Artikkelit
Journalisti-lehden päätoimittaja Maria Pettersson irtisanoutui
Irtisanoutumisen taustalla on keskustelu Petterssonin tietokirjasta. Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho sanoo, että liitto tekee töitä palauttaakseen jäsentensä luottamuksen.
Haikon Kartanon perustaja on kuollut – Satu Tiivola oli tyyli-ikoni, joka raivasi naisten tietä bisnesmaailmaan
99-vuotiaana kuollut Satu Tiivola aloitti uransa nuorena juoksutyttönä ja eteni yritysjohtajaksi, jolla oli aikaa myös asiakkailleen.
Analyysi: Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet valloittaa maailmaa, mutta Oscar-ehdokkuuteen on vielä matkaa
Time-lehden kriitikko nosti koruttoman suomalaisdraaman vuoden parhaaksi elokuvaksi.
Time-lehti valitsi Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet -elokuvan ja Remedyn Alan Wake 2 -pelin vuoden parhaiksi
Draamakomedia Kuolleet lehdet ja selviytymiskauhupeli Alan Wake 2 ovat molemmat niittäneet menestystä kansainvälisesti.
Pinja Sanaksenaho kohtasi jo lapsena aikuisten miesten seksuaalista ahdistelua, mutta piti kameran käynnissä
Kymmenen vuotta itseään kuvannut Pinja Sanaksenaho, 21, kasvoi aikuiseksi kameran edessä. Keskustelufoorumeilla setämiehet seurasivat kulttuurivieraan murrosikää.
Maailman lyhyin stunt-esiintyjä hyppäsi Titanicin kannelta, vaikka ei osannut uida – ”Otin tarpeettomia riskejä”
67-vuotias Kiran Shah näyttelee vihaista tonttua norjalaisessa kauhukomediassa There’s Something in the Barn.
Ibe on vuoden kuunnelluin artisti Suomen Spotifyssa, listoilla jälleen vähän naisia
Suomenkielisen musiikin suosio kasvoi Spotifyssa entisestään.
MTV:lle raportoitiin Aku Hirviniemen sopimattomasta käytöksestä kaksi vuotta sitten – sai jatkaa juontajana
Hirviniemi vahvistaa Ylelle, että hän oli Olen Julkkis… Päästäkää Minut Pois! -tosi-tv-ohjelman kuvauksiin liittyvässä tapahtumassa liian päihtyneenä.
Ennätyksiä rikkonut Marvel on ajautunut kriisiin
2000-lukua dominoinutta tuotantoyhtiötä riivaavat ylituotanto, huonot erikoistehosteet ja keskeisen näyttelijän rikossyyte.
Hei sinne sängyn pohjalle – tässä viisi katseluvinkkiä flunssakauteen
Syksyn kiinnostavimpien sarjojen joukosta löytyy tanskalaista vankiladraamaa ja hyvä kotimainen dekkari.
Ylistetyn suomalaispelin jatko-osa julkaistiin keskeneräisenä – ”paine on kovaa”, sanoo pelintekijä
Cities: Skylines II ei ole pyörinyt pelaajien koneilla sujuvasti, ja palaute on ollut tylyä. Pelien julkaiseminen keskeneräisinä on yhä yleisempää.
Kaikkien aikojen tuottoisin viihdetuote saa jatkoa – GTA 6 sai fanit juhlimaan, mutta julkaisuun suhtaudutaan kriittisesti
Miljardeja tuottaneen GTA 5:n jatko-osa saa trailerin joulukuussa.
Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet on ehdolla Euroopan parhaaksi elokuvaksi
Draamakomedia keräsi viisi ehdokkuutta European Film Awards -gaalassa. Voittajat julkistetaan 9. joulukuuta.
Arnold Schwarzenegger kommentoi Ylelle Suomen asemaa Venäjän naapurissa: ”Suomi on älykäs maa, te ratkaisette tämän”
Amerikkalaisen unelman saavuttanut Schwarzenegger julkaisi elämäntaito-oppaan. Haastattelussa hän puhuu kuin presidenttiehdokas.
Vuoden isoimmasta indie-elokuvasta tuli QAnon-salaliittoteorioiden soppa, jota tukevat Donald Trump ja Elon Musk
Sound of Freedomia kiertävät kohut eivät vaikuttaneet levittäjän päätökseen tuoda elokuva Suomeen. Ensi-ilta on 3. marraskuuta.
Analyysi: Oudon tieteiskomedian Oscar-menestys kertoo siitä, että palkintogaala on muuttunut lyhyessä ajassa valtavan paljon
Everything Everywhere All at Once oli tämän vuoden palkintorohmu. Pienen budjetin tieteiskomedia palkittiin parhaana elokuvana.
Katso tästä Oscar-gaalan parhaimmat palat – parhaan elokuvan palkinto Everything Everywhere All at Oncelle
Elokuva kahmi kaikkiaan seitsemän Oscaria. Toiseksi eniten palkintoja keräsi saksalainen sotaelokuva Länsirintamalta ei mitään uutta.
Analyysi: "Oscar-elokuva" ei tarkoita enää mitään, koska gaalassa palkitaan nyt kaikenlaisia elokuvia
Outo pieni tieteiselokuva Everything Everywhere All at Once on ykkössuosikki maanantaiyön Oscar-gaalassa, kirjoittaa elokuvatoimittaja Anton Vanha-Majamaa.
Irakin sodasta ja Edward Snowdenista elokuvia tehnyt Laura Poitras tietää, että häntä seurataan – "Pelottelu on myös rohkaisevaa"
Oscar-palkitun Poitrasin uusi dokumentti seuraa taiteilija Nan Goldinin taistelua isoja lääkeyrityksiä vastaan. All the Beauty and the Bloodshed sai Venetsian elokuvajuhlien pääpalkinnon.
Whitney Houston kuoli hotellin kylpyammeeseen – käsikirjoittaja Anthony McCarten sanoo, ettei poptähden tarina silti ole tragedia
I Wanna Dance: The Whitney Houston Movie kertoo ennätyksiä rikkoneen maailmantähden tarinan. Houstonia näyttelevälle Naomi Ackielle oli tärkeää toistaa Houstonin liikkeet mahdollisimman tarkkaan.
Yona avautui persoonallisuushäiriöstään ja pelkäsi, ettei saisi enää töitä – tulikin Teosto-palkinto ja paikka Vain elämää -pöydässä
Kaksi vuotta sitten kulttuurivieras Johanna ”Yona” Rasmus, 38, halusi kuolla. Nyt hän osaa psyykata itsensä iloiseksi.
Tällainen on Avatarin vuosia odotettu jatko-osa – Na'vin kieltä kehittänyt Seth Wright uskoo, että uudet fanit löytävät elokuvasarjan
Avatar: The Way of Water on visuaalisesti vangitseva spektaakkeli, jota kriitikot kutsuvat ohjaaja James Cameronin henkilökohtaisimmaksi elokuvaksi. Vain miljardituotot voivat tyydyttää tekijöitä.
Sami Laitinen turhautui suomalaisen elokuvan valkoisuuteen – syntyi Hyväveli, jonka pääosissa nähdään somaleja
Somalit esitetään elokuvissa usein rasismin ja ihonväriin liittyvien yleistysten kautta. Hyväveli-elokuvan tekijät halusivat kohdella päähenkilöitä yksilöinä. Loukkaavaa kieltä ei elokuvassa käytetä.
Kiasma-kuohunta: Näin Poju Zabludowicz vastaa taiteilijoiden syytteisiin yhteyksistä asekauppaan ja apartheidiin
Zabludowicz pitää taiteilijoiden boikottia väärään tietoon perustuvana henkilökohtaisena hyökkäyksenä. Kiasman tukisäätiön mukaan Zabludowiczin selvitys on riittävä.
Taiteilijoiden boikotti Kiasmaa kohtaan kasvaa vauhdilla – tästä on kyse mielenilmauksessa, joka kohdistuu miljardööri Poju Zabludowicziin
Suomalaiset taiteilijat ovat vaatineet Israel-kytköksistä syytetyn Zabludowiczin eroa Kiasman tukisäätiön hallituksesta. Kiasma sanoo, ettei se voi vaikuttaa säätiön hallituksen kokoonpanoon.
Kun korona iski, Ville-Juhani Sutinen alkoi ahmia tuhatsivuisia järkäleitä: syntyi Tieto-Finlandialla palkittu teos poikkeuskirjallisuudesta
Sutinen on huolissaan siitä, että ”vaikeat” kirjat jäävät helppojen hittien varjoon. Hän uskoo, että isoimmilla kustantamoilla olisi varaa julkaista enemmänkin haastavaa kirjallisuutta.
Nan Goldinille määrättiin vahvoja opioideja, jotka olivat viedä häneltä hengen – kulttivalokuvaajan näyttely avautui Tukholmaan
Moderna Museetin näyttelyssä esitellään maailmankuulun taiteilija-aktivistin tuotantoa 1970-luvulta asti.
Isoihin pelistudioihin pettynyt Sam Barlow loi ylistetyn Immortalityn, joka on Netflixin kautta yli 200 miljoonan tilaajan pelattavissa
Barlow sanoo, ettei isossa pelistudiossa voinut kirjoittaa realistisia naishahmoja. Interaktiiviseksi elokuvaksi kutsuttu Immortality on nyt tarjolla kaikille Netflixin tilaajille.
Linnan juhlien vastaanottoa harkittiin pitkään, sanoo Sauli Niinistö – ”Kun ajat ovat vaikeita, kiitosta on suurempi syy osoittaa”
Linnan juhliin kutsutaan huomattavasti vähemmän vieraita kuin aiempina vuosina. Niinistö ei ottanut kantaa siihen, onko Venäjän Suomen-suurlähettiläs kutsuttujen joukossa.
Euroviisujen äänestys muuttuu – finalistit valitaan jatkossa pelkillä yleisöäänillä
Omaa suosikkiesitystään voi ensi kevään Euroviisuissa äänestää mistä päin maailmaa tahansa.
Meriltä pelastettu purjehtija Tapio Lehtinen kertoo viikonlopun hurjista vaiheista – ”Dyykkasin veteen, sain kiinni lautasta ja kiskaisin itseni kyytiin”
Tapio Lehtisen purjevene upposi viidessä minuutissa keskellä Intian valtamerta. Hän pelastui ja on nyt rahtilaivassa matkalla kohti Kiinaa. Maihin hän pääsee vasta kuukauden päästä.
Paksuin lumipeite satoi sunnuntaina Porvooseen – lumisateet jatkuvat Lounais-Suomessa maanantaina
Etelä-Suomeen annettiin sunnuntaiksi laajalti varoitus huonosta tai erittäin huonosta ajokelistä.
Juopot punovat juonta Fuengirolaan sijoittuvassa rikoskomediassa – ohjaaja J-P Valkeapää: "En ole nähnyt yhtään hyvää kotimaista alkoholismikuvausta”
Hetki lyö on yksi inhottavimmista suomalaiselokuvista vuosiin. Hahmojen humala määriteltiin promillen tarkkuudella. Kritiikkiä voi tulla siitä, että transnaisen roolin esittää miesoletettu.
Juutalaisvihasta syytetyn Kanye Westin markkina-arvo romahti, eikä kukaan uskalla nyt koskea räppäriin
West oli Adidakselle rahasampo, mutta kohujen myötä vaatejätti katkaisi välit ja nieli tappiot. Instagramista ja Twitteristä potkittu artisti on ostamassa somepalvelu Parleria, jossa salaliittoteoriat rehottavat.
Ruotsin kulttuuriministeri ei tuntenut Ruben Östlundia – syytä olisi, koska satiirikko on maan tämän hetken tärkein elokuvantekijä
Cannes-palkitun Ruben Östlundin elokuvissa rikkaat oksentavat luksusjahdilla ja valkoiset ruotsalaiset pelkäävät rasistin leimaa.
Kolme maata on jättäytynyt pois Euroviisuista, koska osallistuminen maksaisi liikaa
Pohjois-Makedonia, Montenegro ja Bulgaria jäävät ensi kevään viisuista pois. Radio Suomen musiikkipäällikön Johan Lindroosin mukaan on syytä miettiä, miten vältetään isompi kriisi.
Analyysi: Kauhuelokuva Smilen katsojat eivät osaa käyttäytyä ja syynä on some
Tiktok on täyttynyt videoista, joissa nuoret hehkuttavat uutta kauhuelokuvaa. Finnkinolla osattiin varautua etukäteen siihen, että Smilen näytöksissä voi esiintyä häiriöitä.
Halloween tulee päätökseen – tällainen on elokuvasarja, joka mullisti kauhun ja sinnitteli hengissä, kun muut kuolivat
Kauhuikoni Michael Myers on tyhjä taulu, ja siksi suosittu.
Ars Fennica -ehdokkaat julki – mukana mustekaloja, ruotsinkiinalaisia ravintoloita ja "kulttuurista psykoakustiikkaa"
Ars Fennica 2023 -ehdokkaat esiteltiin nykytaiteenmuseo Kiasmassa Helsingissä. Voittaja julkistetaan loppuvuodesta 2023.
Ilon julkaisi esikoissinglensä koronavuonna ja kilpailee huomiosta verkossa, kun keikkailemaan ei pääse – "Tuntuu, että pitäisi tuottaa enemmän matskua Tiktokiin ja Instagramiin"
10-vuotias Ilon haaveili Justin Bieberin urasta.
Gasellit veti korona-ajan hienoimman etäkeikan, jolla liikuttiin merkkirakennusten katoilta jalkapallostadionille – Onko sillä väliä, ettei kyseessä ollut suora lähetys?
Zen-albumin teemat eivät juuri näkyneet levyjulkkarikeikalla
Ibeä luultiin homoksi ja hän loukkaantui, mutta oma reaktio jäi vaivaamaan – 22-vuotias räppäri puhuu kapean maskuliinisuuden varjopuolista
Iben mukaan rapskene vaatii pukkarisääntöjen hyväksymistä.
Sannin basisti on 34-vuotias musiikkipedagogi ja kohta Mäkkärin kassalla – musiikkialan ammattilaiset kertovat hädästä ja häpeästä, kun työt ovat olleet tauolla vuoden
Kulttuurialalla työttömyys voi olla erityisen raskasta.
Aleksanteri Hakaniemi putosi huipulta ja katosi somesta, mutta löysi itsensä uudelleen – dramaattinen tarina vai normaalia artistin urakehitystä?
Lyhyen tauon jälkeen valokeilaan astuu "oikea Aleksanteri".
Iisa sabotoi iskelmäpopparin uransa, mutta kateus jäi – Se ei ole ihme, koska musiikkiala on kilpaillumpi kuin koskaan, kaikesta saa dataa ja aina voi vertailla toisiin
Miksei eettinen musiikkitalous olisi myös juttu, kysyy Iisa.
“Nostalgia voi olla tosi ärsyttävää ja ällöttävää” – Ammattilaiset analysoivat UMK-kappaleet, ja yhden Euroviisu-ehdokkaan olemassaoloa ihmeteltiin
YleX kutsui kolme ammattilaista ruotimaan UMK-finalistit.
Oskr, BEHM, Juice WRLD, ibe, †††… Miksi artistit haluavat nimelleen oudon kirjoitusasun? Taustalla on vuosikymmenten kehitys, jolle ei näy loppua
Pitäisikö erikoisista artistinimistä olla huolissaan?