Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Minna Sorvoja pitelee kädessänsä pientä videokameraa.

Roolittaja Minna Sorvoja löytää tulevaisuuden tähdet ja näkee ensimmäisenä, miltä elokuvien ja tv-sarjojen Suomi näyttää

Kulttuurivieras Minna Sorvoja näkee aitiopaikalta, miten suomalainen yhteiskunta muuttuu. Pitkän uran tehnyt roolittaja iloitsee siitä, että elokuvissa ja tv-sarjoissa kerrotaan nyt entistä moninaisempia tarinoita.

Mikko Majanlahti.

Teatterinjohtaja ja ohjaaja Mikko Majanlahti on kuollut

89-vuotiaana menehtynyt Majanlahti oli suomalaiselle yleisölle tuttu kasvo myös näyttelijänä.

Merenneito luodolla laulamassa.

Supersankareita, Disney-prinsessoja ja kauhulegendan paluu – listasimme loppukevään tärppejä elokuvateattereissa

Elokuvien tuotanto ja esitys on alkanut elpyä korona-ajoista. Viime pääsiäisen katsojaluvut Suomen elokuvateattereissa olivat parhaat jopa yli viiteen vuoteen, Suomen Filmikamarilta kerrotaan.

Jorma Tommila Sisu-elokuvan kohtauksessa Lapin erämaassa natsipartio taustallaan.

Sisu ylsi ensi-iltaviikonloppunaan 10. katsotuimmaksi elokuvaksi Yhdysvalloissa 3,25 miljoonan dollarin lipputuloilla

Suomalainen elokuva on saanut historiallisen vastaanoton Yhdysvaltojen valkokankailla.

Tankki seuraa hevosella ratsastavaa hahmoa oranssissa maisemassa.

Sisu-toimintaelokuva saa historiallisen laajan levityksen Yhdysvalloissa – näin suomalainen elokuva kiinnostaa nyt ulkomailla

”Pari viime vuotta on ollut poikkeuksellisen hyvää aikaa”, kommentoi Suomen elokuvasäätiön kansainvälisen osaston päällikkö kotimaisen elokuvan kansainvälistä näkyvyyttä.

Två datoranimerade gubbar i hängselbyxor och mustasch. Den ena har en röd keps, den andra en grön.

Analyysi: Pelit ovat leffojen tekijöille uusi kirja

Tänä vuonna nähty onnistuneita siirtoja peleistä valkokankaalle. Super Mario -elokuva on yksi niistä. Varsinkin nuorempaa yleisöä kiinnostavat pelien maailmasta tutut tarinat, kirjoittaa kulttuuritoimittaja Päivi Puukka.

Nainen tupakalla. Taustalla motelli-kyltti.

Somekampanja nosti Andrea Riseborough'n Oscar-ehdokkaaksi – nyt näyttelijätähti on yhteistyössä hehkuttamansa suomalaisohjaajan kanssa

Yle Uutiset selvitti väitettä, jonka mukaan To Leslie -elokuvasta yllätysehdokkuuden saanut brittinäyttelijä ja Hytti nro 6:n ohjaaja Juho Kuosmanen suunnittelisivat yhteistä projektia.

Jorma Tommila Sisu-elokuvan kohtauksessa Lapin erämaassa natsipartio taustallaan.

Suomalaista Sisu-elokuvaa hehkutetaan Yhdysvalloissa jo ennen ensi-iltaa

Jalmari Helanderin ohjaama Sisu-elokuva saa Yhdysvalloissa laajan levityksen.

Topi Borg näyttää kameralle voitonmerkkiä.

Topi Borg on minuutilleen aikataulussa oleva ihminen, joka oppi japanin kielen katselemalla animesarjoja

Tällä viikolla vietetään autismitietoisuuden viikkoa. Topi Borgin mukaan ihmisten pitäisi ymmärtää autismin kirjosta yksi asia: ”Antakaa meille aikaa ja tilaa”.

Kolmen Jussi-patsaan välissä lukee "2023".

Analyysi: Mies ja nais -etuliitteet lensivät roskiin, mutta Jussien uusi palkintojärjestelmä vaatii vielä hiomista

Kotimaisen elokuvan Jussi-palkinnot jaetaan ensi kertaa sukupuoleen katsomatta. Yksi uusista sarjoista tuo mieleen Hymypatsas-instituution, kirjoittaa kulttuuritoimittaja Jonni Aromaa.

Sähkölinjoja. Kuvituskuva.

Maanantai 13.3.2023 (radio)

Energiakriisi. Alkoholipolitiikka. Suomen isoin kala. Oscarit. Sää.

Pipopäisen hahmon silmälaseissa välkkyvät tarinankerrontakaaviot

Uusi Oscar-voittaja ja lähes kaikki muut elokuvat noudattavat samaa kaavaa – "Se on taottu päähän tuhansien leffojen kautta"

Elokuvissa tietyt käänteet tulevat usein samoissa kohdissa. Onko kyse ihmiselle luontaisesta kerrontatavasta vai siitä, että asiaan on vain totuttu?

Kari-Pekka Toivonen katsoo kameraa.

Yli 40 leffan konkari Kari-Pekka Toivonen näyttelee draamatrillerissä Tuomasta, mutta muistaako hän, milloin hän oli Kari

Näyttelijä Kari-Pekka Toivonen liikkuu viimeisimmässä roolissaan entisenä poliisina Raumalla. Rooleja on mahtunut uran varrelle valtava määrä. Testasimme, kuinka hyvin ne ovat mielessä.

Surullisen näköinen ylipainoinen mies katsoo kameran ohi

Hollywoodin vuosiksi unohtama Brendan Fraser tekee kiitellyn roolin 300-kiloisena Charliena – ”Yhteiskuntamme sivuuttaa ylipainoiset ihmiset”

The Whale kertoo sairaalloisen traagisen tarinan lihavan miehen elämästä. Ohjaaja Darren Aronofsky pitää sitä humoristisimpana elokuvana, jonka on koskaan ohjannut. Silti se ei naurata.

Nuori nainen

Olipa kerran horo – vanhat ennakkoluulot istuvat tiukasti median kuvastossa

Seksityöstä kerrotaan populaarikulttuurissa yhä kärsivän tai voimaantuvan huoran perustyyppien kautta, kirjoittaa esitystaitelija ja dramaturgi Camilla Rantanen. Hän työskentelee myös seksialalla.

Kaksi nuorta tyttöä istuu seinää vasten, johon on maalattu kasveja. Harmaan collegeen pukeutunut punahiuksinen tyttö katsoo oikealle, neulepaitaan pukeutunut tyttö katsoo alas.

Yle näyttää Oscar-gaalan suorana – kisaamassa suomalaisen osatuottama elokuva

Suomalaistekijöitä löytyy kahdesta kategoriasta. Koko kilpailun ennakkosuosikki on indie-kungfu-scifielokuva Everything Everywhere All At Once, joka on kerännyt 11 ehdokkuutta.

En liten pojke håller upp sina händer i mörkret och på handflatorna projiceras en film.

Uutuuselokuva The Fabelmans kertoo Steven Spielbergin lapsuustraumasta – neljä syytä, miksi ohjaaja on elokuvan kiintotähti

The Fabelmans on Spielbergin henkilökohtaisin elokuva. Leffa tulee Suomessa elokuvateattereihin tänään perjantaina.

Kemijärven matkailusihteeri Ann-Christine Lampela seisoo tyytyväisenä Kemijärven kulttuurikeskuksen pihalla. Takana häämöttää Pöyliöjärvi. Vieressä ehta aito kemijärveläisestä lumesta tehty lumihenkilö.

Kemijärven vuosi talvikaupunkina saa huipennuksensa suorassa tv-lähetyksessä

Ylen Puoli seitsemän -ohjelmassa vuoden 2022 talvikaupungiksi valittu Kemijärvi saa valtakunnallista näkyvyyttä ystävänpäivän suorassa lähetyksessä.

Inarissa kuvataan tällä hetkellä kansainvälisten suosikkinäyttelijöiden tähdittämää Constellation-televisiosarjaa.

Inarissa kuvataan kansainvälistä Constellation-sarjaa – yksi suurimmista Suomessa kuvatuista tuotannoista jättää alueelle 1,7 miljoonaa euroa

Michelle MacLarenin uuden psykologisen trillerin viimeiset kuvaukset tehdään tällä ja ensi viikolla Inarissa ja Ivalossa.

Jorma Tommila Sisu-elokuvan kohtauksessa Lapin erämaassa natsipartio taustallaan.

Kotimainen natsitoimintaleffa Sisu innosti katsojia elokuvateattereihin

Jalmari Helanderin ohjaama Sisu keräsi avausviikonloppunaan 27 594 katsojaa.

Matti Pellonpää soittaa rumpuja tv-elokuvassa Onnentyttö (1982).

Rakastettu näyttelijä Matti Pellonpää oli myös muusikko – Peltsix-yhtyeen tarina ja nuotit on koottu nyt yhteen

Matti Pellonpää näytteli pääroolia yhteensä yhdeksässä elokuvassa, mutta musiikkimies hänessä on jäänyt valkokankaan varjoon.

Pikeepaitaan pukeutunut pitää korvaansa suurta metalliputkea vasten, kuunnellen tarkkaavaisesti.

Suuntana Skywalker Ranch – Disney halusi elokuva-alan huipulle nousseen äänitaiteilija Heikki Kossin

Foley-taiteilija Heikki Kossi on muuttanut pois Suomesta ja aloittaa helmikuussa työt Kaliforniassa. Uusi työnantaja on elokuvaääneen keskittyvä Skywalker Sound.

Kuvausryhmä kuvaa kohtausta tv-sarjaa tavisella pihalla, jossa etualalla valkoinen auto ja takas-alalla poliisiauto.

Ouluun halutaan lisää elokuva- ja tv-tuotantoja

Kaupunki on parin vuoden ajan avustanut Oulussa kuvattavia tuotantoja maksamalla osan Oulussa syntyneistä kuluista tuotantoyhtiöille.

Tom Cruise

Tom Cruise pelasti elokuvateatterit – Hollywood kipuilee suoratoiston kanssa, ja se näkyi lippuluukulla myös Suomessa

Hollywood-elokuvissa oli viime vuonna vain muutama kassamagneetti. Siitä kärsi koko suomalainen elokuvateatteribisnes.

Jeremy Renner.

Marvel-tähti Jeremy Renner kriittisessä tilassa jouduttuaan onnettomuuteen lumitöitä tehdessä

Näyttelijä kiidätettiin sairaalaan sunnuntaina. Hänen tilansa kerrotaan olevan vakaa.

Tampereen Viikinsaari kuvattuna kauempaa järveltä.

Game of Thrones -tähti Suomeen? Tampereen Viikinsaaresta tulossa ”erittäin todennäköisesti” uuden Hollywood-elokuvan kuvauspaikka

Tampereelle kaavaillussa trillerissä lomanviettoon saapunutta perhettä alkaa vainota sarjamurhaaja. Perheen elämää eivät liioin helpota saaren vihamieliset asukkaat.

Tom Cruise lentää hävittäjää uudessa Top Gunissa.

Tällainen oli elokuvavuosi 2022 – Top Gunin jatko-osa kiiti vuoden katsotuimmaksi myös Suomessa

Suomessa elokuvateatterit kärsivät vielä tänä vuonna koronarajoitusten aiheuttamasta yleisökadosta. Katsojaluvut laskivat 20 prosenttia pandemiaa edeltävästä ajasta.

Kuvituskuva perheestä joka on katsomassa televisiota josta pyörii ulos useita värinauhoja.

Netflixissä on eniten katsottavaa, mutta paras hinta-laatusuhde löytyy ihan muualta – Yle löysi suoratoistopalveluista hurjia eroja

Ylen laaja interaktiivinen artikkeli auttaa näkemään algoritmien taakse ja löytämään uutta katsottavaa. Suoratoistopalveluista löytyy paljon sellaista, mitä ne eivät osaa meille tarjota.

3D-elokuvissa tarvittavat lasit.

Kolmiulotteisuuden piti mullistaa elokuvakokemus, mutta toisin kävi – moni koki 3D-lasit epämukaviksi

Vielä vuonna 2016 3D-elokuvia tuli ensi-iltaan 35. Viisi vuotta myöhemmin vain seitsemän. James Cameronin uusin Avatar-elokuva saattaa nostaa 3D:n suosiota.

Siniset humanoidit ratsastavat lentoliskoilla auringonlaskua vasten.

Tällainen on Avatarin vuosia odotettu jatko-osa – Na'vin kieltä kehittänyt Seth Wright uskoo, että uudet fanit löytävät elokuvasarjan

Avatar: The Way of Water on visuaalisesti vangitseva spektaakkeli, jota kriitikot kutsuvat ohjaaja James Cameronin henkilökohtaisimmaksi elokuvaksi. Vain miljardituotot voivat tyydyttää tekijöitä.

Henkilö katsoo ikkunan takaa huoneessa istuvaa henkilöä.

Elokuva yrmyistä irlantilaisista keräsi eniten Golden Globe -ehdokkuuksia

Tammikuussa pidettävä Golden Globe -gaala televisioidaan jälleen boikotin jälkeen.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö vastaa Yle Radio 1:n tasavallan presidentin kyselytunnilla sunnuntaina 11. joulukuuta yleisön kysymyksiin.

Maanantai 12.12.2022 (tv)

Sauli Niinistö. Elokuva Hyvä veli. Joululaulut. Sää.

Valkokankaalla kohta elokuvasta, jossa näkyy puoliksi nuoren pää ja elokuvan nimi.

Yläasteella se räjähti käsiin, sanoo koulukiusattu – uusi kangasniemeläinen elokuva on tositarina väkivaltaisen kohtelun seurauksista

Dokumenttielokuvassa esiintyvä koulukiusattu toivoo, että kiusaamisesta suoremmin puhuminen auttaisi nuoria tajuamaan käytöksen pitkäkestoiset vaikutukset.

Kaksi tummaihoista miestä istuu autossa pimeässä.

Sami Laitinen turhautui suomalaisen elokuvan valkoisuuteen – syntyi Hyväveli, jonka pääosissa nähdään somaleja

Somalit esitetään elokuvissa usein rasismin ja ihonväriin liittyvien yleistysten kautta. Hyväveli-elokuvan tekijät halusivat kohdella päähenkilöitä yksilöinä. Loukkaavaa kieltä ei elokuvassa käytetä.

Emma Kilpimaa

Vuoden elokuvanäyttelijän palkinto Emma Kilpimaalle – ”Kun itse on ollut 19-vuotias syrjäkylällä, niin pystyi ammentamaan omasta elämästä”

Näyttelijäliitto valitsi vuoden elokuvanäyttelijäksi Savukoskelta lähtöisin olevan Emma Kilpimaan. Kilpimaa aloitti näyttelemisen jo lapsena kotipaikkakuntansa harrastajateatterissa.

Kaksi naista hulppeassa eteisessä, taustalla pukuun pukeutunut mies.

Isoihin pelistudioihin pettynyt Sam Barlow loi ylistetyn Immortalityn, joka on Netflixin kautta yli 200 miljoonan tilaajan pelattavissa

Barlow sanoo, ettei isossa pelistudiossa voinut kirjoittaa realistisia naishahmoja. Interaktiiviseksi elokuvaksi kutsuttu Immortality on nyt tarjolla kaikille Netflixin tilaajille.

Kalush Orchestra. Bändin jäsenet pitelevät Ukrainan lippua ja Euroviisujen palkintopystiä.

Euroviisujen äänestys muuttuu – finalistit valitaan jatkossa pelkillä yleisöäänillä

Omaa suosikkiesitystään voi ensi kevään Euroviisuissa äänestää mistä päin maailmaa tahansa.

Kaksi nuorta otsat vastakkain. Vasemmanpuoleisella on vihreä siilitukka, oikealla olevalla balettinuttura.

Elokuvissa ja sarjoissa näkyvät nyt vähemmistöt – Aikuiset-sarjaan haettiin tarkoituksella näyttelijöitä erilaisista taustoista

Tekijöiden mukaan etnisiin sekä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöihin kuuluvien esiin tuomisella halutaan kuvata entistä paremmin monimuotoista maailmaa.

Mielensäpahoittaja Eskorttia etsimässä -elokuvan kohtaus, jossa Silu Seppälän näyttelemä Kolehmainen näyttää tabletilta autoa mielensäpahoittajalle.

Kotimaisen elokuvan outo syksy: ensi-iltoja riittää ja rahoittajia innostaa, mutta moni katsoja jää kotisohvalle

Kotimaisten elokuvien suma hämmentää. Yleisö ei ehdi paikalle ennen kuin leffa jo vaihtuu . Alalla uskotaan tilanteen normalisoituvan pian.

Pielisjoki virtaa ja taivas on pilvetön Joensuussa. Taustalla näkyy Penttilänrannan joen rannassa olevia kerrostaloja.

Joensuun elokuvallisuutta selvitetään valokuvakilpailun avulla

Itä-Suomen elokuvakomission järjestämässä kilpailussa etsitään Joensuusta ja sen lähistöltä kohteita, jotka ovat kuin suoraan elokuvien kohtauksista.

Veikko Kerttula.

Elokuvaohjaaja Veikko Kerttula on kuollut

Suuri yleisö muistaa Kerttulan ohjauksista parhaiten Simpauttajan. Tampereella syntynyt ohjaaja oli 82-vuotias.

Närbild på den nya Black Panther som står iklädd mask och ser neråt.

Black Pantherin odotettu jatko-osa sai ensi-iltansa: rakastetun päänäyttelijän kuolema ennen kuvauksia on ollut elokuvan teossa läsnä

Elokuvan markkinoinnissa on hyödynnetty vihjauksia alkuperäisen sankarin manttelinperijästä sekä pitkältä tauolta palaavan Rihannan upouutta kappaletta.

Elokuvaohjaaja Jukka-Pekka (J-P) Valkeapää kuvattu Pub Roskapankissa Kalliossa.

Juopot punovat juonta Fuengirolaan sijoittuvassa rikoskomediassa – ohjaaja J-P Valkeapää: "En ole nähnyt yhtään hyvää kotimaista alkoholismikuvausta”

Hetki lyö on yksi inhottavimmista suomalaiselokuvista vuosiin. Hahmojen humala määriteltiin promillen tarkkuudella. Kritiikkiä voi tulla siitä, että transnaisen roolin esittää miesoletettu.

Oulun kansainvälisen lasten- ja nuorten elokuvafestivaalin logo.

Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvafestivaali ja Yle Draama kolmivuotiseen yhteistyösopimukseen

Käytännössä tämä tarkoittaa festivaalin ja Yle Draaman välisen yhteistyön syventämistä ja laajentamista.

Kuvassa on mediapersoona Janni Hussi uudessa Insite-elokuvassa.

Lapsuuden fantasialeffa sytytti Jere Koistisen palon elokuviin – ohjaajan uutuuselokuvassa nähdään Janni Hussi ja Julia Robertsin veli

Elokuvaohjaaja Jere Koistiselle kotiseudut ovat tärkeitä, ja siksi elokuvaa on kuvattu myös Saimaan rannoilla Pohjois-Savossa.

Näyttelijä James Cosmo kertoo kuinka merikapteeni-Howardin elämä loittoni perheestä pitkien merimatkojen aikana.

Finn-helmed feature 'My Sailor, My Love' nabs Chicago Film Festival audience award

Directed by Klaus Härö, the film stars James Cosmo, known for his role in the HBO series 'Game of Thrones,' as well as Irish actors Bríd Brennan and Catherine Walker.

Ruben Östlund ja Charlbi Dean Cannesin elokuvajuhlien lehdistötilaisuudessa. Kännykät kuvaavat.

Ruotsin kulttuuriministeri ei tuntenut Ruben Östlundia – syytä olisi, koska satiirikko on maan tämän hetken tärkein elokuvantekijä

Cannes-palkitun Ruben Östlundin elokuvissa rikkaat oksentavat luksusjahdilla ja valkoiset ruotsalaiset pelkäävät rasistin leimaa.

Nainen nojaa vaaleansiniseen seinään ja katsoo hätääntyneenä kameraan.

Analyysi: Kauhuelokuva Smilen katsojat eivät osaa käyttäytyä ja syynä on some

Tiktok on täyttynyt videoista, joissa nuoret hehkuttavat uutta kauhuelokuvaa. Finnkinolla osattiin varautua etukäteen siihen, että Smilen näytöksissä voi esiintyä häiriöitä.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle