Hyppää pääsisältöön

Soijamaito

  • Kotitekoinen tofu maistuu paremmalta ja tulee halvemmaksi kuin kaupasta ostettu

    09.11.2018 Strömsö

    Noudata Strömsön vaiheittaista ohjetta.

    Tofun tekeminen itse on kuin kokkaamista pitkän kaavan mukaan. Se vaatii aikaa, mutta valmiissa tofussa on enemmän makua ja parempi koostumus kuin kaupasta ostetussa. Kilo soijapapuja maksaa kolmisen euroa, ja siitä tulee neljästä viiteen tofupalaa. Hinnaksi tulee noin puolet ostotofun hinnasta. Ei paha.