Uusimmat artikkelit
Kotkan akkumetariaalitehdas nytkähtämässä taas vähän eteenpäin – nyt tehdään sopimusta rakentamisen valmisteluista
Sopimus tarkoittaisi sitä, että kaupunki sitoutuu esirakentamaan aluetta niin, jotta sinne voi rakentaa työmaan tukialueen ja lopulta pysäköintialueen.
Kiinalaisella akkuvalmistajalla Svoltilla on kytkös Venäjään – suomalaisen kumppanin mukaan yhtiö voi silti perustaa tehtaan Suomeen
Omistajaohjauksesta vastaava ministeri Anders Adlercreutz sanoo Ylelle, että asia on selvitettävä tarkasti.
Kotka laajentaa Keltakallion tehdasaluetta merkittävästi – viitasammakoillekin tehdään oma suojavyöhyke
Kotkan Keltakallion alueelle kaavaillaan akkumateriaalitehdasta ja kennotehdasta.
Terrafame aloittaa akkukemikaalien valmistuksen vanhoista sähköautojen akuista
Monimetalliyhtiö Terrafame alkaa hyödyntää kierrätettyjen sähköautojen akkujen sisältämiä metalleja. Akkumassan yhtiölle toimittaa Fortum Harjavallan kierrätyslaitoksesta.
Kotkan kennotehdashanke ei vaikuta GigaVaasa-hankkeeseen – Suomen Malmijalostus: Hankkeita ei käynnistetä varmuuden vuoksi
Kotkaan kaavailtu kennotehdashanke olisi yksi Suomen suurimpia akkualan hankkeita. Suomen Malmijalostuksen toimitusjohtaja Matti Hietasen mukaan Vaasan ja Kotkan hankkeet täydentävät toisiaan.
Historiallisen suuri tehdasinvestointi tuomassa tuhansia uusia työpaikkoja Suomeen
Kotkaan suunniteltu kennotehdas työllistäisi toteutuessaan pari tuhatta ihmistä. Akkumateriaalitehtaalla ja kennotehtaalla olisi myös laajoja välillisesti työllistäviä vaikutuksia.
Suomen Malmijalostus: Terrafame tekee töitä akkuteollisuuden suunnannäyttäjänä
Suurimman omistajan mukaan näkymät Sotkamossa ovat hyvät, ja Terrafamen syksyn ja talven aikana tekemillä sopimuksilla on iso merkitys koko alalle.
Vaasan akkuteollisuusalueen suunnitelmat etenevät odotetusti – kaupunginjohtaja Häyry: ”Pidän hankkeen toteutumista erittäin todennäköisenä”
Vaasan kaupunginjohtaja Tomas Häyryn mukaan akkuteollisuusalue on talven aikana herättänyt kiinnostusta useissa asiakkaissa. Häyry arvioi Suomen hyvien ESG-arvojen ohjaavan toimijoita nyt Vaasaan.
Kymen Sanomat: Haminan akkumateriaalitehtaalle 15 miljoonan euron investointituki
Rahalla on tarkoitus kehittää uudenlaista kiertotalouden ratkaisua sivutuotteena syntyvän natriumsulfaatin talteenottoon ja uudelleenkäyttöön.
Taas uusia suunnitelmia Vaasan akkuteollisuusalueelle: Suomen Malmijalostus ja Epsilon Advanced Materials yhteistyöhön
Vaasan kaupunki ja tehdashanketta selvittävät yhtiöt tiedottavat suunnitelmista. Anodimateriaalitehtaan YVA-menettely pyritään käynnistämään ensi vuoden alussa. Myös taloudellis-tekninen selvitystyö aloitetaan pian.
Analyysi: Talvivaaran jatkajalla Terrafamella on mahdollisuudet suuriin tuottoihin – uhkia ja ympäristöriskejä kuitenkin riittää, kertoo tuore lupa
Terrafame sai vuosia odottamansa ympäristöluvan määräaikaisena, vaikka se haki pysyvää lupaa. Määräaikaisuus osoittaa, että yhtiöön liittyy yhä monia epävarmuuksia, kirjoittaa taloustoimittaja Petteri Lindholm.
Suomen Malmijalostuksen toimitusjohtaja: Terrafamen uudella ympäristöluvalla on iso merkitys, määräaikaisuus yllätti
Suomen Malminjalostus Oy:n toimitusjohtaja Matti Hietanen sanoo, että Terrafamen saama uusi ympäristölupa mahdollistaa kaivostoiminnan laajentamisen ja pitkäjänteisen toiminnan Sotkamossa.
Haminan akkumateriaalitehdasta varten on perustettu yhteisyritys – omistuksesta yli puolet kiinalaisyrityksellä
Suomen Malmijalostus on suunnitellut Euroopan suurinta akkumateriaalitehtaiden keskittymää Kymenlaaksoon. Tehtaat tulisivat Kotkaan ja Haminaan.
Uuden akkumateriaalitehtaan rakentaminen alkaa Haminassa ensi kesänä – tehdas työllistäisi alkuun noin 150 ihmistä
Suomen Malmijalostus on suunnitellut Euroopan suurinta akkumateriaalitehtaiden keskittymää Kymenlaaksoon. Tehtaat tulisivat Kotkaan ja Haminaan. Yhdessä ne toisivat alueelle noin 400 uutta työpaikkaa.