Uusimmat artikkelit
Supreme Court throws out climate case
The case was brought after the last government's final climate report.
Ihmiset siistivät luontoa ympäri Suomen – Jaa kuvasi Miljoona roskapussia -kuvakokoelmaan!
Osallistu Miljoona roskapussia -kampanjan kuvahaasteeseen.
Hyönteistutkijan pelko on suuri: Suomessa siirrytään kohti lajistoa, joka vähentää jo olemassa olevia pörriäisiä
Vieraslajeissa myös hyönteiset muodostavat oman populaation. Määrät ovat koko ajan kasvussa, ja tulokashyönteiset kilpailevat samasta ravinnosta ja elintilasta jo olemassa olevien kanssa.
Pelko veden loppumisesta ajoi Yhdysvaltain Arizonan osavaltion suitsimaan uusien asuntojen rakentamista
Phoenixin seutu on Yhdysvaltain nopeimmin kasvavia kaupunkialueita, mutta viranomaisten mukaan pohjavesi ei riitä kaikille uusille asukkaille. Myös Coloradojoen veden riittävyys aiheuttaa huolta.
Tuulivoimaloita suunnitellaan nyt merelle monen Olkiluoto kolmosen verran – ympäristövaikutukset mietityttävät tutkijoita
Aavalle merelle on nousemassa satoja tuulivoimaloita Suomen merialueille, mikäli nyt vireillä olevat hankkeet toteutuvat. Tämä on kuitenkin epätodennäköistä.
Puutiaisten leviäminen lisää sairastumisen pelkoa – THL tarkkailee aivokuumeen esiintymistä tehostetusti
Tänä vuonna THL on laajentanut rokotusohjelmaa TBE-rokotteen osalta Espoon Suvisaaristoon. Simon kunta ja Kemin eteläiset kaupunginosat ovat pohjoisimmat alueet, joiden asukkaita ilmainen rokote nyt koskee.
Avovangit kunnostavat pitkospuita ja hoitavat metsiä – Metsähallituksen projektit tarjoavat mielekästä tekemistä ja suunnan tulevaisuuteen
Rikosseuraamuslaitoksen ja Metsähallituksen yhteistyö työllistää avovankeja noin sadan henkilötyövuoden verran. Viime vuosina yhteistyö on laajentunut myös oppilaitosten kanssa.
Imatran erämuseosäätiö sai 300 000 euron erityisavustuksen valtakunnallisen erämuseon suunnitteluun
Erä- ja luontomuseon investointihanketta suunnitellaan ensi vuoden heinäkuun loppuun saakka.
Hanna Möykkynen, 31, löysi laittoman kaatopaikan: “Tuntuu, että roskaaminen vain pahenee koko ajan”
Roskia kerätään nyt ympäri Suomea Ylen järjestämän miljoona roskapussia -kampanjan nimissä. Olimme mukana konkarin järjestämissä talkoissa.
Luontolahja-kampanja toi Etelä-Savoon lisää luonnonsuojelualueita
Uusia luonnonsuojelualueita on perustettu valtion mailla Pieksämäelle, Puumalaan, Mikkeliin ja Sulkavalle.
Mätänevät kyttyrälohet valtaavat Tenojokea ennennäkemättömään tahtiin – tutkija Aino Erkinaro selvittää, mitä siitä seuraa
Kolmannen polven biologi selvittää nyt, miten Venäjältä levinnyt vieraslaji vaikuttaa pohjoisen jokien ekosysteemiin.
Taidepiknik vei nuoret maalaamaan puistoon – Emma Maunu: ”hauskaa kun saa ilmaista itseään luonnossa”
Kemin Taidemuseon ja Lastenkulttuurikeskuksen taidepiknikeillä halutaan innostaa nuoria tutustumaan taiteeseen ja tekemään omaa taidetta erilaisissa ympäristöissä.
Jätevesien laskeminen mereen akkumateriaalitehtaasta herätti huolen Haminassa
Vielä suunnitteilla olevan tehtaan jätevesien suolamäärä on liikaa luonnolle, sanovat huolestuneet asukkaat. Tehdasyhtiön mukaan sopiva paikka jätevesien purkamiselle on jo löytynyt mereltä.
