Uusimmat artikkelit
Poikkeuskevään jälkiä korjataan yhä – Tornion-Muonionjoen suurtulvan vahingot ovat miljoonaluokkaa
Rajajoen valtavan kevättulvan jälkiä korjataan edelleen. Tulva oli lähes koko jokivarressa poikkeuksellinen, joten miltei kaikki ilmoitetut vahingot ovat kuuluneet vakuutuskorvausten piiriin.
Kaupunkitulva tuhosi juuri uusitun ravintolan – uusi rankkasade sai ravintoloitsijan olon voimattomaksi
Ravintoloitsija Timo Linnamäki toivoo, että kaupungin sadevesiviemäreiden kunto kartoitettaisiin siten, ettei vastaavia yllätyksiä yrittäjille ja taloyhtiöille pääsisi tapahtumaan.
Porin pääkirjaston kellariin tulvavettä – kahvila on kiinni heinäkuun ajan
Äskettäiset rankkasateet aiheuttivat vesivahingon kirjaston kellariin. Putkikanaalin kuivaustyön vuoksi kahvila joudutaan sulkemaan huomenna. Kirjasto palvelee normaalisti.
Suomessa parannetaan patoturvallisuutta: ”Uudentyyppiset uhat on kyllä tiedostettu jo pitkään”, sanoo asiantuntija
Patoihin kohdistuvan vahingonteon todennäköisyys arvioidaan hyvin pieneksi, mutta vaikutukset olisivat suuret. Turvallisuustilanteen kiristyminen on saanut kiinnittämään asiaan entistä enemmän huomiota.
Suurtulva runteli remontoidun talon, mökit ja ulkorakennuksen – pariskunta asuu kuukausia evakossa
Muonion-Tornionjoen toukokuisen tulvan massiivisuutta kuvaa se, että Syke arvioi tulvan poikkeukselliseksi lähes koko jokilaaksossa. Tavallisesti arviot annetaan kunta- tai jopa talokohtaisesti.
Tornionjoella ollaan jo pienen tulvan korkeudessa
Vesi laskee Tornionjoella hyvää vauhtia. Jo perjantaina vesi oli laskenut 60 senttiä pahimmasta, ja viikonloppuna lasku on ollut vielä nopeampaa.
Tornionjoen ylittävä silta on avattu jälleen liikenteelle Ylitorniolla
Övertorneån kunnanneuvos Tomas Mörtberg kertoo, että Ruotsin tielaitos tarkasti tulvaveden huuhtomien penkkojen kunnon ennen sillan avaamista.
Pellossa suurtulva herätti miettimään riittävätkö nykyiset tulvasuojaustasot – Kolarissa tulevaisuutta seurataan tarkasti
Kolarissa tulvavahingot jäivät varsin pieniksi, mutta Pellon kunnassa tulva kasteli kymmeniä asuinkiinteistöjä. Tulviin halutaan varautua tulevaisuudessa nykyistä paremmin.
Tulvan tuottamista vahingoista saattaa saada korvauksia vakuutuksesta
Kotivakuutusten ehtojen mukaan poikkeuksellisten tulvien aiheuttamat vahingot ovat korvattavia. Vesistötulvissa poikkeuksellisuuden raja on, kun tulvimisen esiintymistodennäköisyys on kerran 50 vuodessa tai harvemmin.
”Näin kovassa motissa ei ehkä ole oltu koskaan”, sanoo lappilaismaanviljelijä, jonka tila on tulvan vallassa
Poikkeuksellinen tulva jatkuu Länsi-Lapissa. Tornionjoen yläjuoksulla tilanne helpottaa, mutta alajuoksulla vesi nousee yhä.
Pellossa ja Kolarissa vesi noussut uhkaavan lähelle rakennuksia – Pelastuslaitos kehottaa varautumaan viikonloppuun
Lapin pelastuslaitosta on torstai-illasta alkaen työllistänyt Tornionjoen tulvatilanne.
Vesilätäkköön ajaminen voi johtaa tuhansien eurojen autoremonttiin: ”Jos vettä roiskuu konepellille, silloin vauhtia on liikaa”
Hinauspalvelulle on ollut kysyntää viimeisen vuorokauden aikana huonon ajokelin takia. Ajokeliä huonontavat suuret sulavesilammikot ja liukkaat tiet.
Sade ja sulava lumi saavat joet tulvimaan – Helsingissä bussi jäi jumiin lätäkköön, Espoossa tie suljettiin tulvan vuoksi
Tammikuun puoliväliin mennessä on jo satanut Helsingissä ja Vantaalla enemmän vettä kuin keskimäärin koko tammikuun aikana yhteensä.

Fortumin mukaan kevättulvasta ennustetaan tavallista suurempaa Oulujoen vesistöalueella
Sateisen syksyn ja lumisen talven ennakoidaan nostavan lumen vesiarvoja ja lisäävän kevättulvien riskiä.

Myrsky- ja tulvatuhoista maksetut korvaukset nousevat nopeasti
Pirkanmaalla vahinkoja on paljon, vaikka alue ei ole erityisen tulvaherkkä. Maakunnassa on kuitenkin paljon asutusta ja kesämökkejä vahinkoalttiilla paikoilla vesistöjen rannoilla.
Prisma: Tulvat, tulevaisuuden uhka
Miksi tulvat uhkaavat globaalisti planeettaamme?