Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Rakennusmiehet kantavat kevyttiiliharkkoa pientalon työmaalla.

Nuoren työntekijän sormet jäivät purkutöissä puristuksiin Kouvolassa – työnjohtajat tuomittiin sakkoihin

Työtapaturma sattui kahden vuokratyöntekijän purkaessa 80 kilon painoista lämmityskattilaa.

Rauhalinnan huvila.

Rauhalinnan vastaava työnjohtaja ei hakenut lupia suojellun piharakennuksen remonttiin ja rannan ruoppaamiseen, käräjäoikeus määräsi 3 500 euron sakot

Työnjohtaja vastasi Savonlinnassa sijaitsevan pitsihuvilan mittavasta remontista. Käräjäoikeus katsoo hänen toimineen ammattimaisesti ja perusteellisesti, mutta laiminlyöneen asianmukaisten lupien hakemisen.

Bild av lagböcker.

Sakkoja napsahti ympäristön turmelemisesta seinäjokelaisella purkutyömaalla

Seinäjoen Kivistössä sijaitsevalla vanhan omakotitalon purkutyömaalla eivät purkutyöt olleet sujuneet ihan sääntöjen mukaan.

Volodymyr Zelenskyi

Keskiviikko 6.4.2022 (radio)

Ukrainan presidentti. Suomen armeija. Kunta-alan lakko. Hoitajien lakko. Rakennusalan työnjohtajat. Sää.

Nainen juhlasalissa.

Keskiviikko 6.4.2022 (tv)

Suomen puolustus. Rakennusalan työnjohtajat. Espoon Vuoden yrittäjä. Sääennuste.

Työnjohtaja Pinja Paananen Niiralan koulun työmaalla Kuopiossa.

Vilkas rakentaminen on luonut Suomeen työnjohtajapulan – Pinja Paananen, 27, valmistuu alalle Kuopiossa, jossa vaje on erityisen suurta

Ammattibarometrin mukaan Suomessa on eniten pulaa sairaanhoitajista ja lähihoitajista, mutta uutena ammattiryhmänä listauksessa ovat tauon jälkeen rakennusalan työnjohtajat. Pohjois-Savossa työvoimapula painottuu kasvukeskus Kuopioon.

Traktori on pudonnut heikoilla jäillä osin veden varaan.

Kallavedelle tehdään retkiluistelijoiden jäärataa: jää petti traktorin alta ja kone upposi hyttiä myöten jäihin – kuljettaja ehti hypätä pois

Kuljettaja ehti hypätä traktorista pois, koska tähän aikaan vuodesta jäätä tehdään turvallisuussyistä ovi auki.

Etelä-Savon käräjäoikeuden sisäänkäynnistä kuva.

Metsäliitto Osuuskunnalle 40 000 euron yhteisösakko työturvallisuusrikoksesta

Metsäliitto on tuomittu työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon kaksi kertaa aikaisemmin. Vuonna 2020 tuomittu yhteisösakko oli 30 000 euroa ja vuonna 2016 tuomitun yhteisösakon määrä oli 100 000 euroa.

Ratamon sairaalan työmaa-alue.

Kymenlaaksossa ovat käynnissä suurimmat sairaalahankkeet 50 vuoteen – Ratamo-keskuksen rakentaminen on loppusuoralla

Kotkassa keskussairaalaa peruskorjataan. Kouvolassa puolestaan Ratamo-keskus alkaa olla viittä vaille valmis.

Nico Kauppila kurkottaa puolukkaan

Norrbottenissa laaja tartuntaketju – Älvsbyssä 73 marjanpoimijalla todettu koronavirus

Ruotsin Norrbottelin läänissä Älvsbyssä on todettu koronavirus 70 marjanpoimijalla. Tartuntaketju on levinnyt Träråselissa ja pysynyt ilmeisesti marjanpoimijayhteisön sisällä.

kagasalan jäähalli

Katso kuvat Kangasalan uudistetusta jäähallista – tältä halli 3,5 miljoonan euron remontin jälkeen näyttää

Jään alla kiertää 19 kilometriä jäähdytysputkea. Remotti mahdollistaa 500 tuntia lisäaikaa harjoituksiin.

Lampaat syövät heinää

Katariinan meripuiston lampaat saattavat siirtyä ensi kesänä muualle Kotkassa – lampaista voisi hyötyä jättipalsamin karsijoina

Kotkassa Katariinan meripuistossa on ollut lampaita laiduntamassa niittyaluetta nyt neljättä kesää peräkkäin. Jatkossa lampaita aiotaan mahdollisesti hyödyntää jättipalsamin torjunnassa.

Ulla Liukkonen seisomassa vierellään kunniakirja

Linnan juhlista tuttu suomalaiskokki pääsi maailman arvostetuimpien joukkoon – ei aio ylpistyä: "En halua olla valmis koskaan"

Keittiömestari Ulla Liukkonen on ollut loihtimassa syötävää niin Linnan juhlissa kuin pienissä kyläjuhlissa. Vaikka hän on saanut lukuisia palkintoja, paras hetki silloin, kun ruoka maistuu asiakkaalle.

Turun oikeustalon julkisivu.

Betonielementtitehtaan raudoitusverkot kaatuivat työntekijöiden päälle – oikeus tuomitsi tehtaan toimitusjohtajan ja työnjohtajia sakkoihin

Betonielementtejä valmistavassa tehtaassa kaksi työntekijää loukkaantui vuoden 2018 syksyllä työtapaturmassa, kun raudoitusverkkonippu kaatui heidän päälleen.

Pieksämäen höyryvteuriyhdistyksen talkoolaisia matkustajavaunun edessä.

Etelä-Savoon Museoviraston avustuksia – 40-luvun junavaunu ja 50-luvun Mersu kunnostetaan vanhaan loistoon

Museoviraston avustuksilla katetaan kahden kunnostushankkeen budjeteista puolet. Kunnostetut ajokit tullaan näkemään tapahtumissa, kun ne on saatu takaisin kuntoon.

Suurikuusikon kaivos Kittilässä

Kuolemaan johtaneesta Kittilän kaivosonnettomuudesta annettiin tuomiot: kaivosyhtiölle 130 000 euron sakko, työnjohtajille tuhansien eurojen sakot

Kaivinkoneenkuljettaja putosi 2016 koneineen avoimeen louhokseen Kittilän kaivoksella. Lapin käräjäoikeus tuomitsi tapauksesta kaivosyhtiö Agnico Eagle Finlandin työturvallisuusrikoksesta ja yhtiön neljä työnjohtajaa työsuojelurikoksista ja kuolemantuottamuksesta.

Mies seisoo veden peitossa olevalla purjealuksella

Uponnutta laivaa yritetty nostaa koko alkuviikko Kotkassa – ei irtoa: "Emme joutaisi täällä pitkään olemaan"

Alusta on yritetty nostaa maanantaista lähtien. Seuraava yritys on perjantaina.

 torgparkeringsbygget i Åbo

Oulussa räätälöidään rakennusmestarien koulutusta, jotta työmaille saadaan lisää työnjohtajia

Rakennusmestaripulaan vastataan muuntokoulutuksella. Tutkinto suoritetaan kahdessa vuodessa normaalin 3,5 vuoden sijaan.

lakikirjoja hyllyssä

Työnjohtaja sai 3000 euron sakot luvattomasta kaatopaikasta Kolarissa

Käräjäoikeuden mukaan alueella oli säilytetty ja poltettu huomattava määrä jätettä useiden vuosien ajan.

Nuasrannantie peilijäässä Sotkamossa.

Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla varoitellaan liukkaasta ajokelistä

Ajokeli voi olla liukas varsinkin vilkkaimpien maanteiden ulkopuolella.

Change Lingerien alusvaatteita.

Laukkujen penkomista, transasiakkaiden syrjintää ja tuhansien eurojen palkkasaatavia – MOT:n juttu alusvaateketjun ongelmista sai kymmenet kertomaan uusista epäkohdista

Yritys sanoo olevansa kiitollinen saamastaan palautteesta, mutta ei halunnut kommentoida ”kuulopuheita”.