Miljoona roskapussia -kampanja on käynnissä – haluatko tulla mukaan keräämään roskia Strömsön seurassa ja saada mahdollisuuden opastettuun kierrokseen?
Kokoonnumme Ruutikellarintiellä Vaasassa 23.5 klo.18
Lahden terveysmetsän rakentaminen Kintterön luonnonsuojelualueelle on alkanut
Ensisijaisesti keskussairaalan käyttöön tarkoitettu terveysmetsä on samalla myös kaikille avoin luontopolku.
Jää petti pelastajien alta – öljypäästön puhdistustyöt jatkuvat Saimaalla
Lappeenrannan seudun ympäristötoimen mukaan Saimaan järvivettä voi käyttää, jos vesi näyttää ja tuoksuu normaalilta.
Taas masentavia uutisia ilmastonmuutoksesta: Jäätiköiden sulamisen estäminen on jo menetetty peli, kertoo Petteri Taalas
Ilmastonmuutoksen merkit rikkoivat jälleen viime vuonna uusia ennätyksiä, raportoi YK:n alainen meteorologian järjestö.
Keltaisiksi pörhistyneet pajunkissat tarjoavat ruokaa kevään ensimmäisille pörriäisille
Ensimmäiset kimalaiset ja perhoset ovat heränneet. Ruokaa hyönteisille tarjoaa aikaisin keväällä kukkivat pajut.
Valosaaste voi olla yksi syy hyönteiskatoon – himmeätkin katuvalot saattavat pilata perhosen talvehtimisen
Oulun yliopiston johtama kansainvälinen tutkimus osoittaa, että valosaaste hämää perhosen väärään tulkintaan päivän pituudesta. Tämä voi koitua sen kohtaloksi.
Sodan keskeltä pelastetusta koirasta ei välttämättä ole enää lasten leikkikaveriksi – näin lemmikin traumat näkyvät arjessa
Traumatisoituneita koiria saapuu Suomeen ukrainalaisten mukana. Moni myös ottaa löytökoiran vieraasta maasta.
Napapiirin Residuum aloittaa bio- ja pakkausjätteiden kuljetukset Rovaniemellä heinäkuussa
Rovaniemen, Pellon ja Ranuan uudet jätehuoltomääräykset astuivat voimaan perjantaina. Isojen kiinteistöjen tulee järjestää jatkossa biojätteiden, lasin, kartongin, muovin ja metallin erilliskeräys.
Vain harvalla riitti ymmärrystä, kun keskellä syvää lamaa rakennettiin Suomen kalleinta puistoa: ”Yleisöosastoterveisiä oli riittävästi”
Kotkan entinen kaupunginpuutarhuri Heikki Laaksonen myöntää, että puistojen kehittäminen kävi alkuaikoina nuoren miehen voimille.
Toini, 6, ja Aappo, 9, Aaltonen koettavat pitää asuinalueensa siistinä – roskapihdit kulkevat mukana perheen yhteisillä pyöräretkillä
Lahdessa Ankkurin alueen asukasyhdistys lainaa roskapihtejä myös satunnaisille ohikulkijoille. Idea lainaamoon syntyi englantilaisella uimarannalla.
Ylen valtakunnallinen kampanja miljoonan roskapussin keräämiseen alkaa: Kainuun kunnista mukana ovat Kajaani, Sotkamo ja Paltamo
Miljoona roskapussia -kampanjaan voi osallistua jokainen huolimatta siitä, onko oma asuinpaikkakunta kumppanina. Kampanjaan ei tarvitse erikseen ilmoittautua.
Khronoksen taloon ei pääse, mutta ympäristötaideteoksen aidan raosta voi kurkkia, mitä tontilla tapahtuu
Rapistunutta taloa ympäröi portiton teräsaita Pöytyällä. 2016 suljettu Khronoksen talo on raumalaisen Lönnströmin museon nykytaideprojekti. Se tutkii ajan vaikutusta taloon ja luontoon.
