Uusimmat artikkelit
Anna syntyi ilman kohtua ja luuli jäävänsä ilman omia lapsia – unelma toteutui lopulta tavalla, joka on Suomessa laiton
Pitäisikö sijaissynnytykset sallia myös Suomessa?

Koronapandemian ei-toivottu seuraus Ukrainassa – Yli 50 sijaissynnytettyä vauvaa odottaa ulkomaalaisia vanhempiaan hotellissa Kiovassa
Matkustusrajoitusten takia eurooppalaiset ja amerikkalaiset vanhemmat eivät pääse noutamaan ukrainalaisnaisten heille synnyttämiä vauvoja
“Voisimme estää sijaissynnytysturismin” - Eduskuntaryhmien puheenjohtajilta vihreää valoa sijaissynnytyksen sallimiseksi Suomessa
Sijaissynnytys on monelle ainoa keino saada lapsi. Tällä hetkellä suomalaiset turvautuvat ulkomaalaisiin kohdunvuokraajiin.
Vauvatehtaan johtajan mielestä kohdunvuokraus ei ole naisen riistoa: “Sijaissynnytys on normaali lapsettomuuden hoitokeino”
Georgialaisen Mariam Kukunashvilin yrityksen kautta on syntynyt yli 7000 lasta. Myös suomalaiset ovat vuokranneet kohtuja.
Suomalaiset ovat matkustaneet vuosia Venäjälle sijaissynnytyshoitoihin – suomalaispari käytti asunnon verran rahaa vauvan saamiseen
Suomalaiset suuntaavat sijaissynnytyshoitoihin Venäjälle
Vauvani maksaa 70 000€: käsikirjoitus
Käsikirjoitus MOT:n sijaissynnytys-jaksosta
Kambodžalainen sijaissynnyttäjä luovutti lapsen huoltajuuden suomalaiselle miehelle sormenjäljellään – oikeus vahvisti isyyden, vaikka sijaissynnytykset on Suomessa kielletty
Sijaissynnytykset ovat kiellettyjä Suomessa.

Kohduttomat naiset haluavat sijaissynnytykset lailliseksi Suomessa, päättäjät siirtävät asiaa eteenpäin – "Ei tässä niin käy, että me olemme hiljaa"
Suomalaisia on alkanut hakeutua kiistanalaisiin sijaissynnytysjärjestelyihin ulkomaille sen jälkeen, kun hedelmöityshoitolaki kielsi sijaissynnytykset vuonna 2007.
Epätoivo ajoi ukrainalaisen Marian ja georgialaisen Ketin sijaissynnyttäjiksi: ”Kun otin vauvan syliini, sieluuni alkoi sattua ja aloin itkeä”
Talousahdinko ajoi Marian ja Ketin sijaissynnyttäjiksi.

Lasten kiireellisistä sijoituspaikoista on pula koko maassa – sijaisäiti peräänkuuluttaa pysyvyyttä
Tarvittaisiin kiireelliseen sijoitukseen erikoistuneita vastaanottoyksiköitä, ehdottaa sosiaalihuollon ylitarkastaja.

Sinkkumiehestä tuli kaksostyttöjen isä sijaissynnyttäjän avulla – nyt ruotsalaisvälittäjä markkinoi kiistanalaisia sijaissynnytyksiä myös suomalaisille
Myös Valvira on kiinnittänyt huomiota suomenkieliseen markkinointiin. Suomessa keinohedelmöitykseen liittyvät sijaissynnytykset kiellettiin vuonna 2007.

Viisi vuotta sitten kuollut pariskunta sai Kiinassa lapsen – isovanhemmat hankkivat perillisen sijaissynnyttäjän avulla
Laosista hankittu sijaissynnyttäjä matkusti Kiinaan synnyttämään, että lapsi saisi Kiinan kansalaisuuden.

Skandaalin nostaneesta kohdunvuokraussarjasta päätös Thaimaassa: Japanilaismiljonääri sai 13 sylilapsen yksinhuoltajuuden
Vuonna 2014 paljastunut vauvatehtailu johti kohdunvuokrauksen rajoittamiseen Thaimaassa.

Sadat lapsettomat pariskunnat ostavat nyt synnyttäjän Ukrainasta – joukossa ollut myös muutamia suomalaisia
Eurooppalaisittain köyhästä Ukrainasta on tullut lapsettomuudesta kärsivien pariskuntien suosikkikohde edellisten kolmen vuoden aikana.

