Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Sotilaat keräsivät todistusaineistoa autopommi-iskun jäljiltä Sanaassa, Jemenissä keskiviikkona.

Kymmeniä kuollut itsemurhaiskussa Jemenissä

Al-Qaidan ja shiiakapinallisten taistelu vallasta on lisännyt väkivaltaisuuksia Jemenissä.

Aseistetut Houthi-liikkeen kannattajat kävelivät protesti-leirin alueella Sanaassa, Jemenissä 17. elokuuta 2014.

Shiiakapinallisten nousu myllertää Jemeniä

Shiialaisen Houthi-kapinallisliikkeen nopea nousu ravistelee Jemenin vanhoja valtarakenteita. Suuria osia maasta hallintaansa ottaneet shiiakapinalliset ovat myös törmäyskurssilla Jemenissä toimivan al-Qaida-terroriverkoston kanssa.

Yli sata kuollut taisteluissa Jemenissä

Jemenin turvallisuusjoukot ovat taistelleet Houthi-kapinallisia vastaan maan pohjoisosassa. Osapuolten kerrotaan sopineen tulitauosta.

Jemen pysäytti kapinallisten aselastin merellä

Viranomaisten mukaan laiva oli kuljettamassa aseita Iranista Jemenin kapinallisille. Irania syytetään shiiamuslimien kapinaliikkeen tukemisesta.

Taistelut jatkuvat Jemenissä

Jemenin armeijan ja shiiakapinallisten kiivaat taistelut ovat jatkuneet maan pohjoisosan vuoristoalueella. Virallisen uutistoimiston Saban mukaan armeija on surmannut 17 kapinallista viime yön taisteluissa.

Järjestöt vaativat pääsyä Jemenin taistelualueelle

Kansainväliset avustusjärjestöt pitävät kiireellisenä avustuskuljetusten saamista Jemenin pohjoisosan taistelujen saartamiksi jääneiden ihmisten luokse. Noin 35 000 pakolaista on hakenut suojaa viime kuussa puhjenneiden taistelujen vuoksi.