Uusimmat artikkelit
Consumer confidence stays level, business confidence drops
Poll data suggests students feel optimistic about work and housing prospects, while pensioners record the lowest consumer confidence.
Suomalaisten luottamus talouteen sukeltaa yhä – tutkijakin hämmästelee: ”Ensimmäistä kertaa tuntuu, että kuluttajat liioittelevat”
Pertti Kangassalo on mitannut kuluttajien luottamusta jo 25 vuotta. Näkymä ei ole koskaan ollut yhtä synkkä kuin nyt. Tässä jutussa voit tutkia lukuja uudenlaisesta 3D-grafiikasta.
Analyysi: Suomalaisten luottamus tulevaisuuteen on koetuksella – mutta se tärkein on yhä turvassa
Työllisyystilanne ei suomalaisia pelota, vaikka näkemys omasta taloudesta ei ole ollut koskaan näin heikko, kirjoittaa taloustoimittaja Juha-Matti Mäntylä.
Kulutusjuhlan loppu näkyy nyt kaupoissa – Verkkokauppa.com synkkänä: Rikkinäinen pesukone vaihdetaan uuteen, mutta kännykkä jää päivittämättä
Ekonomistit toivovat kuluttajien korona-ajan säästöjen pehmentävän Suomen putoamista taantumaan. Luottamuksen puute synnyttäisi ikävän kierteen.
Kuluttajien luottamus talouteen mittaushistorian heikoin, myös yritysten näkymät painuivat kriisilukemiin
Sekä kuluttajien että yritysten luottamus talouteen on heikentynyt reilusti, kertovat Tilastokeskuksen luottamusindikaattori ja EK:n suhdannebarometri.
Kuluttajien luottamus pohjalukemissa
Tilastokeskuksen luottamusindikaattori on pahasti miinuksella eli lukemassa –18,3.
Suomalaiset ovat nyt jopa liian pessimistisiä talouden suhteen – "Kyse on ylireagoinnista", sanoo asiantuntija
Kuluttajien arviot oman talouden nykytilasta ja odotukset vuoden päähän paranivat elokuussa hieman. Sen sijaan odotus Suomen taloudesta heikkeni edelleen. Arvioiden mukaan kuluttajat ovat nyt todellisuuteen nähden jopa liian pessimistisiä.
Kuluttajien luottamus talouteen ennätysalhaalla – "Nyt eletään poikkeuksellisia heikon taloususkon aikoja"
Kuluttajien luottamus oli heinäkuussa koko mittaushistorian alhaisin. Myös elinkeinoelämän suhdannenäkymät ovat heikentyneet.
Kuluttajien luottamus talouteen mittaushistorian heikoin
Tilastokeskuksen tuoreen tutkimuksen mukaan kuluttajien odotukset omasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua olivat kesäkuussa erittäin pessimistiset.
MM95 ei lopettanut lamaa, vaikka näin meille on uskoteltu – suomalaisten luottamus talouteen on oikeasti pudonnut jokaisen kultajuhlan jälkeen
Suomalaisten luottamus talouteen on laskenut jokaisen jääkiekon MM-kullan jälkeen, vaikka yleisesti luullaan toisin.
Yritysten luottamus talouteen laski edelleen, kuluttajien luottamuksen lasku pysähtyi
Kuluttajien luottamus on yhä alhaisella tasolla.
Kuluttajien ja yritysten odotukset synkkenivät huhtikuussa
Kuluttajien ja yritysten luottamus on heikentynyt selvästi huhtikuussa, ilmenee Tilastokeskuksen ja EK:n tiedoista. Kuluttajien odotus inflaatiosta on korkeampi kuin koskaan ennen mittaushistoriassa.

Kuluttajien usko Suomen talouteen horjuu, mutta oma tilanne nähdään yhä hyvänä – sota iskee talouteen toisin kuin korona, sanovat asiantuntijat
Koronakriisissä kulutus supistui voimakkaasti, mutta sota on erilainen talousshokki, sanovat asiantuntijat. Juuri nyt yksityistä kulutusta tukevat hyvä työllisyystilanne ja korona-aikana kotitalouksille kertyneet säästöt.
Kuluttajien luottamus talouteen romahti – lukema on mittaushistorian kolmanneksi alhaisin
Myös elinkeinoelämän luottamus sukelsi, mutta selvästi hillitymmin kuin koronakriisin puhjettua.
Kuluttajien luottamus talouteen parani tammikuussa, myös yrityksissä tilannetta pidetään hyvänä
Kuluttajilla on nyt parempi luottamus talouteen tulevaisuudessa kuin mitä se oli joulukuussa. Elikeinoelämän keskusliiton mukaan myös teollisuudessa on hyvä vire.
Omikron painaa kuluttajien ja yritysten luottamusta
Tilastoskeskus kertoo kuluttajien luottamuksen laskusta, Elinkeinoelämä teollisuuden ja vähittäiskaupan heikentyneistä näkymistä. Elinkeinoelämän luottamus on silti pitkän aikavälin tasoa korkeammalla.
Consumer, business confidence dips during October
Two reports published on Wednesday show a drop in the previously high confidence levels in the Finnish economy, but the overall outlook remains strong.
Kuluttajien luottamus talouteen nousi liki ennätyslukemiin
Kuluttajien luottamus talouteen nousi elokuusta syyskuuhun tuntuvasti, kertoo Tilastokeskus. Luottamus on ollut vahvempaa vain joulukuussa 2017. Elinkeinoelämän luottamus talouteen sen sijaan heikkeni hivenen.
Consumer confidence in personal finances hits highest level since 1995
Senior employees were most confident while pensioners were on the other end of the spectrum, Statistics Finland says.
Kuluttajien luottamus omaan talouteensa oli elokuussa mittaushistorian valoisin – Elinkeinoelämän luottamus palautunut plussan puolelle
Kuluttajien arvio omasta taloudellisesta tilanteesta oli elokuussa korkealla. Lisäksi elinkeinoelämän luottamus talouteen on noussut plussan puolelle ensimmäistä kertaa koronapandemian puhkeamisen jälkeen.
Consumer confidence in economy hits three year high
The Consumer Confidence Survey revealed that many people are considering buying a car or home over the next year.
Kuluttajien luottamus talouteen vahvinta yli kolmeen vuoteen – myös yritykset näkevät tulevaisuuden valoisana
Asunnon ostosuunnitelmia on kuluttajilla huomattavan paljon. Lisäksi erittäin moni harkitsi kesäkuussa auton ostoa seuraavan vuoden aikana.
Consumer confidence in the Finnish economy grew in May
Overall, consumer confidence was slightly lower than the previous month.
Kuluttajien odotukset Suomen talouden kehityksestä vahvistuivat toukokuussa – omaa rahatilannetta pidetään yhä erinomaisena
Kokonaisuutena kuluttajien luottamus heikkeni hieman edelliskuusta. Danske Bankin ekonomistin mukaan pieni lasku menee "satunnaisen värinän piikkiin".
Kuluttajien luottamus talouteen vahvinta kolmeen vuoteen – lainaa aikoo ottaa useampi kuin koskaan mittaushistoriassa
Tilastokeskuksen tutkimukseen vastanneista 38 prosenttia uskoi Suomen taloustilanteen paranevan seuraavan vuoden aikana.
Consumer confidence in Finnish economy dips during March
Survey respondents rated their own financial situation as the best-ever, with the highest measurement since records began.
Kuluttajien odotukset Suomen talouden kehityksestä heikkenivät maaliskuussa − omaa rahatilannetta pidettiin ennätyksellisen hyvänä
Oman rahatilanteensa kuluttajat arvioivat maaliskuussa parhaaksi koko mittaushistorian aikana.
Finnish companies see challenges ahead, but outlook has improved
Most companies now anticipate an economic upturn, while consumer confidence is the strongest in over two years.
Kuluttajien talousluottamus vahvinta yli kahteen vuoteen
Luottamusindikaattori otti tammikuussa aimo loikan verrattuna joulukuuhun.
Toivo viriää teollisuudessa: "Suomen teollisuuden luottamus näyttää nyt saavan vihdoin kiinni globaalista vedosta"
Kuluttajien talousluottamus pysynyt kuitenkin synkkänä.

Ikävät talousuutiset ennakoivat kuluttajien luottamuksen laskua – Etla kehitti koneoppivan mallin Ylen uutisten pohjalta
Talousuutisista nähtävät talouden vaikeudet heijastuvat kuluttajien ajatuksiin.
Elinkeinoelämän talousluottamus on pysynyt vaisuna, kertoo EK – kuluttajien odotukset taloudesta elpyneet hieman
Talouden ongelmat ovat nyt laajempia kuin keväällä, sillä palveluiden lisäksi vaikeuksissa ovat nyt myös rakentaminen ja teollisuus.

Bank of Finland issues gloomy pandemic-shadowed forecast
The pandemic will continue to hit Finland's service sector, the central bank said in a bleak economic outlook on Friday.

Suomen Pankilta synkkä viesti: suhdannenäkymät heikkenivät kesän jälkeen – povaa loppuvuodelle nollakasvua
Pankki toteaa koronapandemian pahentuneen, ja sulkutoimien odotetaan vaikuttavan erityisesti palvelutoimialoihin euroalueella ja myös Suomessa.

Consumer confidence continues to fall
Consumer confidence in the economy has weakened further as recovery stalls.

Kuluttajien luottamus talouteen heikentynyt edelleen – näkemykset Suomen taloudesta synkkiä
Yritykset arvioivat suhdanteen pysyneen vaikeana syksyn aikana - Talvea kohden kuljetaan yhä suuressa epävarmuudessa.
Finnish household wealth continued to grow in 2019 and first half of 2020
Household debt has risen steadily since 2008, but it has been consistently outpaced by growth in household assets.
Yritysten ja kuluttajien arviot taloudesta nyt molemmat mollissa
Kuluttajat uskovat vielä omaan taloustilanteeseen, sen sijaan kuluttajien ajatukset Suomen taloudesta ovat heikentyneet.

Onko kuluttajien luottamus talouteen toipunut turhan nopeasti? Kysyimme ekonomistilta
Tilastokeskuksen mukaan kuluttajat harkitsevat jo hyvin isojenkin ostosten tekemistä.

Kuluttajien luottamus kasvoi – odotukset omasta ja valtion taloudesta vahvistuivat
Luottamus on kohonnut nopeasti kesä- ja varsinkin toukokuusta.
Ensin asiakkaat katosivat koronarajoitusten takia, sitten tulivat helteet – tällainen oli kauppakeskuksen tunnelma hellepäivänä
Kuluttajien luottamus talouteen on noussut, kun koronarajoituksia on purettu. Monet kauppiaat ovat vielä epävarmoja tulevasta.

Kuluttajien luottamus elpyi selvästi koronakeväästä, myös palvelualojen luottamus kohentui
Elinkeinoelämän talousluottamus mataa yhä selvästi keskiarvojen alapuolella.

Finance Ministry predicts sluggish recovery from pandemic
The travel sector will recover more slowly than other services, says the ministry.

Kuluttajien luottamus Yhdysvalloissa romahti huhtikuussa
Yhdysvalloissa kuluttajien luottamus talouteen romahti huhtikuussa koronaviruspandemian seurauksena.

Kuluttajien luottamus romahti kaikkien aikojen pohjiin, elinkeinoelämän luottamus 90-luvun laman tasolle
Palvelualan yritykset ottivat ensimmäisen iskun, vaikutus leviää myös teollisuuteen ja rakentamiseen.

Teollisuuden luottamus lähitulevaisuuteen nousi viime kuussa – kuluttajien luottamus pysyi ennallaan
Luvuissa ei näy vielä koronaviruksen vaikutus.

Kuluttajien luottamus Suomen talouskehitykseen horjuu yhä – parantui kuitenkin loppusyksystä
Elinkeinoelämä puolestaan on odottavalla kannalla.
Kuluttajien luottamus nousi hieman, teollisuusyritysten luottamus pysyi ennallaan
Kuluttajien odotukset sekä omasta taloudesta että Suomen taloudesta paranivat hieman verrattuna lokakuuhun.