Uusimmat artikkelit
Purra: Maahanmuuttoryhmän neuvottelut eivät missään nimessä jatku
RKP:n eduskuntaryhmä haluaa esittää maahanmuutosta tehtyyn pohjapaperiin muutoksia.
Purra threatens to quit government talks unless "sufficient results" are reached on Friday
"Immigration as a whole is difficult," the Finns Party leader said on Friday.
Purra and Orpo: Make-or-break days for cabinet negotiations
The next few days will decide whether the Finns Party will remain in the NCP-led talks on forming a new government, the nationalist party leader said on Wednesday.
Analyysi: Perussuomalaiset pakottavat Säätytalon puolueet ratkaisuun – uuden hallituksen pohja voi selvitä pian
Riikka Purra kyllästyi Orpon tapaan sitouttaa puolueita väsytystaktiikalla, kirjoittaa politiikan toimittaja Jyrki Hara.
Purra: No government deal without "clear changes" to immigration
After three weeks of negotiations, the nationalist Finns Party leader said that significant immigration reform is a prerequisite for her party to join the next cabinet.
Kokoomus haluaa laajentaa oppivelvollisuutta siten, että jo viisivuotiaat aloittavat esikoulun
Parhaillaan meneillään on kokeilu, jossa lapset aloittavat esiopetuksessa jo 5-vuotiaina. Pysyvästi esiopetuksen laajentamisen kokonaiskustannukset olisivat noin 85 miljoonaa euroa vuodessa.
Suomen vastustama EU:n yhteisvelka voi olla jälleen edessä
Riippuvuus Kiinasta ja pelko työpaikkojen ja yritysten valumisesta Yhdysvaltoihin ovat tuoneet EU:n yhteisvelan takaisin keskustelun keskiöön. Asiantuntija uskoo, ettei EU voi välttää uuden yhteisvelan tarvetta lähivuosina.
Europarlamentin demarit nimittelivät Petteri Orpoa ”äärioikeiston sätkynukeksi”
Sosialidemokraattien europarlamenttiryhmä syyttää Facebook-päivityksessään Petteri Orpoa äärioikeiston mielistelystä. Julkaisu on sittemmin poistettu.
Kierrätysvaatteisiin pukeutuva kasvissyöjä Riikka Purra rikkoo ”persu-stereotypiaa”: ”Onhan se ristiriita kiehtova”
Purra ei usko, että Suomi saavuttaa 2035 hiilineutraaliustavoitettaan, “vaikka sen perään huudettaisiin kuinka paljon”. Perussuomalaisten puheenjohtaja nähdään vieraana illan Perjantaissa kirjailija Risto Isomäen kanssa.
Kuka saa tulla Suomeen töihin? Kokoomus ja perussuomalaiset ovat vahvasti erimielisiä – näistä asioista puolueet vääntävät
Kokoomus haluaa lisätä töihin tulevien maahanmuuttoa merkittävästi, mutta perussuomalaiset sallisi vain hyvätuloisten erityisosaajien pienen joukon tulon Suomeen.
Analyysi: Porvarihallitus lämpenee, kun Petteri Orpo ja Riikka Purra kurottavat toisiaan kohti tositarkoituksella
Perussuomalaisten Riikka Purra tekee itse kädenojennuksia, SDP:n Sanna Marin taas jäi kaipaamaan vastaan tulemista. Kaikki merkit viittaavat siihen, että Petteri Orpo yrittää porvarihallitusta tosissaan.
Tuesday's papers: Government formation, penguins and honey badgers, more solar power
Most morning papers report that Finland is moving one step closer to getting a new government Tuesday as parties file answers to policy questions from PM-elect Petteri Orpo.
MT: Riikka Purra toivoi keskustaa hallituskumppaniksi, mutta Annika Saarikko tyrmäsi ajatuksen: ”Keskustaa ette tarvitse”
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko tyrmää Maaseudun tulevaisuudessa perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran toiveen saada keskusta mukaan oikeistohallitukseen.
Riikka Purra luotsasi perussuomalaiset voittoon – Jussi Halla-aho: “Monet kokevat minut luotaantyöntäväksi henkilöksi”
Kysyimme kymmeneltä perussuomalaisten nuorelta ja konkarijäseneltä, miten Purra on vaikuttanut puolueeseen ja sen kenttätyöhön.
