Uusimmat artikkelit
Poliisi selvitti nopeasti Meri-Lapissa tehdyn koulu-uhkauksen
Poliisin mukaan 16-vuotias poika oli tehnyt koulu-uhkauksen anonyymissä keskustelusovelluksessa.
Kaksi koulu-uhkausta samalla viikolla – ivalolaiskoulun oppilaiden vanhemmat pelästyivät
Ivalolaiseen koulukeskukseen kohdistuneet uhkaukset aiheuttivat suuren poliisioperaation kumpanakin päivänä. Koulun oppilaiden ja vanhempien turvallisuuden tunne koki kolauksen.
Ivalon koulukeskuksen epäilty uhkaaja poliisin tiedossa – perättömän vaarailmoituksen tekijä voi saada jopa vuoden vankeutta
Ivalon koulu- ja kulttuurikeskus Kaarteessa oli jälleen poliisitehtävä. Poliisilla on nyt tiedossa epäilty uhkaaja, joka ei ole paikkakunnalta.
Koulu-uhkauksia julkaistaan nyt erityisesti Jodelissa, mutta siitä jää lähes poikkeuksetta kiinni
Aina kun kouluun kohdistuu uhka, poliisi lähtee selvittämään uhkauksen tekijää. Itä-Uudenmaan poliisin mukaan valtaosa uhkausten tekijöistä on alle 15-vuotiaita.
Jyväskylässä tehty perättömiä uhkauksia väkivallanteoista – kaksi kohdistui kouluihin
Jyväskylässä on tehty viikonvaihteessa kolme perätöntä uhkausta väkivallanteoista. Kaksi uhkauksista kohdistui poliisin mukaan kouluihin ja kolmas yksityishenkilöihin.
Poliisi oikoo huhuja ulvilalaiskouluun kohdistuneesta uhkauksesta: ”Kyse täysin perättömästä huhusta”
Henkilötietoja tai perättömiä huhuja totena levittävä voi syyllistyä jopa rikokseen, poliisi kertoo.
Koulu-uhkaus Oulun normaalikoululla – poliisin mukaan tilanne ollut kuitenkin normaali
Oulun Normaalikouluun kohdistui keskiviikkona iltapäivällä koulu-uhkaus.
Wifi-verkon nimi muutettiin viittaamaan kouluampumiseen – pian kaikki koulu-uhkaajat voivat joutua pulittamaan ison laskun
Suomessa poliisin tietoon tulee vuosittain 50–100 koulu-uhkausta. Jutussa voit äänestää, millaisen rangaistuksen antaisit ilkivaltaisesta uhkauksesta.
Oulun Pateniemen lukioon on kohdistunut kouluampumisella uhkaus – Kiiminkipuiston koulussa vastaava tapaus viikko sitten
Joulukuun 1. päivään kohdistuneesta uhkauksesta kertoi ensimmäisenä Kaleva. Uhkaus on ollut esillä sosiaalisessa mediassa. Poliisi jäljittää nyt tekijää. Pateniemen lukiossa koulupäivä on alkanut normaalisti.
Oulussa Kiiminkipuiston koulun oppilaat pääsivät ulos – koulu-uhkauksen vuoksi iltapäivällä oli paikalla useita poliisin yksiköitä
Oulussa Kiiminkipuiston koululla ovat poliisit varmistamassa koulupäivää pikaviestipalvelussa torstaina esitetyn uhkauksen jälkeen.
Oulunsalon Pitkäkankaan koululle tehtiin ampumisuhkaus
Koulutyö jatkuu normaalisti maanantaina.
Oulun Pitkäkankaan kouluun kohdistettiin Jodelissa uhkaus
Koulutyö jatkuu poliisin mukaan normaalisti maanantaina.
Poliisi turvasi koulunkäyntiä perättömän uhkauksen takia nyt normaalikoululla
Poliisi on torstaina turvannut koulunkäyntiä Oulun normaalikoululla. Syynä on perätön uhkaus, jonka alaikäinen oli esittänyt keskiviikkona viestipalvelu Jodelissa.
Parkanolaista kampusta uhkailtiin netissä kouluampumisella – Poliisi: viestin lähettäjä oli alle 15-vuotias lapsi
Poliisi sai viestin lähettäjän tiedot keskustelusovellus Jodelista.
Poliisi tavoitti Kempeleen koulu-uhkauksen tekijän – ei todellista uhkaa
Poliisi on selvittänyt Kempeleen lukioon kohdistunutta koulu-uhkausta.

Savon Sanomat: Kahdelle vieremäläiselle koululaiselle tuomio koulu-uhkauksista
Kaksi poikaa kirjoitti joulukuussa 2021 kouluampumiseen viittaavia uhkauslappuja Vieremän kirkonkylän koululla.
Poliisi selvittää koulu-uhkausta Siilinjärvellä, uhkauksen tekijä on saatu selville
Uhkaus oli tehty sosiaalisessa mediassa. Poliisin mukaan uhkauksesta ei aiheudu vaaraa.
Varomaton viesti kouluampumisesta keskeytti Vihdin lukion koulupäivän – Poliisi: näyttää siltä, että todellista uhkaa ei ole
Vihdin lukion oppilaiden käyttämässä sosiaalisen median ryhmässä julkaistiin aamulla viesti, jossa mainittiin kouluampuminen. Oppilaiden liikkumista koululla on rajoitettu tilanteen varmistamiseksi. Poliisin mukaan tilanne on paikan päällä rauhallinen.
Kangasalan koulu-uhkauksen kirjoittajan henkilöllisyys ei ole vielä selvinnyt
Koulu-uhkaukset teettävät paljon työtä viranomaisille ja aiheuttavat huolta sivullisissa. Poliisi tutkii Kangasalan tapausta.
Poliisi selvittää koulu-uhkausta Kangasalla: uhkauskirjoitus löytyi koulun sisältä
Uhkaus koskee Pikkolan koulua. Poliisin mukaan konkreettista uhkaa ei ole, mutta poliisi on toiminnassaan varautunut uhkaukseen.
Koulu-uhkaus Seinäjoen yhteiskoulussa lauantaina – poliisi selvitti viestin lähettäjän
Uhkaava viesti lähetettiin viestipalvelu Jodelissa.
Uhkailun ja painostuksen kohteeksi joutunut kuntapoliitikko haluaa nostaa kissan pöydälle: "Tällaista politiikan ei pitäisi olla, mutta sitä se on"
SDP:n kaupunginvaltuutettu Henna Hovi sai tekstiviestillä uhkauksen, jossa häntä painostettiin vetäytymään Kouvolan kaupunginhallituksen jäsenyydestä. Hän kertoi viestistä Facebookissa nostaakseen epämiellyttävän ilmiön laajempaan keskusteluun.
Poliisi on selvittänyt Iisalmen Juhani Ahon koulua koskeneen uhkauksen tekijät
Koululle ei kohdistu todellista uhkaa ja koulunkäynti voi jatkua tavalliseen tapaan.

Kuopion Minna Canthin yläkouluun on kohdistettu koulu-uhkaus – poliisin mukaan koulunkäyntiä voidaan jatkaa turvallisesti
Uhkaus on esitetty koskien ensi maanantaita. Siitä on tehty poliisille rikosilmoitus. Poliisi katsoo, että maanantaina koulupäivä voidaan järjestää normaalisti ja kouluun on turvallista tulla.
Iisalmen Juhani Ahon kouluun kohdistunut uhkaus – oppilaat huomasivat vessan käsipyyhetelineeseen kirjoitetun uhkauksen
Uhkaus oli kirjoitettu koulun oppilasvessan käsipyyhetelineeseen, josta se on myöhemmin pyyhitty pois. Poliisi suhtautuu koulu-uhkauksiin aina vakavasti ja selvittää uhkauksen tekijää.
Yli 300 viime viikolla siepattua nigerialaispoikaa on vapautettu
Katsinan osavaltion kuvernöörin mukaan kaikkia siepattuja ei ole saatu takaisin.
Poliisi Hyrylän koulu-uhkauksesta: Epäilty latasi oppilaan koneelle viruksen nettipelissä, vei Wilma-tunnukset ja lähetti koululle pommiuhkauksen
Poliisi epäilee tietomurtoa Tuusulassa Hyrylän koulukeskuksen pommiuhkauksen taustalla.

Minna Canthin koululla Kuopiossa jälleen epäilty koulu-uhkaus – yksi henkilö otettu kiinni, tilanne poliisin mukaan ohi
Poliisi jatkaa tilanteen selvittämistä.
Poliisi on selvittänyt kaikki Kuopion kolme koulu-uhkausta
Kaikki uhkausten takana olevat ovat alaikäisiä.
Euran yläasteella koulu-uhkaus – tilanne ohi
Lounais-Suomen poliisi kertoo Twitterissä, ettei kellekään ole sattunut mitään.
38-vuotias mies tunkeutui koulun tiloihin ja esitti uhkauksia – käräjäoikeus vangitsi, poliisi kaipaa vihjeitä
Koulu-uhkaus tapahtui keskiviikkona Hollolassa.

Oulun Kellon koulua uhanneelle teinitytölle sakkorangaistus
Teinityttö kirjoitti alkuvuonna keskustelupalstalle uhkauksen kouluampumisesta.

KRP: Kouluiskusta epäillyn vangitsemisvaatimus käsitellään huomenna aamulla, epäilty osallistuu sairaalasta videon välityksellä
Tällä hetkellä epäiltyä aiotaan esittää vangittavaksi murhasta ja 9 murhan yrityksestä. Tiedot tarkentuvat tutkinnan edetessä.
Petri Salakka on kohdannut koulu-uhkaajia: "Kun jää yksin, ei ole tapaa tuoda ulos katkeruutta, ja silloin sitä rupeaa miettimään kostoa"
Aggredi-ohjelmassa työskentelevä Petri Salakka ja KRP:n rikostarkastaja Arto Tuomela keskustelivat koulu-uhkauksista Ylen aamu-tv:ssä.

Oulun tammikuista koulu-uhkausta puidaan käräjillä – epäilty teini-ikäinen tyttö uhkasi myös poliiseja ja pommin räjäyttämisellä kaupungissa
Tyttö on kuulusteluissa sanonut tehneensä uhkauksia hetken mielijohteesta ja vitsillä.

Kirveen kanssa Oulun keskustassa riehunut mies otettiin kiinni Nuottasaaren koulun lähettyviltä
Sekavasti käyttäytynyt nuorehko mies oli käynyt myös koulun sisällä, jossa hän käyttäytyi kuitenkin rauhallisesti.

Sama mies pahoinpiteli rehtoria ja koulumatkalla ollutta lasta Porvoossa
Pahoinpitely tapahtui viikko sitten.

Koulu-uhkauksista on tullut valtakunnallinen ilmiö ja poliisien arkipäivää: "Vihjeitä tulee näihin liittyen tasaisesti"
KRP:n mukaan uhkauksia tekevät usein koulun nykyiset ja entiset oppilaat, jotka tuntevat kokeneensa vääryyttä.

Itä-Uudenmaan poliisi: Yksi otettu kiinni Porvoon koulun pahoinpitelystä epäiltynä
Noin 30-vuotias mies löi aamulla Pääskytien koulun rehtoria kasvoihin. Lisäksi koulumatkalla ollutta oppilasta pahoinpideltiin koulun lähellä. Poliisi selvittää asiaa.
Kännissä tai läpällä – tällainen on suomalainen pommiuhkaus
Yle kävi läpi yli 40 pommiuhkauksista käräjäoikeuksissa annettua tuomiota.

Somessa leviävä uhkausviesti pelottaa lasta – aikuisten on syytä katsoa peiliin
Aikuisen tehtävänä on tuoda lapselle turvaa, todellisen vaaran arvioi poliisi.

Poliisi turvaa koulupäivän kulun maanantaina Länsi-Porin koulussa – uhkauksen tutkinta on "edistynyt merkittävästi"
Poliisi etsii edelleen Oulun Valkea-kauppakeskusta uhkaillutta henkilöä. Ison Omenan tapauksessa tehtiin kiinniotto perjantaina.

Hyrylän koulu-uhkauksen tekijä tavoitettu – kyseessä nuorten pila, ei mitään todellista uhkaa
Vitsiksi tarkoitetut koulu-uhkaukset työllistävät poliisia melkein päivittäin Itä-Uudellamaalla.

Poliisi tutkii koulu-uhkaa Hyrylän koulukeskusta kohtaan
Uhkaus esitettiin kansainvälisellä internet-sivustolla.

Koulu-uhkaukset työllistävät poliisia Itä-Uudellamaalla lähes päivittäin
Poliisi muistuttaa, että se selvittää pilauhkaukset aina lähes poikkeuksetta.
Lyseonmäen koulu tyhjennettiin aamulla pommiuhkauksen vuoksi – Poliisi: "Vaikuttaa vahvasti siltä, että kyse on ilkivallasta"
Poliisi on tarkastanut Heinolassa sijaitsevan yläkoulun.

Mies uhkasi Kokkolan Isokylän koulua puhelimitse – Poliisi: Todellista vaaraa ei ollut
Koulupäivä jatkui Isokylän koulussa normaalisti.

Alaikäisen vitsiksi tarkoitettu uhkaava viesti aiheutti mittavan poliisioperaation vantaalaisessa koulussa
Pienelle piirille tarkoitettu vitsi pääsi livahtamaan julkisuuteen.