Uusimmat artikkelit
Villisikojen määrä on kääntynyt laskuun
Villisikakannan nopea kasvu on taittunut. Luke kertoo, että viime vuonna metsästäjät saivat saaliiksi noin tuhat sikaa. Määrä laski neljänneksellä vuodesta 2021. Myös eläin havainnot ovat vähentyneet.
Luonnonvarakeskuksen asentama seurantapanta aiheutti vammoja pyhtääläisen villisian kaulaan
Luke on pannoittanut Kaakkois-Suomessa ja Itä-Uudellamaalla yli 20 villisikaa viime vuosina käynnissä olevan tutkimushankkeen vuoksi. Pääsääntöisesti pannat ovat toimineet luotettavasti.
Itärajalle on tulossa 200 kilometriä järeää aitaa, ja tällaisia vaikutuksia sillä on eläimiin
Raja-aidan pystyttämisen seurauksena susia, karhuja ja villisikoja tulee vähemmän Venäjältä Suomeen. Esimerkiksi villisian estämiseksi suunniteltiin aiemmin villisika-aitaa, mutta siitä luovuttiin.
Villisikakanta vahvistuu Pohjois-Karjalassa, Pohjois-Savossa tavattu vain vaeltavia yksilöitä
Leudot talvet auttavat villisikaa levittäytymään ja lisääntymään yhä pohjoisempana. Pohjois-Karjalasta on muodostumassa uusi sika-alue, Pohjois-Savossa sikakanta on edelleen vakiintumaton.
Nainen kohtasi villisian Varkauden keskustassa lauantai-iltana
Villisiat eksyvät vain harvoin kaupunkialueelle. Yleensä ne välttelevät ihmistä, mutta loukkaantunut villisika voi olla vaarallinen.
Vaaralliset villisiat valmistautuvat talveen ihmisten ilmoilla – jos kolaroit, älä nouse autosta vaan soita apua
Loukkaantunut villisika on vaarallinen.
Henkilöauto törmäsi villisikaan Kouvolassa – poliisi varoittaa loukkaantuneesta eläimestä
Metsästäjät etsivät loukkaantunutta villisikaa maastosta tiistain aikana, mutta sitä ei löytynyt.
Poliisi tutkii rikkoivatko kokeneet metsästäjät lakia, kun villisika haavoittui Vaalimaalla – alueelle annettiin vaaratiedote
Poliisi tutkii muun muassa, onko villisian metsästyksessä käytetty lainvastaisia pyyntimenetelmiä.
Loukkaantunut villisika liikkui Vaalimaalla – etsinnät lopetettiin tuloksettomina
Villisika oli loukkaantunut metsästyksen yhteydessä. Metsästäjät etsivät villisikaa tiistain aikana koirien kanssa.
Afrikkalainen sikarutto voi levitä rekkakuskien eväsroskien mukana Suomeen, varoittaa Ruokavirasto – uhkaisi monen elantoa
Ruokavirasto on pystyttänyt afrikkalaisesta sikarutosta varoittavia kylttejä huoltoasemien rekkaparkeille ja teiden levikkeille.
Kaksi kulkutautia ja inflaatio romahduttivat villisikatilojen määrän Suomessa – yrittäjä: "Vaikea sanoa, paljonko meitä jää jäljelle"
Villisikatarhat ovat käyneet Suomessa harvinaisiksi. Afrikkalaisen sikaruton uhka vaati investointeja, joihin moni yrittäjä ei ollut valmis. Myös korona-aika on koetellut alaa.

Suomalainen nainen päätti kävellä Fuengirolasta Turkuun – Taina Liekarin, 52, jalkapatikka Euroopan halki kestää viisi kuukautta
Koronapandemian lopun kajo on saanut ihmiset unelmoimaan suuria. Taina Liekari päätti toteuttaa yhden unelmansa ja kävelee 4 500 kilometriä Euroopan halki Espanjasta Suomeen.
Villisikoja oli tammikuussa yhtä paljon kuin vuosi sitten – metsästys on vaikuttanut siihen, ettei kanta kasvanut
Villisikoja on eniten itäisellä Uudellamaalla sekä Kaakkois-Suomessa.
Luontokuvaaja ällistyi Helsingin Viikissä, kun ruovikosta ilmestyi villisika – lue tästä, miten voit bongata eläimiä omasta lähimetsästäsi
Harrastelijavalokuvaaja Janne Salomeren mukaan luontokuvauksessa ei kannata lähteä merta edemmäs kalaan. Isoimmat kuvasaaliit löytää usein omasta tutusta lähimetsästä, kunhan tuntee alueen ja osaa pysähtyä ja kuunnella.
Suurpetojen DNA-tutkimus Jokioisille
Luke pystyy omassa laboratoriossaan tutkimaan suuria näytemääriä. Etuna on myös se, että analysointi tulee nykyistä edullisemmaksi.

Suomen mahdollisen raja-aidan tiellä monta estettä – muutaman vuoden vanha selvitys itärajan panssariverkkoaidasta ei suositellut rakentamista
Itärajan villisika-aidasta tehty selvitys piti ongelmana sitä, että aitaan jäisi runsaasti aukkoja esimerkiksi vesialueiden kohdalle. Maailmalla raja-aitojen kustannukset ovat vaihdelleet runsaasti.
Riistakeskus kannustaa villisikojen metsästykseen pohjalaiskunnissa – Etelä-Pohjanmaalla elelee jo vakiintunut lauma
Pohjanmaalla ja Keski-Pohjanmaalla tehdään säännöllisesti havaintoja villisiasta, vaikka eläimiä tavataan Suomessa eniten Etelä- ja Kakkois-Suomessa. Etelä-Pohjanmaalla villisiat tuottavat jo jälkeläisiä.
Villisikoja on viime aikoina liikkunut lähellä asutusta Kotkassa – riistapäällikkö: "Ei ole harvinaista"
Tavallisesti liikkuvimmat laumat koostuvat nuorista villisioista ja emoista. Kaakkois-Suomen riistapäällikkö Henri Mutanen kertoo, että tavallisesti villisiat tulevat asutuksen lähelle etsiäkseen ruokaa.

Shakira joutui Barcelonassa villisikahyökkäyksen uhriksi – nyt kaupungissa mietitään, mitä kadut vallanneille eläimille pitäisi tehdä
Arkea maailmalta: Ihmiset ruokkivat eläimiä, jotka ilmastonmuutos ja asutuksen leviäminen ovat ajaneet kaupunkiin.
Villisikoja ei ole havaittu viime päivinä Stora Enson Oulun tehdasalueella, mutta Limingassa on liikkunut kuvaukseen sopiva kolmikko
Viime viikonloppuna Stora Enson Oulun Nuottasaaren tehdasalueella liikkuneista eläimistä ei ole tehty alueella uusia havaintoja. Sen sijaan poliisi on saanut tietoa, että Limingan Tupoksessa on liikkunut villisikoja tällä viikolla.
Oulun villisikakolmikko on harvinainen vieras, eikä poliisikaan muista vastaavaa: eläimiä yritetään houkutella esiin ruuan avulla
Stora Enson tehdasalueella havaittiin kolme villisikaa viime viikonloppuna. Sittemmin eläimiä ei ole näkynyt, mutta tilannetta seurataan yhä, sillä villisiat voivat olla vaarallisia.

Kolme villisikaa juoksentelee tehdasalueella Oulussa – eläin voi olla vaarallinen haavoittuneena tai ahdistettuna
Kolmen villisian liikkeet tallentuivat tehtaan turvakameraan lauantaita vasten yöllä. Stora Enson tehdasalueella työskenteleviä ja liikkuvia on tiedotettu asiasta, sillä villisiat voivat olla vaarallisia.

Ihmiskunnan käsistä karannut into antibiootteihin näkyy Ruotsin karhujen hampaissa ja Saksan villisikojen kärsissä
Antibiootteja ja niille vastustuskykyisiä bakteereja alkoi ilmetä myös villieläimissä sen jälkeen, kun teollinen valmistus räjäytti antibioottien käytön ihmisillä ja karjalla. Ruotsissa on tutkittu karhuja, Saksassa metsäkauriita ja villisikoja.
Pohjois-Karjalassa sattui kaksi villisikakolaria lähes samalla kellonlyömällä sunnuntai-iltana
Henkilöauto törmäsi villisikaan Enossa ja rekka Kontiolahdella.
Vahva villisikakanta osassa Kanta-Hämettä – täysin tarkkaa tietoa kannasta ei ole
Tammelaan, Renkoon ja Lopelle on syntynyt vahva villisikojen keskittymä. Kanta-Hämeestä on kaadettu viimeisen vuoden aikana vain runsaat kymmenen villisikaa, sillä eläin on haasteellinen metsästettävä. Villisika on varovainen ja nopea eläin.
Näin jääkarhut selviytyvät helteellä Ranualla – Tarjolla varjoa, kylmäallas ja herkkupalaksi vihanneksista tai lihasta tehty "mehujäätelö"
Ranuan eläinpuistossa eläimille annetaan helteellä suihkuja. Lisäksi eläinten "työpäivää" helpotetaan tarjoamalla ruokaa niin, että siitä ei tarvitse kilpailla. Joillekin eläimille ruoka maistuu helteellä heikommin.
Mimmu Juntunen, 15, ampui harvinaisen ja vaikean saaliin Suomussalmella – villisikoihin liittyy riskejä ihmisille ja sioille
Villisian lihaa kehutaan hyvänmakuiseksi, mutta eläimeen liitetään myös monenlaisia riesoja, kuten kuumetta ja lihassärkyjä aiheuttava trikiiniloinen. Villisian mukana Suomeen voi tulla myös tuhoisa afrikkalainen sikarutto.
Suomen villisikakanta kasvanut entisestään
Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan villisikoja on eniten Kaakkois-Suomessa.
Villisiat ovat satunnaisia vieraita Keski-Pohjanmaalla
Villisikoja tavataan Suomessa eniten eteläisessä Suomessa ja kaakossa rajan tuntumassa.
Villisikojen metsästykseen toivotaan yhtenäistä tahtotilaa – pienikin populaatio saattaa olla suuri uhka sikateollisuudelle
Suomen riistakeskus toivoo toimia nyt Isojoki–Karijoki–Kauhajoki-alueella, missä villisikakannan pelätään kasvavan.
Etelä-Savossa nähtiin hurja villisikajahti – 14 villisikaa kaatui samasta laumasta
Riistakeskuksen mukaan ei ole tavatonta, että villisikoja metsästettäisiin kerralla näin iso määrä.
Harvinainen linderödsika hurmaa olemuksellaan – alkuperäisrotu viihtyisi ulkona ympäri vuoden, mutta sikaruton uhka pitää possut sisällä
Linderödsika ehti melkein kuolla sukupuuttoon kotimaassaan Ruotsissa. Marika Ja Sami Koski ihastuivat rotuun eläintarhassa.
Villisiat vetivät tutkijoita höplästä, kun niitä yritettiin loukuttaa – lähettivät pienet "tiedustelupossut" matkaan
Villisika muutti takaisin Suomeen, kun talvista tuli leutoja. Nyt villisikojen käyttäytymistä halutaan tutkia, sillä niiden liikkeistä ei pohjoisessa tiedetä paljon mitään.
Uusi uhka vaanii autoilijaa – 200 kilon karju voi aiheuttaa tuhansien eurojen vahingon
Villisikaonnettomuudet ovat selvässä kasvussa. Eläin on väritykseltään tumma, minkä takia sitä on vaikea syyspimeällä huomata.

Villisika näyttää viihtyvän Tammelassa – kolareitakin sattuu enemmän
Tammelaan on syntynyt tiettävästi parikin pahnuetta.

Imatran Mansikkalassa auton kanssa kolaroinutta villisikaa ei löytynyt – etsinnät lopetettiin
Imatralla valtatie kuudella aamuyöllä auton kanssa törmännyttä villisikaa ei ole etsinnöistä huolimatta löydetty. Kolaripaikalta ei myöskään löytynyt verta tai villisian karvoja, joten eläimen uskotaan jatkaneen matkaansa.

Poliisi varoittaa imatralaisia mahdollisesti vaarallisesta villisiasta
Mansikkalassa auton alle jäänyt villisika jatkoi matkaansa Imatrankosken suuntaan.

Villisika levittäytyy länteen Suomessa – Riistasuunnittelija: "Puheet siitä, että ne kaikki olisivat tarhakarkureita, ovat hiljentyneet"
Esimerkiksi Pohjanmaalla villisikahavaintoja on tehty poikkeuksellisen paljon tänä vuonna. Metsästäjät arvelevat, että hirvimetsällä niitä tulee varmasti vastaan.
Karhuluvat hupenevat Kainuussa vauhdilla – aamun jahdissa Sotkamossa karhu vaihtui villisiaksi
Sotkamon lupa-alueella karhunpyyntiin on halukkuutta nuoremmalla polvella, vanhempi kaarti pyytää hirveä.

Peruna kasvaa Pirkanmaalla hyvin heinäkuun sateiden jälkeen, eikä rutto kiusaa - ainakaan vielä
Hyvään satoon on heinäkuun puolivälin tilanteen perusteella hyvät mahdollisuudet. Perunapellollakin kaikki riippuu viime kädessä säänhaltijan oikuista.
Villisiat muuttumassa uhkarohkeiksi – leviävät kaupunkeihin ja voivat olla vaarallisempia kuin susi tai karhu
Nuoria villisikoja on nähty tänä kesänä jopa keskellä kaupunkia. Harhailevaa villisikaa ei pidä lähestyä.

Harvinainen tapaus: kolme villikarjua rymisteli kesäyössä kohti Helsingin keskustaa – Uhittelevat eläimet lopetettiin, lihat saattavat päätyä pannulle
Jos villisikojen sikarutto- ja loisnäytteet osoittautuvat puhtaiksi, liha voi päätyä ruuaksi.
Tuesday's papers: Returning to normal, travel takes off, boar hunt in Helsinki
Morning papers look at the end of the state of emergency, reviving travel, media use and a boar hunt in the capital.
Poliisi lopetti kolme villisikaa Helsingissä – emä oli käyttäytynyt uhkaavasti
Kaksi villisioista oli tavattu Käpylässä ja kolmas Tapanilassa. Villisikojen eksyminen Helsinkiin on hyvin harvinaista.
Ensimmäinen Suomessa pannoitettu villisika paineli heti Venäjälle – vaarallinen sikarutto voisi tuhota Suomen sikatalouden
Pantaseurannan avulla halutaan saada tietoa villisikojen liikkumisesta Suomen olosuhteissa.
Kolmen villisian karkumatka toi omistajille rikostuomion
Käräjäoikeuden mukaan nainen syyllistyi eläintaudin leviämisvaaran aiheuttamiseen.

Vaarallisen sikaruton uhka laittaa villisikojen liikkeet tarkkaan syyniin – tutkijat asentavat villisikoihin seurantalaitteita
Suomen villisikakanta on Luonnonvarakeskus Luken arvion mukaan pienentynyt vajaat 30 prosenttia. Vaara afrikkalaisen sikaruton leviämiseen Venäjältä Suomeen on kuitenkin suuri.

Lauhan talven vitsaukset: väärän värinen jänis, märkä siili ja kiepitön riekko
Villisiat ja hippiäiset viihtyvät lauhassa kelissä.