Suomen Uutiset: Perussuomalaiset palaa vanhaan ryhmäänsä europarlamentissa
Euroopan konservatiivit ja reformistit (ECR) -ryhmään kuuluvat muun muassa ruotsidemokraatit.
Riikka Purra: Tulevan hallituksen haasteisiin ei ole helppoja ratkaisuja, koska rahaa ei ole juuri jaettavaksi
Oppositio ei houkuttele perussuomalaisia. Purra tahtoo puolueensa hallitukseen muuttamaan lainsäädäntöä ja kiristämään maahanmuuttoa.
SAK syyttää: Perussuomalaiset huijasi työntekijöitä kiky-kannoillaan – Putkonen vastasi eri tavalla kuin Purra
Perussuomalaiset kannatti kiky-maksujen siirtoa työntekijöiltä työnantajille, kun SAK kysyi asiasta. MTV:n vaalitentissä perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vastusti sitä. Purran mukaan SAK:lle on annettu puoluetoimistolta väärä vastaus.
Perttu Pölösen kolumni: Kulttuurille on vaikea määritellä rahallista arvoa, mutta sen voimaa ei pidä väheksyä
Kulttuurilla on voima luoda kansakunnalle identiteetti ja voima lohduttaa yksinäistä, kirjoittaa Pölönen.
Puoluejohtajat ottivat äänekkäästi yhteen vaalitentissä, mutta puhuivatko he totta? Yle tarkisti väittelyn faktat
Selvitimme, ovatko puolueiden puheenjohtajien vaalitentissä esittämät väitteet tosia, epätosia vai siltä väliltä.
Osa äänestäjistä antaa kipakan vastalauseen perussuomalaisten Riikka Purralle siitä, että kulttuuri olisi kallista luksusta
Riikka Purra (ps.) sanoi kulttuuria luksuspalveluksi eilisessä Ylen puheenjohtajatentissä, ja siitä nousi vilkas keskustelu. Nyt hän tarkentaa Ylelle omaa kommenttiaan.
Analyysi: Riikka Purra kutsui kulttuuria luksuspalveluksi, ja se saattaa olla parasta mitä kulttuurille on vaaleissa tapahtunut
Kulttuuripolitiikka on ollut vaaleissa pölyyntyvä ruhjake. Eilisen jälkeen siitä saattaakin tulla vaalitaistoon kaivattu kofeiinipiikki. Mitä kulttuuri saa maksaa, kysyy kulttuuritoimittaja Tuukka Pasanen.
Kolmen suurimman puolueen johtajat aivan eri linjoilla ihmisten talousahdingon auttamisen keinoista Ylen vaalitentissä
Sanna Marinia, Petteri Orpoa ja Riikka Purraa pyydettiin mainitsemaan vaikuttavin keino talouden sopeuttamiseksi Ylen ensimmäisessä puheenjohtajatentissä.
Analyysi: Tiukka pääministerikisa – voittaja saa yrittää hallituksen muodostamista, mutta lähteekö Marin, Orpo tai Purra kumppaniksi?
Kolmen suuren puolueen puheenjohtajat iskivät kiivaasti yhteen Ylen Puheenjohtajatentissä. Pääministeriehdokkaat eivät rakentaneet yhteistyön siltaa, arvioi Ylen politiikan toimittaja Pekka Kinnunen.
Maahanmuutosta syntyi riita puoluejohtajien tentissä: "Jos Riikkaa ei keskeytetä, nämä monologit kestävät koko illan", totesi Marin
Kisa pääministerin ja hallituksen muodostajan asemasta on kolmen suurimman puolueen välillä tiukka. Ylen puheenjohtajatentissä otettiin äänekkäästi yhteen niin maahanmuutosta kuin kotitalouksien auttamisestakin.
Kenen syntymäpäivähaastattelussa oli 47 kirosanaa? Tällaisia paljastuksia puoluejohtajat tekivät Politiikkaradion ämpärikysymyksissä
Kaikki puheenjohtajat nostivat tentin lopussa Politiikkaradion ämpäristä kolme kysymystä, jotka eivät taatusti liittyneet päivänpolitiikkaan.
Kokoomus menetti kärkipaikkansa imagovertailussa – SDP ja perussuomalaiset kirivät ohitse
Puoluebarometrin vertailussa vastaajat kokivat SDP:n johtajat vetovoimaisimmiksi. Taitamattomimmiksi arvioitiin keskustan ja vihreiden johtajat.
Petteri Orpon, Sanna Marinin ja Riikka Purran kielitaito testissä – opiskelijat arvioivat pääministeriehdokkaiden osaamista
Keräsimme englannin kielen näytteet kolmen suurimman puolueen puheenjohtajilta.
Näin vaalistrategit kommentoivat – mihin kolmen suurimman puolueen kisa ratkeaa?
Kokoomus haluaa velkavaalit, SDP vaalit julkisista palveluista ja perussuomalaiset ihmisten toimeentulosta. Kaikki etsivät kansalaisten pulssia: sitä, mikä kansalaisia liikuttaa juuri nyt.
Kansanedustajien mielestä keskusteluilmapiiri eduskunnassa on heikentynyt – katso täältä kolme poimintaa kiivaalta kyselytunnilta
Kyselytunti on eduskuntakeskustelun näyteikkuna.
Matti Mörttisen kolumni: Sanna Marin sulki oven, ja se saattoi mullistaa vaalien tulevaisuuden
Kriisien aika ei puraissut hallitukseen kannatukseen normaaliin tapaan, ja istuva pääministeri on yhtä aikaa erittäin suosittu ja epäsuosittu. Kevätilmassa leijuu blokkivaalien tuoksu, kirjoittaa Mörttinen.
Tutkija: On täysin mahdollista, että puolueiden kolmen kärki menee vaalipäivänä vielä uuteen järjestykseen
Viime eduskuntavaalien lainalaisuudet eivät päde huhtikuun vaaleissa, mikä tekee niistä erityisen mielenkiintoiset.
Analyysi: Kolmen kärki tiivistyy ja puolueet kyräilevät toisiaan poteroistaan käsin
Kokoomukseen alkaa vähitellen hiipiä pelko, että pitkään etumatkalla laukanneen kannatuksen kuntohuippu saattoi osua liian aikaiseen, kirjoittaa politiikan toimittaja Päivi Lakka.
“Ahkera”, “looginen”, “lahkolainen” – selvitimme, miten Riikka Purra johtaa perussuomalaisia ja keitä hän kuuntelee
Riikka Purraa kuvataan itsenäiseksi ja yksinäiseksikin puurtajaksi. Yle selvitti, ketkä kuuluvat Purran poliittiseen verkostoon, jolla puolue tavoittelee ensimmäistä kertaa hänen johdollaan menestysta eduskuntavaaleissa.
Li Andersson ja Riikka Purra ratkaisisivat koulujen eriytymisen eri keinoin – puoluejohtajat kohtasivat tulisessa A-studiossa, tässä tärkeimmät
Ylen julkaisema koulukone on herättänyt keskustelua niin sanotusta koulushoppailusta oppilaiden taustojen perusteella.
Purra Iltalehdessä: Suomen EU-ero on edelleen perussuomalaisten pitkän aikavälin tavoite – muut puolueet hämmästelevät
Vihreiden Ohisalo: ”Kylmäävä ajatus, että Suomi olisi Venäjän kyljessä yksin”. Kokoomuksen Orpon mielestä EU-eron tavoittelu olisi vaarallista isänmaalle.
IS:n vaalitentti: SDP, vihreät ja vasemmistoliitto eivät suostu samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa
Kannatusmittausten suurin puolue kokoomus pitää hallitusovea auki eri suuntiin.
Ykkösaamussa Riikka Purra – mitä haluat kysyä perussuomalaisten puheenjohtajalta?
Oppositio haastaa hallituksen kerta toisensa jälkeen ajankohtaisilla välikysymyksillä. Perussuomalaisten tavoitteena ovat myös suuret muutokset nykymenoon.
Valtiovarainministeri Annika Saarikko: EU:n suitsittava maakaasun hintaa, uusi yhteisvelka ei ratkaise kohoavia sähkölaskuja
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) suhtautuu mahdolliseen uuteen yhteisvelkaan torjuvasti. Perussuomalaisten Riikka Purra vastustaa myös yhteisvastuun lisäämistä.
"Jo oli aikakin," "Parempi myöhään kuin ei milloinkaan" – oppositio hämmästeli hallituksen hitautta viisumikiellossa
Suurimmat oppositiopuolueet, perussuomalaiset ja kokoomus, moittivat hallitusta hidastelusta venäläisten turistimatkailun rajoittamisessa.

Riikka Purra: Liikekannallepanon pakeneminen ei ole turvapaikkaperuste
Erkki Tuomioja: Viisumi- ja turvapaikkakysymykset pitäisi ratkaista EU:n tasolla.
Purra: Hyvä kun vihdoinkin rajoitetaan venäläisten turistiviisumeja
Puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) ihmettelee, miten Suomi pystyy nyt rajoittamaan turistiviisumien käyttöä, kun kuukausien ajan sen on kerrottu olevan oikeudellisesti mahdotonta.
Oppositiolta välikysymys sähkön hinnasta ja hallituksen Fortum-politiikasta
Perussuomalaiset on tehnyt hallitukselle välikysymyksen, joka koskee energiamarkkinoita, sähkön hintaa ja hallituksen Fortum-politiikkaa. Välikysymyksen ovat allekirjoittaneet myös kristillisdemokraatit ja nyt liike.
Oppositio asettaa ehtoja sähköyhtiöiden apupaketille: PS vaatii sähkölle kohtuullista hintaa ja kokoomus edellyttää EU-tason reiluja päätöksiä
Eduskunta käsittelee sähköyhtiöiden laina- ja takausohjelman kiireellisesti. Suurimmilla oppositiopuolueilla on omia ehtojaan kymmenen miljardin euron paketin hyväksymiselle.
Analyysi: Vaalit lähestyvät ja opposition puheet kovenevat – hyväksyykö keskusta pääministeri Marinin toiminnan?
Eduskuntaryhmät ovat valmistautuneet kesäkokouksissaan politiikan syksyyn. Eduskunta palaa töihin 6. syyskuuta, ja ilmassa on jo useita opposition tikareita hallituksen surmaksi, arvioi Ylen politiikan toimittaja Pekka Kinnunen.
Marin: Riittämätön yhteistyö energiapolitiikassa on ollut iso virhe – puolueiden puheenjohtajat keskustelivat EU-politiikasta Turussa
Turun Eurooppa-foorumin keskusteluun osallistuivat pääministeri Marinin lisäksi Petteri Orpo, Riikka Purra ja Annika Saarikko.
Perussuomalaiset vaatii hallitukselta selvitystä eduskunnalle Uniper-kriisistä – Tavio: "Oliko hallitus toimintakykyinen Marinin juhliessa?"
Oppositiopuolue perussuomalaisten eduskuntaryhmä kokoontuu tänään Lappeenrannassa. Puolue vaatii selvitystä Uniperin tilanteesta.
Analyysi: Oppositio vaatii tiukkoja rajapykäliä – hallitus torjuu Venäjän ilkeyksiä
Hallitus on esittänyt valmiuslakiin pikaisia muutoksia, joilla voitaisiin vastata esimerkiksi Venäjältä mahdollisesti tuleviin erilaisiin ilkeyksiin. Muutoksiin tarvitaan tukea oppositiolta, joka vaatii nyt tiukempia rajalakeja, kirjoittaa politiikan toimittaja Pekka Kinnunen.

Perussuomalaisten Riikka Purra varoittaa "siirtolaisaseen" käytöstä Suomea vastaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra puhui puolueneuvoston kokouksessa Hämeenlinnassa lauantaina. Purra pyrki luomaan uhkakuvaa Venäjältä tulevasta laajasta maahantulosta ja vaati uutta lainsäädäntöä asiaan.
Puolueiden johtohenkilöt pitävät presidentin ja pääministerin myönteistä Nato-kantaa odotettuna – Riikka Purra: "Harmaa aika alkoi käytännössä nyt"
Neljän suuren eduskuntapuolueen johtohenkilöt allekirjoittavat presidentin ja pääministerin analyysin siitä, että Nato-jäsenyys vahvistaisi Suomen turvallisuutta ja Suomi vahvistaisi koko puolustusliittoa.
Kokoomus iloitsee kannatuksen ennätyslukemista: "Olemme eräänlaisessa huippukohdassa" – PS selittää notkahdusta jatkuvilla poikkeusoloilla
Nato-kanta näkyy kokoomuksen kannatusluvuissa Ylen mittauksessa. Perussuomalaisten Riikka Purran mukaan eduskunta tulee tekemään päätöksen Suomen Nato-jäsenyyden suhteen jo toukokuussa.