Uusimmat artikkelit
Alexander Stubb: ”Edes Suomen presidentti ei kykene Putinia pysäyttämään”
Presidenttinä kokoomuksen ehdokas Alexander Stubb haluaisi edistää maltillista yhteiskunnallista keskustelua. Suomi on hänen mielestään jakaantumassa kahtia.
Presidenttiehdokas Hjallis Harkimo katuu oligarkkiyhteyksiään: ”Aika moni on ajanut Suomessa Ladallakin, ei heitä voi siitä syyttää”
Presidentinvaalikampanjassaan Hjallis Harkimo kertoo haluavansa huomioida erityisesti nuoret. Sosiaalinen media on tehnyt Harkimoa nuorille tutuksi ja lähestyttäväksi, hän sanoo.
Miesten kokema syrjintä näkyy yksinäisyytenä – keskusteluklubi tarjoaa lääkkeeksi laajaa miehen mallia ja tunnepuhetta
Jäbät ja tunteet-podcastin perustaja Nosh A Lody kohtaa miehiä, jotka kokevat yksinäisyyden ja ulkopuolisuuden tunteita. Hän haluaa parantaa miesten välistä keskustelukulttuuria.
Hallituksen säästöpaineet karsivat vammaisten palveluja – aktivistin mielestä uusi laki on muutenkin huono
Viime hallituskaudella säädetyn vammaispalvelulain voimaantuloa suunnitellaan siirrettäväksi vuodella eteenpäin. Laki on aktivisti Amu Urhosen mielestä epäselvä ja vaikeasti sovellettava.
Tekoälyn tekemät monimutkaiset huijaukset lisääntyvät Suomessakin muutaman vuoden sisään, asiantuntija ennakoi
Tekoäly pystyy jo matkimaan ihmisääntä keräämänsä aineiston pohjalta. Hädissään soittava ”lapsi” voi olla huijausta.
Timo Soini pohtii vastuutaan perussuomalaisten puheenjohtajana: ”Olisiko voinut puuttua vielä kärkevämmin siihen, kun toisia ihmisiä loukataan”
Soini kritisoi nykyisiä perussuomalaisia poliittisesta linjanmuutoksesta. Puolue oli jo Soininkin aikaan rasismisyytösten kohteena.
Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja kritisoi puoluettaan arvojen venyttämisestä
Kokoomusopiskelijat ilmoittivat kesäkuussa, etteivät hyväksy puolueen arvoista joustamista. Sen jälkeen hallituskumppanit ovat koetelleet tätä rajaa useaan otteeseen.
Asiantuntija antaa vinkit vastuulliseen matkailuun – All Inclusive -matkoille täystyrmäys
Lomamatkan vastuullisuuteen vaikuttavat kulkuvälineen lisäksi lomailijan tekemät valinnat kohdemaassa. Asiantuntijan mukaan tuotteita ja palveluita ei kannata ostaa etukäteen, vaan tulisi suosia paikallista.
Kesähelteet tuovat piikin ensihoitotehtävien määrään – elvytystä voi harjoitella hittibiisien tahtiin
Kesällä festarit ja erilaiset kesätapahtumat työllistävät ensihoitoa. Aurinkoiset päivät lisäävät myös riskiä lämpösairastumiseen. Lisäksi päihtymystilat ovat niin yleisiä, että jokaisen olisi hyvä osata ensiaputaitoja.
Lääkärinä työskentelevä Zahra Alimy joutuu kokemaan rasismia jopa kaupan kassalla
Musliminaisten pukeutuminen puhututtaa julkisessa keskustelussa. Zahra Alimy toivoo solidaarisuutta musliminaisia kohtaan.
Häädöt yleistyvät Suomessa – asiantuntija pitää hallituksen aikomusta leikata asumistuesta ongelmallisena
Asunnottomuus on vähentynyt Suomessa merkittävästi, mutta häätöjen määrä lisääntyy.
Halla-aho: Suomi ei voi olla maahanmuuttoon perustuva yhteiskunta, niin kuin Yhdysvallat
Halla-aho haluaa olla rakentamassa yhteiskuntaa, johon tulee vain sellaisia ihmisiä, jotka haluavat integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan.
Psyykkinen kuormittuneisuus lisääntyy – erityisasiantuntija antaa viisi tärppiä mielenterveysongelmien ehkäisemiseksi
Viisi tietä hyvinvointiin -mallin avulla on mahdollista lisätä omaa hyvinvointia ja ennaltaehkäistä mielenterveysongelmia.
Entinen suurlähettiläs moittii kehitysapua – pääomat karkaavat köyhistä maista rikkaisiin maihin
Suomen kehitysapu ei ole pystynyt toteuttamaan sille annettuja tavoitteita kehitysmaiden auttamiseksi. Globaali talousjärjestelmä mahdollistaa pääomavirtojen karkaamisen köyhistä maista.
Venäjän informaatiovaikuttaminen Afrikassa: Propagandaa, tunteisiin vetoamista ja poliittisia pelinappuloita
Venäjän informaatiovaikuttaminen on aktiivista Afrikassa. Venäjän suurlähettiläät aloittivat länsivastaisten mielipidekirjoitusten kirjoittamisen hyökkäyssodan alettua.
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva nostaa suomalaista jalkapalloa kansainväliselle tasolle
30 000 katsojaa sai Suomen voiton San Marinosta loppuunmyydyllä Olympiastadionilla. Huuhkajien pelaajat toimivat esikuvina lapsille ja nuorille.
Suomalaisessa työllisyyskeskustelussa otetaan rusinoita pullasta, toteaa sosiaalipolitiikan professori
Tampereen yliopiston sosiaalipolitiikan professori Minna van Gerven pohtii, että Suomessa pohjoismainen hyvinvointiyhteiskunta on toteutettu kevytversiona.
Olemmeko nyt turvassa Nato-Suomessa, ulkoministeri Pekka Haavisto?
Ulkoministeri Pekka Haaviston ministerikaudella on riittänyt dramaattisia käänteitä. Liittyminen Natoon oli Haaviston ulkoministerikauden mieleen painuvin tapahtuma.
Pitääkö metroasemalla jo pelätä ammuskelijoita?
Ruotsissa väkivaltatilanne on päässyt niin pahaksi, että tukholmalaisella metroasemalla sivullisia ammuttiin keskellä päivää. Onko tällainen tilanne mahdollinen Suomessa?
Ukrainan pellot ovat pilalla jopa satoja vuosia, arvioi ukrainalaistaustainen agroekologian dosentti
Ukrainassa Hersonin alueen hedelmä- ja vihannessato on käytännössä menetetty patoräjäytysten aiheuttamien tulvien vuoksi.
Suomeen kansainvälisiä musiikkitähtiä tuottanut Lasse Norres ei tunnista nollarivikäytäntöä, mutta jatkobileet ovat tuttu juttu
Rammsteinin keulahahmo Till Lindemannia kohtaan esitettiin erilaisia syytöksiä Olympiastadionin keikan jälkeen. Lasse Norrekselle kohussa ei ole mitään uutta.
Moni Venäjälle jäänyt sodan vastustaja kokee tulleensa ”joka suunnasta unohdetuksi”, sanoo Suomi-Venäjä-seuran Niina Sinkko
Suomi–Venäjä-seuran pääsihteerin mukaan moni venäläinen toisinajattelija kokee, että tämä on se hetki maailmanhistoriassa, jolloin suvut Venäjällä hajoavat ja mielipiteet jakautuvat.
Perheen merkittävä rooli ikäihmisten hoivassa on hyvin kätketty salaisuus, toteaa hoivapolitiikan professori
Jyväskylän yliopiston yhteiskuntapolitiikan professori Teppo Kröger muistuttaa Ylen 8 minuuttia -ohjelman haastattelussa, että vanhuspalveluissa oikeus riittäviin sosiaali- ja terveyspalveluihin ei toteudu.
Ravitsemusterapeutti lopettaisi vaa'alla ravaamisen – Anette Palssa: "Taulukosta ei voi katsoa terveyden kannalta parasta painoa"
Elintapojen kohentaminen vaikuttaa terveyteen ja hyvinvointiin, vaikka paino ei laskisi.
Koulujen tasoeroista on tietoa asuinalueen tarkkuudella – apulaisprofessori Venla Bernelius: "On hyvä, että tietoja ei julkaista"
Koulujen erot oppimistuloksissa ovat revenneet suuriksi 2000-luvulla. Kyse ei kuitenkaan ole opetuksen laadusta, vaan alueiden välisistä hyvinvointieroista.
Venäjää tutkinut perussuomalaisten Luukkanen ennustaa sisällissotaa, kun Putinin valtakausi päättyy: "Todellinen valta tulee pyssynpiipusta"
Ukrainan sota on presidentti Putinille kohtalonkysymys, jossa vain voitto kelpaa, arvioi Venäjän ja Itä-Euroopan tutkija, perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen.
"Naisten arki on hidasta sielun teloitusta" – vuosi sitten naiset lukittiin koteihinsa Afganistanissa, mutta he eivät vaienneet
Viime elokuussa Taliban kaappasi vallan Afganistanissa ja se, mitä pelättiin, tapahtui. Taliban osoittautunut yhtä julmaksi kuin mitä se oli ollessaan viimeksi vallassa 20 vuotta sitten.
Abortin saamista helpotetaan todennäköisesti syksyllä – "Näytämme, että edistyksen vaatimukset kohdistuvat myös Suomeen"
Suomessa on Pohjoismaiden tiukin laki raskauden keskeyttämisestä. Nykyinen laki antaa Amnestyn asiantuntija Pia Puu Oksasen mukaan kuvan, että raskaana olevan päätösvalta omasta kehosta ulkoistetaan terveydenhuollolle.
Tanskassa suoratoistopalvelut pakotetaan investoimaan kotimaiseen sisältöön, nyt ministeriöt selvittävät, toimisiko sama Suomessa – elokuvapomo: “Onko tarpeen pakottaa?”
Suomalainen tv- ja elokuva-ala on kansainvälistynyt nopeasti viimeisen viiden vuoden aikana. Nyt ministeriöissä pohditaan, pitäisikö suoratoistopalvelut pakottaa investoimaan suomalaiseen tv- ja elokuvatuotantoon kasvun kiihdyttämiseksi.
“Oliko vain ohikiitävä pikkuseikka sotien, tautien ja lamojen lomassa“ – Teemu Keskisarja asettaa Nato-päätöksen historialliseen kontekstiin
Kevään äkillisestä ulkopolitiikan suunnanmuutoksesta huolimatta historioitsija Teemu Keskisarja ei näe, että Suomen ulkopoliittinen rooli olisi merkittävässä muutoksessa.

Neljä asiaa, joita uransa alkuvaiheessa olevat nyt työelämältä haluavat – unelma vakaasta työsuhteesta elää edelleen
Satu Lappalainen valmistui juristiksi ja luuli tietävänsä, mitä työelämältä haluaa. Sitten hän havahtui ja tajusi elävänsä vääränlaista työarkea. Nyt hän auttaa nuoria ammattilaisia sanallistamaan sen, mitä he työelämältä haluavat.
Aseellinen väkivalta kasvaa radikaalisti ympäri Eurooppaa sodan loputtua, arvioi asiantuntija
Vaikka rauhansopimusta ei ole näköpiirissä, länsimaiden on edistettävä Ukrainan ja Venäjän välisiä rauhanneuvotteluita, sanoo Saferglobe-ajatuspajan toiminnanjohtaja Maria Mekri Ylen 8 minuuttia -ohjelmassa.
Tutkimusprofessori: Suomessa pitäisi varautua helleaaltoihin, rankkasateisiin ja tulviin ennen kuin on liian myöhäistä
Ilmatieteen laitoksen tutkimusprofessori Hannele Korhonen kertoo Ylen 8 minuuttia -ohjelmassa, että Suomessakin ilmasto tulee väistämättä muuttumaan. Se ei kuitenkaan hänen mukaansa ole syy passivoitua.

Tubettaja Pauli Matalamäen veli joutui nettihuijauksen kohteeksi – Nyt Pauli kertoo, miten kuka tahansa voi vaikeuttaa nettihuijarin työtä
Youtube-videoillaan nettihuijareita kiusaava Pauli Matalamäki yrittää jatkuvasti löytää uusia tapoja vaikeuttaa huijareiden työtä.
"Sairainta settiä, mitä voin kuvitella maailmasta löytyvän" – Aarno Malin on nähnyt asioita, joista edes traumaterapeutti ei halunnut kuulla
Tor-verkon sadistisista lapsipornosisällöistä kirjan kirjoittanut Aarno Malin kertoo Ylen 8 minuuttia -ohjelmassa, miten pimeän verkon sisällöt kyynistivät hänet.
"Jouduin käymään läpi oman perheeni traumoja", sanoo kokonaan pohjoissaameksi ääninäytellyn videopelin käsikirjoittaja Marjaana Auranen
Skábma – Snowfall -videopelin käsikirjoittaja Marjaana Auranen kertoo Ylen 8 minuuttia -ohjelmassa, millaisiin sudenkuoppiin helposti astuu, jos tekee viihdetuotteen vähemmistökulttuurista ilman kyseiseen kulttuuriin kuuluvia tekijöitä.
Lauri Markkasella kesti sopeutua NBA:n machokulttuuriin: "Olin aika erilainen, ja oli vähän vaikeaa saada kavereita"
Viisi kautta koripallon huippuliigassa NBA:ssa pelannut Lauri Markkanen sanoo, että hänen toisella NBA-kaudellaan liigan machokulttuuri tuotti sopeutumisvaikeuksia.

Ensiasunnon etsijöillä on aiempaa parempi mahdollisuus ostaa asunto, sanoo Hypon Juho Keskinen
Ekonomisti Juho Keskinen kertoo Ylen 8 minuuttia -ohjelmassa, miksi yksiöiden hinnat laskevat ja koko asuntomarkkina hidastuu.
THL:n huumepolitiikan tutkija pettyi, kun eduskunta äänesti kumoon selvityksen huumepolitiikasta – "Ei edes kunnolla keskustella"
THL suosittaa kaikkien huumeiden dekriminalisointia. Ylen 8 minuuttia -ohjelmassa vieraillut THL:n tutkimusprofessori Pekka Hakkarainen kertoo, miksi.
Häiritsijä saattoi 1990-luvulla kertoa itse avoimesti tekemisistään, sanoo Satu Hassi
Vuonna 1991 eduskuntaan noussut Satu Hassi (vihr.) sanoo, että asenteet häirintää kohtaan ovat vuosien saatossa tiukentuneet. Silti häirinnästä kertovia ei useinkaan oteta vakavasti.
Tapio Lehtinen purjehtii maailman ympäri yksin ja pysähdyksittä – navigointi on tehtävä 1700-luvulla keksityllä laitteella, koska uusi teknologia on kielletty
Kilpailu kestää ainakin seitsemän kuukautta. Sen aikana Lehtisellä ei ole juuri minkäänlaista yhteyttä muihin ihmisiin.
Ruoantuotantoa uhkaava pölyttäjäkato vaikeutuu jatkuvasti – Suomen uusi tavoite on estää pörriäisten joukkokuolemat 2030 mennessä
Maailman ruokakasveista yli kolme neljäsosaa on riippuvaisia pölyttäjistä. Kasvit eivät pysty tuottamaan siemeniä tai hedelmiä, jos mehiläinen tai muu pölyttäjä ei pölytä niitä.
Korkojen nousu huolettaa monia, mutta siinä on myös hyvät puolensa – nollakorot kasvattivat varallisuuseroja ja lisäsivät riskejä
Nollaa korkeampi korkotaso ja pieni hintojen nousu ovat hyväksi taloudelle, sanoo Danske Bankin pääanalyytikko Minna Kuusisto.
Ydinvoimaprofessori: Fennovoimalle tuskin löytyy jatkajaa, eikä Suomeen rakenneta välttämättä enää lainkaan perinteisiä ydinvoimaloita
Fennovoiman hanke ydinvoimalan rakentamiseksi Pyhäjoelle kaatui keväällä. Professori Juhani Hyvärisen mukaan on hyvin epätodennäköistä, että venäläisen Rosatomin tilalle olisi saatu toista ydinreaktorin toimittajaa.
Donald Trumpin valtaannousu voisi olla uhka Natolle – viime kaudellaan Trump parjasi Euroopan Nato-maita rajusti mutta perustellusti
Yhdysvalloissa käydään presidentinvaalit vuonna 2024. Republikaanit ja heidän ehdokkaakseen odotettu Donald Trump ovat tällä hetkellä vahvoilla.
Itämerta on yritetty pelastaa jo kolme vuosikymmentä – miksi sinilevät silti kukkivat joka kesä?
John Nurmisen Säätiö on tehnyt 30 vuotta Itämeren suojelutyötä. Kolmessa vuosikymmenessä moni asia Itämeren tilassa on mennyt parempaan suuntaan, mutta tietyt ongelmat ovat säilyneet.
Hallitus jätti terapiatakuun pois hoitotakuuesityksestä, vaikka se toisi terapian hyvin toimeentulevien luksushoidosta kaikkien ulottuville
Terapiatakuussa esitettiin esimerkiksi psykoterapian aloittamista neljän viikon sisällä hoidon tarpeen arvioinnista. Nyt terapiaan pääsylle ei ole luvassa mitään aikarajaa.
Tällä viikolla sorvataan kansainvälistä sopimusta – tavoitteena on suojella kolmannes maapallon luonnosta
Suomen neuvottelija on luottavainen, vaikka yhteisymmärrystä on vaikeaa saavuttaa. Sopimusta puidaan kansainvälisissä neuvotteluissa Nairobissa.
Ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen hiilinielujen romahduksesta: Hallituksen politiikka ei ole toteutunut
Suomen hiilineutraaliustavoite on uhattuna. Ilmastopaneelin mielestä hiilineutraaliutta tavoitteleva hallitus ei ole suhtautunut ilmastotoimiin vakavasti.
Setan pääsihteeri Kerttu Tarjamo: "Homovitsit eivät kuulu työpaikalle"
Kyselyn mukaan jopa neljäsosa vähemmistöihin kuuluvista suomalaisista ei ole omana itsenään työpaikoilla. Setan mukaan syrjinnän kieltävää lainsäädäntöä ei toteuteta työpaikoilla.