Intia uhkaa kieltää kaupalliset sijaissynnytykset
Intian hallitus haluaa kieltää kaupallisen kohdun vuokraamisen. Kieltoa vastustavat äänekkäästi lääkärit, asiakkaat sekä kohtuaan vuokraavat naiset sijaissynnytyksiin erikoistuneella huippuklinikalla.

Orpovarsan adoptoinut Eeva yrittää varastaa muidenkin jälkikasvun – superäidillinen tamma on kultaakin kalliimpi
Hausjärveläinen Erä-Eeva pelasti pienen Irmelin elämän ottamalla varsan omakseen. Suomenhevostamma on niin äidillinen, että joskus se yrittää jopa ryöstää muiden varsat. Eevan kaltainen hevonen on kullanarvoinen, koska Suomessa jää joka vuosi orvoksi useita varsoja.
Tia Hämäläinen on sijaisäiti myös äideille – pihapiirin eläimet avaavat reitin oman vauvan hellimiselle
Kriisipäivystystä tekevä sijaisäiti iloitsee, kun nuorten äitien omat siivet alkavat kantaa. Hänen tärkein tehtävänsä on tehdä itsensä tarpeettomaksi.

Auttaminen on Jaanan elämäntapa – "Asun nuorten tukiasunnolla, toimin sijaisäitinä"
Kajaanilaisen Jaana Vanhalan elämäntapa on auttaminen, jota hän toteuttaa työssä nuorten mielenterveyskuntoutujien kanssa. Työpäivän jälkeen jatkuu nuorten tukeminen kotioloissa. Ei siis ihme, että Vanhala valittiin 50 aktiivisimman kainuulaisen joukkoon.

Rose Raitio on ollut sijaisäiti 15 lapselle – ”Rajoja ja rakkautta on perheemme metodi”
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö antaa 29 äidille Valkoisen Ruusun Ritarikunnan I luokan mitalin kultaristein tunnustuksena merkittävästä työstä kasvattajana. Yksi kunniamerkin saajista on Rose Raitio, joka on ollut äiti kaikkiaan 15 sijais- ja adoptiolapselle.

Intia aikoo panna lopun kymmeniä miljoonia euroja tuottavalle kohdunvuokraukselle
Bisnes, jossa ulkomaalaiset parit hankkivat intialaisen sijaissynnyttäjän, on kasvanut vuosittain viidenneksellä.

Huostaan otettuja lapsia pahoinpidelleen sijaisäidin tuomio säilyi hovioikeudessa
Rovaniemen hovioikeuden mukaan kahden sijaislapsen pahoinpitelystä tuomittu sijaisäiti pahoinpiteli vain toista lasta. Hovioikeus kuitenkin piti ennallaan sijaisäidin saaman 60 päivän ehdollisen vankeusrangaistuksen. Hovioikeus hylkäsi syytteen esimerkiksi kärpäslätkällä annettujen sähköiskujen osalta.

Lapsettomuudesta kärsivän toive: Lainakohtu
Pitäisikö sijaissynnytys sallia Suomessa? Olisitko sinä valmis lainaamaan kohtuasi lapsettomalle pariskunnalle? Vaatisitko kohtusi lainasta vuokraa? Pitäisikö sijaissynnytys sallia myös nais- ja miespareille? Vastauksia näihin kiperiin kysymyksiin etsitään tämän illan Ajankohtaisessa kakkosessa.

Elton John julisti sodan Dolce & Gabbanalle: Mielipiteenne ovat yhtä vanhanaikaisia kuin vaatteenne
Italialaisen muotisuunnittelijapariskunnan homoparien lapsia koskevat kommentit saivat julkkikset julistamaan boikotin.

Thaimaa kielsi kohdunvuokrauksen ulkomaalaisilta
Thaimaa kitkee kohdunvuokrausturismia kieltämällä ulkomaisia ostamasta sijaissynnytyksiä thaimaalaisilta naisilta.
Thaimaan parlamentti kieltämässä kohdunvuokrauksen
Kaupallisesta sijaissynnyttämisestä on tulossa rangaistavaa. Nykyisellään kohdunvuokrauksia järjestäviä toimistoja ei valvota.

Kulkukissoista ilmoitetaan yhä aktiivisemmin – leikkaamattomuus aiheuttaa ongelmia
Luonnossa lisääntyvät leikkaamattomat kissat aiheuttavat päänvaivaa ympäri Suomea, erityisesti loppukesästä. Esimerkiksi Päijät-Hämeen Eläinsuojeluyhdistyksen kontolle on langennut tänä kesänä jo yli sata kissanpentua. Lisää tulee päivittäin.

Sijaisäidille tuomio lasten pahoinpitelystä
Kemi-Tornion käräjäoikeus on tuominnut sijaisäidin 60 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen kahden sijaislapsensa pahoinpitelystä. Nainen määrättiin maksamaan lapsille yhteensä 4 000 euron korvaukset. Syytettynä olleen sijaisvanhempana toimineen miehen pahoinpitelysyytteet oikeus hylkäsi.
Sijaissynnyttäjä perui puheitaan – Down-lasta ei hylättykään?
Kansainvälistä kohua herättänyt tapaus saa yhä vain uusia kierroksia. Australiassa esitetyllä "hylätyn" Down-lapsen vanhempien haastattelulla oli yli miljoona katsojaa.
Australia tutkii Down-pojan Thaimaahan "hylänneen" miehen soveltuvuutta isäksi – paljastui tuomituksi pedofiiliksi
Australialaiset tiedotusvälineet kertoivat tiistaina, että 56-vuotias isä on tuomittu useista lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista.

Thaimaa ratsaa kohdunvuokrausklinikat
Taustalla on maailmanlaajuista huomiota saanut tapaus, jossa australialaisparin kerrotaan hylänneen Down-vauvan thaimaalaisen sijaissynnyttäjän hoiviin.

"Hylätyn" Down-vauvan vanhemmat kertoivat oman versionsa
Australialaisen pariskunnan vaatimus kohdunvuokraajan abortista on herättänyt laajaa paheksuntaa ja lahjoitustulvan Thaimaahan. Nyt vauvan vanhemmat sanovat, etteivät koskaan edes tienneet vammaisesta kaksosveljestä.

Vanhempiensa hylkäämälle Down-vauvalle lahjoitustulva – pariskunta oli vaatinut aborttia
Britannian yleisradioyhtiön BBC:n mukaan australialainen pariskunta oli pyytänyt thaimaalaista sijaissynnyttäjää tekemään abortin saatuaan tiedon Downin syndroomasta.

Media: Australialaispariskunta hylkäsi Downin syndroomaa sairastaneen vauvansa sijaissynnyttäjän hoiviin
Thaimaalainen nainen kertoo sijaissynnyttäneensä australialaiselle pariskunnalle kaksoset. Naisen mukaan pariskunta kelpuutti vain terveen tytön ja jätti Downin syndroomaa sairastaneen pojan naiselle. Australian pääministeri Tony Abbott pitää tapausta surullisena.

Sijaisäidistä varamummoksi: "Se on suuri rikkaus ikääntyvän elämässä"
Varaisovanhemmuus tarjoaa samanlaisen ikkunan lasten ja nuorten maailmaan kuin sukulaisuuteen perustuva isovanhemmuuskin. Sen tietää noin 30 vuotta sijaisäitinä työskennellyt, nykyisin eläkeläinen varamummo.

Fabulous mums recognised on Mother’s Day
President Sauli Niinistö decorated 34 mothers with the Order of the White Rose of Finland medals in honour of their service to parenthood on Mother’s Day, celebrated on Sunday 12 May.

34 äitiä palkittiin äitienpäivänä kunniamerkillä
Tasavallan Presidentti on myöntänyt 34 äidille Suomen Valkoisen Ruusun Ritarikunnan I luokan mitalin kultaristein tunnustuksena merkittävästä työstä kasvattajana.

Kun äitiys on myös työ, kodin ovi on enemmän auki
Ristiinalainen Pirjo Muhonen saa äitienpäivänä Valkoisen Ruusun Ritarikunnan I luokan mitalin kultaristein tunnustuksena merkittävästä työstä kasvattajana. Pirjo Muhonen on työskennellyt perhepäivähoitajana ja toimii edelleen myös sijaisäitinä.

Nuoret tarvitsevat luontevaa tukea - "Väkisin väännetty projekti ei toimi"
Suora linja kysyi katsojilta, tarvitsevatko nuoret tukea. Vastaus oli, että kyllä tarvitsevat. Toinen kysymys sitten on se, miten nuoret saadaan tuen äärelle. Kynnys hakeutua tukitoimien piiriin voi olla huomattavan korkea. Juttu on nähtävillä Yle Areenassa.

Anne Tammisen Encounter – halu kohdata tuntematon
Elämme etsien yhteyttä, sekä tuttuun että tuntemattomaan. Kohtaamiseen liittyy uuden löytämisen lisäksi epävarmuutta. Kuvataiteilija ja valokuvaaja Anne Tamminen myöntää, että kohtaaminen ei aina ole helppoa. Kameralla voi eristää ja ottaa etäisyyttä. Mutta sillä voi myös saada yleisön kohtaamaan odottamattomia asioita.

