Uusimmat artikkelit
Koulutraumojen ilta - kerro oma kokemuksesi! Roman Schatzin Maamme-ilta Yle Radio 1:ssä ma 27.2.
Roman Schatzin Maamme-illassa sinulla on mahdollisuus kertoa omia ikäviä, ristiriitaisia tai jälkeen päin naurattaneita koulumuistoja ja kommelluksia.
Kainuun ammattiopisto on kouluttanut muusikoita jo 20 vuotta – konservatorion juhlakonsertissa lavalle nousee lähes 50 entistä ja nykyistä opiskelijaa
Musiikkialan ammatillinen koulutus aloitettiin Kajaanissa tammikuussa vuonna 2003. KAOn konservatorio juhlistaa taivalta viikonvaihteessa juhlakonsertilla ja klubi-illoilla.
Ilman täyttää torvien törähtely ja fagotin tumma ääni, kun koko luokka soittaa yhdessä – luokkaorkestereita on Suomessa harvassa koulussa
Riihimäkeläisellä koululla aloitti syksyllä jo toinen puhallinorkesteri. Luokkakavereiden kanssa musisointi lisää luokan yhteisöllisyyttä ja innostaa lapsia harvinaisten instrumenttien pariin.
Perheet pitävät kiinni lasten harrastuksista tiukkoinakin talouden hetkinä – "Mieluummin karsii omista menoista", sanoo kolmen lapsen äiti
Talouden myllerrys ei ole toistaiseksi aiheuttanut oppilaskatoa pohjalaisissa musiikkioppilaitoksissa. Kolme eteläpohjalaiskuntaa päätti tukea perheitä ja tarjota yhdenvertaisuuden nimissä lapsille ilmaisen musiikkileikkikoulun.
Turkulaiskuorosta Ylen vuoden nuorisokuoro – Puolalanmäen musiikkilukion Chorus Iuvenalis etsii ohjelmistoonsa uusia kuoroteoksia
Yleisradion vuoden nuorisokuoro laulaa Helsingin Musiikkitalossa järjestettävässä joululaulutilaisuudessa marraskuussa. Tämän lisäksi kuoron ohjelmaan sisältyy äänityksen tekeminen Yleisradiolle.
Härmänmaalla ja Soinissa ilmainen muskari lapsille
Kuntien tukema musiikkileikkikoulutoiminta helpottaa myös perheiden arkea, koska suurin osa muskariryhmistä kokoontuu hoitopäivän aikana päiväkodissa. Aiemmin muskariin lähdettiin iltaisin.
Mikkelin musaopiston uusi rehtori ei halua muutosta muutoksen takia – "Tämä on kaikenlaisten harrastajien talo"
Mikkelin musiikkiopiston uusi rehtori aloitti työssään elokuun alussa.
Kotkan seudun musiikkiopiston tilaongelmat edelleen ratkaisematta – Kotkansaaren vanha sairaala yhtenä sijaintivaihtoehtona
Musiikkiopisto toimii tällä hetkellä kahdeksassa eri tilassa Kotkansaarella ja Karhulassa.

Leiriorkesterista kulttuurilähettilääksi noussut Jalas Chamber -orkesteri juhlii omia ja kapellimestarinsa vuosikymmeniä
Vuonna 1992 perustettu Jalas Chamber on puoliammattimainen orkesteri. Musiikkiopiston opettajat ja pitkälle edenneet musiikin harrastajat toimivat nuorempien soittajien tukena ja esikuvana.
Joensuun konservatorio on vuoden maakunnallinen rakennuskohde
Vuoden perinnerakennuskohteena on palkittu Kontioniemen Kontiolinna. Vuoden kaupunkirakennekohde on Joensuun pyöräkatu.
Mikkelin musiikkiopiston rehtori Ilmo Pokkinen jää eläkkeelle – "Lahjakkuus ei asu vaan Helsingissä"
Ilmo Pokkinen toimi musiikkiopiston rehtorina kaikkiaan 35 vuotta. Musiikkiopiston oppilaat ovat iältään vauvoista jopa 75-vuotiaisiin.
Riihimäellä perustetaan kolmasluokkalaisten puhallinorkesteri – soitinvaihtoehtoja on kuusi
Ennen soittotuntien alkua jokaiselta oppilaalta kysytään toivesoitin, jota haluaisi keväällä opiskella. Varsinainen soitinvalinta tehdään soitintoiveiden ja opettajien näkemyksen mukaan.
Mauri Sumén on Lappeenrannan musiikkiopiston uusi rehtori
Mauri Sumén on lappeenrantalainen säveltäjä, muusikko ja musiikinopettaja. Hän aloittaa työnsä elokuun alussa.
Lasten laulukielto Helsingin kouluissa jatkunee enää syyskuuhun asti – jos tartuntamäärät jatkavat laskemista, saa laulu taas raikua
Wilma-viesti Helsingin kouluista kertoo, että vanhempia ihmetyttänyt laulukielto saattaa päättyä syyskuun puolessavälissä. Laulukiellolla on pyritty estämään koronaviruksen leviämistä.
Ähtäri pestasi ensimmäistä kertaa kiertävän kesämuusikon elävöittämään kaupunkikuvaa, hakemuksia tuli valtavasti
Ähtäri sai kaikkiaan peräti 17 hakemusta toukokuussa tehtyyn työpaikkailmoitukseen. Kesämuusikko aloittaa Ähtärissä juhannusviikolla. Pesti huipentuu elokuussa yhteislauluiltaan Mikko Alatalon kanssa.

Lappeenrannan musiikkiopiston rehtori vaihtuu – virka laitetaan hakuun kesälomien jälkeen
Nykyinen rehtori jättää tehtävänsä heinäkuun 15. päivänä.
Maailmankuulu soitonopettaja Matti Raekallio: "Lapsilta pitäisi vaatia enemmän, meikäläisellä peruskoulutuksella ei kiinalaisille pärjätä”
Pianonsoiton kansainvälinen tähtipedagogi, kulttuurivieras Matti Raekallio pakeni Yhdysvalloista Suomeen kaksi kertaa, ensin syöpää, sitten koronaa. Nyt hän kertoo, mitä toisi maailmalta suomalaiseen soitonopetukseen.
Blind Channelin euroviisumenestyksestä iloitaan myös Kainuussa – yhtyeen laulaja Niko Vilhelm hehkuttaa Kuhmoa
Kuhmoon kokoontuu kesäisin joukko nuoria musiikin opiskelijoita. Parina viime kesä kesämuusikoita on ohjannut Suomea Euroviisuissa edustaneen Blind Channelin laulaja Niko Vilhelm, joka kertoo diggailevansa Kuhmoa.

Rovaniemen sivistyslautakunta hyväksyi ehdotuksen Lapin tanssiopiston ja Lapin musiikkiopiston yhdistämisestä
Yhdistymistä perustellaan muun muassa kustannussäästöillä sekä taiteen perusopetuksen saatavuuden paranemisella.

Rovaniemellä päätetään Lapin tanssiopiston ja Lapin musiikkiopiston yhdistämisestä
Yhdistymistä perustellaan muun muassa kustannussäästöillä sekä taiteen perusopetuksen saatavuuden paranemisella.
Musiikkiopisto etsii uusia tiloja Kotkassa – tuorein vaihtoehto sijaitsee Mussalossa
Kotkan seudun musiikkiopisto on toiminut jo vuosia hajallaan ympäri kaupunkia.

Maailmankuulu huilisti vetää mestarikurssia Jalasjärvellä
Mestarikurssi päättyy suoratoistona lähetettävään konserttiin, jossa huilutaiteilija Sami Junnonen on mukana arvosoittimensa kera.
Nuoret muusikot musisoivat Kainuussa ensi kesänä
Kesämuusikoiden on tarkoitus kiertää kaikki Kainuun kunnat.
Turku Rock Academyn ja konservatorion yhteistyö murtaa mielikuvia ja johdattaa uusia nuoria musiikkiopintoihin – Mark Bértenyi: "Tässä on uudenlainen mahdollisuus"
Tavoitteena on tarjota pääsy musiikkiopintoihin myös sellaisille nuorille, jotka eivät niihin muuten päätyisi.
Jämsä sulkee kaupungin sisäliikuntapaikat ja uimahallin koronatilanteen takia – myös musiikkioppilaitos etäopetukseen
Jämsän työväenopiston syyskausi päättyy tiistaina. Liikuntavuorot keskeytyvät kolmeksi viikoksi.
Onnellisen miehen paita – Lassi Rajamaan musiikkikronikka
Piirtäjä Lassi Rajamaan musiikkimuistoja.
Kansanmusiikkipitäjässä tiedetään, miten lapset saadaan soittamaan läpi elämän – 40 vuotta sitten kehitetty näppäripedagogiikka on kovassa nosteessa
Kaustislainen näppäripedagogiikka on saanut Suomen Kulttuurirahaston apurahan, jonka avulla toimintaa voidaan laajentaa.

Korona leikkasi konservatorion hakijamääriä selvästi – monessa oppilaitoksessa ja seurassa nuorten harrastusinto säilyi
Moni nuori aloittaa harrastuksen tänä syksynä normaalisti koronasta huolimatta.

Ylä-Savon musiikkiopistolle koronatukea – alentaa oppilasmaksuja perheiltä, joilta korona on vienyt tuloja
Koronapandemia vaikutti oppilaiden perheiden sekä ylläpitäjäkuntien talouteen.

Keski-Karjalan musiikkiopisto kehittää etäopetusta koronatuella
Musiikkiopisto sai valtiolta tuntuvan lisärahoituksen toimintansa turvaamiseen epidemiatilanteessa.
Musiikkiopistoihin pääsee tänä vuonna ilman valintakokeita – tunneille valitaan nopeimmat
Opiskelijat valitaan ilmoittautumisjärjestyksessä.

Musiikkiopiston valintakokeet jäivät väliin – ei merkittävää vaikutusta hakijamääriin Riihimäellä
Normaalisti oppilasvalinnat julkistetaan kesäkuussa. Tänä vuonna ilmoitus siirtynee elokuuhun.

Musiikkiväki iloitsee: konservatorion rakennustyöt käynnistyvät Joensuussa
Maanrakennustyöt yliopiston Carelia-salin vieressä alkavat toukokuussa. Uusien tilojen pitäisi valmistua ensi vuonna.
Jennifer Markin haluaa musiikkimaailman huipulle Jesse-veljensä tavoin, mutta eri reittiä – Jesse on itseoppinut artisti, Jennifer opiskelee musiikinopettajaksi
Osa musiikinopettajista työskentelee myös taiteilijoina. Polut musiikin ammattilaiseksi ovat erilaisia.

Hämeenlinnan Sibelius-opisto valitsee ensi vuoden musiikin opiskelijat ilman pääsykoetta
Oppilaat valitaan musiikin opetukseen ja kuoroon ilmoittautumisjärjestyksessä.

Musiikin osittainen etäopetus saattoi tulla jäädäkseen Keski-Pohjanmaan Konservatoriolle
Etäopetuksessa on huomattu, että oppilaat ovat harjoitelleet aiempaa innokkaammin.
Uudet Mikkelin musiikkiopiston oppilaat valitaan pääsykokeiden sijaan ilmoittautumisjärjestyksessä – ikä ja soitintoive vaikuttavat valintaan
Aiempina keväinä hakijat ovat käyneet Mikkelin musiikkiopiston pääsykokeissa.

Keski-Karjalan musiikkiopisto siirtyy etäopetukseen, käytössä useita verkkokanavia
Monet lasten harrastukset ovat jääneet pakkotauolle, kun harjoituspaikkoja on suljettu. Musiikissa etäopetuskin onnistuu.
Tampereen konservatorio aloittaa yt-neuvottelut
Leikkaustarve on kymmenen henkilötyövuotta.

Laulukoe on suomalaisille tavallinen trauma, selviää Ylen kyselystä – Tutkija: "Epämusikaalisuuden leima voi johtaa tunteeseen, ettei ole oikeutta tehdä musiikkia"
Väitöskirjatutkija Minja Koskela jakoi lukijoiden Ylelle lähettämät musiikkikokemukset kuuteen kategoriaan.
Nöyryyttämisen kulttuuri valui ammattimaailmasta musiikin perusopetukseen saakka – juuri eläköitynyt Sibelius-Akatemian professori Atso Almila: "Huutaminen toi uskottavuutta"
Musiikkia ei voi tehdä keinoja kaihtamatta, toteaa kulttuurivieras, säveltäjä ja kapellimestari Atso Almila.
Musiikkineuvos Klaus Järvinen on kuollut
Klaus "Klasu" Järvinen tuli tunnetuksi television Levyraadin tuomarina 1976–1989.
Youtube on muusikolle inspiraation lähde, mutta kaikkea näkemäänsä ei kannata matkia – Kuopion viulukilpailun tuomari Elina Vähälä: "Pitää osata olla lähdekriittinen"
Uusi viulistisukupolvi on aiempaa tyylitietoisempi, arvioi Kuopion viulukilpailun tuomariston puheenjohtaja Elina Vähälä.
Kemin kaupunginorkesterin kohtalo edelleen kysymysmerkki – päätös lakkauttamisesta siirtyy ensi vuoteen
Asiasta päätetään vasta kun tiedetään, miten lakkauttaminen vaikuttaisi valtionosuuksiin.

Joensuu otti aikalisän konservatorion vuokra-asiassa
Vuokraisännäksi ja tulevan konservatoriorakennuksen omistajaksi on vaihtunut ruotsalainen Hemsö.
5-vuotiaasta viulua soittanut Elsa Hasu haluaa ammattimuusikoksi: Kemin kaupunginorkesterin lakkautus näkyisi myös musiikkiopistossa
Kemi harkitsee kaupunginorkesterin lakkauttamista osana kaupungin tiukkaa talouskuuria.

Suomen Pankin entinen pääjohtaja Erkki Liikanen kehuu peruskoulua kulttuurikasvattajana: "Elämän moninaisuuteen kuuluu myös monipuolinen sivistys ja kulttuuri"
Kulttuurilla ja musiikilla on valtava merkitys ihmisten arjessa. Ne lisäävät hyvinvointia ja tasaavat ihmisten sosiaalista epätasa-arvoisuutta.
Kulttuuriväki puolustaa Kemin kaupunginorkesteria – lakkauttaminen tekisi loven myös Meri-Lapin musiikkiopetukseen
Kulttuuri- ja tiedesäätiö Kemi 2000 ja Meri-Lapin jousikvartetti painottavat orkesterin tärkeyttä musiikkikoulutuksessa.

Kansalaisopistot yhteen tai ainakin toimintaa tiiviimmäksi Riihimäen seudulla?
Riihimäen sivistys- ja hyvinvointilautakunnan nimittämän työryhmän on tarkoitus selvittää kansalaisopistojen yhdistämisen edut ja haitat.

Kankaanpään Seutu: Kankaanpään ja Parkanon musikkiopistot yhteen?
Kankaanpään ja Ylä-Satakunnan musiikkiopistojen yhdistämisestä on käyty alustavia neuvotteluja.