Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Useita polkupyöriä kasassa.

Polkupyörävarkaudet ovat taas kasvussa kesää kohden – poliisi kehottaa tekemään ilmoituksia matalalla kynnyksellä

Pyörävarkaudet kasvavat poliisin mukaan kesää kohti mennessä. Alkuvuonna on ylitetty jo viime vuoden varkausmäärät.

Poliisin ”meklarina” äänessä rikosylikonstaapeli Ilmo Junnila. Itä-Uudenmaan poliisin huutokaupassa pyöriä myynnissä toukokuussa 2023.

Fillarihuutokaupan konkari kertoo, miten pyörän saa halvalla – poliisin varastot täpötäynnä korona-ajan jäljiltä

Itä-Uudenmaan poliisin polkupyörähuutokauppa tyhjentää poliisin täyteen paisuneita varastoja.

Polkupyöriä telineessä Haminan torin laidalla.

Pyörienryövääjät purkavat ja maalaavat saaliitaan jälleenmyynnin helpottamiseksi

Polkupyörävarkauksien sesonki kestää marraskuulle saakka. Parhaiten varkaudelta voi suojautua lukitsemalla pyöränsä huolellisesti.

Ilkka Pulkkinen tutkii pyörää otsalampun valossa.

Kun viikonloppu alkaa, Bike's Patrullen etsii varastettuja polkupyöriä varastoista – näin toimii ryhmä, joka ei huoli löytöpalkkioita

Oulun poliisilaitoksen alueella anastettiin vuonna 2022 reilut 1 600 polkupyörää. Vapaaehtoisten ryhmä kertoo palauttaneensa yli 300 pyörää takaisin omistajilleen. Poliisin mukaan ryhmä voi itsekin syyllistyä rikoksiin. Juttu on julkaistu marraskuussa 2022.

Läheltä

Rovaniemeläismies pahoinpiteli kemiläismiestä, myös pyörävarkaita on ollut liikkeellä loppuviikolla

Lapin poliisia ovat Meri-Lapissa työllistäneet pahoinpitelytapaus viime yönä ja varkaudet aiemmin viikolla.

Sähköiseksi muutettu maastopyörä.

Varkaiden käsiin joutuu yhä enemmän kalliita sähköpyöriä ja sähköpotkulautoja

Sähköiset menopelit ovat yhä suositumpia ja niitä myös joutuu paljon vääriin käsiin.

Kuoppanummen koulukeskus Vihdin Nummelassa, pihalla polkupyöriä sikinsokin.

Oulun poliisi muistuttaa, ettei anastettuja polkupyöriä saa palauttaa omistajilleen "oman käden oikeudella"

Anastetun polkupyörän saa ottaa haltuunsa vain sen laillinen omistaja. Muiden kannattaa ilmoittaa anastetuksi epäilemästään pyörästä poliisille.

Pyörätelineissä on polkupyöriä.

Vaasa torjuu pyörävarkaita rakentamalla vartioidun pyörätallin – pyöräkauppias kertoo, miten pitkäkyntisen työstä voi tehdä hankalaa

Kallis polkupyörä kiinnostaa varkaita. Ei siis ole yhdentekevää, millaisella lukolla sen lukitsee ja missä sitä turvallisesti säilyttää. Esimerkiksi Vaasa rakentaa kaupunkilaisille vartioidun pyörätallin, jossa on paikat myös sähkö- ja laatikkopyörille.

Lukittu pyörä.

Vinkki poliisilta: kaksi erilaista lukkoa aiheuttaa pyörärosvolle harmaita hiuksia

Perinteinen ohje siitä, että pyörävarkaan aikeet ehkäisee parhaiten kahdella lukolla, saa tarkennusta. Lukkojen on myös syytä olla eri tyyppisiä.

Närbild på en cykel som låsts fast i en ställning.

Sähköpolkupyörät kiinnostavat varkaita – vakuutusyhtiöiden maksamat korvaukset ovat nousussa

Tampereella varastettiin touko-kesäkuun aikana runsaat 300 polkupyörää. Vakuutusyhtiön tilastojen mukaan varkauksia tehdään erityisesti heinä-elokuun viikonloppuina.

