Uusimmat artikkelit

Tartunnanjäljitykseen rajoituksia Pohjanmaalla: tartunnan saaneita tavoitellaan vain 4 päivää – uudistettu koronastrategia lisää sairastuneen omaa vastuuta
Jos altistuneita ei tavoiteta 4 vuorokaudessa, jäljityksestä luovutaan. Samalla koronatestaamista kehitetään.
Sodankylässä 30 koronatartuntaa reilun viikon aikana
Osa tartunnoista on todettu kotisairaanhoidon työntekijöillä.
Hurjat koronaluvut Pirkanmaalle: tapaninpäivänä tilastoitiin ennätykselliset 473 tartuntaa
Pirkanmaalla on todettu pitkän jouluviikonlopun aikana 1 164 koronatartuntaa. Koronarajoitukset vaikuttavat joululomalaisten puuhiin monin tavoin.
Koronatilanne pahenee Vaasassa – Useassa koulussa tartuntoja, Himalajan palvelukodissa kaksi uutta tapausta
Vaasan sairaanhoitopiirin 51 koronatapauksesta valtaosa on todettu Vaasassa. Heikki Kaukorannan mukaan korona leviää nyt etenkin lasten kautta. Lisää koronatapauksia myös Himalajan palvelukodissa.
Varsinais-Suomessa ei lauantain jälkeen uusia omikron-tapauksia
Todettuja tartuntoja on Varsinais-Suomessa neljä ja koko maassa seitsemän.
Mitä haluaisit tietää uudesta omikronmuunnoksesta? Ehdota kysymyksiä, etsimme niihin vastaukset
THL:n mukaan myös Suomesta on löytynyt kaksi näytettä, joissa saattaa olla kyse virusmuunnoksesta. Testien tuloksia odotetaan. Mikä variantissa sinua mietityttää?
Kangasalan kaupunginsairaalan henkilökunnalla koronatartuntoja – omaisten vierailuja rajoitetaan
Kangasalan kaupungin mukaan koronatapauksia on alle viisi. Potilailla ei ole todettu tartuntoja.
Etelä-Karjalassa 24 uutta koronatartuntaa
Viikon aikana varmistunut 65 uutta tartuntaa. Tartunnan saaneista noin puolet on rokottamattomia.
Pirkanmaalla tehtiin koronaennätys: 158 todettua koronatartuntaa päivässä
Maanantaina selviää, onko Pirkanmaa uudenkin määritelmän mukaan leviämisalue eli tarvitaanko maakuntaan rajoituksia.
Kiuruveden kotihoidossa koronavirustartunta – altistuneet työntekijät karanteenissa, vanhuksia voinut altistua
Yhdellä Kiuruveden kotihoidon työntekijällä on todettu koronavirustartunta. Asumispalvelujen päällikön mukaan kotihoidon asiakkaat pystytään hoitamaan suunnitellusti tilanteesta huolimatta.
THL urges caution as festive season approaches
At their weekly Covid briefing, health officials urged people to be cautious as the pre-Christmas party season approaches.

Nepenmäen kouluun ja kirjastoon kohdennetut koronarajoitukset jatkotartuntojen välttämiseksi
Kohdennetut rajoitukset otetaan käyttöön, koska koulussa on todettu koronatartuntoja ja -altistuksia useassa opetusryhmässä.
Palvelukeskuksessa Isossakyrössä on todettu koronatartuntoja
Laurilan hoivaosastolla Isossakyrössä on todettu koronatartuntoja. Tomenpiteisiin on ryhdytty. Hoivaosastolle ei tällä hetkellä päästetä vieraita.

Virossa ennätysmäärä koronatartuntoja – "Jos hoidon priorisointia joudutaan tekemään, sellaisia kuolee, joita olisi voitu pelastaa"
Rokottamattomat täyttävän Viron sairaaloiden teho-osastoja. Maassa on puolisen miljoonaa vailla rokotesuojaa. HUSin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen ei usko, että Baltian maista Latvia pystyy enää potilasmääräänsä hoitamaan.
Vaasan sairaanhoitopiirissä ryöpsähti taas: 24 uutta koronatartuntaa, pääosin Pietarsaaren seudulla
Uusien tartuntojen määrä on suurempi kuin viime päivinä. Suurin osa tänään ilmoitetuista koronatartunnoista on jäljitetty Pohjanmaan pohjoisempiin osiin.
Kainuun keskussairaalan vaativan kuntoutuksen osastolla on todettu koronatartuntoja, viikonlopun tartunnoista 50 karanteeniin
Sairastuneita on neljä, jotka ovat kaikki rokotettuja ja lieväoireisia. Osastolla on tällä hetkellä vierailukielto, eikä sinne oteta uusia potilaita.
Oulun Rajakylän Sanninkodin hoivayksikössä koronatartuntoja
Tartuntoja on todettu kolmella asukkaalla sekä yhdellä työntekijällä. Sanninkoti on nyt suljettu vierailta.
HUS doc: Covid infection rate multiple times higher among unvaccinated population
The infection rate among unvaccinated people is around 700 per 100,000 inhabitants — almost four times the national infection rate recorded during the worst stage of the pandemic.
Jalkarannan palvelutalossa koronavirustartunta 21 asukkaalla ja 5 työntekijällä
Päijät-Soten mukaan ikääntyneiden palvelutalossa Lahdessa on todettu koronatartuntarypäs. Lähes kaikilla asukkailla ja työntekijöillä on täysi rokotussuoja koronavirusta vastaan.
Covid ICU patients could cause patient backlogs, HUS chief doc warns
In the HUS area, Covid patients needing intensive care spend an average of 11 days in ICU wards, while people suffering from other illnesses spend an average of three to four days in intensive care.
Kymmenen tartuntaa ja 170 altistunutta Kuusiokunnissa – Alavuden koko yläkoulu ja yksi alaluokka siirtyivät etäopetukseen
Alueella varmistetut tartunnat painottuvat Alavudelle. Etäopetuksessa ollaan syyslomaan asti.
HUS begins publishing vaccination status of hospitalised Covid patients
"The unvaccinated coronavirus patients have a critical significance in the viability of the healthcare system," HUS' Acting Chief Medical Officer Jari Petäjä said.
Uptick seen in Finland's Covid cases
On Monday, Finland reported 1,302 new Covid cases since Friday and the country's case incident rate has also increased.

Terveyskeskuspotilailla koronatartuntoja Lempäälässä
Nokian terveyskeskussairaalan väistötilassa Lempäälässä on todettu koronatartuntoja. Osastolle on asetettu vierailukielto eikä sinne toistaiseksi oteta uusia potilaita.
Employment ministry to help set up safety measures for next year's migrant berry pickers
Due to tight living conditions that caused local outbreaks, nearly 300 berry pickers were diagnosed with Covid-19 in July and August.

Kuopiossa asetettiin viikonlopun jäljiltä koronakaranteeniin noin 300 ihmistä – koronavirus leviää huolestuttavasti opiskelijabileissä
Koronatartuntojen määrä Kuopiossa ryöpsähti huolestuttavasti viikonloppuna. Taustalla on joukkoaltistumisia kouluissa ja päiväkodeissa, sekä opiskelijatapahtumissa. Tartuntatautilääkäri on huolissaan massiivisista opiskelijabileistä.

Vaasan kouluissa lisää altistumisia koronavirukselle
Vaasassa on ilmennyt uusia koronatartuntoja Isolahden, Merenkurkun ja Vanhan Vaasan koulussa sekä Onkilahden yhtenäiskoulussa.

Hakalan koululla koronatartunta – yksi luokka asetettu karanteeniin
Muu opetus jatkuu normaalisti.
Päiväkodissa todettu kaksi koronatartuntaa Vaasassa, päiväkoti suljetaan
Raastuvankadun päiväkodissa Vaasassa on todettu kaksi koronavirustartuntaa.
Ruonalan koulussa Kotkassa koronatartunta – yksi luokka sekä yksittäisiä muita oppilaita karanteeniin
Yhdellä koulun oppilaalla on varmistunut koronavirustartunta. Koulu on ottanut yhteyttä mahdollisesti altistuneiden oppilaiden huoltajiin.
Sunnuntai oli ensimmäinen nollapäivä Kainuun koronaluvuissa lähes kahteen kuukauteen: vielä ei kuitenkaan kannata tuulettaa
Viimeksi tartunnaton päivä on ollut Kainuussa 11. heinäkuuta.
Vaasassa palveluasumisen yksikössä sekä kouluissa koronatartuntoja – noin 200 henkilöä karanteenissa altistumisen takia
Vaasan Himalajan palveluasumisen yksikössä koronatartuntoja on kolme ja altistumisia yli 30. Vaasan lyseon lukiossa sekä Onkilahden yhtenäiskoulussa yhteensä kolme tartuntaa ja yli 150 henkilöä karanteenissa.

Raision Ihalan ja Vaisaaren kouluissa sekä Kuloisten päiväkodissa koronatartunnat
Altistuneet on asetettu karanteeniin.
Koronavirus leviää Hakalan koulussa Kotkassa – jo neljä oppilasryhmää karanteenissa
Hakalan koulussa Kotkassa tulee nyt ilmi jatkotartuntoja karanteeniin jo määrättyjen ihmisten joukossa. Myös Otsolan koulussa on todettu yksi koronavirustartunta.
Korian koulussa Kouvolassa on todettu koronatartunta – yksi luokka karanteeniin
Karanteeniin määrätyille järjestetään etäopetusta. Muilta osin Korian koulun opetus voi jatkua paikan päällä.
Porvoon Linnajoen koulussa on todettu koronavirustartunta, noin 30 altistunutta
Tartunnan saanut on kotihoidossa ja eristyksessä.
Kotkan Hakalan koulussa on todettu useita koronavirustartuntoja – tartunnoissa on mukana jatkotartuntoja
Kotkassa Hakalan koulussa on viikonlopun aikana todettu useita koronavirustartuntoja, jotka ovat johtaneet altistuksiin ja karanteeneihin.
Porvoon Päiväkoti Helmessä on todettu koronavirustartunta, altistuneita 20
Tartunnan saanut on kotihoidossa, ja hänet on määrätty eristykseen.
Pirkanmaalla 45 koronatartuntaa – Fimlab urakoi jälleen hurjan määrän näytteitä
Tampereen yliopistollinen sairaala on kertonut kahtena päivänä yli 40 uudesta koronatartunnasta. Toisaalta myös näytteitä on tutkittu huomattavan paljon. Fimlab analysoi nyt peräti 2 265 koronanäytettä.
Pirkanmaa's 2-metre distancing rules to expire next week
The region's crowd size rules will be reinstated on Monday 30 August and remain in force until 12 September.
Pirkanmaalla 42 uutta koronavirustartuntaa – Fimlab urakoi 2 225 näytettä
Tampereen yliopistollinen sairaala kertoi perjantaiaamuna korkeimman koronaluvun viikkoon. Toisaalta testejä analysoitiin Pirkanmaalta nyt huomattava määrä. Sairaanhoitopiiri tiedotti torstaina, että se lieventää koronanäytteenoton kriteerejä.
Kotkan Lyseossa ja Keskuskoulussa on todettu koronatartunnat – oppilaita karanteeniin
Molemmissa kouluissa on todettu koronatartunta yhdellä oppilaalla.
Vaasan kouluissa koronatartuntoja ja altistumisia
Vaasan lyseon lukiolla yhdellä oppilaalla on todettu koronatartunta 25.8. Isolahden ja Keskuskoulun alakouluissa on molemmissa todettu yksi koronatartunta 25.8. ja 26.8.
Covid cases declining in Finland, remote working recommendation extended
The number of Covid cases have decreased, but a record number of people are under quarantine.

Rovaniemellä Väinämöisen päiväkodissa ja Korkalovaaran koulussa altistumisia koronalle
Päiväkodilla toivotaan, että vanhemmat pitäisivät lapsensa muualla loppuviikon ajan, koska henkilökuntaa on paljon pois.

Vaalijalan toimintayksikössä Pieksämäellä todettu koronavirustartunta – altistuneita yli 20
Kaupungilta neuvotaan noudattamaan kaikkia mahdollisia varotoimenpiteitä koronan leviämisen ehkäisemiseksi. Myös varotoimenpiteisiin kannustetaan.
Koulujen rehtoreita pommitettu rokotuskriittisillä viesteillä myös Itä-Suomessa – rokottamista ei ole käyty häiriköimässä kouluilla
Valtakunnallista ilmiötä on havaittu ainakin Kuopiossa ja Varkaudessa. Poliisi on käynyt keskusteluja koulujen kanssa rokotuskriittisestä viestittelystä, koska ilmiö on aiheuttanut huolta kouluilla. Rokotukset jatkuvat kouluilla, kuten on suunniteltu.
Useassa Vaasan koulussa koronavirustartuntoja
Tartuntoja on Keskuskoulun alakoulussa, Suvilahden alakoulussa ja Variskan yläkoulussa. Altistuneita on runsaasti.
Rovaniemen Simerockissa yksi koronatartunta, altistuneiden määrää selvitetään – Napapiiri-Jukolassa ei todettuja tartuntoja
Kaikkiaan kolmipäiväisessä Simerockissa kävi arviolta 17 500 katsojaa. Tähän mennessä kävijöiden joukosta on todettu yksi positiivinen koronatartunta. Napapiiri-Jukolasta ei ole kerrottu positiivisia tartuntalukuja, vaikka kävijöitä oli noin 15 000.
Pirkanmaalla 23 koronatartuntaa: tahti hieman hidastunut
Yhteensä varmistettuja tartuntoja on Pirkanmaalla epidemian aikana ollut 7 736. Uusien tapauksien löytymisen tahti on hieman tasaantunut, vaikka Pirkanmaa on edelleen leviämisvaiheessa.