Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Heikki Hiilamo, Helsinki, 18.9.2018

Heikki Hiilamon kolumni: Vaikka kuinka väsyttää, sote-uudistus pitäisi käynnistää uudelleen

Sote-palveluiden syöksykierre jatkuu, ja jos uusi hallitus tekee tyhmiä päätöksiä, kierre syvenee. Leikkaamisen sijasta sote tarvitsee lisää rahaa, mutta myös täyden remontin.

Pariskunta on menossa ilmoittautumaan Mehiläinen Länsi-Pohjan keskussairaalan palveluautomaatille marraskuussa 2021

Keminmaa ei edelleenkään hyväksy kuntalaistensa erikoissairaanhoidon maksamista kokonaan

Keminmaan kunta vaatii edelleen, että Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin päätös alijäämien maksamisesta kuntalaskutuksen perusteella kumotaan.

Suomussalmen terveyskeskuksen pääsisäänkäynti.

Lähes kaikkien Kainuun terveysasemien toimintaa supistetaan tulevana kesänä

Puolankaa lukuun ottamatta toimintaa supistetaan kaikilla terveysasemilla. Lisäksi toimintaa supistetaan osassa erikoissairaanhoidon poliklinikoita sekä sosiaalipalveluita.

Sisäänkäynti yleislääketieteen poliklinikalle Kainuun keskussairaalassa.

Hoitojonoja puretaan Kainuussa ilta- ja viikonlopputöinä – Kajaanissa kiireetöntä hoitoa odottaa lähes 2 000 potilasta

Kainuun hyvinvointialueelta kerrotaan, että hoitojonoja puretaan etenkin perusterveydenhuollosta ja suun terveydenhuollosta, mutta myös erikoissairaanhoidon klinikoilla.

Kaksi hoitajaa ottaa käsidesiä kaapista

Professorit tarttuisivat rohkeasti ”pyhiin lehmiin” – näin asiantuntijat pelastaisivat julkiset terveyspalvelut

Julkinen terveydenhuolto on ongelmissa, eikä tilanteeseen ole helppoja ratkaisuja. Asiantuntijat toivovat päättäjiltä vähemmän vippaskonsteja ja enemmän päämäärätietoisuutta.

Koivun siitepölyä

Keskiviikko 12.4.2023 (radio)

Helsingin palkanmaksu. Erikoissairaanhoidon jonot. Kesänopeudet. Siitepölykausi. Sää.

Taysin korkea, satoja ikkunoita sisältävä B-rakennuksen julkisivu aurinkoisena talvipäivänä.

Kiireettömän erikoissairaanhoidon jonot ovat kasvaneet – Pirkanmaalla yli puoli vuotta jonottaneita oli joulukuussa toista tuhatta

Verrattuna aikaan ennen koronaepidemiaa jonottajien määrä on moninkertaistunut, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilasto.

sss

Jonot kiireettömään erikoissairaanhoitoon kasvoivat viime vuonna entisestään – Pohjois-Karjalassa joka neljäs jonottaa yli puoli vuotta

Vuoden lopussa valtakunnallisesti yli 160 000 potilasta odotti pääsyä kiireettömään erikoissairaanhoitoon. Keskimäärin jonotusaikaa kerääntyi 57 vuorokautta.

infuusio, tiputus

Erikoissairaanhoidon jonot ovat venyneet myös Kainuussa

Kiireetöntä erikoissairaanhoitoa odotti viime vuoden lopussa Kainuussa kaikkiaan 3 465 ihmistä. Heistä yli 11 prosenttia oli odottanut hoitoon pääsyä yli puoli vuotta.

Tuula Peltomaan kämmenet muodostavat kasvojen edessä puolipallon, jonka takaa Peltomaa katsoo kameraan.

Joukko hoitajia jää ilman heille kuuluvaa 600 euron koronarahaa – Tuula Peltomaa päätti, että hän ei enää koronapotilaita hoida

Koronahoitajien pitäisi saada 600 euron kertakorvaus, mutta moni heistä ei täytä tarkkoja ehtoja. Osa hyvinvointialueista maksaa korvauksen laajemmalle hoitajajoukolle kuin on pakko.

Pariskunta on menossa ilmoittautumaan Mehiläinen Länsi-Pohjan keskussairaalan palveluautomaatille marraskuussa 2021

Mehiläinen Länsi-Pohjan tulos kääntyi voitolliseksi – sopimushinta on kuitenkin noussut inflaatiota vähemmän

Mehiläinen Länsi-Pohja teki viime vuonna 460 000 euron liikevoiton, kun edellisenä vuonna se teki lähes miljoonan euron tappion.

Sairaala Novan takaosa yöllä pimeässä.

Jättilasku sairaanhoitopiiriltä sai Keski-Suomen kuntajohtajat pöyristymään: "Tämä on ennenkuulumatonta"

Keski-Suomen sairaanhoitopiirin viimeisestä tilinpäätöksestä on muodostumassa sekava soppa. Kuntajohtajien yllätykseksi kuntien maksuosuudet nousivat maaliskuussa 24 miljoonaa euroa.

Nainen menossa Mehiläinen Länsi-Pohjan keskussairaalaan marraskuussa 2021

Lappilaisilta eduskuntavaaliehdokkailta vahva tuki Länsi-Pohjan päivystykselle

Suurin osa Ylen vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista on sitä mieltä, että Länsi-Pohjalle myönnettävää erillisrahoitusta ei pidä käyttää muualla Lapissa.

Riihimäen sairaalan päärakennus.

Ihosairauksien hoitoon voi jälleen saada valohoitoa Riihimäellä

Valohoidolla voidaan hoitaa muun muassa atooppisen ihon aiheuttamia ongelmia.

Ilmakuva Siilaisen terveysaseman laajennusosista.

Jatkohoitopaikan jonot keskussairaalasta eteenpäin ovat lyhentyneet

Pohjois-Karjalan keskussairaalassa Joensuussa oli vielä vuosi sitten hankalaa, kun iäkkäät potilaat eivät päässeet erikoissairaanhoidosta ripeästi jatkohoitoon kotikuntiinsa. Tilanne on nyt parempi.

Kuvassa keskussairaala sairaala Nova Jyväskylässä.

Lakot aiheuttavat päävaivaa terveydenhuollossa: vastaanottokäynnille kutsu puhelinsoitolla, hoitotarvikkeista voi tulla pulaa

Asiakkaat kutsutaan lakkojen aikana puhelimitse erikoissairaanhoidon vastaanotoille ja sosiaalipalveluihin. Keski-Suomen hyvinvointialueelta muistutetaan, että puhelimeen vastaaminen on nyt tärkeää.

Katri Kulmuni lumisessa talvimaisemassa. Taustalla autotallirakennuksia.

Hallitus antoi esityksensä kahden sairaalan erillisrahoituksesta – Katri Kulmuni: ei uhkaa Lapin muita palveluja

Hallituksen esityksessä tarkoitettu korvaus ei myöskään vähennä muiden hyvinvointialueiden rahoitusta. Erilliskorvausta on tarkoitus soveltaa ensimmäisen kerran vuoden 2024 kustannuksiin.

Lääkäri

Terveyskeskuslääkärille yli viikon jono, leikkausaika yli puolen vuoden päähän – THL:n raportti Keski-Suomesta on karua luettavaa

Terveyskeskuslääkärin vastaanotolle ja kiireettömään erikoissairaanhoitoon joutuu Keski-Suomessa odottamaan pidempään kuin maassa keskimäärin. Vammaispalveluissa hiertää se, ettei niitä ole tarpeeksi.

Saatohoitokodin huone, jossa pedattu sänky ja sen vieresssä hoitopöytä jolla tulppaaneja

Keski-Suomessa on avattu erityistason vuodeosasto palliatiivisen vaiheen eli parantumattomasti sairaille potilaille

Parantumattomasti sairaiden hoito on aiemmin ollut hajallaan. Keski-Suomessa avautui vuoden alussa palliatiivinen keskus. Myös kotisairaalan toimintaa ollaan laajentamassa Jyväskylän ulkopuolelle.

infuusio, tiputusteline

Uusi sote-alan keskus selvittää, milloin kalliit hoidot kannattavat ja kuka niitä saa

Sote-alan vaikuttavuuskeskus selvittää, miten hyvinvointialueen rahat saadaan riittämään palveluihin.

Osastonsihteeri Carita Sironen sairaala Nova

Toipilasaikaa on saatu lyhennettyä merkittävästi uudella mallilla – Carita Sironen oli selkäleikkauksen jälkeen työkunnossa kuukaudessa

Potilaat palaavat töihin aiempaa nopeammin, kun lääkärit työterveydessä ja erikoissairaanhoidossa tekevät yhteistyötä. Keski-Suomesta alkanut toimintamalli on laajentunut lähes koko maahan.

Nainen menossa Mehiläinen Länsi-Pohjan keskussairaalaan marraskuussa 2021

Tornio ja Keminmaa ovat reklamoineet sairaanhoitopiirin laskusta – eivät aio vieläkään maksaa käyttämiään erikoissairaanhoidon palveluita kokonaan

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri on laskuttanut omistajakuntia sairaanhoitopiirin alijäämistä. Lasku perustuu siihen, kuinka paljon kunnat ovat käyttäneet erikoissairaanhoidon palveluita.

Jokilaakson terveys -kyltti sairaalan seinässä.

TAYS vaihtuu Novaan, kun Jämsä siirtyy Pirkanmaalta Keski-Suomen hyvinvointialueelle

Jämsän Terveyden ja Jokilaakson sairaalan palvelut säilyvät nykyisellään, kun hyvinvointialue aloittaa.

stetoskooppi lääkärin kädessä

Lääkärissä käynti maksaa tammikuussa lappilaiselle vajaa 21 euroa asuinpaikasta riippumatta

Asiakasmaksut yhtenäistyvät koko Lapissa vuoden alussa, kun uusi hyvinvointialue aloittaa toimintansa.

Vanhus makaa sairaalasängyssä, lääkäri seisoo sängyn vieressä, anonyymi kuva.

Päivystyksen toiminta-aluejohtaja osastonsa ongelmista: ”Päivystys on kaikkien muiden viranomaisten hyljeksimien ihmisten viimeinen hätäapuventtiili”

Eteisvärinän vuoksi päivystykseen hakeutunut mies sai hoitoa nopeasti, mutta kiireetöntä hoitoa odottavat voivat joutua odottamaan kuusikin tuntia. Haasteet Etelä-Pohjanmaalla ovat samanlaisia kuin muualla Suomessa.

Turun kaupunginsairaalan sisäänkäynti

TYKSin päivystys on kriisissä, mutta pikaratkaisuja ei Turun palvelualuejohtajan mukaan ole: ”Hoitoketju on tukossa”

Pelkästään Turun kaupunginsairaalassa pääsyä ympärivuorokautiseen hoitoon tai vanhusten palveluarviointiyksikköön odottaa parikymmentä ihmistä.

Lapin keskussairaalan sisäänkäynnin edustalla oleva lasiseinä sekä pilvinen taivas.

Uusi psykiatrian akuutti- ja konsultaatiopoliklinikka aloittaa Lapin keskussairaalassa tammikuussa

Yksikköön tullaan hoitoon joko lähetteen tai yhteispäivystyksen psykiatrin konsultaation perusteella.

Hoitoalan lakkoilijoita Jyväskylässä sairaala Novan edustalta.

Sairaala Novassa näkyy viimein valoa leikkausjonojen päässä – erikoissairaanhoidossa kiireettömien leikkausten jono lyhenee, mutta hitaasti

Tilanne on ollut Jyväskylässä tänä vuonna vakava, kun kiireettömiä leikkauksia on jouduttu lykkäämään, jotta päivystyspotilaat on pystytty hoitamaan.

Nainen menossa Mehiläinen Länsi-Pohjan keskussairaalaan marraskuussa 2021

Meri-Lapissa iloitaan Länsi-Pohjan keskussairaalan rahoituksesta: ”Tämä oli järjen ja koko Lapin voitto”

Taistelu Länsi-Pohjan keskussairaalan säilymisestä ympärivuorokautisen päivystyksen sairaalana on vaatinut alueella kovasti työtä ja sinnikästä yhteydenpitoa sekä kansanedustajiin että ministeriöihin.

infuusio, tiputus

Kesällä jatkohoitoa odottaneet potilaat jumiutuivat päivystykseen Jyväskylässä – nyt pääsyä vuodeosastopaikalle halutaan nopeuttaa pysyvästi

Keski-Suomessa on alkanut kokeilu, jossa erikoissairaanhoidon potilaat ohjataan jatkohoidon osastopaikoille keskitetysti.

Kuusiolinnan kyltti Alavuden terveyskeskuksen edustalla.

Kuusiokuntien palvelut eivät juuri muutu vuoden vaihteessa, vaikka hyvinvointialue aloittaa – monista asioista sovittava vielä ensi vuonna

Etelä-Pohjanmaalla Kuusiolinna Terveys Oy tuottaa sosiaali- ja terveyspalveluja Alavuden, Ähtärin, Kuortaneen ja Soinin asukkaille myös ensi vuonna.

Mehiläinen Länsi-Pohjan ulko-ovi

Keminmaa ja Tornio eivät aio maksaa kaikkia erikoissairaanhoidon kulujaan – Kemille on tulossa maksajan rooli

Tornion ja Keminmaan esittämällä laskutavalla noin 850 000 euroa niiden käyttämistä erikoissairaanhoidon palveluista siirtyy pääasiassa Kemin maksettavaksi.

Yhdistetyn korona- ja influenssavirus kotitestin testiliuska kädellä.

Koronatartuntojen määrä on Keski-Suomessa laskussa – Huolta ei tällä hetkellä ole, sanoo johtajaylilääkäri Juha Paloneva

Korona ei kuormita erikoissairaanhoitoa Keski-Suomen alueella. Erikoissairaanhoidossa ei ole yhtään potilaita, jotka olisivat tulleet hoitoon koronavirustartunnan takia.

Kauhavan uusi hyvinvointikeskus ulkoa päin.

Terveyskeskuksen lääkärikäynti maksaa uudella hyvinvointialueella enimmäismäärän – suurelle osalle hinnat ovat tuttuja

Etelä-Pohjanmaan aluevaltuusto on hyväksynyt ensimmäiset uuden hyvinvointialueen asiakasmaksut. Hinnat tulevat voimaan vuoden alusta.

Lapin keskussairaalan sisääntulo ja kyltti

Lapin sairaanhoitopiiri siirsi joulukuun kokoukseen Rovaniemen vaatimuksen siirtoviivemaksujen palautuksesta

Yhtymähallitus päätti selvittää, miten erikoissairaanhoidon potilaiden siirtoviiveen kanssa toimitaan muissa vastaavissa sairaanhoitopiireissä.

Nuori nainen istuu pimeässä huoneessa missä verhot ovat kiinni.

Lasten ja nuorten mielenterveysongelmia pyritään ratkomaan aiempaa tiiviimmällä yhteistyöllä

Palvelut halutaan koota yhä selkeämmin lapsen ja perheen ympärille, jolloin koulun, vanhempien ja sosiaalityöntekijöiden on oltava valmiita puuttumaan ongelmiin jo varhaisessa vaiheessa.

Kaksi sairaanhoitajaa keskustelee sairaalan päivystyksessä.

Muistamattomat vanhukset eivät osaa aina kertoa, mistä tulevat – kotiutushoitaja kertoo arjestaan sairaalan päivystyksessä

Kotiutushoitajat ovat aloittaneet työnsä Kuopion yliopistollisen sairaalan päivystyksessä. Sen myötä ikääntyneet eivät enää kuormita erikoissairaanhoitoa kuten ennen.

Risto Rautava.

HUSin palveluita ei sittenkään supisteta, mutta ensi vuonna käynnistyy suuri selvitys tulevista säästöistä

Päätös palveluverkoston pitämisestä tarkoittaa, että sitä joudutaan arvioimaan ensi vuonna uudelleen.

Kyltissä nuoli vasemmalle ja teksti sairaala.

Kiireettömään erikoissairaanhoitoon pääsyä on odotettava Etelä-Savossa aiempaa pidempään – jonot silti valtakunnan lyhyimpiä

Essoten ja Sosterin erikoissairaanhoidon potilaista noin neljäsosa joutuu odottamaan hoitoa yli kolme kuukautta.

Naisoletettu ja lapsi kävelemässä kohti Tampereen yliopistollista sairaalaa. Kuvituskuva maaliskuulta 2021.

