Uusimmat artikkelit
DNA purkaa kuparikaapeliverkkonsa Itä-Suomesta
Teleoperaattori DNA lopettaa kuparikaapelin kautta välitettävien yhteyksien tarjoamisen vuosien 2023 ja 2024 aikana.
Inarin Angelin puhelinyhteydet korjattu – putoavat jäät olivat siirtäneet linkkiä
Aluksi Telia arvioi korjaamisen venyvän vapun tienoille. Vika oli Inarin Tuulispään maston radiolinkissä.
Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisan puhelinpalvelut toimivat jälleen normaalisti
Maanantaina kaikki päivystysapunumeroon soitetut puhelut eivät päässeet läpi.
Eloisan puhelinpalveluissa vikaa Etelä-Savossa
Vian kerrotaan johtuvan Telian valtakunnallisesta häiriöstä.
Elisan verkkopalveluissa oli laajoja häiriöitä ympäri Suomen – tilanne on korjattu
Ongelmia oli sekä laajakaistaverkossa että mobiiliyhteyksissä.

Selvitimme syyt, miksi entistä useampi vaihtaa nyt kännykkäoperaattoria – etenkin nuoret tietävät, miksi vaihto voi kannattaa
Matkapuhelinnumeroiden siirrot operaattorilta toiselle ovat yleistyneet. Taustalla ovat muun muassa tiukentunut taloustilanne ja operaattoreiden kilpailu. Etenkin nuoret ovat liittymävalinnoissaan hyvin hintatietoisia.
Elisan ja Telian mobiiliverkoissa ongelmia Inarin alueella
Elisan ongelmissa on kyse sekä häiriöistä että huoltotöistä. Telialla vikaa vasta selvitetään.
Turvapuhelimet pimenivät huhtikuussa monella paikkakunnalla – mykistymisen syy jäänee mysteeriksi
Huhtikuussa ruotsalainen Tele2-puhelinoperaattori ei kommentoinut millään tavalla sitä, olisiko turvapuhelimet voinut mykistää palvelunestohyökkäys. Turvapuhelinhäiriöitä ilmeni samaan aikaan myös Ruotsissa.
Turvapuhelinten yhteyksissä oli ongelmia Pohjois-Karjalassa – häiriötilanne alkaa olla ohi
Aamuyöstä lähtien noin 600 turvapuhelinta oli ilman yhteyttä. Iltapäivällä kahden jälkeen vika saatiin korjatuksi.
5G-verkko laajenee Oulussa nykyisestään, samalla paranevat myös 4G-yhteydet
Tukiasemien päivitys tuo nykyistä nopeammat yhteydet Ouluun. 5G-verkon kapasiteetti moninkertaistuu nykyiseen verkkoon nähden.

Oulussa turvapuhelimien verkkovika oli ohi keskiviikkona alkuillasta – häiriöitä vielä noin 30 puhelimessa: ratkotaan yksilöllisesti
Oulussa yhteyshäiriö vaikeutti alkamisajankohtanaan tiistai-iltana kaikkiaan noin 1 200 turvapuhelimen toimintaa Oulussa. Ongelmia oli myös Jyväskylässä ja Etelä-Savossa.
Eri puolilla Suomea on ollut laajoja häiriöitä turvapuhelinten toiminnassa, Oulussa edelleen noin 100 ikäihmisen hätäranneke ei toimi
Verkkohäiriöitä on ollut tiistai-illasta saakka, ja niiden alkaessa ongelma oli laajempi. Oulun hyvinvointipalveluista kerrotaan, että henkeä ja terveyttä uhkaavilta vaaratilanteilta on vältytty.
Turvapuhelimet pimenivät eilen illalla Jyväskylässä – "On hyvin poikkeuksellista, että yhtä aikaa kaikki kaatuu, sanoo ikääntyneiden palvelujohtaja
Häiriön aikana turvapuhelimilla ei pystynyt hälyttämään apua eikä niihin saatu yhteyttä turvapalveluista.
Uusi palvelu helpottaa puhelinliittymän kilpailutusta – Dna:lla ja viranomaisilla on riita palvelun toteutuksesta, operaattoria uhkaa suuri sakko
Kuluttaja saa uudessa palvelussa tekstiviestillä tiedon puheliittymänsä sopimuksen päättymispäivästä, jos kyse on määräaikaisuudesta. Dna tulkitsee tietosuojakysymyksiä viranomaisia tiukemmin.
Poliisi selvitti laajan petossarjan – epäillyt tilasivat puhelimia ja palveluja varastetuilla henkilötiedoilla
Poliisi epäilee tapauksessa kahdeksaa henkilöä. Henkilöiden kerrotaan tilanneen teleoperaattoreilta anastetun identiteetin turvin kalliita puhelimia ja palveluja, joita on myyty eteenpäin.

Telia valitti Traficomin päätöksestä, joka velvoittaa teleyritykset rakentamaan toimivat puhelinyhteydet saamelaisalueen pohjoisosaan
Telian valitus ei vaikuta muiden teleyritysten velvollisuuteen korjata matkaviestinverkkoa tieosuudella Inarista Angelin kautta Karigasniemelle.

Traficom velvoittaa teleyritykset rakentamaan toimivat puhelinyhteydet saamelaisalueen pohjoisosaan Angelin ja Inarijoen alueelle
Mittausten mukaan tieosuudella Inarista Angelin kautta Karigasniemeen on laajoja katvealueita. Tämän takia liikenne- ja viestintävirasto näkee, että teleyritykset rikkovat matkaviestinverkkojen toimilupaehtoja.
Teleyhtiö Elisa paransi tulostaan
Teleoperaattori arvioi parantavansa tämän vuoden myyntiä jonkin verran edellisestä vuodesta.

US President nominates new Finland ambassador
Joe Biden has nominated a telecom executive to be his new envoy to Finland.
Telian matkapuhelinverkossa oli laaja ongelma
Vika alkoi aamupäivällä noin kello 10.30 ja se saatiin Telian mukaan korjattua kello 13 aikoihin päivällä. Vika johtui Telian mukaan oireilevasta runkoverkon laitteesta.
Fewer bankruptcies Q1, but more employees lost jobs
There was a sharp decline in bankruptcies during Jan-March, but closures threw a growing number of people out of work.
Suomalaisoperaattorilta suursatsaus e-urheiluun – mukana kansainvälisessä CS:GO-turnaussarjassa, palkintopotti 2,7 miljoonaa dollaria
Teleoperaattori Elisa jakaa tänä ja ensi vuonna CS:GO-turnauksissaan vähintään 650 000 dollarin palkintopotin.
Elisan ensimmäinen vuosineljännes oli vakaa ja yllätyksetön
Elisa arvioi, että 5G-verkon dataliikenne ylittää 4G:n dataliikenteen määrän vuoteen 2023 mennessä.
Velka-asiat huolestuttavat nuoria – Ulosottolaitos tarjoaa tietoa ja apua Jodelissa ja Twitterissä
Ulosottolaitos on läsnä keskiviikkona Jodelissa, jossa voi kysyä itseään askarruttavista velka- ja ulosottoasioista.
Jo nykyiset rajoitukset vähentäneet liikkumista – HUS: Tartunnoissa hienoista laskua, koronapotilaiden hoito ei vaarassa
Koronaviruspotilaiden määrän lisääntyminen sairaaloissa tarkoittaa sitä, että kiireetöntä hoitoa joudutaan lykkäämään.

Nokia aiming to cut up to 10,000 jobs by 2023
The telecoms company plans to downsize, but says job cuts will fall overseas.
Lakimuutos: asiointipuhelut virastoihin ja yrityksiin halpenevat lähivuosina – lopputulos ei välttämättä ole kuluttajan etu
Tuore lakimuutos voi laskea kalliiden asiointipuhelujen hintoja, mutta vasta kolmen vuoden siirtymäajan jälkeen.
Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä 112-hätätekstiviestipalvelussa Telian liittymiä koskeva lyhyt katkos
Katkos kestää arviolta puoli tuntia, varanumero käytössä.
Puhelinoperaattorit pihtaavat parasta liittymätarjousta asiakkailtaan, ja se ärsyttää myös Kuluttajavirastoa: Jakaa ihmiset kahteen kastiin
Vapaassa markkinataloudessa saa tarjota ja hyväksyä sopimuksia. Kilpailu- ja kuluttajavirasto haluaisi nykyistä reilumpaa tilannetta varsinkin passiivisten asiakkaiden kohdalla.
Buzzfeed ostaa verkkolehti Huffpostin – Sama mies on ollut perustamassa molempia yhtiöitä
Buzzfeedin toimitusjohtaja Jonah Peretti tulee johtamaan uutta Buzzfeedin ja Huffpostin yhdistelmää.

Yle kävi Huawein päämajassa Kiinan Piilaaksossa kysymässä, miten 5G-jätti suhtautuu sitä kohtaan kasvavaan epäluuloon Euroopassa
Huawei kritisoi Ruotsin päätöstä sulkea se verkkomarkkinoilta. Yhtiön mukaan Kiinan hallituksella ei ole edes oikeutta vaatia siltä tietoja.

DNA kasvatti liikevoittoaan, vaikka liikevaihto laski hiukan
Toimitusjohtaja Jukka Leinosen mukaan koronapandemia tekee markkinanäkymistä vaikeasti ennustettavia.

Elisa Q3 profits flat as lack of travel drains telcom's roaming fees
The firm said that the Covid crisis would slow economic growth and create uncertainty.

Elisa pelkää talouden voimakasta hidastumista koronan vuoksi
Yhtiön vertailukelpoinen liikevoitto ja liikevaihto pysyivät lähes ennallaan.
Telian öinen liittymävika johtui yhtiön verkkotöistä – hätäkeskus lähetti vaaratiedotteen yritysliittymien ongelmista
Telian tavallisista liittymistä on voinut soittaa vian aikana kaikkiin numeroihin
Telian liittymissä oli häiriöitä hätäpuheluiden soittamisessa – Vika on korjattu
Häiriö johtui vikatilanteesta Telian verkossa.
Elisa punoo 5G-verkkoa Lapissa – laajensi Rovaniemelle
Teleoperaattori aloitti uuden sukupolven mobiiliverkon rakentamisen Lapissa alkuvuonna Kemistä.
Mistä joutuu luopumaan, jos valitsee pakotepuhelimen? Huawei rakentaa imperiumiaan, mutta toteutus ontuu yhä
Kiinalaisjätin sovelluskaupassa ei ole Koronavilkkua tai verkkopankkia.

Pohjoismainen digitalisaatio vertailussa – DNA:n toimitusjohtaja: “Vaikka Suomi jäi neljänneksi, ei meillä ole mitään hävettävää”
Selvityksen mukaan Suomen kunnissa on digipalveluja, mutta niistä ei kerrota.

DNA:n vika on korjattu: Puhelut eivät menneet perille
DNA:n vaihdepalvelussa on ollut yleinen häiriö, mikä vaikutti puheluiden välittämiseen. Ongelma on koskenut kaupunkien ja yritysten liittymiä.
Kaupunkien puhelinvaihteissa ongelmia Porissa ja Raumalla
Puhelinoperaattori DNA selvittää ongelmaa.

Yritykset koronakriisissä: Elisa haluaa eroon kännykkäliittymien sopimuslukoista – ja näyttää olevan immuuni koronakriisille
Korona vei operaattorin roaming-tulot, mutta kasvatti verkkokauppaa ja televisiosisältöjen myyntiä.
Yritykset vetävät Yhdysvalloissa mainoksia Facebookista – vaativat somejättiä suitsimaan rasistisia ja väkivaltaisia sisältöjä
Mukana on nyt myös Yhdysvaltain toiseksi suurin matkapuhelinoperaattori Verizon.

Nokia signs major deal with Indian telecoms firm Airtel
The multi-year agreement is valued at 900 million euros.

Nokia solmi miljardiluokan sopimuksen suuren intialaisen mobiilioperaattorin kanssa
Sopimuskumppani Airtel on Intian suurimpia mobiilioperaattoreita.

Yritykset koronakriisissä: Elisan Mattila patistaa Suomea avautumaan – "Varmaa on vain se, että Suomi menettää miljardin joka viikko"
Korona ei näytä teleoperaattorin tuloksentekoa uhkaavan, mutta toimitusjohtajan mukaan Elisakaan ei ole immuuni.

Poliisi varoittaa: Teleoperaattoreina esittäytyvät puhelinhuijarit ovat aktivoituneet Etelä-Karjalassa ja erityisesti Lappeenrannassa
Kaakkois-Suomen poliisi muistuttaa, että jos teleoperaattorina tai viranomaisena esittäytyvä soittaja pyytää esimerkiksi pankkitietoja, tietokoneen salasanaa tai kuvia henkilöpapereista, niitä ei missään nimessä pidä antaa puhelimessa.
Suomen mobiiliverkkojen liikenteessä ennätykset paukkuvat – Maanantaina katsottiin paljon suoratoistovideoita ja soiteltiin, tiistaina verkkoa käytettiin jo etätyöhön
Lisääntynyt etätyö ja koulujen sulkeminen lisäävät dataliikennettä Suomen mobiiliverkoissa. Operaattorit vakuuttavat, että kapasiteetti riittää.

Ongelmia korttimaksuissa eri puolilla Suomea tiistaiaamuna
Ongelma maksuliikenteessä alkoi aamukuudelta, ja vika saatiin korjattua hieman ennen kahdeksaa.