Metsähallitus poistaa roska-astioita Pallas-Yllästunturin kansallispuistosta ja UK-puistosta – roskaton retkeily vähentää huoltoajoa
Roska-astiattomista taukopaikoista on Luontopalvelujen mukaan hyviä kokemuksia jo esimerkiksi Pyhä-Luoston ja Sallan kansallispuistoista.
Ilomantsin Nuorajärven saarimetsien suojelu laajenee
Muokonsaaren 18 hehtaarin metsäala on Luonnonperintösäätiön ensimmäinen suojelukohde Ilomantsissa. Lehtometsää, havumetsää ja rantaluhtaa sisältävä kokonaisuus siirtyi säätiön suojiin maaliskuun lopulla.
WWF: Finland uses annual share of natural resources in 3 months
Earth Overshoot Day arrives when people have consumed more from nature than the planet can renew.
Juuso Joonan kolumni: Toivomme toistuvasti uuden teknologian ratkaisevan vanhan teknologian luomat ongelmat
Meille tarjotaan uusia, riskialttiita teknologioita avuksi ongelmiin, joihin olisi myös jo käytössä olevia, turvallisia ja helppoja ratkaisuja. Varovaisuus jää luvattujen ”hyötyjen” varjoon.
Finland's carbon neutrality goal at risk due to slow forest growth, warns WMO Chief Taalas
The 2035 goal is challenging – and achieving it has become more difficult as Finland's forests will not be as big a carbon sink in the future as had been assumed, said Petteri Taalas, head of the World Meteorological Organisation.
Miksi Alaskaan suunnitteilla oleva öljynporaushanke puhuttaa somessa? Kolme pointtia Willow-projektista
Willow-öljynporausprojekti on herättänyt huomiota paitsi Yhdysvalloissa, myös muualla maailmassa – etenkin somessa. Miksi? Toimittaja Sara Salmi nostaa kolme keskeistä huomiota.
Sierilän voimalaitokselle myönnetty jatkoaika pysyy toistaiseksi voimassa – Vaasan hallinto-oikeus hylkäsi valitukset
Suomen luonnonsuojeluliitto kertoi jo tiistaina valittavansa myös hallinto-oikeuden päätöksestä. Kemijoki oy:stä kerrotaan, että voimalaitoshankkeen tilannetta seurataan harkiten.
Kevät on täällä! Ensimmäiset leskenlehdet, muurahaiset ja västäräkki on jo bongattu eteläisimmässä Suomessa
Listasimme muutamia varmoja kevään merkkejä.
Sadat ihmiset marssivat Tampereella luonnon puolesta – harmaa sää ei latistanut tunnelmaa: ”Marssisin täällä vaikka räntäsateessa”
Marssi eteni pääkirjastolta Keskustorille. Marssin jälkeen halukkailla oli mahdollisuus mennä Vanhaan kirkkoon kuuntelemaan ympäristöjärjestöjen eduskuntavaalitenttiä.
Lahti kaavailee uutta ympäristöpilottihanketta Sitran kanssa
Kaupunki jatkaa vuoden 2021 ympäristöpääkaupunkivuoden työtä. Ilmastotavoitteet kaipaavat rinnalleen keinoja luonnon monimuotoisuuden ylläpitämiseen.
Suosittujen kipugeelien sisältämä lääkeaine aiheuttaa haittoja vesieliöille – Ruotsissa tuotteita siirrettiin apteekin tiskin taakse
Suomen Apteekkariliiton mukaan Suomessa ei ainakaan toistaiseksi muuteta diklofenaakkia sisältävien kipugeelien myyntitapaa. Kiinnostus lääkkeiden ympäristöhaittoihin on Suomessakin kasvamassa.
Ympäristökysymykset jakavat lappilaisten ehdokkaiden mielipiteitä puolueiden välillä ja myös niiden sisällä
Ympäristökysymykset ovat tärkeitä Lapissa erityisesti vihreässä siirtymässä. Kyse on esimerkiksi uusista kaivoksista ja toisaalta ympäristön suojelusta.
Ylen vaalikone: Saimaannorppien suojelu jakaa Kaakkois-Suomen vaalipiirin ehdokkaiden mielipiteitä
Näkemykset suojelun riittävyydestä jakaa ehdokkaiden mielipiteitä myös puolueiden sisäisesti. Valtaosalla ehdokkaista ei myöskään ole vahvaa kantaa saimaannorpan nykyisestä suojelun tasosta.
Johanna Vuorelman kolumni: Pystyykö demokratia ratkaisemaan ihmiskunnan kohtalonkysymyksen?
Pystyykö demokratia koskaan ratkaisemaan ilmasto- ja ympäristökriisin kaltaisen valtavan ongelman? Jotkut odottamaan väsyneet esittävät ratkaisuksi jopa diktatuuria.
Nyt puhuu omavaltaisen jätteenpolttajan pienosakas: ”En halua osallistua tällaiseen Kaipolassa, lentotuhkan säilytys huolestuttaa”
Kaipola Recycling Jämsässä on toiminut monin tavoin vastoin lupaehtojaan. Ympäristövalvonta paimentaa sitä yhä perinteisellä maltilla, vaikka ympäristöministeriö patistaa alaa herkempään puuttumiseen.
Julia Thurénin kolumni: Kaksivuotiaan viaton napin painelu johti äidin moraaliseen kamppailuun
Mitäpä jos meille ei myytäisi enää heti rikkoutuvaa sekundaa? Miltä maailma näyttäisi, jos korjaaminen olisi yhtä houkuttelevaa kuin uuden ostaminen? Valoisalta. Ja nyt kerron miksi.
Suon pitkä matka takaisin luonnontilaan: näin 130 hehtaarin suon ennallistaminen jatkuu Hämeessä
Tavoitteena on, että suon vedenpinta nousee luontaiselle tasolle, jonka jälkeen suo palautuu pikkuhiljaa kohti luontaisenkaltaista tilaa.
Näkymä junan ikkunasta havahdutti kirjailija Jenni Räinän: Kaikki tuttu metsä olikin talousmetsää
Räinä on kotoisin pienestä Hyryn kylästä Kuivaniemeltä Pohjois-Pohjanmaalta. Lapsuus maatilalla metsien ja soiden keskellä on näkynyt sittemmin hänen kirjoissaan ja mielenkiinnon kohteissaan.
Kaivosalueen jätteistä tuli ongelma – nyt niistä aiotaan kehittää laattoja ja aitoja
Lappeenrannan kaupunki ideoi yritysten kanssa uusia käyttötapoja rikastushiekalle, jotta sitä ei tarvitsisi läjittää.
Juuso Joonan kolumni: Älä aliarvioi omaa vaikutusta ympäristöösi
Elämäntapojemme vaikutukset eivät useinkaan jää oman navan ympärille. Voimme päivittäin vaikuttaa jopa sademetsien tai ikiroudan säilymiseen ja siten elinoloihimme, kirjoittaa Joona.
Keskiviikko 15.2.2023 (tv)
AKT:n lakko. Rakentaminen. Luontokato. Sääennuste.
Naapurit polttivat ennen juhannuskokkoa uhanalaisten lintujen pesimäpaikalla – kunnanhallitus haluaa kuulla asukkaita vielä ennen lintuluodon suojelua
Loppijärven Sajaniemen kylän edustalla sijiatsevan lintuluodon suojelussa otetaan aikalisä. Kunta haluaa kuulla vielä lintubongareita ja lähialueen asukkaita.
Kainuussa metsiä ja soita suojeltiin viime vuonna kaksinkertainen määrä edellisvuoteen verrattuna
Vuonna 2021 Kainuussa suojeltiin vapaaehtoisesti 800 hehtaaria, kun viime vuonna määrä oli 1 800 hehtaaria. Metsien ja soiden vapaaehtoiseen suojeluun käytettiin 3,4 miljoonaa euroa valtion varoja.
Asiantuntijat Sitran raportissa: Ilman monimuotoista luontoa ei ole taloutta
Hiilidioksidilla käydään päästökauppaa, mutta luontokato on kinkkisempi ongelma.