Uusimmat artikkelit
Johannes Roviomaan kolumni: Mitäs se Kiina oikein arktisella alueella puuhailee?
Ukrainan sota vaikuttaa myös arktisen alueen tulevaisuuteen. Jos Venäjä heikkenee sodan seurauksena, lisääkö se Kiinan roolia arktisella alueella, pohtii Roviomaa.
Venäjä on ottanut käyttöön kymmenittäin neuvostoaikaisia sotilastukikohtia arktisella alueella – tästä on kyse
Toimittaja Antti Kurra käy videolla läpi, miten ja miksi Venäjä on vahvistanut asemiaan arktisella alueella.

Venäjä lisää arktista asevarustelua ja säästää luonnonsuojelusta – Jäämeren uusi kylmä sota pelottaa asiantuntijoita
Venäjä on ratkaisevassa asemassa Jäämeren alueen tulevaisuuden kannalta, mutta sen toimista pohjoisessa ei ole enää täyttä selvyyttä.
Suomen kyberturvallisuudelle tärkeä nettikaapeli piti vetää merenpohjaan, mutta yhtäkkiä Venäjä vetäytyi hankkeesta – mitä oikein tapahtui?
Valtionyhtiö Cinia kiertää pohjoisnavan lännen kautta, vaikka se vaatii 1 500 kilometriä pidemmän kaapelin. Hyytävässä geopoliittisessa ilmastossa se on turvallisin reitti.
Koillisväylän ajojäät ovat pysäyttäneet useita rahtilaivoja – murtaja-apua odotti myös suomalainen rahtilaiva M/S Kumpula
Aasian ja Euroopan väliä purjehditaan Pohjoista meritietä eli Koillisväylää pitkin yhä myöhempään syksyllä. Suomalainen rahtialus on parhaillaan palaamassa Kiinasta venäläisen atomijäänmurtajan avustamana.
Venäjä kaivoi Neuvostoliiton suunnitelman esiin ja aikoo valjastaa Jäämeren reitin itselleen – tältä näyttää aluksella, joka tempun tekee
Venäjä valloittaa Arktista ja aikoo ottaa pohjoisen meritien Koillisväylän ensimmäisenä maailmassa ympärivuotiseen käyttöön. Sitä varten Venäjä rakentaa ainoana valtiona ydinkäyttöisten jäänmurtajien laivastoa.

Koillisväylän merikaapeli kohtasi esteen – venäläisyritys laittoi tauolle tutkimussuunnitelmat
Suomalaisyritys uskoo edelleen hankkeeseen. Aasian ja Euroopan välillä tietoa siirtävä kaapeli on tarkoitus vetää Jäämeren pohjaan seuraten suurin piirtein Venäjän pohjoista rannikkoa. Sen suunnittelun piti jatkua tänä vuonna.

Venäjän viime vuosi oli ennätyslämmin ja lämpeneminen on paljon nopeampaa kuin maapallolla keskimäärin
Siperian pohjoispuolitse kulkeva merireitti oli viime kesän lopulla täysin jäätön.

Lapin liiton hallitus näytti vihreää valoa kiistellyn Jäämeren radan maakuntakaavalle
Yksi hallituksen jäsen olisi halunnut palauttaa kaavan valmisteluun, mutta muut eivät kannattaneet esitystä.

Venäläinen laiva etsii Jäämereltä reittiä kaapelille, joka yhdistäisi mantereita historiallisesti pohjoisen kautta
Ankkurit, maanvyörymät ja arktisella alueella jäävuoret ovat vaaraksi valokuitukaapeleille.

Venäjän maakaasutankkerit lähtivät Koillisväylälle ennätyksellisen aikaisin – purjehduskautta pidentävät ilmastonmuutos ja vahvat laivat
Presidentti Putin haluaa kaksinkertaistaa Koillisväylän tavaraliikenteen.
Kaksi pyöräilijää loukkaantui kolarissa Porissa – auto jatkoi matkaa pysähtymättä
Törmäys sattui Koillisväylän ja Koivulantien liikenneympyrässä tiistaina iltapäivällä.

Koillisväylän datakaapelin vetäminen Kajaanin kautta askeleen lähempänä
Kajaani olisi hyvä paikka datakaapelin kauttakulkupaikaksi, koska Kajaaniin on jo sijoitettu datakeskuksia.

Koillisväylän merikaapelin rakennussuunnitelmat nytkähtivät eteenpäin – asennusvaihe voi alkaa jo kolmen vuoden päästä
Venäjän alueella kulkeva tietokaapeli on herättänyt huolta tietoturvasta.

Rantakylään tulossa pitkä rantaraitti
Rantaraitti on piirretty yleiskaavaehdotukseen, sen sijaan siitä on poistettu kiistelty Ruuhitien ja Koillisväylän yhdyskatu.

Sodankylän satelliittiantennit tarjoavat rahanarvoista tietoa Koillisväylälle tähyävälle Kiinalle
Arktisen avaruuskeskuksen myymän satelliittidatan kysyntä kasvaa Kiinassa. Kiinalaiset haluaisivat myös omia antennejaan Sodankylään, mutta siihen suhtaudutaan varauksella.

Kiistellyn Jäämeren radan kaava nähtäville – viiden kilon paperimöhkäleestä toivotaan kommentteja
Kaavassa on muun muassa paikka Jäämeren radalle.
Paluu Koillisväylälle – pohjoisen meritiellä on huikea historia
Dokumenttielokuva arktisen väylän merkityksestä.

IBO: Venäjän ensimmäiseen kelluvaan ydinvoimalaan on ladattu polttoaine
Ydinreaktorien toimintaa ryhdytään testaamaan tämän vuoden aikana Murmanskin pohjoispuolella.

Kerrankin pohjoisuudesta on hyötyä: Aasia ja Eurooppa yhdistetään kaapelilla Suomen kautta – ja asemamme maailmankartalla mullistuu
Suomesta tulee muutaman vuoden kuluttua maailmanlaajuisen tietoliikenteen solmukohta, kun Koillisväylää seuraava merikaapeli kytkee Euroopan ja Aasian yhteen Suomen kautta. Huippunopea yhteys tuo Suomelle pysyviä, suoria hyötyjä. Keskustele aiheesta jutun alla.

IBO: Venäjä suunnittelee lisää rajoituksia Koillisväylän meriliikenteeseen
Jatkossa vain Venäjällä rakennetut alukset saisivat käyttää vapaasti Koillisväylää, kertoo nettijulkaisu The Independent Barents Observer.

Jäämeren rata ei kannata – Selvityksestä paljastuu täystyrmäys
Liikenneministeriön teettämä konsulttiselvitys paljastaa, että Jäämeren rata on taloudellisesti kannattamaton. Liikenneministeriö ja Liikennevirasto ovat antaneet ratahankkeesta huomattavasti myönteisemmän kuvan kuin kannattavuutta selvittäneet konsultit.

Mikä on Suomen kanta Jäämeren rataan? Berner kertoo selvityksestä – katso suorana klo 14
Tänään selviää, mitä mieltä Suomi on Jäämeren ratayhteyden rakentamisesta halki Lapin Jäämeren rannalle esimerkiksi Norjan Kirkkoniemeen.

Kiina kaavailee arktista Silkkitietä ja vakuuttaa yhteistyöhaluaan
Kiina julkisti perjantaina ensimmäisen suunnitelmansa arktisen alueen kautta kulkevista kauppareiteistä.
Münchenin turvallisuuskonferenssin johtaja Wolfgang Ischinger
Münchenin turvallisuuskonferenssin vetäjä Wolfgang Ischinger

Jäänmurtajahankinnat edenneet USA:n kongressissa – suomalaisetkin kärkkyvät jopa kuuden aluksen kauppoja
Jäänmurtajakaluston uusimista kannatatetaan yli puoluerajojen. Kongressin odotetaan tekevän lopullisia päätöksiä lähiviikkojen aikana.

Peiponen: Matkustin Jäämeren rataa pitkin - pähkähullussa ratahankkeessa lukee Made by China
Satoja sateisia kilometrejä Jäämeren ratahankkeen perässä - hullunhommaa, mietin. Lopulta kirkastui, niin sää ja mies Varangin vuonnolla: arktisessa pohjoisessa on Suomen - ja Kiinan tulevaisuus.

Lapin rajat ylittävä matkailuyhteistyö kiinnostaa Alaskassa asti
Arktinen talousneuvosto on vaikuttunut Suomen, Ruotsin ja Norjan yhteisistä markkinointiponnisteluista.

Venäjän pohjoisessa ilmaston lämpeneminen ei pelota: "Ei meillä ole mitään ilmastonmuutosta"
Pohjoisvenäläisessä Arkangelin kaupungissa ilmastonmuutokseen suhtaudutaan skeptisesti. Kysyimme neljältä paikalliselta asukkaalta ilmastonmuutoksesta ja arktisen alueen tulevaisuudesta.

Suomi Arktisen neuvoston johtoon: Maailman polttavat kriisit viilenevät pohjoisessa
Yhdysvaltojen ja Venäjän ulkopolitiikan arvaamattomuus heijastuu pohjoiseen, mutta toistaiseksi se ei ole estänyt suurvaltayhteistyötä arktisilla alueilla.

Koillisväylällä hiljaista – Euroopan ja Aasian välisen reitin kulki viime vuonna vain 19 laivaa
Rahtilaivojen lasti vuonna 2016 oli vain kuudesosa vuoden 2012 tavaramääristä.

Arktisessa yhteistyössä alkoi arvaamattomuuden aika – ilmastotavoitteet kiinnostavat enää vain EU:ta
Yhdysvaltain, Venäjän ja EU:n intressit arktisella alueella ovat erilaiset ja yhteistyön jatkuminen epävarmaa. Arktisen neuvoston puheenjohtajana toukokuussa aloittava Suomi onkin suurten haasteiden edessä.

Sipilä ja Medvedev keskustelevat kaupasta ja Arktiksesta – Katso tiedotustilaisuus suorana n. klo 15.15 alkaen
Oulu isännöi pääministeritapaamista. Sekä Suomi että Venäjä toivovat keskinäisen kaupankäynnin elvyttämistä. Siksi etsinnässä ovat toimialat, joita pakotteet eivät kosketa.

Tulos tai ulos: Näihin talouden tavoitteisiin Sipilä sitoo onnistumisensa
Pääministeri Juha Sipilän mukaan talous on nyt hyvällä kasvu-uralla. Jos hallituksen talous- ja kasvutavoitteet eivät toteudu, hän suunnittelee lopettavansa keskustan puheenjohtajana.

Jäämeren rata elää
Liikenneministeri Anne Bernerin mukaan pohjoista rautatietä arvioidaan parhaillaan osana Suomen infran tulevaisuutta.

Euroopan ja Aasian väliselle tietoliikennekaapelille kansainvälistä kannatusta – Tuleeko Suomesta tietoliikenteen solmukohta?
Muun muassa Venäjä, Kiina, Japani ja Norja ovat osoittaneet kiinnostusta Jäämeren kautta kulkevaa Koillisväylän tietoliikennekaapelia kohtaan.

Selvitys: Koillisväylän tietoliikennekaapelilla kansainvälistä kannatusta
Kirkkoniemestä Kiinaan kulkevan kaapelihankkeen poliittisia edellytyksiä selvittivät Paavo Lipponen ja Reijo Svento. Selvityksen mukaan teknisiä tai poliittisia esteitä ei ole.

Herätys: Perjantai kuluu alelaareilla, Aasiaan puuhataan kaapelia ja vinkit pikkujoulujen taksijonoon
Lue tästä päivän uutisaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Venäjä varustautuu vauhdilla Murmanskin ympärillä ja Koillisväylän varrella
Venäjä vahvistaa määrätietoisesti sotilasvoimaansa arktisella alueella. Tavoitteena on suojella Murmanskissa tukikohtaansa pitäviä ydinsukellusveneitä, mutta myös ottaa hallintaan kauppareitiksi kaavailtu Koillisväylä.

Suomi idän ja lännen valokuidun solmukohdaksi? Tiedon valtatiet ovat uusi rautatie
Tietoliikennekaapelit ovat haavoittuvaisia meressä ja maalla, mutta jos niiden solmukohta on turvallisessa paikassa, ei yhden kaapelin häiriö vie monen mantereen yhteyksiä. Kainuu kilpailee kovasti saadakseen idän ja lännen valokuitukaapeleiden solmukohdan.

Suomessa on tukku tuntemattomia löytöretkeilijöitä – Kalm kuvasi ensimmäisenä tieteellisesti Niagaran putoukset
Suomen kuuluisin löytöretkeilijä on Koillisväylän löytäjä Erik Nordenskiöld. Hänen varjoonsa on jäänyt muun muassa Herman Spöring nuorempi joka oli löytämassä Australiaa kapteeni Cookin kanssa.

Merikaapelihanketta selvittävä Lipponen kannattaa yhä myös Jäämeren rataa
Koillisväylää pitkin Aasiasta Suomen kautta Eurooppaan kulkeva tietoliikennekaapeli toisi liikenneministeriön mukaan Suomeen datakeskuksia ja verkkokauppoja. Löytyykö poliittisesti epävakaana aikana halua hankkeeseen, jossa Venäjän mukanaolo on välttämätöntä, sitä entinen pääministeri Paavo Lipponen nyt selvittää.

Paavo Lipponen selvittää Koillisväylän valokuitukaapelin rakentamista
Entinen pääministeri Paavo Lipponen ja tietotekniikan keskusliiton FiComin entinen toimitusjohtaja Reijo Svento selvittävät, onko Koillisväylän kaapelin rakentamiselle olemassa kansainvälisen yhteistyön edellytyksiä. Hankkeessa rakennettaisiin uusi nopean tietoliikenteen valokuitukaapeli Koillisväylää pitkin Aasian ja Euroopan välille.

Oulu haluaa merenalaisen kaapelin Keski-Eurooppaan
Itämeren kaapeliyhteyden rakentaneen Cinian liikekehitysjohtaja Aki Uljas pitää uuden pohjoisen haaran rakentamista hyvin perusteltuna.

Koillisväylän kansainvälinen rahtimäärä laski mutta Venäjän kotimaan rahti väylällä kasvoi kohisten
Euroopan ja Aasian välisen Koillisväylän eli Pohjoisen merireitin kansainvälinen laivarahtiliikenne pieneni viime vuonna rajusti. Samaan aikaan Venäjän sisäinen rahtiliikenne väylällä kasvoi tuntuvasti.

Kirkkoniemi: Kaivoskonkurssi käänsi työvoimapulan työttömyydeksi
Vuosi sitten Pohjois-Norjan Kirkkoniemessä kärsittiin työvoimapulasta. Viime marraskuussa Kirkkonimen rautamalmikaivos teki konkurssin ja työttömyys koitti. Venäjän rajalla olevassa Kirkkonimessä uskotaan silti arktisten luonnonvarojen tuovan kasvua tulevaisuudessa. Kunnassa odotetaan myös Jäämeren radan toteutuvan aikanaan Suomesta Kirkkoniemeen.

Savupiipputeollisuus jää pian datakeskusten jalkoihin
Datakeskusten ympärillä käy nyt kova kuhina. Niitä syntyy Eurooppaan lähivuosina kymmeniä, jopa satoja. Kilpailu eri maiden välillä on kovaa, ja Suomi on kisassa vahvoilla.

Merikaapelin lasku Itämereen alkaa – tietoliikenneyhteydet Manner-Eurooppaan nopeutuvat huomattavasti
Suomesta Saksaan ulottuvan merikaapelin lasku aloitetaan tänään Suomen aluevesillä. Valmistuttuaan tietoliikennekaapeli nopeuttaa tietoliikenneyhteyksiä Suomesta Manner-Eurooppaan.
Adolf Erik Nordenskiöld varaa ruokaa kolmeksi vuodeksi
A. E. Nordenskiöld oli äärimmäisen huolellinen.

Lapin liitto palkkaa logistiikkaprofessorin
Lapin liitto palkkaa Tampereen teknillisen yliopiston kuljetusjärjestelmien ja logistiikan professori Jarkko Rantalan projektijohtajaksi kehittämään pohjoisen liikenne- ja kuljetusyhteyksiä. Projektijohtajan paikka täytetään kutsumenettelyllä.