Uusimmat artikkelit
Mökkiläisten suuri määrä tuo riskejä Etelä-Savon teille – kyselyn mukaan valtaosa kuljettajista ajaa ylinopeutta
Mökkimaakunnassa liikenteen riskit nousevat kesäisin, kertovat poliisi, pelastuslaitos ja Liikenneturva.
Poliisi: Nuori mies ajoi mopolla humalassa ja törmäsi henkilöautoon Iisalmessa
Mopo ja henkilöauto kolaroivat Iisalmessa torstaina kello 14. Mopon kuljettaja tuli kärkikolmion takaa ja puhalsi yli kaksi promillea, kertoo poliisi.
Lietekärriä vetänyt traktori ajautui tieltä Karttulantiellä Kuopiossa
Lietekärriä vetänyt traktori ajautui kumolleen Karttulantiellä Kuopiossa. Se tukki liikennettä, mutta nyt tie on jälleen auki liikenteelle.
Liikenteen hurja määrä tekee yhdestä kehätien kohdasta kolarialttiin – aamuliikenne ruuhkautui Tampereella taas yli tunniksi
Keskiviikkoaamuna tapahtunut onnettomuus ruuhkautti liikennettä noin puolentoista tunnin ajan.
Autot törmäsivät toisiinsa Nokialla – rengasrikon vuoksi tielle pysähtynyt auto aiheutti liikennehaittaa
Pelastuksen yksikkö siirsi auton pois ajokaistalta.
Mönkijällä kaahailu päättyi kehnosti Pälkäneellä – yksi loukkantui vakavasti
Nuoret kaahailivat traktorimönkijällä urheilukentällä. Viisi loukkaantunutta vietiin Acutaan.
Poliisi kaipaa tietoja valkoisesta katumaasturista, jonka epäillään törmänneen alaikäiseen pyöräilijään Jyväskylässä
Poliisi kertoo, että törmäyksessä pyöräilijä lensi auton konepellin kautta maahan. Valkoisen katumaasturin kuljettaja jatkoi pysähtymättä matkaansa.
Hirvikolari kasitiellä Oravaisissa
Ei henkilövahinkoja. Hirvi pakeni loukkaantuneena metsään. Molemmat ajokaistat ovat auki liikenteelle.
Nuori loukkaantui vakavasti liikenneonnettomuudessa Uudessakaupungissa – poliisi aloitti onnettomuuden tutkinnan
Liikenneonnettomuus sattui tiistaina iltapäivällä puoli neljän aikaan Uudessakaupungissa Niinilaaksontanhuan kohdalla. Uudenkaupungin ja Laitilan välinen tie oli hetken aikaa poikki pelastustöiden takia.
Alle 18-vuotias traktorimönkijän kuljettaja kuoli Ylöjärvellä
Myös traktorimönkijän kyydissä ollut nuori loukkaantui onnettomuudessa.
Pesukone lensi muuttoautosta toisen auton keulaan Juvalla
Muuttoauton sivuseinä repesi yhtäkkiä irti ajon aikana. Onnettomuudessa säästyttiin henkilövahingoilta.
Poliisi valvoo viikonloppuna mopoja ja muita kaksipyöräisiä
Suomessa nuorten osuus kolareissa kuolleista ja loukkaantuneista on ikäryhmän kokoon ja muihin sivistysmaihin verrattuna suuri.
Kahden henkilöauton nokkakolari Sotkamontiellä Kajaanissa – ensihoito vei molemmat kuskit jatkotutkimuksiin
Kainuun pelastuslaitos sai hälytyksen Lehtikankaan kohdalla tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta noin kello 10.30.
Moottoripyöräilijä törmäsi henkilöautoon Ylitorniolla – kuljetettiin lääkintähelikopterilla Ouluun
Henkilöauton kuljettaja havaitsi takaa tulevan moottoripyörän ennen kuin se törmäsi kovalla vauhdilla auton perään.
Yksi ihminen loukkaantui moottoripyörän ja auton törmäyksessä Ylitorniolla
Onnettomuus tapahtui Kilpisjärventiellä alkuiltapäivästä.
Henkilöauto törmäsi huoltoajoneuvoihin Mikkelissä – Viitostiellä oli käytössä vain yksi pohjoiseen menevä kaista
Henkilöauton kuljettaja ja matkustaja loukkaantuivat tilanteessa lievästi. Onnettomuuspaikka sijaitsi lähellä Mikkelin keskustaa.
Sunnuntaina Lohjalla tapahtuneessa kolarissa mukana ollut 17-vuotias menehtyi sairaalassa
Lisäksi yksi nuori on edelleen sairaalahoidossa, mutta poliisin tietojen mukaan hänellä välitöntä hengenvaaraa.
Lohjalla maanantaina ulosajossa loukkaantunut matkustaja on menehtynyt sairalaassa
Kuljettajaa epäillään tällä hetkellä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kuolemantuottamuksesta.
Tukkirekan vetoauto kaatui Joroisissa tiistaina aamupäivällä
Rekan vetoauto kaatui ojaan. Kuljettaja loukkaantui lievästi.
Yksi loukkaantui vakavasti henkilöauton ulosajossa Lohjalla
Ulosajo tapahtui Saukkolantiellä maanantai-iltana. Lohjalla on tapahtunut kaksi henkilöauton ulosajoa noin vuorokauden sisään.
Ulosajo Sulkavantiellä Juvalla – autoilija loukkaantui lievästi
Juvan ja Sulkavan rajalla sattui myöhään iltapäivällä yhden ajoneuvon ulosajo. Onnettomuus tapahtui suorahkolla tieosuudella, jolla ei tapahtuma-aikaan ollut muita liikkujia.
Lapsi jäi raitiovaunun alle ja kuoli Helsingissä – syyttäjä vaatii kuljettajalle ehdollista vankeutta
Raitiovaunun kuljettaja kiistää häntä koskevat syytteet.
Henkilöauto törmäsi kauriiseen – siitä seurasi kahden auton kolari Savitaipaleella
Onnettomuus sattui valtatie 13:lla muutama kilometri Savitaipaleelta Mikkeliin päin. Vakavammilta henkilövahingoilta vältyttiin, mutta kauris kuoli.
Henkilöauton kuljettaja kuoli aamulla ulosajossa Mainuantiellä Kajaanissa
Poliisin mukaan auto oli suistunut tieltä ja pyörähtänyt katolleen lähellä Mainuanniemen risteystä. Poliisi ja liikenneonnettomuuksien tutkintalautakunta tutkivat tapahtunutta.
Poliisi pyytää havaintoja Vantaalla perjantaina tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta – kuski ajoi lapsen päälle ja pakeni
Paikalla olleiden lasten mukaan kyseessä oli valkoinen Honda-merkkinen hatchback-mallinen auto, jossa oli takana musta raita.
Hallinnasta karannut auto syöksyi lähes 200 kilometrin tuntivauhdilla poliisia päin Yhdysvalloissa – ihmepelastuminen tallentui kameraan
Poliisi oli pysäyttänyt auton moottoritien reunaan, kun toinen auto syöksyi kovaa vauhtia kohti poliisia.
Auto päätyi katolleen Laukaassa, Toivakassa rytisi peräänajossa
Keski-Suomessa illan ja yön aikana saadut lumisateet heikentävät ajokeliä monin paikoin. Ulosajot ja pienet onnettomuudet ovat työllistäneet pelastuslaitosta.
Henkilöauto ajautui katolleen maastoon Kangasniemellä, päivystävän palomestarin mukaan tie on liukas
Onnettomuus sattui noin 10 kilometriä Kangasniemeltä Jyväskylän suuntaan tiellä 13. Yksi henkilö loukkaantui lievästi ulosajossa.
Vappu oli rauhallinen Pohjois-Pohjanmaalla – Oulussa väki kerääntyi juhlimaan keskustaan varsinkin vappupäivänä
Itse juhlinta ei mainittavasti poliisille tehtäviä aiheuttanut, mutta esimerkiksi Oulun Kaakkurissa selvitettiin rajua auton tieltä suistumista maanantaina.
Poliisi epäilee: Kärsämäen kolarissa kuollut mies syyllistyi henkirikokseen Hotelli Katinkullassa Vuokatissa
Oulun poliisi tutkii kahden henkilön kuolemaa, joista toista tutkitaan epäiltynä henkirikoksena.
Kuolonkolarissa Kärsämäellä sai surmansa henkirikoksesta epäilty mies – 4-tie on suljettu onnettomuuspaikan kohdalta
Ajoneuvot törmäsivät 4-tiellä Kärsämäen pohjoispuolella hieman ennen kello 11:a.
Henkilöauto ajoi ulos moottoritieltä Salossa
Tapahtumassa oli osallisena yksi henkilö. Hän välttyi vakavalta loukkaantumiselta.
Yksi henkilö kuoli liikenneonnettomuudessa Sotkamossa – tapahtumapaikalla oli huonot keliolosuhteet
Sotkamossa Parkuantiellä tapahtui maanantaiaamuna tila-auton ja lava-auton nokkakolari, jossa menehtyi yksi henkilö.
Tila-auton ja lava-auton nokkakolari Sotkamossa Parkuantiellä
Kainuun pelastuslaitos sai hälytyksen onnettomuudesta maanantaiaamuna hieman ennen kello 8. Liikenne Parkuantiellä oli kokonaan poikki noin kello 10 saakka.
Kaksi autoa ajoi rajusti ulos Varkaudessa sunnuntaina aamuyöllä
Peräkkäin kovaa vauhtia ajaneista autoista toinen törmäsi toisen perään.
Kaksi pyöräilijää loukkaantui törmäyksessä auton kanssa Rääkkylässä
Henkilöautoilija törmäsi perjantai-iltana Kiteentiellä ajaneisiin pyöräilijöihin. Molemmat pyörailijät kuljetettiin jatkotutkimuksiin Pohjois-Karjalan sairaalaan.
Henkilöauto osui rekan etukulmaan Viitostiellä Mikkelissä
Pohjoiseen menevä kaista oli jonkin aikaa pois käytöstä, sillä pelastuslaitos siivosi törmäyksessä syntynyttä romua pois tieltä.
Hirvikolari kasitiellä Oravaisissa – liikenne ohjataan yhden kaistan kautta onnettomuuspaikan ohi
Valtatie 8 välillä Vöyri-Oravainen sattui perjantai-aamuna hirvikolari. Liikenne ohjataan paikan ohi yhtä kaistaa pitkin noin kello 9.00 asti.
Liikenneonnettomuudet vähenivät Kokkolassa viime vuonna – onnettomuuksissa kuoli kaksi ihmistä
Onnettomuudet jakaantuvat tasan katujen ja maanteiden kesken.
Kääntymässä olleen auton kuljettaja selvisi kuin ihmeen kaupalla Hämeenkyrön kolarista ilman vammoja – kolarissa kuoli aviopari ja koira
Sisä-Suomen poliisi tutkii perjantaina tapahtunutta onnettomuutta kahtena erillisenä kuolemansyyn tutkintana.
Kun suomalainen kuolee liikenteessä, kynttilät viedään useimmiten tavalliselle pikkutielle
Suomessa tapahtui viime vuonna ennätysvähän kuolemaan johtaneita liikenneonnettomuuksia. Hyvä uutinen voi olla tilastopoikkeama. Liikenneturvallisuuden asiantuntijat tietävät, miten kuolemia voisi estää rahalla.
Autoilijan lähettämä video näyttää, kuinka karuja kuoppia sivuteiltä voi löytyä – ely-keskus muistuttaa autoilijoiden omasta vastuusta
Teiden hajoittamista autoista voi hakea korvauksia ely-keskuksilta, mutta vain viidennes hakemuksista saa myönteisen vastauksen.
Henkilöauto katolleen Siilinjärvellä liukkaalla moottoritiellä
Vuorelan rampin lähellä sijaitsevalla onnettomuuspaikalla oli tiehen jäätynyttä sulamisvettä. Samassa paikassa kolaroitiin myös viime viikolla.
Kuljettaja ajoi henkilöautolla rekan perään Lappeenrannassa Kuutostiellä – onnettomuudesta selvittiin ilman loukkaantumisia
Onnettomuus katkaisi hetkeksi liikenteen valtatie 6:lla. Nyt liikenne kulkee taas normaalisti.
Kahden henkilöauton kolari 5-tiellä Ristijärvellä – tie on suljettu liikenteeltä
Tarkempi onnettomuuspaikka on Ristijärveltä noin viisi kilometriä pohjoiseen suuntaan. Tie on suljettu liikenteeltä, ja käytössä on kiertotie vanhan viitostien kautta.
Poliisi epäilee, että Karhulan autokolari johtui punaisia päin ajamisesta
Toisen auton kuskia epäillään muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, liikennepaosta ja rattijuopumuksesta.
Rekka ja tilataksi kolaroivat Heinävedentiellä – ei vakavia henkilövahinkoja
Onnettomuudessa oli osallisena kuusi henkilöä. Vakavia henkilövahinkoja ei tullut, koska ajonopeudet olivat hiljaiset.
Kotkassa on tapahtunut liikenneonnettomuus – toinen loukkaantuneista vietiin helikopterilla sairaalaan
Pelastushenkilöstö joutui irrottamaan toisen kuljettajan kolariautosta.
Nokkakolari vaati ihmishengen Liedossa aamulla
Pakettiauton kuljettaja menetti ajoneuvonsa hallinnan ja suistui vastaantulevien kaistalle tuhoisin seurauksin. Kolari tapahtui valtatiellä 10 Liedossa aamulla.