Uusimmat artikkelit
Harvinainen näky tallentui videolle helsinkiläismetsässä: pesästään kurkistaa liito-orava, jolla on yllättävää valtaa
Liito-oravat viihtyvät urbaaneissakin ympäristöissä, mutta niille sopivien elinympäristöjen määrä pienenee koko ajan.
Valtuusto hylkäsi kiistellyn Mallinkaistenjärven kaavan Janakkalassa
Kaava olisi mahdollistanut 14 rantamökin rakentamisen kunnan omistamalle alueelle, joka on tällä hetkellä osa Mallinkaistenjärven retkeilyaluetta.
Yön arvoituksellinen liitelijä voi löytyä lähempää kuin aavistatkaan – papanat paljastavat liito-oravan kotiutuneen kaupunkeihin
Liito-orava on vaarantunut laji, jota koko Euroopan Unionin alueelta tavataan vain Suomessa ja Virossa. Suomessa lajin lisääntymis- ja oleskeluympäristöt on suojattu myös lailla.
Liito-oravametsikön kaataminen tuohduttaa Riihimäellä
Riihimäellä on kaadettu isoja kuusia alueelta, jossa on liito-oravien suojelumerkintä. Yli satavuotiaille puilla olisi ollut arvoa myös kaupunkikuvassa.
Turku kartoittaa liito-oravien elinympäristöt laajassa selvityksessä – selvitystä tehdään usean vuoden ajan
Useampien vuosien aikana tehtävä selvitys helpottaa lajin suojelua ja mahdollistaa sen huomioimisen jo maankäytön suunnitteluvaiheessa. Myöhemmin vastaavia selvityksiä tehdään myös muista lajeista.
Riihimäelle tehdään liito-oravaselvitys
Edellisen kerran suojellun liito-oravan elinalueita kartoitettiin kaupungissa kymmenen vuotta sitten.
Liito-oravat kulkevat Mannerheimintien yli, vetoaa luontojärjestö – välttämättömät puunkaadot nyt jäissä
Puita ei saa toistaiseksi kaataa muun muassa Hesperianpuistosta, hallinto-oikeuden välipäätöksessä sanotaan. Helsinki kuitenkin luottaa, että puunkaadot sallitaan asian lopullisessa ratkaisussa.
Janakkala haluaa edistää luonnon- ja maisemansuojelua – tarjoaa suojeluun yli 50 metsähehtaaria
Suojeltavaksi tarjottavia kohteita on neljä, joista yhdessä on havaittu koko maassa rauhoitettua lahokaviosammalta.
Espoo perusti kolme uutta luonnonsuojelualuetta
Muun muassa liito-oravat viihtyvät uusilla, Pohjois-Espoossa sijaitsevilla luonnonsuojelualueilla. Kaupunki suunnittelee lähivuosille useiden uusien luonnonsuojelualueiden perustamista.
Luonnonperintösäätiön ja Von Hertzen Brothersin Blue Forest -metsässä asuvat liito-orava ja valkoselkätikka
Jatkossa metsä saa elää ja kehittyä omassa rauhassaan ja se toimii turvapaikkana monille uhanalaisille lajeille.

Liito-oravat saavat Espoon Länsiväylälle uusia hyppytolppia – "Ei valitettavasti ole tietoa tuleeko tämä koskaan toimimaan"
Erilaisia liito-oravatolppia on useissa paikoissa ympäri Suomea, mutta mitään todisteita ei ole, että yksikään liito-orava olisi koskaan niitä käyttänyt.
Tutkijoiden mukaan kuudes joukkosukupuutto etenee vauhdilla ja uhkaa koko ihmiskuntaa – Lajikatoa on kuitenkin vielä mahdollista hidastaa
Lajikato uhka muun muassa ruoantuotantoamme.
Äänekoski haluaa vauhdittaa uuden puutuotetehtaan rakentamista – Henttalanmäen asemakaava voisi tulla voimaan osittaisena
Suomen luonnonsuojeluliiton Keski-Suomen piiri vaatii valituksessaan, että kaava-alueella ja sen ympäristössä jatketaan liito-oravatilanteen kartoittamista.
Liito-oravan esiintyminen Kiimassuon laajennusalueella tulisi ympäristöviranomaisen mielestä tutkia
Kattavaa liito-oravaselvitystä tarvittaisiin, sillä eläin saattaa käyttää aluetta lisääntymis- ja levähdyspaikkanaan. Kiimassuon laajennusalueella on myös muinaismuistokohde.
Ely-keskus: Ysitietä saa leventää liito-oravasta huolimatta, jos lajille tehdään hyppytolppia ja pesäpönttöjä
Valtatie 9:ä aiotaan leventää Tampereelta Kangasalle. Tampereella Tasanteen vaiheilla liito-orava elää aivan tien vieressä.
Paltamon Kivesvaaran uusi luonnonsuojelualue on huomattavan laaja, kokonaisuus yhteensä 350 hehtaaria
Uusi luonnonsuojelualue yhdistää erillään olevia suojelualueita 350 hehtaarin kokonaisuudeksi. Kainuun ELY-keskuksen mukaan alue on kautta aikain laajimpia Kainuussa ja myös Suomen mittakaavassa suuri.
Kajaanin Kruununpuodinmäelle ei tule siltaa – korkein hallinto-oikeus hylkäsi Kajaanin valituksen
Kajaanin Kruununpuodinmäelle ei saa rakentaa siltaa Kajaaninjoen yli. Korkeimman hallinto-oikeuden mukaan sillan ei tarvitse ylittää Kajaaninjokea nimenomaan Kruununpuodinmäen kohdalla.

Tesomajärven entisen koulun paikalle tulee asuntoja
Kerrostaloihin vesitornin lähelle sijoittuu arvion mukaan nooin 350 asukasta, enimmäkseen perheasuntoihin.
Vaasassa KPO:n Prisma Liisanlehto saavutti tänään harjakorkeuden – uusi hypermarket avataan ensi vuoden alussa
KPO:n kautta aikojen suurin investointi on rakennettu energiatehokkaaksi. Muös alueen liito-oravat on huomioitu. Uusi hypermarket työllistää 200 henkilöä.

Vt 9:n levennys Tampereen-Kangasalan välillä venyy
Nelikaistaistaminen vaatii poikkeusluvan, sillä tien reunoilla on liito-oravan elinympäristöjä.

Kokkolan kaupunki pyrkii hoitamaan metsää ja suojelemaan liito-oravan elinympäristön Trullevissa
Liito-orava LIFE-hankkeessa edistetään liito-oravan suojelua Virossa ja Suomessa. Hankkeessa kokeillaan myös keinoja yhdistää suojelu ja metsänhoito.

Liito-orava estää kymmenien omakotitalojen rakentamisen Tampereen ratikan päätepysäkille – ely-keskus: asuntoja tulee tarpeeksi muutenkin
Tampereen ratikan eteläisen päätepysäkin ympäristön asuinalueen suunnitelmat ovat menneet uusiksi. Liito-oravan pesinnän vuoksi osa kaavoitetuista tonteista jää toteutumatta.
Biologit tiiviimmin mukaan kaavoitukseen, toivoo ympäristöneuvos – “Maankäyttö on suuri uhka luonnon monimuotoisuudelle”
Luonnon monimuotoisuus aiotaan huomioida uudistuvassa, maankäyttöä säätelevässä laissa nykyistä paremmin. Kuntaliiton toimitusjohtajan mielestä kaavoitus on Suomessa jo nyt korkeatasoista luonnonkin kannalta.
Jyskän Veturipuiston suuresta kuusesta löytyi liito-oravia, puiston saneeraussuunnitelmat menevät uusiksi
Puuston kaatamisesta luovutaan ja meluvalli jätetään rakentamatta. Veturipuiston saneeraus toteutetaan syksyn 2021 aikana.
Delays for flying squirrels, tools down for nesting birds
The Finnish construction sector needs better means to deal with conflicts between projects and wildlife habitats.
Liito-oravat väistivät kiskoja pääkaupunkiseudulla, merimetsot jarruttavat satamalaajennusta Raumalla – luonto ja rakentaminen yhä nokikkain
Rauman sataman laajennus seisahtui lintuihin, liito-oravat toivat Raide-Jokerille mutkia matkaan, ja porilaisen liikekeskuksen purku odottaa varpusten pesinnän päättymistä. Asiantuntija kaipaa nykyistä ketterämpiä työkalua ristiriitojen sovitteluun.
Kälviän partiolaisten luontoteko tuo suojeltuun metsään kymmeniä pesäpaikkoja linnuille
Nuoret ovat nikkaroineet vanhaan suojeltuun metsään pönttötalkoilla kolmisenkymmentä pönttöä vanhojen ja lahonneiden tilalle.

Liito-oravien elinalueet kartoitetaan Imatralla
Kartoitettavia alueita ovat esimerkiksi Ukonniemen loma-asuntoalue, Ritikankosken asuinalue ja Lempukka-Hosseinlahden alue sekä Rajapatsas sekä muut, joille on tulossa uusia asemakaavoja.
Liito-oravat vaikuttavat selvinneen Sinilähde-talon rakentamisesta Heinolassa
Liito-oravien vuoksi Sinilähde-talon rakentamisesta väännettiin kättä aina korkeinta hallinto-oikeutta myöten.

Miten harventaa talousmetsää, jossa asuu liuta liito-oravia? Suositun retkeilyalueen kupeessa Kokkolassa alkaa keväällä erityisen tarkasti suunniteltu hakkuu
EU:n Liito-orava LIFE-hanke tutkii, miten liito-oravan elinpiirin ja metsänhoidon voisi kivuttomasti yhdistää.

Katso ja kuule, kuinka lepakot hallitsevat vanhaa louhosta – tiukasti suojeltujen nahkasiipien liikkeistä tiedetään Suomessa yllättävän vähän
Tuliko lepakosta uusi liito-orava? Lajien suojelu on huomioitava rakennushankkeissa yhä useammin.
Pääkaupunkiseudun satojen miljoonien infrahanke pääsee etenemään – KHO antoi luvan kaataa puita Raide-Jokerin tieltä Helsingissä
Pikaratikoiden liikennöinnin Helsingin Itäkeskuksen ja Espoon Keilaniemen välillä pitäisi alkaa kesäkuussa 2024.

Kangasalan Kirkkojärven seudun suojelualueet täydentyvät
Kaupunki on päättänyt rauhoittaa kaksi omistamaansa maa-aluetta. Ne ovat pienen puoleisia, mutta merkittävissä kohdissa.

Tuesday's papers: Blizzard strikes, corona variant concerns, enter the flying squirrels
Emergency services urge the public to stay home as heavy snows and high winds hit southern and central Finland.
Kuopiolaisille kysely luonnon virkistyskäytöstä ja liito-oravista
Kyselyyn voi vastata verkossa helmikuun puoliväliin saakka.
Kruununpuodinmäen sillan kaava korkeimpaan hallinto-oikeuteen, mutta kukaan ei tiedä rakennetaanko siltaa
Kruununpuodinmäen sillan rakentaminen ei ole vielä missään suunnitelmissa eikä talousarviossa, korostaa kaupunginjohtaja.
KHO jätti tutkimatta Pirkkolan hallin rakentamista koskevan täytäntöönpanokieltohakemuksen, koska varsinainen valituslupahakemus ei ollut kirjautunut järjestelmään
Pro Luonto ry oli hakenut täytäntöönpanokieltoa Korkeimman hallinto-oikeuden lisäksi Helsingin hallinto-oikeudesta sekä Uudenmaan ELY-keskuksesta.

Metsäkoneet saapuivat Helsingin keskuspuistoon – Pirkkolan hallihanketta kritisoivat ryntäsivät paikalle, ja työt keskeytyivät hetkeksi
Työmatkalla ollut sivullinen lähetti paikalta ensimmäiset kuvat kuudelta aamulla.
Liito-oravat eivät estä Pirkkolan kiistellyn monitoimihallin rakentamista – Helsingin hallinto-oikeus hylkäsi luontoväen valituksen
Pro Luonto -yhdistys hakee valituslupaa korkeimmasta hallinto-oikeudesta.
Sotkamon Palovaarassa sovitetaan yhteen hakkuut ja liito-oravat
Tavoitteena on, että vanhaan metsään rupeaisi kasvamaan uutta haapaa, jolloin liito-oravan elinolosuhteet jopa paranisivat.
Kahden kansallispuiston koti Tammela saa uuden luonnonsuojelualueen, missä viihtyy myös liito-orava
Tammelan Myllykylästä löytyy myös todennäköisesti noin sadan vuoden takaisia juoksuhautoja.
Hallinto-oikeuden päätös pisti Patterimäen rakentamisen jäihin – perusteina liito-oravat ja maalitehtaan läheisyys
Tuore päätös ei vaikuta Raide-Jokerin rakentamiseen millään tavoin.

Liito-oravan ja metsänomistajan edut yritetään yhdistää Kokkolan Trullevissa – hakkuukokeilut aloitetaan talvella
Trullevissa elelee paljon liito-oravia. Niille halutaan taata lisääntymis- ja ruokailupaikat ja myös kulku paikkojen välille.
Kuopio avartaa Jynkänvuoren ja Pirttiniemen kaupunkimetsien maisemia
Metsänhoitotöitä tehdään lokakuusta alkaen.

Kokkolaan perustetaan juhlavuoden kunniaksi kolme luonnonsuojelualuetta
Jos kaupunginvaltuusto hyväksyy suunnitelman, uutta suojelualuetta tulee noin 40 hehtaaria.

Kuopion luonnontieteellisen museon luontoretkillä on riittänyt kävijöitä
Esimerkiksi liito-oravaretket ovat olleet suosittuja.
Hyppytolppia ja taimia – liito-oravalle tehdään oma tienylityspaikka Lahden eteläisen kehätien yli
Tiehankkeissa otetaan huomioon myös luonto- ja ympäristöarvot.
Vaikeakulkuiseen rämeikköön rakennettiin 10 kilometriä pitkä "rantabulevardi" – hyppää tästä fillarin selkään ja katso, miltä se näyttää
Rantaraittia tehtiin kymmenen vuotta. Nyt se on yksi Lappeenrannan kaupungin suosituimmista ulkoilureiteistä.

Jyväskylässä liito-oravat saavat risteystyömaalle omat kiertotiet
Liito-oravat liikkuvat Hippoksen ja Sairaalanmäen välillä esimerkiksi etsiessään ruokaa tai parittelukumppania.

Liito-oravaperheelle kävi köpelösti: kärppä tuhosi koko pesueen emoa myöten – katso Kuopion museon dramaattiset videot
Pesässä asui tiettävästi emo ja kolme poikasta.