Uusimmat artikkelit
Voimamies Jouko Ahola valitaan rooliin, kun tarvitaan uskottavan pelottava näyttelijä – Routa-elokuvaa kuvataan nyt ympäri Suomen
Routa-elokuvasta luvataan draamajännitystä amerikkalaisella kuvaustyylillä. Sitä kuvataan muun muassa Porissa, Hämeenlinnassa ja Rovaniemellä, koska ohjaaja Tony Heinon mielestä Helsinki on jo nähty.

"Katsomme elokuvia tunnistaaksemme itsemme" – Sodankylän elokuvajuhlat ovat käynnissä jälleen pitkän tauon jälkeen
Juhlille odotetaan noin 30 000 kävijää. Kahtena edellisenä kesänä Sodankylän elokuvajuhlat on järjestetty virtuaalitapahtumana.
Näyttelijä Malla Malmivaara sanoo esittäneensä "ihan tarpeeksi" vaimoja ja tyttöystäviä – nyt häntä kiinnostaa musiikki
Malla Malmivaara sanoo pitkään nähneensä potentiaalia elokuvissa, jotka näyttivät valmiina ihan muulta. Muusikko-näyttelijä julkaisee syksyllä toisen sooloalbuminsa Malla-nimellä.
Jasper Pääkkönen laajentaa taas kiinteistöbisneksiään – osti Helsingin kaupungilta Tervasaaren historiallisen aittaravintolan
Vuonna 1805 valmistunut Tervasaaren aitta on ollut tyhjillään jo jonkin aikaa. Pääkkönen kaavailee paikalle ravintolaa, johon liittyy myös paikalle rakennettava lasipaviljonki.
Oiva Lohtander etsi puhelinluettelosta näyttelijöiden nimiä, jotta pääsisi tekemään teatteria — nyt hänet muistetaan Raidin legendaarisen lakonisena komisariona
Oiva Lohtander valloitti suuren yleisön Raid-sarjassa.
Intohimoiset Naikkari-fanit eivät koskaan päässeet Nylon Beatin keikalle, mutta nyt he näyttelevät idoleitaan tarinassa ystävyydestä
Musiikkidraama julki Yle Areenassa
Iho ohenee ja tunteet läpäisevät voimakkaammin – näyttelijä Pirkko Hämäläinen tunnistaa itsessään tämän Jeanne Moreaun ajatuksen vanhenemisesta
Näyttelijä Pirkko Hämäläinen on työskennellyt viime aikoina lähinnä kameran edessä, mutta nousee ensi syksynä pitkästä aikaa myös teatterilavalle.
Kyläläiset yllättivät Reisjärven valopilkun Pirkon SuomiLOVEn suorassa lähetyksessä – Pete Parkkonen ja Salkkari-tähdet mukana juonessa
Pirkkon yllätys huipentui Pete Parkkosen esitykseen.
Auli Mantilan uusi Transport-sarja näyttää ruokabisneksen pimeän puolen: rahanpesun, talousrikokset ja eläinten kaltoinkohtelun
Auli Mantila on käsikirjoittanut ja ohjannut kahdeksanosaisen sarjan, jossa hän muun muassa hyödyntää hevosalan osaamistaan. Mantila muistetaan liki kulttimaineeseen nousseesta elokuvastaan Neitoperho (1997).
Aku Hirviniemi haluaisi siirtyä kameran toiselle puolelle ja haaveilee kirjan kirjoittamisesta
Aku Hirviniemi tuli suuren yleisön tietoisuuteen Putous-viihdeohjelman kautta. Tv- ja elokuvakäsikirjoitusten lisäksi Hirviniemi väläyttää jopa kirjailijuutta.
Andrei Alénilla on harvinainen lukihäiriö, joka sotki koulunkäynnin – nyt se on näyttelijästä supervoima: "Heikkoudesta pitää tehdä vahvuus"
Kulttuurivieras, näyttelijä Andrei Alén muutti Lontoosta takaisin Suomeen kaksi vuotta sitten, ja nyt hän suunnittelee elokuvia Aku Louhimiehen kanssa. Näyttelemisen ohella Alén kirjoittaa työkseen, vaikka lopputulos on usein hepreaa.
Vain harva pääsee tapaamaan Sorjosen näyttelijöitä ja tekijöitä virtuaaliseen tapahtumaan – oletko sinä yksi heistä?
Suora lähetys Areenassa 7.3. klo 19.
Teija Auvinen ajattelee, että näyttelijän ammatissa saa monta elämää yhden hinnalla
Teija Auvisen tie näyttelijäksi kulki tanssin kautta.
Kotimaisen elokuvan samettisilmäisestä sankarista Leif Wagerista oli tulla myös Hollywood-tähti, mutta torpedo tuhosi unelman
Näyttelijä Leif Wagerin elämä ja ura
Näyttelijä Matleena Kuusniemi ei roiku somessa vaan puhuu ystäville pitkiä puheluja – kännykkään hän vastaa kuin oma mummonsa
Matleena Kuusniemi kertoo, että sosiaalinen media ei tunnu hänelle itselleen luontevalta paikalta.
Anna-Elina Lyytikäinen ottaa ohjat Hämeenlinnan Teatterissa: maakuntateatteri pyrkii uuden johtajan myötä valtakunnallisesti kiinnostavaksi
Anna-Elina Lyytikäistä kuvaillaan voimakastahtoiseksi ja monipuoliseksi. Hän paikkaa vuoden vaihteessa lähteneen Kari-Pekka Toivosen, joka ei halunnut jatkaa teatterissa organisaatiomuutoksen jälkeen.
Korona-apurahoja jakava Taike on hukkua hakemustulvaan – kriitikoiden mielestä rahaa jaetaan väärin ja liian vähän
Kulttuuriväen hätä koventaa kritiikkiä valtiovallan koronatukitoimia kohtaan. Taiken mukaan kentällä liikkuu myös väärää tietoa siitä, mitä korona-apurahan saaminen edellyttää.
Näyttelijä Arno Virtanen on kuollut
Virtanen muistetaan erityisesti Timon roolista Kalle Holmbergin legendaarisessa Seitsemässä veljeksessä.

Hannele Lauri ei muista kaikkia tekemiään rooleja, mutta muistaa jokaisen ohjaajan: "Hyvällä ohjaajalla on täydellinen visio ja hän osaa vaatia"
Monista televisio- ja elokuvarooleista tunnettu näyttelijä Hannele Lauri on ensimmäisessä elokuvapääroolissaan joulukuun lopussa ensi-iltaan tulevassa komediassa 70 on vain numero.
Pro Finlandia -palkittu Hannu-Pekka Björkman päätyy usein koomisten suomalaismiesten rooleihin: "Sankarin roolit ovat usein tylsiä"
Björkmanin taival näyttelijänä on kestänyt jo 30 vuotta. Hän on voittanut parhaan miespääosan Jussi-palkinnon kaksi kertaa.
Jasper Pääkkönen avautuu Omerta-elokuvan alkuvaikeuksista Ylelle: “Päällimmäisiä fiiliksiä olivat epäusko ja epätoivo”
Antti J. Jokisen aikana Omerta 6/12 -elokuvan kuvauksissa oli turvallisuusongelmia ja tuotanto pyysi elokuvantekijöiltä anteeksi. Näyttelijä Jasper Pääkkösen mielestä on suoraan sanottuna ihme, että elokuva saatiin lopulta valmiiksi.
Saana Koivisto ja Konsta Laakso päärooleihin Lapuan patruunatehtaan räjähdyksestä kertovassa elokuvassa – kuuntele nuorten näyttelijöiden mietteet
Lapua 1976 -elokuvan pääroolin esittäjät on julkistettu. Saana Koivistolle tragedia on tuttu oman suvun kokemana. Elokuvaa tähdittää nuorten pääosanäyttelijöiden lisäksi Hannu-Pekka Björkman.
Näyttelijä Nicke Lignell on rooleissaan kirurgi ja kirjailija – yksi rooli on kuitenkin niitä ja kaikkia muita tärkeämpi
Kulttuurivieras Nicke Lignellin päärooli on kaukana parrasvaloista: hän on viiden lapsen isä ja kolmen mofa.
Näyttelijä Kirsti Wallasvaara on kuollut 78-vuotiaana
Wallasvaara tunnetaan muun muassa rooleistaan elokuvissa Käpy selän alla, Lapualaismorsian sekä Asfalttilampaat.
Historiallisen kalliin Omerta-elokuvan tuottaja vahvistaa Ylelle: Kuvauksissa oli riskitilanteita ja turvattomuuden tunnetta
Jasper Pääkkösen tähdittämän Omerta 6/12 -elokuvan kuvauksissa on ollut vaaratilanteita muun muassa rekvisiitta-aseiden käytössä tuotannon alkuvaiheessa, kertoo Suomen Kuvalehti. Tässä vaiheessa elokuvan ohjaajana oli Antti J. Jokinen. Kesken kuvausten ohjaaja vaihdettiin Aku Louhimieheen.

Juha Veijosen tähdittämässä elokuvassa vilahtaa näyttelijöiden lisäksi oikeita kunnanjohtajia – kaksi maalaiskuntaa laittoi indie-elokuvaan euroja ja saa vastineeksi näkyvyyttä
Lappajärvi ja Alajärvi lähtivät rahoittamaan Toinen mies -draamaelokuvaa. Kuntien johdossa uskotaan, että elokuva tuo vastinetta rahoille vähintään yhtä paljon kuin perinteinen mainonta.
Heikki Silvennoisesta piti tulla liikunnanopettaja tai lentäjä mutta hänestä tulikin pelle – Kummelin uusi, 50. jakso lauantaina Yle Areenassa
Uusi jakso huipentaa Kummelin 30-vuotisjuhlan. Heikki Silvennoisen mukaan on puhdasta sattumaa, että Kummelia tehtiin aikanaan juuri yksi vaille viisikymmentä.
"Harva Helsingissä tietää, millainen trauma se on" – Jasper Pääkkönen tekee elokuvan pohjoisen lohijokien patoamisesta ja lohen tuhosta
Intohimoisena perhokalastajana ja virtavesien ystävänä tunnettu näyttelijä haluaa elokuvaprojektilla kantaa kortensa kekoon lohen paremman tulevaisuuden puolesta.

Katriina Honkasella oli suunnitelmana liittyä Beatlesiin pyörtymällä Abbey Roadin eteen
Myös näyttelijänä ja ohjaajana tunnettu Honkanen vaikuttaa tällä hetkellä Rolling Rust -yhtyeessä. Innostus kitaransoittoon syttyi nuorena The Beatlesin ihailusta.
Näyttelijä Amanda Palo kauhistui, kun menneisyydessä tapahtunut raiskaus määritteli häntä yhä – "Trauma ei voi olla ainut asia, joka tekee minusta kiinnostavan"
Kulttuurivieras Amanda Palo teki muutama vuosi sitten näytelmän raiskauskokemuksestaan. Siitä tuli kehuttu ja kysytty, mutta enää hän ei näytelmää esitä. Sen sijaan Palo halusi muuttaa elämänsä suunnan ja kirjoitti kirjan.
Stam1nan Antti Hyyrynen kuvasi Mari Perankosken kanssa joulukalenterin, jossa ei lässytetä lapsille: "Nyt ollaan asian ytimessä"
Tässä joulukalenterissa eivät seikkaile joulupukki ja tontut, vaan metsänhenki Mielikki. Hän opettaa lapsille luonnon ilmiöistä, kuten valosta.
Airolan kulttuuriperhe näkyy nyt kaikkialla: hittisarjassa, elokuvissa ja soittolistoilla – Tällainen on "Kokkolan mafia" ja perheen äiti, joka siirtelee taloja
Kulttuuricocktail vieraili Ykspihlajassa.

Näytelmäkirjailija Leea Klemola kutsuu pandemiaa paratiisiksi: "Koin sen niin, että luonto pani meidät paikoilleen"
Leea Klemola tunnetaan provosoivistakin puheenvuoroista. Nyt uuden näytelmän kantaesityksen jälkeen on aikaa pohtia esimerkiksi korona-aikaa. Hän näkee siinä paljon hyvää.

Toimintaelokuva Sisun kuvaukset alkoivat Lapissa
Elokuvassa mies taistelee natsien tuhopartiota vastaan Lapin erämaassa toisessa maailmansodassa.
Pitkästä aikaa gaala ja pukuloistoa – näin näyttävästi Suomen elokuvakerma saapui Jussi-gaalaan
Koronan takia Jussi-gaalaa vietettiin pienimuotoisemmin kuin tavallisesti. Punaisella matolla nähtiin silti suomalaisen elokuva-alan kärkeä ykköset yllä.
Analyysi: Elokuvaväki kokoontuu tänä iltana kilistelemään kotimaiselle elokuvalle, vaikka salkoon pitäisi nostaa surulippu
Keskiviikkoiltana pidettävässä Jussi-gaalassa palkitaan viime vuoden parhaat elokuvat ja elokuvantekijät. Itse elokuvamarkkina oli poikkeuksellinen, kirjoittaa kulttuuritoimittaja Jonni Aromaa.
"Viimeisenä iltana oli aikaa paksulle sikarille, konjakille ja uimiselle" – näyttelijä Petri Poikolaisella piti kiirettä Venetsian elokuvajuhlilla
Teemu Nikin ohjaama Sokea mies joka ei halunnut nähdä Titanicia -elokuva sai maailmanensi-iltansa Venetsian filmifestivaaleilla, jossa elokuva voitti festivaalin uuden Orizzonti Extra -kilpasarjan. Näyttelijä Petri Poikolainen esittää elokuvassa MS-tautia sairastavaa sokeaa Jaakkoa, joka tekee yksin uhkarohkean matkan rakkaansa luo.

Peter Franzén nähdään Pölösen Hamsterina – näyttelijä esiintyy kotimaisessa tuotannossa viiden vuoden tauon jälkeen
Veikko Huovisen romaaniin perustuvan elokuvan kuvaukset alkavat syyskuun puolivälissä. Elokuva nähdään valkokankaalla vuonna 2023.

Suomalaiselokuva Sokea mies joka ei halunnut nähdä Titanicia voitti Venetsian elokuvajuhlien yleisöpalkinnon
Elokuva oli seitsemän muun elokuvan kanssa ehdolla uudessa Orizzonti Extra -kilpasarjassa.

Näyttelijä Leena Pöysti poliisi- ja lääkärisarjojen suosiosta: “Elämän ja kuoleman kysymyksiä”
Leena Pöysti haluaa toimia kuvauksissa kuin oikea ammattilainen. Syke-rooliaan varten hän valmistautui näpertelemällä pihtejä autossaan ja ompelemalla tikkejä vaahtomuoviin.
Pertti "Spede" Pasasesta tehdään elokuva – esiin nousee taistelu viihteen puolesta taidepiirejä vastaan
Viihteen monitaituri ja lukuisten Uuno Turhapuro -elokuvien luoja Spede Pasanen saa oman elokuvan. Näyttelijävalinnat ilmoitetaan myöhemmin.
Tulevan Mielensäpahoittaja-elokuvan toinen pääroolinäyttelijä joudutaan vaihtamaan kesken kuvausten: Aake Kalliala loukkaantui, eikä pysty jatkamaan
Mikkeliläisnäyttelijä Aake Kallialan oli tarkoitus näytellä Mielensäpahoittajan veljen Tarmon rooli.
Näyttelijä Aake Kalliala sairastui koronaan ja järkyttyi sen voimasta: “Ilman ensimmäistä rokotusta olisi tullut lähtö lasarettiin”
Aake Kalliala sai koronatartunnan ja uupui viikoiksi sängyn pohjalle. Suosittu näyttelijä toivoo, että rokotuksen kanssa epäröivät rientäisivät heti rokotettavaksi.
Oulun kaupunginteatteri ja Merja Larivaara tyytyvät käräjäoikeuden tuomioon sopimuskiistojensa selvittelyssä
Osapuolet ilmoittivat aluksi tyytymättömyytensä Oulun käräjäoikeuden kesäkuussa antamaan tuomioon, mutta eivät käyttäneet valitusoikeuttaan hovioikeuteen. Näin käräjäoikeuden tuomio on tullut lainvoimaiseksi.

Tässä viisi elokuvaa, joista puhutaan syksyllä – Daniel Craig jättää jäähyväiset Bondina
Elokuvasyksyn alku menee suman purussa. Suurin osa ensi-iltaelokuvista on odottanut hyllyllä koronarajoitusten hellittämistä. Jutussa mainittujen elokuvien ensi-illat voivat muuttua.
Teatterinjohtaja Kari-Pekka Toivonen on tyytyväinen, että teatterit on vihdoin mainittu: "Toivoisin nopeita ratkaisuja"
Teatterialan edustajat vaativat kahden metrin turvaväleistä luopumista teattereiden katsomoissa ja koronapassin käyttöönottoa mahdollisimman pian. Hämeenlinnan Teatterissa syksyn harjoitukset aloitetaan varovaisen toiveikkaissa tunnelmissa.
Näyttelijät tulistuivat ammattiliittonsa aikeelle perua Avi-kantelu, nyt liitto pohtii asiaa uudelleen – "Kulttuuriala on ollut liian kiltti"
Jäseniltä tulleen voimakkaan kritiikin vuoksi Näyttelijäliiton hallitus pohtii kantelun tekemistä uudelleen maanantaina ylimääräisessä kokouksessa, kertoo liiton puheenjohtaja Risto Autio.
Kaikki synnit palaa kolmannella kaudella nykyhetkeen murhatutkimuksissa kuvitteellisen Varjakan kunnan alueella
Suositun tv-sarjan Kaikki synnit kolmatta kautta aletaan kuvata heinäkuun lopulla Oulun seudulla. Tulevan kauden tapahtumat sijoittuvat nykyaikaan, kun sarjan ensimmäisen kaudella tutkittiin murhaa ajallisesti viisi vuotta sitten. Kakkoskaudella palattiin vuosituhannen vaihteeseen.
Oulun kaupunginteatteri joutuu maksamaan korvauksia näyttelijä Merja Larivaaralle – aviomiehen kanssa tehty ohjaajasopimus oli sitova
Merja Larivaaran ja Oulun teatterin välinen riita koskee kolmen vuoden takaisia tapahtumia, kun Larivaara teki ohjaajasopimuksen taiteellisena johtajana toimineen miehensä Kari-Pekka Toivosen kanssa. Teatteri ei kuitenkaan hyväksynyt sopimusta.
Anár birgii bures gieldalihtu čielggadeamis – gieldalaččat luhttet luohttámušolbmuide ja giitalit soabalaš áššiid dikšuma
Suoma gieldalihtu čielggadeami mielde Anára gielddas lea buorre vuoigŋa áššemeannudeami oktavuođas. Gieldalaččain lea maid stuorra luohttámuš gieldda njunnošiidda.