaatio.

Viljalle, 4, tehdään harvinainen keskikasvojen venytysleikkaus.

Ihminen tarvitsee ihmistä

Viljalle, 4, tehdään harvainen kasvojen venytysleikkaus.

Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen Supercellin tulevan toimiston mallitoimistossa Jätkäsaaressa Helsingissä maanantaina 29. lokakuuta

Tiistai 17.9.2019 (radio)

Hallitus sopi valtion talousarviosta. Tampereen uusi lastensairaala on avattu. Koodauskoulu Hive Helsingin opiskelijat saavat opintotukea. Storytel osti Gummeruksen. Lintujen syysmuutto on nyt vilkasta.

Teksti, jossa lukee Käsikirjoitus.

Hätähuutoja Uudesta lastensairaalasta: käsikirjoitus

Hätähuutoja Uudesta lastensairaalasta -ohjelma käsikirjoitus

Hmida on menossa kalloleikkaukseen. Junnu Leikola operoi hänet.

Vauvan kalloleikkaus

Plastiikkakirurgi Junnu Leikola leikkaa Hmidan, 5kk, kallon.

Nuutin puhekykyä korjataan leikkauksella.

Poika, jota vain vanhemmat ymmärtää

Nuutin epäselvää puhetta korjataan leikkauksella.

Tiistai 2.10.2018 (tv)

Monen suomalaisen suu on huonossa kunnossa. Hallituksella on uusi suunnitelma siitä, miten työntekijöiden irtisanomista helpotetaan. Uusi lastensairaala on voittanut Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnon. Selkouutisten uusi Asioilla-sarja tutkii, saako virastoissa palvelua selkokielellä. Säätiedot.