Matti Matinheikki seisoo kahvilassa ja katsoo kameraan

Kaupunki vaatii selvitystä Oulun torihotellin tilanteesta – työmaa seissyt jo kuukausia pysähdyksissä

Kiinteistö oy Oulun Torihotellin tulee selvittää rakentamisaikataulu, nimetä vastuulliset henkilöt ja ennen kaikkea lisätä tiedotusta.

Auton ilmastointilaitteen säätimet.

Kesäkuun hellejakso on ruuhkauttanut autojen ilmastointihuoltoja

Ilmastoinnin ongelmiin havahdutaan yleensä vasta silloin, kun sää käy helteiseksi.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Arvokas purotaimen halutaan pelastaa Haapajärvellä – Lohijoen kunnostustyöt alkavat kesän aikana

Taimen saa uusia kutusoraikkoja. Jokiuomaa muokataan pienpoikasille sopiviksi elinalueiksi.

Ukrainalaisia kausityöntekijöitä valmistelemassa mansikoita myyntiin Suonenjoella Veikko Raivion tilalla 5. heinäkuuta 2013.

Ukrainalaiset pääsevät sittenkin kausitöihin ulkomaille, kunhan tietyt ehdot täyttyvät

Ukrainan hallitus on muuttanut aiempaa päätöstään kausityöntekijöistä. Suomeen on ehtinyt tulla noin 200 ukrainalaista kausityöläistä.

Simo Rasimus

Nopeat ukrainalaispoimijat jäivät kotiin – marjatilayrittäjä kertoo, että joutuu palkkaamaan tuplasti suomalaisia

Kevään kausitöihin joudutaan rekrytoimaan entistä enemmän suomalaista työvoimaa.

Tomaatteja kasvihuoneessa Närpiössä

Ensimmäiset kausityöntekijät tulivat Ukrainasta – ovat karanteenin jälkeen Etelä-Suomen maatiloilla työnjohtajina

Maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikön mukaan maatilat on ohjeistettu tarkasti, miten työntekijät on haettava kentältä ja miten on suojauduttava koronalta.

mansikan poimintaa tilalla

Suomeen odotetaan ulkomailta 1500 kausityöntekijää turvaamaan huoltovarmuutta

Mahdolliset tilauslennot maksetaan yrittäjän tai saapuvan työntekijän kukkarosta.

laavu Isokankaanjärven rannalla Oulussa

Sotkamo sulki ylläpitämänsä taukopaikat – laavuilla on ollut nyt kuhisemalla ihmisiä

Sotkamo suosittelee nyt lähiretkeilyä ja ottamaan eväät reppuun ja kahvit termospulloon.

Keskuskadun ja Kapteeninkadun risteys Kotkansaarella.

Kun hylätyllä louhoksella ammuttiin pieniä ruutipaukkuja, 20 kilometrin päässä kuului kova räjähdys – syynä erikoinen sääilmiö

Jotkut luulivat maanjäristyksen tulleen, kun suljetussa kaivoksessa testattiin musiikkivideoon kuvattavaa tulisuihkua.

Santahaan luistelukentässä on pelkkä pohja.

Kehno luistelutalvi jatkuu Kanta-Kokkolassa ja nostattaa tunteita: "Kiukkuista ja rajuakin palautetta on sadellut"

Tälle talvella ei ole jäädytetty vielä yhtään luistelukenttää. Vastaava ei ole nähty 40 vuoteen.

Yit:n vastaava työnjohtaja Antti Töllkö ja toimittaja Penkka Pantsu Triplan kerrostalon parvekkeella tammikuussa 2020.

Kuka paiskii eniten hommia? Katso lista yli miljoonan palkansaajan työtunneista

Työelämän asiantuntijan mukaan sadat tuhannet tekevät töitä myös vapaa-aikanaan ja kotonaan, mutta se ei kirjaudu mihinkään.

