Uusimmat artikkelit
Arabiemiirikunnat siirtyy 4,5-päiväseen työviikkoon – taustalla muiden muassa halu parantaa työ- ja perhe-elämän tasapainoa
Arabiemiraatit aikoo lyhentää työviikkonsa neljään ja puoleen päivään ja samalla siirtää viikonlopun päiviä vastatakseen paremmin länsimaiden talouselämän rytmiin.

Tamperelaisyritys solmi suuren luokan Netflix-sopimuksen – tekee digitehosteita Tom Hardyn tähdittämään jättibudjetin toimintajännäriin
Erikoistehostetalo Troll VFX:n sopimus on Suomessa harvinainen. Amerikkalaisen tuotantoyhtiön mukaan Suomi on nyt Hollywoodin näkökulmasta hyvin kiinnostava, mutta osaavaa työvoimaa ei ole täällä riittävästi.
Ruotsin mahtimies Jacob Wallenberg haluaisi lisää pohjoismaista yhteispeliä ja Ruotsille eurorahan
Sijoitusyhtiö Investorin hallituksen puheenjohtaja Jacob Wallenberg korostaa, että yritysten oikea kilpailukyky ei synny heikommalla valuutalla vaan paremmilla tuotteilla. Talouskasvua ja työpaikkoja syntyy hänen mukaansa parhaiten, jos yritykset saadaan investoimaan kotimaahan.
Hiihtoliitolle satojen tuhansien voitollinen tilinpäätös – Tulevan kauden budjetti noin 10 miljoonaa
Liittovaltuusto hyväksyi Hiihtoliiton 400 000 euron voitollisen tilinpäätöksen.
Tekniikan alan koulutuksen käynnistämiseen Itä-Suomen yliopistossa vahva tuki alueen kauppakamareilta ja elinkeinoelämältä
Kuopion alueen ja Pohjois-Karjalan kauppakamarit puoltavat yhteisessä kannanotossaan tekniikan alan koulutuksen aloittamista Itä-Suomen yliopistossa. Kannanotto luovutettiin Savo-Karjalan kansanedustajille torstaina Helsingissä.
Selvitys tarjoaa järeitä keinoja lisätä kävelyä ja pyöräilyä: Ensisijaisiksi vaihtoehdoiksi kaupungeissa, autojen ilmaispysäköinnille töissä loppu
Kävelyn ja pyöräilyn lisääminen toisi monia hyötyjä, mutta omalla autolla liikkuvia esitetyt keinot eivät välttämättä innosta. Listasimme tuoreesta selvityksestä neljä keinoa, joilla arkiliikkumista pyritään lisäämään.
Sitkeä pula komponenteista ja raaka-aineista jarruttaa vientiyritysten menestystä – kysyntä olisi kasvussa
Teollisuuden tuotantomäärät eivät ole nousseet koronaa edeltävälle tasolle Suomessa eivätkä maailmalla, kertoo Teknologiateollisuus ry. Tilausmäärät ovat kesällä kasvaneet, mutta selkeää kasvuspurttia ei ole syntynyt.
Euroopan keskuspankki kiihdyttää pandemiaan liittyviä velkaostojaan – EKP:n uusi strategia tarkoittaa, että korot pysyvät matalina arvioitua pidempään
EKP on tukenut euroalueen talouksia pitämällä korot matalina ja ostamalla velkapapereita jo vuosikausia. Nyt keskuspankin tase vastaa jo lähes 75 prosenttia euromaiden bruttokansantuotteesta. Pankki lisää elvytystä entisestään.
Formuloissa hypätään viikonloppuna uuteen aikakauteen – Kimi Räikkösen kisavauhdista voi olla etua uudessa sprinttikisaformaatissa
Britannian gp-kilpailussa ajetaan viikonloppuna F1-historian ensimmäinen sprinttikisa.
Savonlinna laskemassa tuloveroprosenttia – nykyinen 22,75 on Suomen korkeimpia
Savonlinnan kaupunki näkee kilpailukykyisen veroprosentin vetovoimatekijänä, jolla pyritään lisäämään kaupungin houkuttelevuutta asuinpaikkana.
Lapin kansanedustajat vaativat Lapin matkailun talvisesongin pelastamista: "Hallituksen on tuotava eduskuntaan välittömästi selkeä esitys"
Matkailualan yritysten ja alalta toimeentulonsa saavien ihmisten kannalta epävarmuus alkaa käydä kestämättömäksi, kirjoitetaan Lapin kansanedustajien tiedotteessa.
Analyysi: Ongelmat ovat haasteita ja työn ulkoistaminen verkostomaista työtä – työelämän kiertoilmaisut ovat kaikkialla
Vaikeita asioita yritetään pehmentää kutsumalla niitä joksikin muuksi. Epäselvän kapulakielen käyttö voi jonkun mielestä kuulostaa pätevältä ja kivalta. Selkeä ja mutkaton ilmaisu ei kuulosta käyttäjästään tarpeeksi hienolta, vaikka juuri se olisi lukijoille palvelus, arvioi kielentutkija.
Suomi houkuttelee naapurimaita vähemmän ulkomaisia sijoituksia – OECD kehottaa Suomea säätelyn purkuun
OECD listaa raportissaan toimia, joilla kehitystä voidaan kääntää ja parantaa jo markkinoilla olevien yritysten toimintaa. Talousjärjestön mukaan keskeinen keino siihen on sääntelyn keventäminen ja kilpailuesteiden purku useilla aloilla.

Etelä-Savossa uskotaan työhyvinvoinnin paranemiseen – työhyvinvointipanostusten uskotaan maksavan itsensä takaisin
Kevan kuntapäättäjäbarometrissa selvitettiin kuntatyönteklijiden työhyvinvointia ja sen tulevaisuuden näkymiä. Vastaajien mukaan tilanne tulee paranemaan, sillä työhyvinvointiin kiinnitetään nyt enemmän huomiota.
UPM:n Jussi Pesonen paperikoneiden sulkemisista: Tuomiopäivän puheet liioittelua – hallituksen on turvattava teollisuuden kilpailukyky
UPM:n toimitusjohtaja perää hallitukselta kilpailukykyä kohentavia päätöksiä. Hänen mukaansa yhtiö ei tällä erää suunnittele eurooppalaisten tehtaiden sulkemista.
VR:n toimitusjohtaja vaihtuu – Rolf Jansson siirtyy Aspo Oyj:n johtoon
Uuden toimitusjohtajan haku käynnistyy VR:n mukaan heti.
Osakesäästötili joka vauvalle? Työryhmä: Valtio lahjoittaa 300 euroa ikään kuin bonuksena
Kotimaista omistajuutta ja sen vahvistamista pohtinut työryhmä haluaisi selvittää mahdollisuutta liittää osakesäästötili osaksi äitiyspakkausta.
Matti Mörttisen kolumni: Ja nyt uutisia vähemmän selkeällä suomen kielellä
Minkähänlaisia yt-neuvotteluja on käyty hallituksen ja presidentin välillä, pohtii Matti Mörttinen

Hissiyhtiö Kone aloittaa yt-neuvottelut – enimmillään 120 paikkaa häviää
Samalla avautuu Koneen mukaan kuitenkin uusia työpaikkoja.
Liikennepäästöt pyritään puolittamaan yhdeksässä vuodessa – Kainuussa ollaan huolissaan kilpailukyvystä ja logistiikkakustannuksista
Yksi tie olisi Kainuun maakuntahallituksen mukaan etätyön entistä parempi mahdollistaminen.

Suomalaisten alisuoriutuminen selittyi välineongelmilla, asiantuntija uskoo kasvojen pesuun lauantaina – "Perinteisellä löytyy kilpailukykyinen kalusto"
Yle Urheilun asiantuntija Kalle Lassilan mielestä lähtökohdat ovat paremmat silloin, kun suomalaiset pääsevät kisaamaan perinteisellä hiihtotavalla.
Metsäjätti UPM:n kylmä viesti: Paperien kysyntä vähenee edelleen ja kulukuurit jatkuvat – "Kaikki yksiköt arvioidaan samalta viivalta"
Suomalainen UPM on yksi maailman suurimmista metsäyhtiöistä, joten sen tilinpäätöstiedotteesta voi päätellä koko toimialan tuloskunnon.

Martela aloittaa yt-neuvottelut, 40 työpaikkaa uhattuna
Konsernilla on Suomessa 380 työntekijää.
Korkeakoulut Xamk ja HAMK selvittävät yhdessä keinoja kilpailukykynsä parantamiseksi
Korkeakoulut perustelevat yhteistä selvitystä muun muassa sillä, että koulutuspoliittinen selonteko on menossa lähiaikoina eduskunnan käsittelyyn.
Uuden itäisen ratayhteyden suunnittelua jatketaan Kouvolan kautta – hankeyhtiön perustamisesta neuvotellaan
Talouspoliittinen ministerivaliokunta puoltaa uuden itäisen ratayhteyden edistämistä.

Helle: Paine paikallisen sopimisen lisäämiseen ennennäkemätön, Riku Aalto kehottaa katsomaan Ruotsin palkankorotuksia
Teknologiateollisuuden mukaan osalla yrityksistä ei ole varaa vuosi sitten sovittuihin palkankorotuksiin.
Koronavuosi yritysten silmin: Kotimarkkina ei turvaa Suomen hyvinvointia – onneksi rahti on kulkenut rajoituksista huolimatta
Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja Timo Vuori listasi asioita, joita yritykset ovat koronavuotena oppineet.

Pelaaja-agentit kertovat synkän näkymän liigalisenssiä tavoittelevan jalkapallo-HIFK:n tilanteesta pelaajamarkkinoilla: "Todella epävarma kortti pelaajalle"
Yle Urheilun haastattelemien pelaaja-agenttien mielestä HIFK:n on vaikea saada kasaan Veikkausliigatason joukkue ensi kaudeksi.
Onko yritysten huoli palkoista ja kilpailukyvystä sittenkin turhaa? Raportti paljastaa Suomen kilpailukyvyn olevan hyvässä iskussa – Ruotsikin jää taakse
Suomen heikkous löytyy työmarkkinoilta paljastaa tuore tuottavuusraportti.

Viitasaaren Lennätin sai valtakunnallista tunnustusta kilpailukyvyn edistämisestä
Viitasaarella toimiva Osaamiskeskus Lennätin on saanut kunniamaininnan Vuoden työympäristöteko -kilpailussa.

Selvitys paljastaa: Suomen urheilijoiden apurahajärjestelmä on kilpailukykyinen länsinaapureihin verrattuna – KIHU ehdottaa, että mallia tulisi ottaa Hollannista
Suomessa parhaat urheilijat voivat saada 20 000 euron apurahan, kun Norjassa parhaat voivat saada maksimissaan 11 100 euroa.
Lehtisepät-painotalo sai yt:t päätökseen – 15 ihmisen työt vaakalaudalla
Lehtisepät painaa muun muassa Keskisuomalaista ja Maaseudun tulevaisuutta.
UPM:n Jussi Pesonen: Uuden biopolttoainelaitoksen paikka pohdinnassa – “Meillä on vaihtoehtoina Keski-Eurooppa tai Suomi”
UPM:n tulos ja liikevaihto valahtivat. Luvassa on sekä säästöjä että investointeja.

Keski-Pohjanmaa vientitilastossa piikkipaikalla – myös pienet yritykset etsivät markkinoita uusilla keinoilla
Suurteollisuus selittää pitkälti viennin volyymia, mutta pk-yrityksetkin pyrkivät kotimarkkinoiden ulkopuolelle esimerkiksi yhteistyökuvioilla.

Yle seurasi: Metsäteollisuuden Hämälä A-talkissa: "Meidän täytyy monella sektorilla uusiutua"
Metsäteollisuuden mukaan tarkoitus ei ole alentaa palkkoja, vaan parantaa kilpailukykyä.
Umicore vahvistaa Suomen-tehdastaan: koboltinjalostus ja osa tuotteiden valmistuksesta siirtyy Belgiasta Kokkolaan
Lisäys mahtuu pitkälti automatisoidun tehtaan tuotantokapasiteettiin.
Stora Enso sulkemassa sanomalehtipaperikonetta ja keräyspaperimassaa valmistavaa siistaamoa Hyltessä Etelä-Ruotsissa
Käynnistettävät yt-neuvottelut, jotka vaikuttaisivat yhtiön mukaan enintään 140 työntekijään.
Maakuntajohtaja: Satakunnan teollisuus tarvitsee osansa elvytyksestä, jotta tilauskirjat saadaan nousuun
Maakuntajohtaja Aro-Heinilä sanoo teollisuuden tilanteen jääneen osin syrjään julkisessa keskustelussa, kun päähuomio on kiinnittynyt esimerkiksi matkailualan ahdinkoon.
Etla: Julkisen talouden alijäämä kasvaa tänä vuonna suureksi ja sulaa hitaasti
Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan kilpailukyky on kaiken A ja O

Yle seuraa: Neste harkitsee Naantalin jalostamon sulkemista, koska fossiilisten öljytuotteiden kysyntä laskee ja kilpailukyky ei riitä
Neste aloittaa yt-neuvottelut, jotka voivat johtaa 470 ihmisen irtisanomiseen. Yhtiön mukaan Naantalissa toiminta voisi keskittyä terminaali- ja satamatoimintoihin.

Keski-Suomen yritykset: hallitus ei kuuntele elinkeinoelämää riittävästi koronakriisin hoidossa
Kauppakamarien kyselyn mukaan yrittäjien näkökulma pitäisi ottaa koronatoimissa paremmin huomioon.

Metsäteollisuuden johto kävi Marinin luona – "Meidän pitää olla valmiita kuuntelemaan kannanottoja monelta suunnalta"
Metsäjohtajat tapasivat Marinin keskiviikkona. Molemmat osapuolet totesivat, ettei tapaamisessa ollut kyse kriisipalaverista.
SAK:n Eloranta: Työntekijöiden irtisanomissuojaa on parannettava – ”Sen vahvistaminen on loogista, jos työttömyysturvaa heikennetään"
SAK:n puheenjohtajan Elorannan mukaan vielä on ennenaikaista puhua yritysten hintakilpailukyvyn heikkenemisestä.

Paperiliitto vastaa metsäjätti UPM:n johdon koviin madonlukuihin: Nyt pitää käydä syvällinen keskustelu Suomen teollisuuspolitiikasta
Paperiliitto ei niele purematta UPM:n toimitusjohtajan Jussi Pesosen syytöksiä alan kilpailukyvyttömyydestä.

UPM tehostaa toimintaansa myös Tervasaaressa – tieto yllätti pääluottamusmiehen: "V-käyrä on aika korkealla"
UPM sulkee muun muassa tehtaansa Kaipolassa. Myös Valkeakosken Tervasaaren tehtaalla voidaan vähentää väkeä.

Monzan F1-kilpailu ajetaan ilman yleisöä
Toscanan gp:n järjestäjät puolestaan pyrkivät ottamaan ainakin jonkin verran yleisöä katsomoihin.

Ferrarin puheenjohtaja ei usko, että talli pääsee juhlimaan voittoa ennen kautta 2022: "Automme ei ole kilpailukykyinen"
Katastrofaalisesta kauden aloituksesta huolimatta John Elkann kuitenkin osoittaa tukensa tallipäällikkö Mattia Binottolle.

Keski-Suomen yrityselämä muuta maata syvemmässä kuopassa
Keski-Suomen vientivetoinen elinkeinorakenne näkyy yritysten tunnelmia mittaavassa suhdannebarometrissa.
Suomi nousi pari pykälää kansainvälisessä kilpailukykyvertailussa
Vertailun mukaan Suomi on kilpailukykyisempi kuin Saksa.

Pohjanmaan maakuntakaava 2040 viitoittaa tietä maakunnan tulevaisuuteen
Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto on hyväksynyt Pohjanmaan maakuntakaavan 2040. Maakuntakaava on työkalu Pohjanmaan kehittämiseen. Tavoite on hyvinvoiva väestö ja hyvä elinympäristö.