Uusimmat artikkelit
Väkivallanuhka on läsnä vammaistyössä jatkuvasti – nyt siihen halutaan puuttua uusin keinoin
Soiten vammaispalvelujen henkilökunta kohtaa työssään niin sanallista kuin fyysistäkin väkivaltaa. Tilanteeseen on tarkoitus puuttua vireillä olevan kaksivuotisen hankkeen avulla.
"Toiset menevät kuoreensa tai ovat vihaisia. Minä itken" – Eeva Tuunainen kohtaa päivystyksessä kamalia kohtaloita ja silloin ei kannata pysyä hiljaa
Koronapotilaiden kanssa työskenteleville on kehitetty uudenlaista keskusteluapua. Sille oli tarvetta.
Solvaukset ja uhkailut ovat arkipäivää asiakaspalvelutehtävissä – hätäkeskuspäivystäjä: "Nimittelyt ovat vain ääni puhelimessa"
Epämiellyttävien puheluiden aiheuttamaan kuormitukseen puututaan aktiivisesti asiakaspalvelijoiden työympäristössä.
Pöytyä peruu ensi vuodeksi kaavailtuja lomautuksia – henkilöstö jo entuudestaan väsynyt
Mielenterveysongelmat ovat korostuneet sairauspoissaoloissa.
Eksoten ensihoito palaa 24 tunnin työvuoroon lokakuun lopussa – paluusta entiseen päätettiin neuvotteluissa sujuvasti
Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiri Eksoten ensihoitajille löydettiin neuvotteluissa nopeasti periaatteet siirtymisessä takaisin 24 tunnin työvuoroon. Ensihoitajien mukaan työssäjaksaminen on parempi 24 tunnin työvuorossa verrattuna 12 tunnin työvuoroon.
OAJ on huolissaan opettajien työssäjaksamisesta - Kajaanissa ammattikorkea rekrytoi uusia opettajia
Viime vuonna yt-neuvottelut läpi käynyt KAMK saa uusia opettajia lisäaloituspaikkojen myötä.
Mitä tapahtuu, kun myös päivähoidon suositukset puretaan? Jos suurin osa lapsista palaa hoitoon, turvavälejä ei voida taata
Joensuun kaupungin palvelujohtaja: Jos lasten osallistumisaste nousee 40 prosenttiin, rajoituksia ei voida noudattaa.
Etäopetus ei tavoita kaikkia – OAJ:n Luukkainen ei silti avaisi koulujen ovia: "Heikosti tavoitettavia oppijoita on järkevää tavoitella täsmätoimin"
OAJ on selvittänyt laajalla kyselyllä opettajien kokemuksia koulujen poikkeusjärjestelyistä.
Laaja kysely avaa taitoluistelun ongelmia: lähes puolet urheilijoista pelkää harjoituksissa – "Yllättävän moni pitää tätä todellisena uhkana"
Suomen Taitoluisteluliiton lajikulttuuritutkimuksen mukaan etenkin taitoluisteluvalmentajien kommunikaatiotaidoissa riitää parannettavaa. Tutkimuksessa ilmeni myös paljon lajin hyviä puolia.