En rad av cyklar parkerade längs en gata.

Polkupyörä lähtee nyt varkaan mukaan entistä useammin – varkauksien tahti kiihtyy Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa

Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa varastettiin polkupyöriä pelkästään touko- ja kesäkuun aikana enemmän kuin tammi–huhtikuussa.

Cyklar på en rad på en gata i Åbo.

Polkupyöriä varastetaan Kuopiossa yhä enemmän

Pyöriä on varastettu yleisiltä paikoilta, talojen pihoista jopa taloyhtiöiden lukituista varastoista.

Polkupyöriä yliopistonkadulla parkissa.

Kymenlaaksossa tehtiin suuri määrä omaisuusrikoksia viime viikolla – mukaan mahtui mökkimurtoja, katalysaattorivarkauksia sekä keskellä päivää vohkittu kukkakaupan vaihtokassa

Kesämökkimurroista ilmoitettiin viime viikolla eri puolilla Etelä-Kymenlaaksoa. Poliisille on myös ilmoitettu huomattavan suuri määrä polkupyörävarkauksia, katalysaattorin anastuksia sekä automurtoja.

Pyöräkellari asuintalossa.

Polkupyörän katoaminen on yhä todennäköisempää suven edetessä – Oulun poliisilaitoksen alueella on viety yli 350 pyörää alkuvuoden aikana

Oulun poliisilaitoksen tilastojen mukaan pyörävarkaudet ovat lisääntyneet, mitä lähemmäksi kesää on tultu. Tammi–huhtikuussa eniten pyöriä on anastettu Oulussa, 298 kappaletta.

Kuvassa toimittaja Markku Tuhkanen, polkupyöräkorjaaja Timo Ruuska ja ylikonstaapeli Toni Reinikainen seisomassa Mikkelin torilla polkupyörätelineiden luona. Heillä on käsissään polkupyörän lukkoja.

Suomessa varastetaan 50 pyörää päivässä – näin vikkelästi pyörävaras hoitelee erilaiset lukot

Varkaat veivät viime vuonna yli 18 000 polkupyörää ja vakuutusyhtiöt maksoivat varastetuista pyöristä korvauksia reilut 11 miljoonaa euroa. Sähköpyörien yleistyminen on nostanut korvaussummia. 

Poliisin merkki polkupyörässä

Poliisin polkupyöräpartiot liikkuvat Oulun keskustassa myös tulevana kesänä

Polkupyöräpartiointi alkaa vappupäivänä ja kestää syyskuulle asti. Partiot valvovat yleistä järjestystä, mutta pyrkivät myös paljastamaan polkupyörävarkauksia.

Anna-Maja Henriksson, Emma Kari, Sanna Marin, Annika Saarikko ja Li Andersson puhuivat medialle 5. huhtikuuta ennen neuvotteluja.

Tiistai 5.4.2022 (radio)

Hallituksen rahaneuvottelut. Nato-kysely kansanedustajille. Opettajien lakko. Pyörävarkaudet. Sää.

Alina makaa sängyllä.

Tiistai 5.4.2022 (tv)

Ukrainan sairaalat. Pyörävarkaudet. Hiihtokausi. Sääennuste.

Sinitakkinen nainen, jolla on valkoinen pyöräilykypärä päässään seisoo kellaritiloissa sähköpyörän kanssa. Tilassa on valkoiset seinät ja naisen takana sininen ovi.

Pyörien varastaminen pyörävarastosta on kasvava ilmiö, sanoo poliisi – katso vinkit pyörän suojaamiseksi

Pyörävarkaat vievät yhä enemmän sähköpyöriä. Varkaat etsiytyvät hiljaisina aikoina paikkoihin, joissa pyöriä on paljon. Talven varkaudet paljastuvat usein vasta keväällä.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Rattijuopumuksia ja pahoinpitelyjä Meri-Lapissa

Kemissä ajeltiin päihteiden vaikutuksen alaisena ja Torniossa tapeltiin.

Italialainen Filippo Ganna ajaa polkupyörällä velodromilla

Romanian poliisi teki huumeratsian – haaviin tarttuivat Italian pyöräilyjoukkueen varastetut pyörät

Romanian poliisi löysi 21 Italian ratapyöräilyjoukkueelle kuuluvaa polkupyörää huumeratsian yhteydessä. Vain yhtä pyörää ei löydetty.

Poliiisin polkupyörä.

Polkupyöräpoliisit partioivat Oulussa myös ensi kesänä – hyvät kokemukset innostavat jatkamaan

Ensi kesänä polkupyöräpoliisit tekevät entistä enemmän yhteistyötä rikostutkinnan kanssa paneutumalla erityisesti polkupyörävarkauksiin ja muihin omaisuusrikoksiin. Varastettuja polkupyöriä palautettiin jo tänä kesänä omistajilleen 10 000 euron arvosta.

Kuvassa kuningatar Silvia ja Inka Häkkinen. Häkkinen sai diplomin innovatiivisesta hoitotyön kehittämisestä.

Keskiviikko 6.10.2021 (radio)

Sairaaloiden koronapotilaat. Inka Häkkiselle palkinto. Thaimaalaiset marjanpoimijat. Pyörävarkaudet. Sää.

Sähköpyörä runkolukittuna Kuopion torin laidalla

Keskiviikko 6.10.2021 (tv)

Metsä Groupin saha. Kaskisten onnettomuus. Pyörävarkaudet. Sää.

Polkupyöriä.

Kysely: Kouvola koetaan turvalliseksi paikaksi asua – tyypillisin kohdattu rikos on polkupyörävarkaus

Kouvola koetaan pääosin turvalliseksi paikaksi asua, kertoo tuore kysely. Tyypillisin kohdattu rikos on polkupyörävarkaus. Vastauksissa korostui myös sanallisen häirinnän yleisyys.

Kanadan Brandon Hagel survasi hanskaansa Suomen Arttu Ruotsalaisen kasvoihin.

Monday's papers: Fewer summer jobs, record bike thefts, silver medals for the Lions

Finland's close defeat by Canada in the IIHF World Championship final dominates Monday's front pages.

Mikkeliläinen Marjo Snellmanin pojan maastopyörä anastettiin alkuviikosta. Paikalle oli jätetty vain särjetyn lukon.

Pyörävarkaudet kasvavat Etelä-Savossa – vorot entistä röyhkeämpiä

Poliisi kertoo, että tänä keväänä polkupyörävarkauksia on poikkeuksellisesti tehty myös murtautumalla varastoihin ja muihin säilytystiloihin.

Polkupyöriä telineessä

Police investigate bicycle black market

Southwest Finland Police are investigating cases of tax fraud among online bike sellers.

Polkupyöriä telineessä

Lounais-Suomen poliisi tutkii pimeää pyöräkauppaa – jopa kymmenentuhatta ammattimaisesti myytyä pyörää

Ilmi on tullut tapauksia, joissa pyöräkauppaa on jatkettu vuosien ajan. Suurimmissa tapauksissa kyse on jopa kymmenentuhannen polkupyörän jälleenmyynnistä. Lisäksi poliisin tietoon on tullut tapauksia, joissa pyöriä on myyty muutamia kymmeniä vuosittain.

Sähköpolkupyöriä.

Kajaanissa on tänä vuonna varastettu lähes 50 polkupyörää ‒ voroja kiinnostavat sähköiset ja arvokkaat menopelit

Poliisihallituksen mukaan viime vuonna varastettiin noin 15 prosenttia enemmän polkupyöriä kuin edellisvuonna.

Yksityiskohta poliisin sinisessä virkapuvussa.

Kaksi henkilöä on vangittu epäiltynä polkupyörävarkauksista Helsingissä – pyöriä ja tarvikkeita vietiin 20 000 euron arvosta

Annankadulla sijaitsevasta pyöräliikkeestä vietiin muun muassa seitsemän myynnissä ollutta sähköpyörää.

Ett cykelhjul som är fastlåst i en cykelställning. Någon har stulit själva cykeln.

Ville Ahonen jäljitti polkupyörävarasta itse – fillarivarkaat siirtyivät jopoista maasto- ja sähköpyöriin

Pelkästään Jyväskylässä ilmoitetaan vuosittain varastetuksi noin 1000 pyörää.

En rad av cyklar parkerade längs en gata.

Pyörävarkaudet ovat lisääntyneet Kanta-Hämeessä, mutta Päijät-Hämeessä vähentyneet

Tilastoissa näkyy se, kun polkupyöriä paljon varastavat jäävät kiinni.

Kellotaulu

Lauantai 27.3.2021 (radio)

Koronarokotukset. Pyörävarkaudet. Earth Hour. Kesäaika. Sää.

Polkupyöriä telineessä

Pyörävarkaudet mittaushistorian ennätykseen – menopelejä vietiin 11 miljoonan euron edestä

Viime vuonna vakuutusyhtiöille ilmoitettiin varastetuksi 20 900 polkupyörää. Edellisvuoden luku oli runsaat 17 600. Poliisin tietoon tuli vajaat 24 000 varastettua pyörää.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Torniossa on varastettu viime viikolla useita polkupyöriä

Pyöriä on viety pihoilta ja rapuista. Muutakin tavaraa varkaat ovat Torniossa anastaneet.

Pyöriä poliisin takavarikkovarastossa.

Lounais-Suomen poliisi tehostaa polkupyörävarkauksien selvittämistä

Löytöpyöriä voi etsiä poliisin omalta Facebooksivulta

Polkupyörä lukittuna

"Onko näkynyt kyseistä pyörää?" – Pyörävarkaudesta ilmoitetaan useammin someen kuin poliisille

Kokkolalaiselta koululta on äskettäin varastettu useita pyöriä. Vielä ei tapauksista ole tehty rikosilmoituksia.

Polkupyöriä parkissa Kokkolan rautatieasemalla.

Pyörävarkauksien sarja Huittisissa ja lähikunnissa

Pyöriä on viety myös Harjavallassa ja Säkylässä.

Polkupyöriä telineessa.

Pyörävarkaat saatiin kiinni asukkaiden havaintojen avulla Espoossa: poliisi kertoo, millaiset seikat polkupyörävarkauksissa toistuvat

Länsi-Uudellamaalla pyörävarkaudet ovat lisääntyneet alkuvuodesta paikoin jopa noin 50 prosenttia.

Poliisin hihamerkki

Kortiton kuljettaja vastusti poliisia Rovaniemellä

Kuljettaja vaikutti päihtyneeltä, joten hänet päätettiin viedä verikokeisiin.

Polkupyörä lukittuna

Arvopyöriä on varastettu paljon Pietarsaaren seudulla tänä kesänä

Tänä vuonna pyörävarkaat ovat etsineet TREK-merkkisiä pyöriä.

Poliisin huutokauppaamia pyöriä.

Lounais-Suomessa varastetaan kymmenen polkupyörää päivässä – suurin osa Turussa

Turusta on viety kesällä 314 pyörää, Porissa 80 ja Raumalla 49.

Pyöräparkki Lahden torin pohjoispäässä.

Kaupungit kehittelevät uusia keinoja estää polkupyörävarkauksia – Valvottu pyöräparkki voi lisätä myös viihtyisyyttä keskustassa

Missä on eniten pyöriä, siellä liikkuvat myös varkaat. Lahti kokeilee valvottua pyöräparkkia. Toive tuli kaupunkilaisilta. 

Läheltä

Säkylässä murtauduttu mökkeihin – Huittisissa voro on vienyt pyöriä

Mökkimurroista poliisi kaipaa silminnäkijähavaintoja. Polkupyörävarastajasta poliisilla on epäilys.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle