Uusimmat artikkelit
Lahden hiilineutraalisuustavoite on kiinni liikenteen päästöistä – ympäristökoordinaattori: ”Viimeinen puristus on vaikein”
Lahden kaupungin pitäisi tavoitteen mukaan olla hiilineutraali 2025 mennessä. Edessä on vielä liikenteen päästöjen vähentäminen.
Lahti kaavailee uutta ympäristöpilottihanketta Sitran kanssa
Kaupunki jatkaa vuoden 2021 ympäristöpääkaupunkivuoden työtä. Ilmastotavoitteet kaipaavat rinnalleen keinoja luonnon monimuotoisuuden ylläpitämiseen.
EU haluaa yritysten viherpesun kuriin, uusi direktiivi tekisi valheellisista ympäristöväittämistä rangaistavia
EU:n komissio valmistelee viherpesun vastaista direktiiviä. Yritysten viherpesu on Suomessakin yleistä. Yksi ongelmallisimmista on väite hiilineutraaliudesta.
Asiantuntijat Sitran raportissa: Ilman monimuotoista luontoa ei ole taloutta
Hiilidioksidilla käydään päästökauppaa, mutta luontokato on kinkkisempi ongelma.
Julia Thurénin kolumni: Raha on pehmeä arvo, ympäristö on kova arvo
Raha on edelleen tehokkuuden mitta ja paras keino saada oma agenda läpi, ainakin yritysmaailmassa, kirjoittaa Thurén.
Uusmaalainen pienentää hiilijalanjälkeään syömällä kasviksia ja kasvattaa sitä lentämällä – suurimmat päästöt Kainuussa
Uusimaa kuluttaa viidenneksi vähiten Suomen yhdeksästätoista maakunnasta. Tuore mittaus käsittelee kuntien ja maakuntien kulutusperäisiä kasvihuonepäästöjä.
Syke: pohjoiskarjalaisten päästöt ovat pienimmästä päästä
Kotitalouksien kulutuksen päästöistä asumisen, ruoan ja liikkumisen yhteenlaskettu osuus on 70 prosenttia.
Tällaista roinaa muovinkeräykseen tungetaan: pulkka, puutarhatuoli ja ämpäri – vain muutama prosentti on sitä, mikä kierrätykseen kuuluisi
Viime vuonna Suomessa markkinoille saatettiin muovipakkauksia lähes 128 000 tonnia, josta kierrätettiin reilu 20 prosenttia. Kierrätystä hankaloittaa se, että keräykseen päätyy muutakin kuin muovipakkauksia.
Luonto-optimisti ei luovuta – pian 90 vuotta täyttävä Onerva Vartiainen uskoo, että tieto on voimaa ympäristöasioissa
Onerva Vartiainen on tehnyt viisi vuosikymmentä sinnikästä työtä ympäristön puolesta. Ensi keväänä hän täyttää 90 vuotta, ja työ jatkuu.
Ruotsi lakkautti ympäristöministeriönsä, ja samaa ehdottaa keskustan kansanedustaja Suomeenkin – vihreiden Ohisalo haluaa ministeriön vahvistuvan
Keskustan Juha Pylväs sen sijaan kannattaa ministeriöiden uudelleenjärjestelyä ja esittää ajatuksen " luonnonvara-alan ministeriön" perustamisesta.
Ylen kysely: suomalaiset yhtä huolissaan luontokadosta ja ilmastonmuutoksesta
Ylen kyselyn mukaan suomalaiset ovat pitkälti yhtä huolissaan ilmastonmuutoksesta ja luontokadosta. Naiset ovat huolestuneempia kuin miehet ja nuoret huolestuneempia kuin iäkkäät.
Järvikala syrjäyttää tuontilohta eteläsavolaisissa ruokapöydissä
Särki, muikku ja lahna maistuvat eteläsavolaisille yhä useammin niin kouluruokailussa kuin kotonakin. Ympäristötietoisuus nostaa aiemmin roskakalaksi ajateltujen eväkkäiden suosiota.
Ympäristöystävällinen kuluttaminen kiinnostaa erityisesti nuoria ja vanhoja suomalaisia – "Tulokset herättävät toivoa", sanoo tutkija
Enemmistö suomalaisista vastaa tiedostavansa kulutuksensa vaikutuksia ympäristölle, kertoo Ylen teettämä kysely. Luontokatoa ehkäisevät kulutusvalinnat eivät ole aina ilmiselviä, kertoo tutkija.
Kokkolassa laskettiin rallin hiilijalanjälki ja kuitattiin päästöt kuusentaimilla – talkoolaiset istuttivat 200 puuta: "Tuntuu tosi kivalta"
Kokkolan Urheiluautoilijoiden viime vuotinen juhlaralli oli Suomen ensimmäinen hiilineutraali rallitapahtuma. Talkoilla istutetut taimet viimeistelivät hiilineutraaliuden.
Oulussa onnistuttiin kehittämään pitkäaikaisesti vetyä luonnonvedestä auringonvalon avulla
Oulun yliopistossa on onnistuttu tuottamaan pitkäaikaisesti vetyä luonnonvedestä auringonvalon avulla. Laboratorio-oloissa tehdyssä tutkimuksessä vetyä tuotettiin noin kolmen kuukauden ajan ilman häviöitä.
Kotkassa ja Kouvolassa voi nyt seurata kaupunkien ilmastotoimien vaikutuksia – nettisivusto näyttää mitä kaupungit tekevät ja syntyykö tuloksia
Kotkalaisilla on käytössä Ilmastovahti ja kouvolalaisilla Ympäristövahti. Kaupungit tavoittelevat hiilineutraaliutta vuoteen 2030 mennessä.
Maankäyttösektori kääntyi ensi kertaa päästöjen lähteeksi – Ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen: Suomelle on vaarassa tulla miljardilasku
Kasvihuonekaasupäästöt pysyivät viime vuonna edellisvuoden tasolla, kertovat Tilastokeskuksen ennakkotiedot. Maankäyttösektori oli ensimmäisen kerran nettopäästölähde.
Mökkeilyn hiilijalanjälki voi olla yhtä suuri kuin Italian-matkan – “En ole ajatellut, että mökkeily kuormittaisi hirveästi ympäristöä”, sanoo Laura Sillman
Koronaikana mökeillä vietetty aika on kasvanut huimasti. Suomen mökkivaltaisin maakunta Etelä-Savo patistelee vapaa-ajan asukkaita pienentämään hiilijalanjälkeään.
Hämeenlinna jatkaa Kanta-Hämeen ilmastopahiksena – kestävän elämäntavan opetuksen toivotaan muuttavan suuntaa
Hämeenlinnan ilmastopäästöjen suuruus johtuu pitkälti tieliikenteen päästöistä. Toiseksi eniten päästöjä aiheuttaa maatalous.

Kuntien ilmastopäästöt vähenivät lähes yhdeksän prosenttia – Keski-Suomessa suurimmat päästöt syntyivät tieliikenteestä
Kokonaispäästöt vähenivät Suomen ympäristökeskuksen mukaan Keski-Suomessa asukasta kohti 23 prosenttia vuosina 2005-2019.
Kanta-Hämeen ilmastopäästöt vähenivät vuonna 2020
Eniten päästöjä aiheuttavat tieliikenne, maatalous ja sähkönkulutus.
Päijät-Hämeen ilmastopäästöt vähenivät vuonna 2020 – suurin muutos kaukolämmön tuotannosta
Päijät-Hämeessä eniten päästöjä aiheuttavat tieliikenne, maatalous, sähkönkulutus ja teollisuus.
Ilmastopäästöjä mitattu Pohjois-Pohjanmaalla entistä vähemmän – vuonna 2020 laskua lähes 8 prosenttia edellisvuodesta
Suomen ympäristökeskuksen mittauksessa kuntien päästöt vähenivät varsinkin sähkön kulutuksen ja sähkölämmityksen osalta. Maataloudessa päästöt olivat lähes samat kuin edellisvuonna.
Lahtelaisia kannustetaan siistimään omaa elinympäristöään – Tunti toukokuussa -haaste yhdistää roskien keruun ja luonnossa liikkumisen
Kampanja on käynnissä toukokuun ajan ja siivoushaasteeseen voivat osallistua kaikki halukkaat yksityishenkilönä tai isommalla porukalla.
Ukrainan sodan pelätään tuovan Suomeen ennennäkemättömän rakennusmateriaalipulan, mutta se voi tuoda uutta potkua kierrätykseen
Suomea uhkaava rakennusmateriaalipula voi vauhditaa rakennusjätteen kierrätystä. Käsillä olevan kriisin uskotaan nostavan arvostusta kierrätysmateriaaleja kohtaan.
Kumpi on ilmaston kannalta parempi, vähentää ruokahävikkiä vai lihansyöntiä? Testaa tietosi!
Hiiljalanjäljen pienentäminen onnistuu tehokkaasti, kun konstit on oikeat.

Pekingin olympialaisten yllä iso saasteriski – kisojen ympäristölle aiheuttamaa kuormaa rajataan, mutta osittain vahingot vain siirretään eri paikkaan
Kiina estää suurelta osin kisojen ympäristökuorman valvomisen. Olympiakomitea ei piittaa, jos kisajärjestäjä pettää ympäristön huomioimisesta antamansa lupaukset.
Minne lajittelemasi muovijäte päätyy? Jo puolet viedään ulkomaille, mutta tiedot muovin hyötykäytöstä ovat epämääräisiä
Viranomaisten tilastojen perusteella selvästi alle puolet kuluttajien muovijätteestä kierrätettiin uusiksi tuotteiksi. MOT yritti selvittää muovijätteen hyödyntämisestä vastaavalta taholta, miksi se ei kerro tarkkoja lukuja julkisuuteen.
Mitä Lahti on oikeasti tehnyt ilmaston hyväksi? Nuoret kysyivät, poliitikot vastasivat
Kymmenessä maassa tehty tutkimus kertoo, että nuoret pitävät ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi tehtyjä toimia riittämättöminä. Yli puolet suomalaisnuorista kokee, etteivät he voi vaikuttaa asiaan.
Lahden vuosi Euroopan ympäristöpääkaupunkina lisäsi yritysten kiinnostusta – hankkeen todelliset vaikutukset selviävät alkuvuonna
Moni kaupunkilainen toivoi, että vuosi tuo muun muassa uusia työpaikkoja ja liiketoimintaa. Raportti vaikuttavuudesta valmistuu alkuvuonna.
Omien ilmastopäästöjen korvaaminen helpottuu rutkasti, mutta osa keinoista voi olla hyödyttömiä tai pahimmillaan jopa haitallisia
Moni ei uskalla ostaa päästökompensaatioita, koska niiden laatua on sääntelyn puutteen vuoksi vaikea arvioida. Alalle kaivataan tiukempia sääntöjä ja niin sanotun kaksoislaskennan estämistä.
Ruoka kallistuu, kun ryhdymme maksamaan sen ilmastosynneistä – kokeile Ylen koneella, mitä kauppalaskullesi tapahtuu
Tulevaisuudessa elintarvikkeen ympäristöystävällisyys voi vaikuttaa sen hintaan. Loimme tulevaisuuden ruokakaupan, jossa voit tutkia, miten ostostesi loppusumma muuttuu. Juttu on julkaistu marraskuussa 2021.
Lahden tiedepäivän teemana on ympäristö
Lahden tiedepäivän tarkoitus on tuoda tiedettä ja tutkimusta lähelle päijäthämäläisiä. Tapahtuman järjestävät LAB-ammattikorkeakoulu, Lahden yliopistokampus ja Haaga-Helia -ammattikorkeakoulun Vierumäen kampus.
Viitasaari sulki 11 jätteiden aluekeräyspistettä – päätös tehtiin jo kolme vuotta sitten
Jätepisteiden sulkeminen herätti keskustelua sosiaalisessa mediassa. Myös kaupungin tiedottamista asiassa arvosteltiin.
Glasgow'n ilmastosopu on yrityksille "vahva viesti", sanoo EK:n johtava ilmastoasiantuntija
EK:n näkökulmasta ilmastokokouksen anti on askel eteenpäin ja viesti siitä, että vihreä siirtymä kiihtyy. Suomalaisyritykset ovat EK:n ilmastoasiantuntijan mukaan hyvässä asemassa.
Lastenkulttuurifoorumissa käsitellään lasten ja nuorten ilmastoahdistusta
Valtakunnallinen lastenkulttuurifoorumi järjestetään tänä vuonna Lahdessa. Tapahtuman järjestämisestä vastaavat Suomen lastenkulttuurikeskusten liitto ja Lastenkulttuurikeskus Efekti.
Ympäristö- ja ilmastoministeri Mikkonen Ylelle: "Olisimme tarvinneet enemmän kunnianhimoa"
Ministeri Krista Mikkonen sanoo, että Glasgow'n kokouksessa nousi vahvasti esiin se, että ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät todella konkreettisesti arjessa ympäri maailmaa. Hänen mukaansa sopeutumiseen pitää panostaa entistä enemmän.
Juha Kauppinen kielsi vuosia olevansa luonnonsuojelija – nyt hän uskoo, että 3,5 prosenttia suomalaisista voi estää luontokadon
Tietokirjailija Juha Kauppinen mielestä ongelmana on järjestelmä, jossa moni ansaitsee rahaa hyödyntämällä luontoa.
Putinin tundra palaa, mutta mitä Venäjä tekee oikeasti ilmastonmuutoksen torjumiseksi – kysyimme asiantuntijoilta
Venäjä julistaa kääntäneensä kelkkansa ilmastoasioissa, mutta maailma odottaa siltä yhä todellisia ilmastotoimia. Myös Suomi pyrkii kirittämään Venäjää ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa.
Hukkalämmön käyttö kaukolämmön tuotannossa yleistyy – kauraryynitehtaan ylijäämäenergia hyötykäyttöön Nokialla
Kaukolämpöverkot ovat muuttuneet monisuuntaisiksi, erilaisia pieniä lämmönlähteitä hyödyntäviksi lämmönsiirtoalustoiksi.
Suomi haluaa kestävän matkailun ykkösmaaksi, mutta asiantuntijat pitävät sitä viherpesuna: "Matkailun haitat ylittävät sen hyödyt"
Suomi haluaa houkutella maahan entistä enemmän kansainvälisiä turisteja, mutta samalla pitäisi vaalia luontoa ja leikata päästöjä. Ei onnistu, sanovat kestävyysasiantuntijat.

Intiassa puhdistaudutaan pyhän juhlan aikana saastejoessa
Intian pääkaupungin New Delhin läpi virtaava Yamuna-joki on täynnä saasteita ja myrkyllistä vaahtoa. Moni hindu menee silti kastautumaan jokeen auringonjumalan juhlan aikana.
Arkkitehtiopiskelijat toivovat, että jatkossa kaupungit rakennetaan ympäristön ehdoilla – "Tuntuu, että nuoret on jätetty yksin ratkaisemaan kriisiä"
Rakennusala vaikuttaa moniin päällekkäisiin ympäristökriiseihin. Rakentaminen tuottaa päästöjä ja köyhdyttää biodiversiteettiä. Nuoret arkkitehdit vaativat, että ekologisesta kestävyydestä tehdään välttämättömyys.
Kokkolan kaupunki huolissaan aseyhtiöiden harjoittelusta Vattajalla – kaupunki esittää useita vaatimuksia Puolustusvoimien ympäristölupaan
Kaupunginhallitus lisäsi uusia vaatimuksia rakennus- ja ympäristölautakunnnan antamaan lausuntoon.
Lasten ympäristökansalaisuutta tutkitaan leirikoulussa – tutkija: "Nuorille tulee suorituspaineita, kun ei yllä Greta Thunbergiksi"
Ympäristökysymykset saavat nuorissa aikaan myös ristiriitaisia tunteita. Esimerkiksi liikenteessä toiset voivat kulkea metrolla, toiset päristelevät mopoilla myös pakon sanelemana.
Kinnulan Muholan länsipuolelle suunnitellaan kymmeniä uusia tuulivoimaloita
Hankeyhtiö esitteli suunnitelmaa maanomistajille ensimmäistä kertaa tällä viikolla.

Kun Eurooppa leikkaa päästöjä, Kiina rakentaa liki 200 uutta hiilivoimalaa
Kiina haluaa siirtyä rakentamisesta ja raskaasta teollisuudesta kohti palveluita ja korkeaa teknologiaa. Kun tämä tapahtuu, myös päästöt laskevat.
Jätevoimala aikoo muuttaa ilmastopäästönsä muoviksi – näillä keinoilla Vantaan Energiasta tulee "hiilinegatiivinen”
Yhtiö julkaisi miljardin euron suunnitelman, jonka avulla se alkaa tuottaa paljon muutakin kuin sähköä ja kaukolämpöä.
Nordics' biggest textile recycling centre opens in Finland
Millions of kilogrammes of the country's recycled clothing and textiles will now be made into more than just woven rag rugs.
Herätys: Ajokorttiuudistus ilahduttaa ja huolestuttaa, kotitalouksien päästöjä ei huomioida ilmastotavoitteissa, Italian työpaikoilla vaaditaan koronapassia
Kerromme päivän uutis- ja puheenaiheet lyhyesti.