Sijaisäiti: Myös toisen lasta voi rakastaa ehdoitta
Sijaisperheistä on huutava pula pääkaupunkiseudulla. Vaikka elämä sijaisperheessä ei ole aina ruusuilla tanssimista, rohkaisee kymmenkunta sijaislasta maailmalle saattanut äiti tulokkaita kenties vaikealle, mutta antoisalle tielle.
Lapset ovat Ilonan juttu
Äitienpäiväsunnuntaina 33 naista saa Valkoisen Ruusun Ritarikunnan I luokan mitalin kultaristein tunnustuksena kasvattajan työstään. Yksi mitaliäidistä on kaustislainen Ilona Känsäkangas; äiti, sijaisäiti, tukiperheäiti ja hoitotäti.

Äidinrakkaus ei rajoitu ydinperheeseen
Ylitorniolainen Kaarina Kangas on yksi kolmesta lappilaisäidistä, joka saa sunnuntaina kunniamerkin työstään kasvattajana. Maatalon emäntä, äiti, mummu, sijaisäiti ja kyläaktiivi epäilee toisista huolehtimisen vietin olevan jonkinlainen luonneoikku.

Hoivan tarjoaminen kiinnostaa maatiloja
Jo kolmisensataa maatilaa tarjoaa erilaisia hoivapalveluja. Tilan perheet toimivat sijaisperheinä tai järjestävät leirejä, vierailuja ja päivätoimintaa erityisryhmille.
Vauvakahdeksikko kuohuttaa Kiinassa
Kiinaa kuohuttavat kuvat kahdeksan vauvan suurperheestä. Perhekuvien oli tarkoitus mainostaa valokuvaamoa, mutta ne ovatkin herättäneet suurta hämmennystä ja pahennusta maassa, jossa on yhä pääosin voimassa yhden lapsen politiikka. Viranomaiset tutkivat tapausta, jota pidetään esimerkkinä varakkaiden kiinalaisten itselleen ottamista erivapauksista.

Kaltoin kohdeltu äiti hoitaa vauvaansa kuin nukkea
Omassa lapsuudessaan ilman huolenpitoa jäänyt äiti ei välttämättä osaa tunnistaa vauvansa tarpeita ja vastata niihin. Odottavan tai juuri synnyttäneen äidin hoitaminen sijaisperheessä voi korjata tilannetta ja herättää puuttuvat äidinvaistot. Tampereella kokeillaan perhetyössä uutta kuntoutusmuotoa, äitien perhehoitoa.

Finland opens door to surrogacy
The National Advisory Board on Social Welfare and Health Care Ethics (ETENE) has greenlit surrogate motherhood, but only in some cases.

Sijaissynnyttämisen salliminen saa tukea asiantuntijalta
Sosiaali- ja terveydenhuollon eettinen neuvottelulautakunta valmistelee sijaissynnyttämistä käsittelevää kannanottoa oikeusministeriön pyynnöstä. Suomessa tapahtuneita sijaissynnytyksiä läheltä seurannut apulaisylilääkäri Viveca Söderström-Anttila toivoo, että sijaissynnyttäminen sallittaisiin.

Mother's Day Medals for Great Moms
As Finns celebrated Mother's Day on Sunday, President Tarja Halonen decorated 37 mothers with the Order of the White Rose of Finland medals. Meanwhile the Finnish Parents’ Association sought to draw more attention to single mothers’ issues.

Äidit saivat äitienpäivänä kukkasia ja mitaleita
Sunnuntaina on juhlittu äitienpäivää. Tasavallan presidentti Tarja Halonen luovutti Valkoisen Ruusun Ritarikunnan ensimmäisen luokan mitalin ansioituneille äideille. Suomen Vanhempainliitto haluaa kiinnittää huomiota yksinhuoltajaäitien asemaan.

Sijaisvanhemmuus on antanut Hilkka Puustiselle elämänrikkautta
Leppävirtalainen Hilkka Puustinen on paitsi äiti, niin hän on myös sijaisäiti, isoäiti ja tytär. Hänellä on seitsemän omaa lasta, joista yksi menehtyi vauvana, lähes kaksikymmentä kesä- ja sijaislasta sekä 11 lastenlasta ja 18 lastenlasten lasta. Pian Puustinen on palkittu äiti.