Läheltä

Ikkunanpesijä putosi - työnjohtajat ja yhtiö tuomittiin sakkoihin

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi yhtiön yhdessä omistaneet ja siinä töitä johtaneet henkilöt kummankin 15 päiväsakon sakkorangaistukseen ja yhtiön 1 000 euron yhteisösakkoon työturvallisuusrikoksesta.

Joutsenon kirkon urut

Arvokas yllätys odotti kirkon varastossa: 30-sakaraisesta valaisimesta pyydetään nyt kymmeniä tuhansia euroja

Joutsenon kirkon alakerrassa oli säilössä harvinainen Paavo Tynellin suunnittelema valaisin.

Merkittävä osa aurausviitoista on kaadettu ja heitetty ojaan.

Aurauskepit eivät saa olla rauhassa Kajaanissa – "On nähty niitäkin, joilla on useampi keppi sylissä"

Jos aurausmerkit puuttuvat talven tultua, voi tilanne aiheuttaa aurakuskin loukkaantumisen tai kaluston hajoamisen.

Läheltä

Työntekijä menetti peukalon leikkurissa - laukaalaisyritys tuomittiin korvauksiin ja sakkoihin

Toissa vuonna Laukaassa peukalon menetykseen johtanut työtapaturma sattui koneella, jonka turvalaite oli epäkunnossa.

Läheltä

Työntekijä loukkasi sormet sahanterään Sastamalassa – tehdas ja kolme työnjohtajaa tuomittiin sakkoihin

Käräjäoikeuden mukaan sahan suojaus ja käyttöohjeet olivat puutteelliset.

Läheltä

Käräjäoikeus langetti sakkorangaistuksia Porin kaupungin kesätyöntekijän työtapaturmasta

Oikeus tuomitsi kaksi viranhaltijaa sakkoihin ja Porin kaupungin yhteisösakkoon 16-vuotiaan kesätyöntekijän työtapaturmaan johtaneista tapahtumista.

Terässulatto Outokummun terästehtaalla Torniossa

Outokumpu kouluttaa esimiehiä tehtaan omasta väestä: "Meillä on talossa tosi paljon kokemusta ja osaamista"

Lähes 70 outokumpulaista mielii työnjohtajan pestiin. Oppisopimiskoulutus kestää puolitoista vuotta.

VesiVeijarin altaita.

Tavallista järeämpi huolto sulki Kokkolan VesiVeijarin neljäksi viikoksi

Ison altaan vesi siirretään maauimalaan, hyppyallas pidetään täynnä, ja muut altaat on tyhjennetty Suntiin.

Läheltä

Samiedu ja Savonlinnaan tehdasta perustava Argus Spectrum sinetöivät yhteistyön työntekijöiden kouluttamisesta

Venäläisyrityksen suunnitelmana on kouluttaa työnjohtajia Pietarissa ja kokoonpanijoita Suomessa.

Läheltä

Työntekijä putosi tikapuilta ja loukkaantui – sakot työnjohtajalle

Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi kattojen saneeraukseen erikoistuneen yrityksen työnjohtajan 20 päiväsakkoon työturvallisuusrikoksesta.

Työmies pumppaa vettä järven jäälle.

Jäämaratonrata odottaa vielä jäiden paksuuntumista: "Olemme noin viikon viime vuotta jäljessä"

Viime vuonna ensimmäinen luistelulenkki avautui Kallavedellä 27. tammikuuta.

Kuopion satamassa on paikoin vettä jäällä.

Jäämaratonrataa aletaan kunnostaa Kuopion satamassa

Rata siirtyy noin 100 metriä etelään päin aallonmurtajan rakentamisen vuoksi, mutta maalialue tulee entiselle paikalleen.

Puijon rinnettä lumetetaan.

Perinteisen hiihtotavan latuja vasta availlaan Kuopiossa: "Luistelutyylillä hiihto onnistuu jo melko hyvin"

Lunta ei vielä ole tarpeeksi perinteisen hiihtotavan laduille, muun muassa Kuopion kaupungin kunnossapitotöistä vastaavasta Mestarista kerrotaan.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle