Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

pitkätukkainen kosketinsoittaja yhtyeessä

Kun elektronisen musiikin pioneeri Esa Kotilainen toi Suomeen ensimmäisen Minimoogin, soittimen hinnalla olisi saanut henkilöauton

Esa Kotilainen (1946–2023) oli pelimannihenkinen käsityöläinen, ennakkoluuloton raja-aitojen ylittäjä ja pidetty soittokumppani. Jukka Mikkola muistelee kosmista musiikintekijää.

Esa Kotilainen kurkistamassa puun takaa.

Muusikko Esa Kotilainen on kuollut

Kotilainen toimi soittajana muun muassa Dannyn ja Kirkan yhtyeissä.

Musiikkitalon uudet urut.

Tältä näyttävät yhdet maailman suurimmista konserttisaliuruista – soivat Musiikkitalossa ensi kerran tammikuussa

124-äänikertaiset urut ovat paitsi valtavat myös sopivat mahdollisimman monenlaisen musiikin esittämiseen ja säveltämiseen.

Anthony Romaniuk - Perpetuum

Kuusi kosketinsoitinta ja tasaisena rullaava rytmi ovat Anthony Romaniukin uutuusalbumin resepti

Multiklaveristi Anthony Romaniuk palaa uutuuslevyllään lapsuutensa konserttikokemuksiin, joissa maaginen tunnelma sulki yleisön ja esiintyjät samaan kollektiivisen autuuden taikapiiriin.

Tweedtakkinen mies profiilissa soittaa vanhaa elektronista soitinta, kuvassa teksti "A Future That Never Happened, Subharchord".

Tulevaisuus, jota ei tullutkaan: itäsaksalainen syntetisaattori Subharchord oli aikaansa edellä, mutta historia unohti sen – nyt ihmesoitin tekee paluuta

DDR:n insinöörit rakensivat 1960-luvun alussa elektronisen soittimen, jonka piti valloittaa maailma. Toisin kävi. Jukka Mikkola perehtyi Subharchord-syntetisaattorin tarinaan ja siitä kertovaan uuteen dokumenttielokuvaan.

Sveitsiläinen urkutaiteilija Guy Bovet soittaa Ristinkirkon urkuja tyhjässä kirkkosalissa.

Katso, miten mestari soittaa urkuja – Guy Bovet, 80, palasi Lahden Urkuviikolle vuosien jälkeen: "Ristinkirkon urut ovat kuin vanha ystävä"

Vuosittainen Lahden kansainvälinen urkuviikko on järjestetty jo 50 kertaa. Sveitsiläinen Guy Bovet kuuluu tapahtumassa useimmin vierailleisiin solisteihin.

Musiikkitalon urkutyömaa.

Musiikkitaloon rakennetaan urut, joiden odotetaan kestävän 200 vuotta – mutta vielä merkittävämpää on se, millaiseen musiikkiin ne pystyvät

Käsityönä rakennettavat urut tulevat olemaan kooltaan maailman suurimpien konserttisaliurkujen joukossa. Musiikkitalon urkuja pääsee kuulemaan avajaisissa 1. tammikuuta 2024.

Maailman hitaimmassa musiikkiesityksessä vaihtui sävel

Maailman hitaimmassa musiikkiesityksessä vaihtui viimein taas sävel – kuuntele videolta, mitä saksalaiskirkossa soi seuraavat kaksi vuotta

Säveltäjä John Cagen urkuteos on soinut Saksan Halberstadtissa jo yli 20 vuotta. Edellisen kerran sointu muuttui syyskuussa 2020.

Pianoprofessori Matti Raekallio.

Maailmankuulu soitonopettaja Matti Raekallio: "Lapsilta pitäisi vaatia enemmän, meikäläisellä peruskoulutuksella ei kiinalaisille pärjätä”

Pianonsoiton kansainvälinen tähtipedagogi, kulttuurivieras Matti Raekallio pakeni Yhdysvalloista Suomeen kaksi kertaa, ensin syöpää, sitten koronaa. Nyt hän kertoo, mitä toisi maailmalta suomalaiseen soitonopetukseen.

Huippupianisti, Oulunsalo Soi -festivaalin vuoden 2022 taiteellinen johtaja Mika Rännäli.

Huippupianisti Mika Rännäli tuli koronaa pakoon Ouluun – ja myös Oulunsalo soi -festivaalin taiteelliseksi johtajaksi

Suuri työnsarka tulee Rännälin mukaan olemaan festivaalin rahoituspohjan laajentamisessa.

Urkurakentaja Heikki Autio Tampereen tuomiokirkossa

Heikki Autio on uransa huipulla, kun saa kunnostaa vihkikirkkonsa urut – jättiurakassa syynätään tuhannet pillit ja palkeet

Tampereen tuomiokirkon urkujen restauroinnissa palautetaan kansainvälisestikin merkittävän soittimen sointi alkuperäiseen loistoonsa.

Chick Corea istuu keikalla koskettisoittimien takana

Jazzpianisti Chick Corea on kuollut

Corea voitti urallaan 23 Grammy-palkintoa.

Kemin kirkon urkuja puretaan peruskorjausta varten.

Kemin kirkon urut peruskorjataan – 85-vuotiaita harvinaisia urkuja ei ole korjattu vielä kertaakaan

Peruskorjauksen ansiosta urkujen soitettavuus paranee ja myös julkisivua ehostetaan.

Jukka Tiensuu

Säveltäjä Jukka Tiensuu saa maailman tärkeimpiin kuuluvan musiikkipalkinnon - “Täytyy osoittaa olevansa sen mittainen”

Wihurin Sibelius-palkinnon saaja, säveltäjä Jukka Tiensuu, 72, toivoo, että tunnustus antaa lisää vauhtia taiteelliseen työhön.

pianisti, pianotaiteilija Mackenzie Melemed / kulttuurivieras

Valkoisessa talossa esiintynyt yhdysvaltalainen huippupianisti hurahti Suomeen – asuu nyt kirjekaverinsa lapsuuden huoneessa Maskussa

Kulttuurivieras, Mackenzie Melemed voitti Maj Lind -pianokilpailun Suomessa 2017. Nyt hän aikoo muuttaa tänne pysyvästi.

Pianisti Leon Fleisher

Käsivaivojen kanssa kamppaillut pianisti Leon Fleisher on kuollut

Fleisherin lupaava soittajanura katkesi 60-luvulla oikean käden mystisiin vaivoihin, mutta hän palasi eturiviin botoxin avulla kymmeniä vuosia myöhemmin.

IIRO RANTALA 3 KOKO Jazz Iiro Rantala, piano Timo Hirvonen, basso Joonas Riippa, rummut KOKO Jazz

Musiikki soi viimein livenä – Iiro Rantala: "Kyllä tuntuu mahtavalta"

Joko on ikävä livekeikkoja? Monella on. Mukaan fiilikseen pääset katsomalla valokuvat helsinkiläisklubin konsertista.

Jarkko Martikainen Magnusborgissa.

Korona pakotti soitonopettajatkin etätyöhön – erityisesti kitaran- ja pianonsoiton nettikurssien kysyntä kasvaa

Kiinnostus on selvästi herännyt netissä tapahtuvaa soitonopetusta kohtaan, arvioi hyvinkääläinen pianonsoitonopettaja Ilona Vähäsöyrinki.

Käpylän kirkon urkupillistö.

Kansainvälinen urkufestivaali Helsingissä – teemana hoitava musiikki

Festivaalin iltakonsertit ovat maksullisia, mutta muihin konsertteihin ja tapahtumiin on vapaa pääsy.

Käpylän kirkon urkupillistö.

Savonlinnan tuomiokirkon urut huolletaan – urut eivät soi muutamaan kuukauteen

Vuonna 1991 rakennettujen urkujen pillit irrotetaan ja puhdistetaan.

Erilaisia äänirautoja kuvassa, Helsinki, 10.01.2020.

Ääniraudan a on musiikin tärkein sävel, mutta sen taajuudesta kinataan jatkuvasti: 440 vai 432 hertsiä? – testaa, kuuletko eron

A-sävel on värähdellyt eri taajuuksilla vuosisadasta toiseen, eikä edes 65 vuotta sitten määritelty standardi hillitse sitä.

Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan eläköitynyt kanttori Matti-Veikko Kuusi soittaa Mikkelin tuomiokirkon kunnostettuja urkuja.

Mikkelin tuomiokirkon yli 60-vuotiaat urut kunnostettiin

Entistä ehommat lehteriurut otetaan virallisesti käyttöön isänpäivän jumalanpalveluksessa sunnuntaina.

Paavali Jumppanen kertoo, miten pianokonsertti vaikuttaa soittajaan fyysisesti.

Konsertti on huippupianistille vaativa fyysinen suoritus: "Se on pumpulle raskasta, vaikka ei välttämättä tule hiki"

Piano Espoo -festivaalin taiteellinen johtaja, pianisti Paavali Jumppanen käy kuuntelemassa festivaalin kaikki konsertit.

Matthew Halls ja Steven Osborne

13.-14.11. konsertin esiintyjät

Laura Mikkola

Laura Mikkola esiintyy RSO-festivaalilla.

Seong-Jin Cho

Seong-Jin Cho, piano

Cho esiintyy RSO-festivaalilla 11.10.

Trap-ampuja Satu Mäkelä-Nummela ei olympiapaikasta hevillä luopuisi

Satu Mäkelä-Nummela ei Tokion olympiapaikasta hevillä luopuisi: ”Vain kuolleen ruumiini yli”

Suomen viimeisin kesäolympialaisten kultamitalisti tähtää jo neljänsiin olympialaisiinsa.

Clara Schumann

Totisesta ihmelapsesta kasvoi pianovirtuoosi, jota omat lapsetkin palvoivat kaukaa – Clara Schumann loisti 1800-luvun miehisessä musiikkimaailmassa

Clara Schumann herätti kunnioitusta ja jopa pelkoa aikansa musiikkipiireissä. Pianovirtuoosin syntymästä on kulunut tasan 200 vuotta.

Läheltä

Savonlinnalainen Anni Saksman soitti Hopeisen Harmonikan voittoon

Saksman soitti viihdeharmonikansoiton suomenmestaruuskilpailun finaalissa kappaleen Lohikäärme Puff.

Läheltä

Mikkeliläinen Tero Tanttu kilpailee Kultaisen harmonikan voitosta

Lasten Hopeinen harmonikka -kilpailun finaalissa soittaa 9-vuotias Anni Saksman Savonlinnasta.

Anton Mejias soittaa pianoa.

18-vuotias pianisti luopui unelmapaikasta New Yorkissa, sitten kohtalo puuttui peliin – 3 käännekohtaa Anton Mejiaksen elämästä

Anton Mejias sai himoitun paikan amerikkalaisesta Curtis-instituutista, joka tekee muusikoista maailmantähtiä.

Iiro Rantala radiohahmo Liveracena.

Pianovirtuoosi Iiro Rantala muistelee Kajaanissa vietettyjä nuoruusvuosia – "Jännä kohdata monen vuoden jälkeen"

Iiro Rantalan muistot Kajaanista liittyvät Kainuun Jazzkevät - tapahtumaan ja sitä ympäröineeseen villiin menoon.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle