Uusimmat artikkelit
Lapin hyvinvointialue panostaa lasten ja nuorten mielenterveyspalveluihin – perustaa 15 uutta virkaa tai tointa Rovaniemelle
Lapin aluehallitus päätti keskiviikkona perustaa 13 sairaanhoitajan tointa, yhden psykologin viran sekä yhden sosiaalityöntekijän viran lasten ja nuorten mielenterveystyöhön.
Sairaala Novaan avataan uusi nuorisopsykiatrian akuuttiosasto, osastolla on 12 vuodepaikkaa
Nykyisestä osastosta tulee puolestaan nuorisopsykiatrian kriisiosasto, joka tarjoaa ensimmäisen avun nuoren vakavaan oireiluun.
Mikael Virtanen, 22: ”Aina pitää jostain stressaa” – kysyimme nuorilta, miksi arki oikeasti ahdistaa
Lähetteiden määrä nuorten psykiatriseen hoitoon on kasvanut jatkuvasti vuodesta 2015 lähtien. Nuorisopsykiatrian ylilääkärin mukaan nuorten arjessa ei ole nyt kaikki kunnossa.
Nuorisopsykiatrian lähetemäärät kipusivat viime vuonna ennätykseen Varsinais-Suomessa – koronavuosien hintalappu nähdään lähivuosina
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin nuorisopsykiatriassa on pahimmillaan useiden kuukausien jonot palveluihin. Seuraavat vapaat ajat ensikäynnille Turun poliklinikalle ovat ensi vuoden huhtikuussa.
Potilasmäärien kasvu näkyy pidentyvinä jonoina Päijät-Soten nuorisopsykiatrian osastolla
Nuorisopsykiatrian jonot ovat kasvaneet jo pidemmän aikaa. Samanaikaisesti Päijät-Sote kamppailee rekrytointiongelmien kanssa.
Psykiatrista hoitoa tarvitsevien nuorten määrä kasvanut rajusti Kanta-Hämeessä – hoitoihin viikkojen jonot
Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirissä on nuorisopsykiatrisessa hoidossa jopa 60 prosenttia enemmän nuoria kuin viisi vuotta sitten. Pandemian alussa vuoden 2020 keväällä lähetteet vähenivät joksikin aikaa, mutta lähtivät sen jälkeen jälleen kasvuun.
Nuoria mielenterveyspotilaita tulee Lapissakin hoitoon koko ajan lisää – psykiatrian osastot Rovaniemellä ja Oulussa ovat jatkuvasti täynnä
Psykiatrisen hoidon resurssit ovat ylikuormittuneet sekä avo- että osastohoidossa. Joka vuosi sadat lappilaisnuoret hakevat apua yhä paheneviin mielenterveysongelmiin ja hoitoa voi joutua odottamaan piinallisen pitkään.
Yhä useampi pirkanmaalainen nuori voi huonosti – Tule keskustelemaan ratkaisuehdotuksista asiantuntijoiden ja aluevaaliehdokkaiden kanssa kello 12
Yksi Pirkanmaan tulevan aluevaltuuston pulmista tulee olemaan nuorisopsykiatrian resursseista päättäminen. Keskustelussa kuullaan, millaisia huolia äänestäjillä ja asiantuntijoilla on ja millaisia ratkaisuja ehdokkaat tarjoavat.
Tampereelle on tulossa nuorten terapiatakuu, mutta kukaan ei vielä tiedä, mitä se oikeasti tarkoittaa
Tampereen kaupungin nuorille tarjoaman terapiatakuun suunnittelussa auki on vielä monta asiaa. Epäselvää on esimerkiksi, keitä terapiatakuu koskee ja kuinka nopeasti apua pitäisi saada.
Nuorten Matala alensi nuorten kynnystä hakea apua mieltä painaviin pulmiin – nyt hyvin alkanutta palvelua uhkaa rahapulassa lakkautus
Kymsoten säästösuunnitelmat uhkaavat katkaista yhden luukun periaatteella mielenterveys- ja päihdepalveluita tarjoavan Nuorten Matalan toiminnan. Suunnitelma on herättänyt kritiikkiä, koska sen arvellaan kostautuvan kalliisti tulevaisuudessa.
Särkylääkkeillä voi myrkyttää itsensä, ja nyt nuorten tapaukset vaikuttaisivat lisääntyvän – ammattilaiset vaativat psykiatrialle lisää rahaa
Nuorten parasetamolimyrkytykset ovat herättäneet huolta terveydenhuollon asiantuntijoiden keskuudessa. Myrkytysten kasvun syyn arvellaan olevan sosiaalinen media.
Pohjois-Savoon haetaan rahaa lasten ja nuorten mielenterveyspalvelujen parantamiseen
Valtionavustuksella halutaan muun muassa palkata kipeästi kaivattua henkilökuntaa nuorten mielenterveysongelmien hoitoon ja ennaltaehkäisyyn.
Kokkolassa keksittiin keino tarttua nopeasti nuorten mielenterveysongelmiin – palkittua toimintaa on kyselty jo muuallekin
Nuorisopsykiatrian arvioon pääsee Kokkolassa ilman lääkärin lähetettä, esimerkiksi koulukuraattorin kautta. Yhteys nuoreen ja perheeseen syntyy nopeasti. Vaikka jonoaikaa kertyisikin, hoidontarve on jo arvioitu ja tuesta jonotuksen ajaksi on sovittu.
Nuorten Matala on tavoittanut nuoret, osastohoidon käyttö on vähentynyt – Kymsote nojaa pian entistä enemmän varhaiseen tukeen ja apuun
Osastohoito on parin viime vuoden aikana vähentynyt nuorisopsykiatrisella osastolla Kymenlaaksossa. Varhaisen tuen tarve sen sijaan on kasvanut. Siksi Kymsote laittaa paukkujaan siihen.
Nuoret voivat korona-aikana huonommin, ja se näkyy jo lukuina – Kouvolan Nuorten Matalassa asiakkaiden määrä on tuplaantunut viime vuodesta
Matalan kynnyksen mielenterveyspalveluissa on ollut tänä vuonna enemmän kysyntää kuin viime vuoden vertailukautena. Kouvolassa asiakkaiden määrä on jopa tuplaantunut. Apua on kuitenkin tarjolla moneen ongelmaan.

Nuorten pahoinvointi syvenee ja väkivallanteot raaistuvat, mikä avuksi? Ylen chatissa asiantuntijat vastasivat lukijoiden kysymyksiin
Nuorten, jopa alaikäisten väkivallanteot ovat olleet paljon otsikoissa viime aikoina. Ylen chatissa kolme asiantuntijaa vastasi lukijoiden kysymyksiin nuorten pahoinvointiin ja väkivaltaan liittyen. Keskustelu on päättynyt.
Sairaalat täyttäneistä nuorista nousi huoli – asiantuntijan mukaan oireilevaa nuorta voi auttaa yksinkertaisella keinolla, kuuntelemalla
Asiantuntijoiden mukaan jokainen aikuinen voi auttaa vaikeiden asioiden kanssa painivaa nuorta.

Paljon tietokoneella pelaaville etäopiskelu on vaaratekijä – Aarrelle ja Santerille pelaaminen on yhteistä aikaa kaverien kanssa
Internetriippuvuuden määrittely vain ruutuajan perusteella ei onnistu etäopiskelun ja -työn aikana.
Nuorten hätä on kasvanut avunantokykyä suuremmaksi – Sekasin-chatin päivystäjä: "Mietin huolestuneena että kuka näitä kaikkia nuoria ehtisi auttamaan"
Sekasin-chattiin tuli viime vuonna 170 000 yhteydenottoa ja vain joka viidenteen pystyttiin vastaamaan.
Lappiin tarvitaan lisää nuorten mielenterveyspalveluja
Koronaepidemia lisäsi ja syvensi ongelmia, ja nyt erikoissairaanhoitoon "vyöryy kuin liukuhihnalla" kriisiytyneitä nuoria.
THL esittää kotisairaalatoiminnan laajentamista koko Pohjois-Savoon
THL:n vuosittaisen arvioinnin painopisteenä ovat mielenterveyspalvelut ja ikääntyneiden palvelut.
Selvitys: Suomen yläkouluissa on vähintään 4 000 oppilasta, joilla on paljon poissaoloja – ongelma pahentunut viime vuosina
Yläkoulujen henkilöstölle tehdyn kyselyn mukaan oppilaiden poissaolojen keskeisimmät syyt liittyvät psyykkisiin ongelmiin.
"Pakottava tarve vahingoittaa itseään on lisääntynyt" – Miksi nuorten potilaiden itsetuhoisuus yleistyy? 4 psykiatrian ylilääkäriä vastaa
Iso osa 13–17-vuotiaista voi paremmin kuin koskaan, mutta psykiatrista apua tarvitsevat oireilevat aiempaa rajummin.
Lääkärin voi nyt tavata videoyhteyden avulla – etävastaanotot ovat aloittaneet Kymenlaaksossa
Kymsote on kehittänyt etävastaanottoa pitkään jo ennen koronapandemiaa.

Tamperelaisille nuorille on avattu uusi matalan kynnyksen päihde- ja mielenterveyspiste
Tavoitteena on antaa nuorille apua mahdollisimman varhain.
"Improbatur ei ole maailmanloppu", lohduttaa nuorisopsykiatri Laura Suomalainen, joka reputti itse matematiikan ja viihtyi kahviloissa paremmin kuin koulussa
Nuorisopsykiatri kertoo oman tarinansa rohkaisuksi nuorille.
Jessica Kaatila kyllästyi kouluun kasilla: “Kun oli päivän pois, oli helppo olla toinenkin” – yläkouluikäisiä koulupudokkaita on vähintään 4 000
Poissaolot alkavat lisääntyä kahdeksannella luokalla, mutta Suomessa on jo ekaluokkalaisiakin, jotka eivät halua mennä kouluun.

Lisää lääkäreitä ja hoitajia kotikaranteeniin – HUSin henkilökunnassa todettu nyt yhteensä neljä koronavirustartuntaa
Henkilökunnan tartunnat vaikuttavat HUSin neurokirurgian ja nuorisopsykiatrian toimintoihin, kun henkilökuntaa joutuu karanteeniin.
10-vuotias koululainen: "Kukaan ei huomaa minua ja hätääni" – Yle kysyi nuorilta mielenterveydestä, vastauksissa näkyy puute koulupsykologeista
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun mukaan lyhytterapiajaksot tuodaan koulujen arkeen pian.
Turun ruotsinkieliset koulut saivat oman psykiatrisen sairaanhoitajan
Nuoret saavat nopeammin apua mielenterveysongelmissa.
Masennus, ahdistus ja uupumus ovat erityisesti nuorten tyttöjen ongelmia – kysymme nyt nuorten mielipidettä mielenterveyden häiriöistä ja avun saamisesta
Jutun lopussa olevaan kyselyyn vastaamalla voit kertoa, millaiset asiat nuorten mielenterveyteen vaikuttavat, ja onko apua helppo saada.
27-vuotias Nita katuu sukupuolensa korjaamista mieheksi: "Toivon, että olisi ollut muita tapoja käsitellä ongelmiani"
Suomessa selvitetään sukupuolenkorjausta katuvien määrää.
“Olisi luultavasti pitänyt yrittää itsemurhaa, että olisin päässyt hoitoon” – Nuorten mielenterveysongelmien hoitotarve rajussa kasvussa
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru lupaa lisää resursseja kouluterveydenhuoltoon ja hoitoa tarjolle terveyskeskuksiin.

Nuorten mielenterveysongelmat lisääntyvät – Keski-Pohjanmaalla kokeillaan psykiatrian ammattilaisten jalkauttamista kouluihin
Nuorten avohoidon jonot on saatu purettua.

Psykiatrisilla hoitajilla riittää töitä Turun kouluissa – “Vastaanotolle tullaan pääasiassa mielialan ja ahdistuneisuuden vuoksi”
Kaupunki palkkasi kouluihin yhdeksän psykiatrista sairaanhoitajaa, sillä erikoissairaanhoidon lähetemäärät olivat kasvaneet rajusti.

Professori: Yhä useampi nuori on moniongelmainen – nuorten mielenterveyspalveluiden tarve on kasvanut räjähdysmäisesti
Mielenterveyden häiriöt ovat suomalaisten nuorten merkittävin terveysongelma.

Yli 100 000 nuorta kärsii mielenterveyden häiriöistä, ja hoito ruuhkautuu – "Jos on itsetuhoisia oireita, kolme kuukautta on pitkä aika"
Kansalaisaloite ajaa nopeampaa apua mielenterveyspalveluihin. Hinnaksi on arvioitu 35 miljoonaa euroa vuodessa.

Turun nuorisopsykiatrian läheteruuhkaa saatu purettua – kouluihin palkatut sairaanhoitajat auttaneet nuoria
Lähetemäärät kasvoivat Turussa keväällä 2018. Sen jälkeen jonoja on lyhennetty tarjoamalla matalan kynnyksen apua nuorille jo kouluissa.

Katso kello 20: Käynnit sukupuoli-identiteetin tutkimuksissa kasvavat nopeasti – miten nuoret puhuvat sukupuolista?
Suomessa noin 750 alaikäistä on hakeutunut transtutkimuksiin vuodesta 2011 lähtien, määrä kasvaa vauhdilla.

Psykiatriset sairaanhoitajat aloittivat työnsä Turun kouluissa – ongelmiin halutaan puuttua nopeasti
Nuorten ongelmat liittyvät yleensä mielialaan, ahdistuneisuuteen, erilaisiin kriisitilanteisiin ja murrosikään.

Voiko nuoren sukupuolta korjata? 750 alaikäistä on hakeutunut sukupuoli-identiteetin tutkimuksiin
Lääketieteen asiantuntija joutuu arvioimaan, onko nuoren sukupuoli-identiteetti niin vakiintunut, että nuori on valmis korjaushoitoihin. Nuoren ahdistus omasta sukupuolestaan voi olla myös ohimenevä vaihe.

"Tuun sun kotiin hirttämään sut" – nuori voi joutua kohtaamaan raakaa nettivihaa joka päivä
Tutkija pitää jatkuvaa haukkumista todellisena riskinä nuoren kehitykselle. Haukkuminen altistaa itsetunnon laskulle, sosiaalisten tilanteiden jännittämiselle, masennukselle ja vetäytymiselle.

Anni Hirvonen, 23, taistelee pahaa oloa vastaan aina mennessään luennolle – ahdistusta pitäisi hoitaa terapialla, mutta sitä ei meinaa saada
Ahdistuneisuushäiriöiden hoito sai oman Käypä hoito -suosituksen.

Myös lapset kärsivät jouluna yksinäisyydestä – avun voi tuoda soitto nuorten turvataloon
Yksinäisyys voi pahentua jouluna, kun lapsella on taukoa esimerkiksi harrastuksesta tai nuorisopsykiatrikäynneistä.

Valkeakoski aikoo parantaa mielenterveyspalvelua ja vielä säästää
Perheneuvolan ja nuorisopsykiatrian työntekijöstä perustetaan matalan kynnyksen mielenterveystiimi, jonka piiriin olisi helppo päästä jo ongelmien alkuvaiheessa.

Valkeakoskella yritetään helpottaa avunsaantia lasten mielenterveysongelmiin
Hoitoon pitäisi päästä mahdollisimman helposti.

Masentunut nuori pelaa puhelimella terapeutin vastaanotolla ja hoksaa ongelmansa – mobiilipelissä nuori voi ratkaista ahdistavat tilanteet etukäteen
Tubettaja voi olla ensimmäinen ihminen, jolle nuori avautuu pahasta olostaan. Mielenterveysongelmaisia nuoria halutaan tavoittaa heidän oman maailmansa kautta, ja sitä varten kehitettiin mobiilipeli.

Tutkimus: Ilmansaasteilla ja kätkytkuolemalla voi olla yhteys
Oulun ja Birminghamin yliopistot ovat tutkineet 200 Britanniassa tapahtunutta kätkytkuolematapausta. Lähivuosina tutkimus on tarkoitus tehdä myös suomalaisella aineistolla.

Lastenpsykiatri toisi käytöshäiriöisille lapsille avun kouluun – "Miksi avun saamisen pitäisi olla vaikeaa?"
Ylilääkäri Matti Kaivosoja ihmettelee, miksi hyvinvoinnin perässä pitäisi matkustaa tai jonottaa.

Koulun alku aiheuttaa kiusatulle unettomia öitä ja itkuisia päiviä – mitä tehdä, jos lasta kiusataan?
Esimerkiksi toistuva myöhästely saattaa olla merkki koulukiusaamisesta. Asiantuntijat neuvovat nyt, miten koulun penkille palaavia lapsia ja nuoria voi tukea.