Hoitojonot TAYSiin ja muualle erikoissairaanhoitoon pitenivät kesän aikana

THL:n mukaan Pirkanmaan tilanne ei ole maan huonoimpia, mutta toisaalta jono on kasvanut nopeasti. THL kertoo nopeasta kasvusta etenkin pahimpana korona-aikana.

Laskettelijoita hissin edustalla Levillä kauden ensimmäisenä rinnepäivänä 2022.

Perjantai 7.10.2022 (radio)

Hallituksen luottamus. Nobelin rauhanpalkinto. Venäjän ihmisoikeudet. Kiireetön erikoissairaanhoito. Laskettelukeskukset. Sääennuste.

Sairaala Novan aulakäytä jossa ihmisiä.

Pääsy kiireettömään erikoissairaanhoitoon on edelleen hidastunut Keski-Suomessa

Yli puoli vuotta kiireettömään hoitoon pääsyä on odottanut 16,6 prosenttia Keski-Suomen sairaanhoitopiirin potilaista.

Kanta-Hämeen keskussairaalan pääsisäänkäynti.

Kanta-Hämeen keskussairaalassa on hoidossa koronapotilaita – tehohoitoa tarvitsee kuitenkin harva

Teho-osastolla on ollut viikon aikana hoidossa korkeintaan yksi koronapotilas, kertoo vs. johtajaylilääkäri Juhani Grönlund.

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin logo.

Erikoissairaanhoidon hoitovelka on kasvanut entisestään Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä

Pohjois-Pohjanmaalla joka viides potilas joutui odottamaan kiireetöntä erikoissairaanhoitoa yli puoli vuotta alkusyksystä. Vielä keväällä kymmenesosa oli tällaisia asiakkaita. Sekin oli suuri luku.

TYKS

Erikoissairaanhoitoon jonottavien määrä kasvanut Varsinais-Suomessa

Yli puoli vuotta kiireetöntä erikoissairaanhoitoa jonottaneita oli elokuun lopussa noin 1 300.

Valo-opaste Seinäjoen Y-talon sisäänkäynnillä.

Etelä-Pohjanmaan kunnat saavat vielä kerran lisälaskun sairaanhoitopiiriltä

Sairaanhoitopiirin talous näyttää painuvan tänä vuonna miinukselle. Yksi selittävä tekijä on korona, eikä tänä vuonna saada valtiolta edes koronatukia.

Sairaanhoitaja pukeutumassa suoja-asuun ennen menoaan teho-osastolle.

HUSin kriisikokouksessa päätettiin ottaa aikalisä päivystysten sulkemisen suhteen – neuvottelut lisärahoituksesta jatkuvat

Husin säästöt uhkaavat sulkea ovia monissa sairaaloissa. Neuvotteluja lisärahoituksesta jatketaan hyvinvointialueiden ja valtion kanssa, jotta suunnitellut säästötoimet voitaisiin välttää.

TYKSin nuorisopsykiatrian osaston nuorien tsemppiviestejä toisille nuorille.

Nuorisopsykiatrian lähetemäärät kipusivat viime vuonna ennätykseen Varsinais-Suomessa – koronavuosien hintalappu nähdään lähivuosina

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin nuorisopsykiatriassa on pahimmillaan useiden kuukausien jonot palveluihin. Seuraavat vapaat ajat ensikäynnille Turun poliklinikalle ovat ensi vuoden huhtikuussa.

Meilahden päivystys kyltti.

HUSissa on tulossa iso 95 miljoonan säästö – hallitus koolla tekemässä päätöksiä ylimääräisessä kokouksessa maanantaina

Leikkauslistalla on muun muassa päivystysverkoston supistaminen ja Raaseporin sairaalan uudelleenorganisointi.

Anni Niekkamaa.

Erikoissairaanhoitoa uhkaavat rajut leikkaukset ja potilasmaksujen korotus, jos ei lisärahaa löydy – HUSin johto: Ei hoidu juustohöylällä

Helsinkiläinen Anni Niekkamaa sanoo, että puheet mahdollisista säästötoimista ja potilasmaksujen korottamisista kuulostavat huolestuttavilta.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle