Uusimmat artikkelit
Analyysi: Menetyksiä, zombeja ja miesrakkautta – The Last of Us vetoaa yleisöön hämmentävällä tavalla
Tarinat kiintymyksestä maailmanlopun tunnelmissa osuvat herkkään paikkaan nyky-yleisössä, joka janoaa selviytymistarinoita, kirjoittaa toimittaja Veikko Eromäki.
Tom Cruise pelasti elokuvateatterit – Hollywood kipuilee suoratoiston kanssa, ja se näkyi lippuluukulla myös Suomessa
Hollywood-elokuvissa oli viime vuonna vain muutama kassamagneetti. Siitä kärsi koko suomalainen elokuvateatteribisnes.

Netflixissä on eniten katsottavaa, mutta paras hinta-laatusuhde löytyy ihan muualta – Yle löysi suoratoistopalveluista hurjia eroja
Ylen laaja interaktiivinen artikkeli auttaa näkemään algoritmien taakse ja löytämään uutta katsottavaa. Suoratoistopalveluista löytyy paljon sellaista, mitä ne eivät osaa meille tarjota.
Brittimediassa kuhisee: odotettu Harrysta ja Meghanista kertova dokumenttielokuvien sarja viimein julki
Prinssi Harryn ja hänen puolisonsa Meghanin katkera taistelu Britannian kuninkaallisia sekä tiedotusvälineitä vastaan on taas ilmiliekeissä. Netflixin tänään alkanut dokumenttisarja on kuin bensaa liekkeihin.
Analyysi: Spotifyn ja Youtuben kuunnelluimpien listoissa on yksi suuri ero – kenen maku edustaa suomalaisten musiikkimieltymyksiä?
Kertooko puhe “Suomen kuuntelemista artisteista” todellisuudessa enemmän keskiluokkaiseen makuun sopivasta musiikista, kysyy YleX:n musiikkitoimittaja Pinja Porvari.
Nousiaisten kunnanvaltuuston kokouksia ei enää voi seurata kokoussalin ulkopuolella
Kunta on päättänyt lakkauttaa valtuuston kokousten striimauksen vähäisen katsojamäärän takia.
Netflix announces new game studio plans in Helsinki
The streaming giant will have a total of four game studios, two of which will be located in Helsinki.
Edustatko sinä vuoden 2023 Euroviisuissa Suomea? UMK23-biisihaku on nyt päättynyt
Uuden Musiikin Kilpailun biisihaku on auki 1.–5.9.2022
Tuija Siltamäen kolumni: Mitä kertoo ajastamme se, että piiskaavista hyvinkääläisistä etsitään ajan kuvaa?
Toimittajat ja esseistit yrittävät olla leimautumatta elitisteiksi ja yrittävät nähdä realityssä suuria merkityksiä, Siltamäki kirjoittaa.
Tanskassa suoratoistopalvelut pakotetaan investoimaan kotimaiseen sisältöön, nyt ministeriöt selvittävät, toimisiko sama Suomessa – elokuvapomo: “Onko tarpeen pakottaa?”
Suomalainen tv- ja elokuva-ala on kansainvälistynyt nopeasti viimeisen viiden vuoden aikana. Nyt ministeriöissä pohditaan, pitäisikö suoratoistopalvelut pakottaa investoimaan suomalaiseen tv- ja elokuvatuotantoon kasvun kiihdyttämiseksi.
Netflix menetti kolmessa kuukaudessa melkein miljoona tilaajaa – aikoo tuoda markkinoille halvemman tilausvaihtoehdon, jossa on mainoksia
Yritys aikoo myös puuttua tiukemmin käyttäjätunnusten jakamiseen.
Suoratoistopalveluiden kasvuvaihe näyttää muuttuneen säästökuuriksi – nyt HBO Max on lopettamassa omat televisiotuotannot Pohjoismaissa
Yrityskauppojen seurauksena HBO Max lopettaa muun muassa pohjoismaisten alkuperäissarjojen tuotannon. Säästötoimista kärsivät myös suomalaiset tuotantoyhtiöt.
Tanska halusi tehdä rahaa huippusuosituilla sarjoillaan – seurauksena Netflix ja Viaplay keskeyttivät uudet tanskalaiset tuotantonsa
Vallan linnakkeen kaltaisia menestyksiä ei ehkä lähivuosina enää nähdä, sillä suoratoistopalvelujen mielestä tanskalaisista tuotannoista on tullut liian kalliita.
Merja Ylä-Anttila: Teini-ikäisessä Yle Areenassa kiteytyy Ylen julkinen palvelu
Yle Areenan menestyksen kulmakivi on monipuoliset sisällöt.
Yle Areena täyttää 15 vuotta – Arttu Wiskari, Kevin Lankinen ja Helmarit ottavat Yle Areenan haltuun
Varsinaista juhlapäiväänsä Yle Areena viettää 15.6.
Koreografi Jorma Elo loi baletin kansallissäveltäjästämme Sibeliuksesta, josta hän tunnistaa myös itsensä: “Vaimoni Nancy on minun Ainoni”
Sibelius-baletin koreografi samastuu kansallissäveltäjäämme.
Ukrainalaiset e-urheilijat jättivät pelaamisen ja alkoivat striimata sotasisältöä – venäläiset katsovat, vaikkeivät halua uskoa näkemäänsä
Pelaamisen suoratoistoon käytetty Twitch on yksi harvoista länsimaisista somealustoista, jota Venäjällä voi käyttää rajoituksetta.
Netflix menetti tilaajia ensimmäisen kerran vuosikymmeneen, taustalla koveneva kilpailu ja Venäjä-sulku
Hidastuvan kasvun vuoksi Netflix suunnittelee tarjoavansa halvempia mainosversioita palveluistaan.
Seurakuntien into lähettää jumalanpalveluksia verkossa romahti – mutta ei Riihimäellä, koska heillä on 12-vuotias hovistriimaaja Arvi Malinen
Evankelis-luterilaisten seurakuntien kiinnostus lähettää jumalanpalveluksia netissä on tänä vuonna selvästi vähentynyt. Osa seurakunnista on jo luopunut messujen striimaamisesta.
Yle Areenan saavutettavuutta parannetaan – lisää ääni- ja tekstitysvaihtoehtoja Yle Areenan suoriin tv-lähetyksiin
Yle Areena tarjoaa katsojille uusia ominaisuuksia.
Yle Areenan suorien tv-lähetysten ääni- ja tekstitysvaihtoehtoja parannetaan
Parannus lisää merkittävästi Areenan saavutettavuutta.
Oletko koukussa, kysyy Viikon Tuukka – osallistu keskusteluun!
Koukuttavampia koukkuja. Nopeampia leikkauksia. Jännitettä.
C More tekee Estonian tragediasta tv-sarjan – tekijöiden mukaan tulossa on kallein Suomessa tuotettu draamasarja
C Moressa nähtävä sarja keskittyy Estonian onnettomuustutkintaan. Sarjassa näytetään myös laivan uppoaminen ja pelastusoperaatio.
Suomalaiset viettivät television ja suoratoistopalveluiden parissa päivittäin yli 3,5 tuntia viime vuonna – Ylen TV1 katsotuin kanava
Urheiluohjelmat vetivät miljoonayleisöjä ruudun ääreen. Ylivoimaisesti katsotuin ohjelma viime vuonna oli jääkiekon MM-finaali.
Suoratoiston käyttö ylitti perinteisen television katselun alle 45-vuotiailla – sitä vanhempien tavat istuvat sitkeästi
Alle 45-vuotiailla keikahdus suoratoiston hyväksi tapahtui viime vuonna. Sen sijaan yli 45-vuotiaiden katselusta leijonanosan kahmaisee edelleen lineaarinen televisio.

Katsoitko jo nämä? Poimimme 11 vuoden puhutuinta sarjaa, jotka voi ahmia joulunpyhinä
Vuoden suosituimissa tv-sarjoissa on käsitelty muun muassa rikkaiden valtataistelua, köyhyyttä ja lääkeriippuvuutta.
Artisti Evelina teki uudet versiot vanhoista hittikappaleistaan - "Usein mietin läpällä, jos tekisikin emomusaa"
Artisti Evelina avaa YleX Otto -keikkasarjan.
Supersuosittu Squid Game -sarja saa jatkoa
Netflixin kaikkien aikojen katsotuimmaksi sarjaksi noussut eteläkorealaisen sarja on saamassa toisen tuotantokauden, kertoo sarjan luoja.
Kunnianloukkauskanteet Netflixiä vastaan ovat lisääntyneet selvästi – se saattaa vaikuttaa siihen, mitä voit katsoa jatkossa
Suoratoistomarkkinoiden markkinajohtajaa Netflixiä vastaan on nostettu useita oikeusjuttuja. Nyt pohditaan, kenellä on vastuu sarjojen ja elokuvien sisällöistä.

Tamperelaisyritys solmi suuren luokan Netflix-sopimuksen – tekee digitehosteita Tom Hardyn tähdittämään jättibudjetin toimintajännäriin
Erikoistehostetalo Troll VFX:n sopimus on Suomessa harvinainen. Amerikkalaisen tuotantoyhtiön mukaan Suomi on nyt Hollywoodin näkökulmasta hyvin kiinnostava, mutta osaavaa työvoimaa ei ole täällä riittävästi.
Kotimaiset tuotantoyhtiöt iloitsevat mahdollisista miljoonista – Netflix voi pian kustantaa suomalaisia sarjoja
Uusi malli voisi tuoda kotimaisiin tuotantoihin jopa 20 miljoonan piristysruiskeen vuosittain. Tästä toivotaan paikkausta mahdollisesti hupeneviin rahapelituottoihin.
Netflixin Squid Game -sarja niittää hurjaa suosiota – se tarjoaa myös yllättäviä näkymiä eteläkorealaiseen yhteiskuntaan, jolla on pimeä puolensa
Korealaiset kulttuuri-ilmiöt saavuttavat säännöllisin väliajoin kansainvälistä suosiota. K-pop on jo käsite, ja nyt maailmanvalloitusta tekevät elokuvat ja televisiosarjat.
Ministeriöt selvittävät, voiko Netflixin pakottaa investoimaan suomalaisiin tuotantoihin
Opetus- ja kulttuuriministeriö ja liikenne- ja viestintäministeriö ovat asettaneet työryhmän selvittämään mallia, joka laajentaisi audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa. EU-direktiivin suoma mahdollisuus on käytössä jo ympäri Eurooppaa.
Maailmanlaajuista Netflix-näkyvyyttä luvassa pienelle Ounasjokivarren matkailuyritykselle Rovaniemellä
Erikoisia loma-asuntoja esittelevän matkailuaiheisen sarjan kuvaustiimi matkusti Rovaniemelle puolitoista vuotta sitten, juuri ennen koronaa. Ollero Eco Lodgen toimitusjohtaja Arttu Pöyryä kuvaustiimin tupsahtaminen pihaan alkuun jännitti.

Näyttelijä Scarlett Johansson teki historiaa ja haastoi Disneyn oikeuteen: Elokuva-ala on murroksessa – maksaako artisti viulut?
Black Widow -elokuva julkaistiin yhtä aikaa teattereissa ja suoratoistopalvelussa. Se pienensi Scarlett Johanssonin tuloja.
Suoratoistopalveluiden kilpailu kiristyy – Netflix yrittää uuteen nousuun tarjoamalla mobiilipelejä
Videoiden ja elokuvien suoratoistopalvelut jatkavat kasvuaan, mutta hyytymistä on jo ilmassa. Netflix menetti toisella vuosineljänneksellä tilaajia Pohjois-Amerikassa. Uutta nousua haetaan peleistä.
Etsitkö uutta katsottavaa? Nämä tv-sarjat kilpailevat Emmy-palkinnoista
Yhdysvalloissa tuotettavien tv-sarjojen määrä putosi viime vuonna ensimmäistä kertaa yli kymmeneen vuoteen. Parhaan komedian ja draamasarjan tittelistä ilmoitettiin kisaamaan noin kolmannes vähemmän tuotantoja kuin aikaisempina vuosina.
Suomalaisesta romaanista puuhataan viimein Hollywood-elokuvaa – valmiiksi produktioksi on päässyt viimeksi Waltarin Sinuhe 1950-luvulla
Suomalaisista kirjoista on tehty Hollywoodiin useita optiosopimuksia, ja ne ovat aina olleet isoja uutisia meillä. Valkokankaalle asti ne eivät ole edenneet vuosikymmeniin. Nyt näyttää kuitenkin lupaavalta.
Amazon osti ikonisen elokuvastudion – siirtyykö elokuva-ala lopullisesti suoratoistoaikaan?
Teknologia- ja mediajätit ovat viime aikoina pyrkineet aggressiivisesti vahvistamaan asemiaan suoratoistomarkkinoilla. Verkkokauppajätti Amazon yrittää vallata markkinat James Bondin ja Rockyn voimin. Elokuvateatterit seuraavat kisaa sivusta.
Yhä useampi tienaa striimaamalla pelaamistaan tai arkielämäänsä
Pauli "PaulinPelivideot" Matalamäki livestriimasi pelaamistaan kuukauden ja tienasi 1 200 euroa. Striimauspalvelu Twitch kasvaa hurjaa vauhtia.

Kannattaako teatteria striimata? Tuoreen tilaston mukaan maksavat asiakkaat ovat vähissä – Turun Linnateatteri on yksi harvoista onnistujista
Moni teatteri on striimannut esityksiään pandemian aikana. Teatterin tiedotuskeskuksen tilasto osoittaa, että ilmaiseksi tarjottu sisältö voi kerätä hyvin yleisöä, mutta lipputuloille suoratoistamalla on vaikea päästä.
Pohjoismaisten sarjojen jättisuosio tuo Netflixille toimiston Tukholmaan - saadaanko kohta ensimmäinen Netflix-sarja Suomesta?
Kaksi kolmasosaa Netflixin tilaajista katsoo pohjoismaisia tuotantoja, uuden toimiston johtaja kertoo suoratoistopalvelun blogissa.
YleX Vappushow tuo DJ Orionin ja YleX Throwbackin koko illaksi samaan studioon ja kutsuu kuulijat mukaan yleisöön – "Kuulosti vaaralliselta idealta"
Lähde mukaan YleX:n Vappushowhun 30.4. Yle Areenassa!
"Elämästä puuttuisi yksi iso pala" – moni katsoo lempisarjaansa päivittäin, koska se lohduttaa, lievittää stressiä ja pitää seuraa
Ylen uutisten kyselystä selvisi, että tuttu tv-sarja tai elokuva voi tuoda elämään rutiineja, turvaa ja rakennuspuita omalle identiteetille.
HAVU edustaa Suomea Nordic Mastersin A-lohkossa – katso huippu-CS:ää suorana Ylellä
Nordic Masters käynnistyy Ylen kanavilla perjantaina A-lohkon otteluilla kello 13.00 alkaen. HAVU iskee servereille noin kello 14.30.
Simpsonit ja Lost ovat osa sisältötulvaa, jolla Disney pyrkii Netflixin ohi – “Suomessa olemme vasta alkutaipaleella”, sanoo yhtiön aluejohtaja
Disney+ haastaa Netflixin vyöryttämällä palvelunsa uuteen Star-osioon aikuiselle yleisölle suunnattuja hittisarjoja ja elokuvia.

Helppo ottaa, mutta hankala irtisanoa – kuukausimaksulliset palvelut lisääntyvät ja yritykset kikkailevat monin konstein saadakseen maksut rullaamaan kuusta toiseen
Kuukausimaksulla voi saada käyttöönsä rajattoman määrän musiikkia ja leffoja, mutta myös terveyspalveluita ja kahvia.
Millä kuuntelet radiotasi 2030-luvulla?
Radion vastaanoton tulevaisuus näyttäytyy kiehtovana

Pahimpien rikollisten tarinat päätyvät nyt suoratoistopalveluihin: uusi sarja kertoo suomalaisista sarjamurhaajista, joista yhdellä on 12 uhria
10 suomalaista sarjamurhaajaa -sarja kertoo true crime -tyylilajin kasvavasta suosiosta.