Uusimmat artikkelit
Kävimme läpi Suomen kaikki yli 6 000 kesäterassia: raviradat yllättivät – tästä knoppitietoa iltaan naapurustosi anniskelualueista
Viikonlopun sääennuste lupaa terassikansalle aurinkoa ja lämpöä. Katso tästä, missä ovat Suomen tiheimmät terassikeskittymät ja missä suurimmat anniskelualueet.

Poliisi tarkasti anniskeluravintoloita Itä-Suomessa – asiat pääosin kunnossa mutta selvitettävääkin löytyi
Poliisin Itä-Suomessa tekemässä tarkastuksessa löytyi muun muassa viitteitä laittomasta työnteosta. Kaikilta ravintoloiden edustajilta ei myöskään löytynyt kaikkia tarvittavia anniskelulupaan liittyviä asiakirjoja.
Ravintoloita tarkastetaan tehostetusti lähiviikkoina – kierros alkaa perjantaina Oulun seudulta
Tarkastettavana ovat ravintoloiden koronatoimet sekä alkoholilainsäädännön noudattaminen.

Oulun keilahallissa saa sittenkin keilata, kun kahvilatoiminnat suljettiin kävijöiltä
Epäselvyys valtioneuvoston asetuksesta ja sulkutoimista ravintolatoimintaan sulki hallin keilaajilta.
"Osa ravintoloista voi olla väliinputoajia" – viranomaiset tiedottavat koronatoimista vain osalle elinkeinoharjoittajista Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa
Esimerkiksi koronaan liittyvät ohjeet ravintoloitsijan on kaivatteva itse.
Uudet rajoitukset järkyttivät Lapin yöelämän keskuksessa Levillä – "Jos anniskeluoikeus on kahteentoista, niin yökerhoja ei kannata avata"
Ylläksellä hotellin yökerho oli yksi koronatartuntojen leviämispaikoista.
Pormestari Vapaavuori lupailee Helsingin Senaatintorille ensi kesäksi terasseja – Lasipalatsin aukiolla terassi tuplaantuu, jotta turvavälit toteutuvat
Vapaavuoren mukaan kesällä väliaikaista yritystoimintaa on mahdollista tehdä myös esimerkiksi veneistä ja laitureilta.

Ruotsin radio: Rikolliset ottavat haltuunsa vaikeuksiin joutuneita ravintoloita
Viranomaisilla on keinoja huomata, mitkä ravintolat harrastavat rahanpesua.

Istutaanko kesäkuussa terasseilla? Riippuu tulevista rajoituksista, sillä ravintoloitsijat eivät avaa terasseja ellei se ole kannattavaa
Mikäli hallituksen asettamat rajoitukset antavat myöten Helsingissä aukeaa heti kesäkuun alussa lukuisia terasseja.
Kapakat häviävät pienistä kunnista – Kyläbaarin pitäjä: "Kuolinisku oli oluen myynti kaupoissa ja kioskeissa"
Kyläravintolat alkavat olla harvinaisuus, vaikka anniskelulupia on haettu ennätysmäärä.

Merikarvian viinakiista päätökseen: Kunta ei hae anniskelulupaa torille
Valtuusto teki päätöksen yhden äänen erolla.

Taksiyrittäjä haki anniskelulupaa – Aluehallintovirastolta tuli jyrkkä ei: "Samalla pitäisi keskittyä liikennevälineen kuljettamiseen"
Kompastuskivi oli aluehallintoviraston mukaan toiminnan valvominen.
Merikarvian yrittäjät haluaisivat alkoholin anniskeluluvan torille – kunnanjohtaja pohtii, onko alkoholittomuus kilpailuetu
Yrittäjäyhdistys esittää aloitteessaan, että Merikarvian kunta hakisi alkoholin anniskeluluvan.

Uusi alkoholilaki on lisännyt anniskelulupia ja pidentänyt ravintoloiden aukioloaikoja Lapissa
Alkoholilaki muuttui viime vuonna, ja se on muuttanut lappilaista ravintolakulttuuria.

Imatralla pääsee teatterisaliin drinkkien kanssa
Anniskelunäytöksiä on kaksi helmi-maaliskuussa.

Historiafriikkien Washington houkuttelee miljoonia matkailijoita – Kauppakiistojen pelätään karkottavan ulkomaalaisia turisteja
Maailmankuulujen monumenttien vieressä sijaitseva Trumpin loistohotelli taistelee anniskeluoikeuksistaan.

Heinäkuun helteillä yllättävä vaikutus alkoholimyyntiin: janoa sammutettiin mieluummin mökillä kuin ravintolaterassilla
Uimarannat täyttyivät heinäkuussa, mutta tamperelaisterasseilla oli väljää. Panimot iloitsevat uudesta alkoholilaista ravintoloita enemmän.

Uusi alkoholilaki on tuplannut erilaisten hakemusten määrän Lapissa – Suurin osa jatkoaikaa hakeneista on käyttänyt sitä jo vanhan lain aikana
Ravintolat saavat nykyään anniskelulle jatkoajan pelkällä ilmoituksella. Toisaalta ravintoloille on määrätty uusia velvoitteita järjestyksenvalvontaan.

Alkoholin ulosmyynti ei ole ollutkaan hittituote: "Pulloakaan ei ole myyty", kertoo ravintoloitsija
Ravintolat ovat hakeneet laiskasti alkoholin vähittäismyyntilupia, eikä ulosmyynnistä ole tullut yrittäjille kultakaivosta. Juomia ostetaan kotiin mieluummin kauppareissulla kuin ravintolatiskiltä.

Oispa kaljaa! SM-liigan pudotuspelit alkavat kuivin suin, mutta kaksi joukkuetta haluaa alkoholijuomat katsomoon jo tänä keväänä
SaiPa ja JYP ovat hakeneet aluehallintovirastoilta lupaa anniskella alkoholijuomia jäähalliensa yleisissä katsomoissa kevään kiekko-otteluissa.

Ensimmäiset viralliset katsomokaljat juodaan lauantaina Lappeenrannassa – kaupungissa taistellaan jääpallon Suomen mestaruudesta
Urheiluseurat ympäri maan suunnittelevat alkoholikatsomoiden perustamista. Lappeenrannassa ennätettiin rakentamaan jääpallon finaalibaari jo tulevalle viikonlopulle.

Oluttuopit ja lonkerolasit tulossa lätkäkatsomoihin
Jatkossa rajatulla katsomoalueella saa halutessaan anniskella mitä tahansa alkoholia.

Huoltoasemaltakin saa pian konjakkia – Sivukylän yrittäjä iloitsee, suuret ketjut suhtautuvat varauksella
Huoltoasemat astuvat maaliskuussa uuteen aikaan. Jos niillä on tällä hetkellä oikeus anniskella keskiolutta, jatkossa pöytiin voidaan tarjoilla myös viiniä ja väkeviä.

Alkoholilaki vaikuttaa vahvasti ravintolatyöntekijöihin – PAM: Työvuorot venyvät aamuviiteen
Palvelualojen ammattiliitto (PAM) toivoo, että lisääntyvä yötyö olisi ensisijaisesti vapaaehtoista. PAM ei ole varma, lisääkö uusi alkoholilaki kokonaistyöllisyyttä. Matkailu- ja ravintolapalvelut Maran mukaan kysyntä määrää, miten paljon ravintolat lopulta ovat öisin auki.

Alkoholilain muutos ei poista olutkarsinoita – festarijärjestäjä: "Milloin Suomi olisi valmis?"
Laki ei puutu olutkarsinoihin. Anniskelualueiden aidat eivät katoa, ellei lain soveltaminen muutu.

Uuteen alkoholilakiin lobataan omien juomien tuomista tilausravintolaan – ravintola-alan etujärjestö arvostelee kovin sanoin
Maataloustuottajien etujärjestö MTK perustelee ehdotusta maatilamatkailun tarpeilla.

Anniskeluluvat katkolle: Ravintolat myivät alkoholia velaksi tuhansien eurojen arvosta: "Hyvin harvinaista"
Lahtelaisravintolan toiminta oli aluehallintoviraston mukaan järjestelmällistä ja koski useita asiakkaita.

Alkoholilain uudistus kaatui – näin keskeiset järjestöt reagoivat
Järjestöt haluavat muun muassa anniskelulupien yhtenäistämistä.

Ravintola-alan pelko: alkoholilain uudistus lisää tarkastajien valtaa – "20 vuotta kestänyt alamäki jatkuu"
Ravintola-alalla pelätään, että toteutuessaan uusi alkoholilaki ajaa anniskelupaikat entistä syvempään ahdinkoon. Lakiluonnos menee eduskunnan käsittelyyn keväällä.

Legendaarinen keikkapaikka Yo-talo vaihtoi omistajaa Tampereella
Yksi Suomen suurimmista ravintola-alan konserneista, Restamax Oyj, on ostanut Yo-talon toiminnan konkurssipesältä.

SVT: Ruotsin poliisi haluaa vähentää ryyppäämistä ruotsinlaivoilla
Poliisi haluaa, että Ruotsin lipun alla purjehtivilla aluksilla noudatetaan Ruotsin alkoholilakia.

Oikeus palautti luvat alkoholia pimeästi myyneille baareille – Harmaan talouden torjunta voi vaikeutua
Hämeenlinnan hallinto-oikeus asettui päätöksessään veroja kiertäneiden ravintoloiden puolelle. Ylempi oikeusaste ratkaisee, jääkö Hämeenlinnan yllättävä päätös voimaan.

Lettupoika sai kaupungin hyväksynnän oluen myynnille torilla
Kotkan kauppatorille on tulossa uusi myyntirakennus vessoineen. Kahvila-ravintola on hakenut anniskeluoikeuksia. Tarkoitus on alkaa myydä olutta aamuyöhön asti.

Alkoholilainsäädännön uudistus on tuomassa vapauksia juomien kotivalmistukseen – tislaus pysyy silti luvanvaraisena
Jatkossa jopa pelkästä perunasta tai viljasta saisi käyttämällä tehdä kaikenlaisia alkoholijuomia omiin tarpeisiin.

Alkoholilaki muuttuu: Kokoomus haluaisi vahvempia juomia kauppoihin
Kokoomus haluaa nykyistä vahvempia juomia kauppojen valikoimiin sekä pidentää alkoholin myyntiaikoja. Tänään kokoontuneen kokoomuksen eduskuntaryhmän mielestä rajoitusten väljentäminen lisäisi työllistävyyttä, elinkeinomahdollisuuksia ja yksilönvapautta. Suomen alkoholilakia ollaan parhaillaan sorvaamassa uusiksi.

Tältä pohjalta alkoholilakia lähdetään muuttamaan: Alkon aukiolo pidemmäksi, ei viinejä ruokakauppoihin
Anniskelulupien jaottelusta kaikkiin alkoholijuomiin, viineihin ja keskiolueen eli jaottelusta A-, B- ja C-oikeuksiin luovuttaisiin, sosiaali- ja terveysministeriö hahmottelee. Uudistetun alkoholilainsäädännön on määrä tulla voimaan tammikuussa 2017.

Elokuvateatterissa voi nyt syödä ruokaa – viinitarjoilun kieltää laki
Helsingissä avataan tänään Korjaamon elokuvateatteri, jossa voi syödä pieniä ruoka-annoksia katsomossa. Ensi syksynä Kalliossa aiotaan avata jonkinlainen baarin ja elokuvateatterin yhdistelmä. Viinin tarjoamisen varsinaisessa katsomossa kieltää alkoholilaki.

Alkoholiluvat vähentyneet Keski-Suomessa – tänä vuonna valvotaan massatapahtumia
Anniskelu- ja vähittäismyyntipaikkojen määrä hupenee Keski-Suomessa. Viiden viime vuoden aikana lasku on ollut tasaista. Viime vuonna alkoholin anniskelu- ja vähittäismyyntilupia oli kaikkiaan 688. Ravintoloita määrästä oli noin 300. Vielä viisi vuotta sitten lupia liki 50 enemmän. Samaan aikaan kuitenkin vuosittain käsiteltyjen lupa-asioiden kokonaismäärä on noussut.

Seitsemän alkoholilupaa peruttiin Lapissa – taustalla pimeästi maksettuja palkkoja, kassan ohi myyntiä
Lapin aluehallintovirasto peruutti viime vuonna seitsemän alkoholijuomien anniskelulupaa tai vähittäismyyntilupaa. Yksi anniskelulupa peruttiin määräaikaisesti.

Satojen miljoonien verotulot tarjolla – simppeli keino ei kelpaa Suomessa
Joka kolmas ravintola myy juomia ohi kassan Etelä-Suomessa. Ruotsissa ohimyyntiä on onnistuttu kitkemään rankalla kädellä. Yksinkertainen menetelmä voitaisiin ottaa käyttöön myös Suomessa.

Verottaja selvitti alkoholin pimeää myyntiä: Jopa kolmannes tarkastetuista ravintoloista kärysi
Tämän vuoden helmikuussa alkanutta tehostettua verovalvontaa jatketaan ensi kevääseen asti. Etelä-Suomen aluehallintoviraston mukaan ravintoloiden yhteenlaskettu puuttuva myynti on tällä hetkellä yli 700 000 euroa.

Lätkäfaneille rakennetaan olutaitio paraatipaikoille – veivät istumapaikat käsistä
Liiganousija KooKoon valmistautuminen kauteen on hyvässä vauhdissa. Kausikorttitavoitteesta on myyty tässä vaiheessa yli 85 prosenttia. Etenkin rakenteilla olevan uuden ravintolan näköalapaikat myytiin heti. Kouvolan jäähalliin remontoidaan parhaillaan myös katsoja-aitioita.

Lupa terassille heltiää helposti
Kouvolassa ja Kotkassa ei nipoteta kesäterassien suhteen. Lupa tulee, jos mitoitus on oikea ja turvallisuusseikat täyttyvät.

Kesän anniskeluluvat ruuhkauttaneet Avin – käsittelyaika venähtänyt pariin kuukauteen
Anniskelulupahakemuksia tulee kevään ja kesän aikana vireille Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastossa jopa kolminkertainen määrä verrattuna talvikuukausiin. Avi kehottaakin jättämään pikaisesti kesää koskevat hakemukset. Tilapäiset anniskeluluvat ovat tulevana kesänä Avin tehotarkkailussa.

Kesäterasseja parkkipaikkojen tilalle Helsingissä?
Helsinki kaavailee ns. yrittäjäparkkipaikka-kokeilua ensi kesäksi. Käytännössä kivijalkaliikkeen yrittäjä voisi vuokrata yrityksen edessä olevan parkkipaikan ja panna pystyyn vaikkapa terassin tai varata paikan liikkeen omille asiakkaille.

Ravintola-ala rämpii jo neljättä vuotta
Matkailu- ja ravintola-alan ahdingolle ei näy loppua. Keski-Suomessa annisteluravintoloiden myynti on laskenut selvästi enemmän kuin muualla maassa. Suurimmissa vaikeuksissa ovat henkilöstöravintolat.

Kirkkokin törmäsi alkoholisääntelyyn – Viiniä vain ehtoollisella
Kirkon julkisissa tilaisuuksissa, jumalanpalveluksia lukuunottamatta, ei saa juoda viiniä, sanoo Valvira. Kallion seurakunta olisi halunnut tarjota osallistujille viiniä virrenlaulutilaisuudessa.

Kaksi kotkalaisravintolaa menettää anniskelulupansa määräajaksi
Anniskelulupien peruminen on suhteellisen harvinaista. Viime vuonna Kaakkois-Suomessa luvan menetti määräajaksi kaksi ravintolaa. Koko maassa määräajaksi luvan menetti 42 ravintolaa.