Yle Klassisen etusivu

Yle Klassisen ohjelmia

ohjelmat tällä viikolla
ohjelmat ensi viikolla
ohjelmat kahden viikon kuluttua
ohjelmat viime viikolla

Maanantai 17.1.2022

6.00††Aamuklassinen
Schubert: Pianotrio B-duuri (The Mozartean Players). 06:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 68 B-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan). 06:40 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio). 06:50 Beethoven: Pianosonaatti n:o 30 E-duuri. (Hélène Grimaud). 07:10 Tshaikovski: Italialainen kapriisi (Minnesotan ork./Eiji Oue). 07:27 J.S. Bach: Konsertto n:o 2 E-duuri (Angela Hewitt, piano, ja Vancouverin RO/Mario Bernardi). 07:48 Chabrier: Kolme romanttista valssia kahdelle pianolle (Robert ja Gaby Casadesus). 08:00 Mendelssohn: Sekstetto pianolle ja jousille D-duuri (Atlantis Ensemble). 08:32 Järnefelt: Sinfoninen fantasia (RSO/Hannu Lintu).

9.00††Aamupäivän klassinen
Chopin: Johdanto ja poloneesi C-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano). 09:09 Franck: Sinfoninen runo Les Eolides (New Yorkin FO/Kurt Masur). 09:21 Copland: Four piano blues (Paul Jacobs, piano). 09:31 Gershwin: An American in Paris (Cincinnati Pops/Erich Kunzel). 09:49 Dvorák: Jousikvintetto n:o 3 Es-duuri (Amerikkalainen) (Emerson-kvartetti, sekä Paul Neubauer, alttoviulu). 10:22 Massenet: Balettimusiikkia oopp. Le Cid. (Israelin FO/Jean Martinon). 10:41 Schumann: Fantasiakappaleita (Beaux Arts -trio). 11:01 Suk: Serenadi jousille Es-duuri (Orpheus-kamariork.). 11:25 Martinu: Kolme madrigaalia (Philip Setzer, viulu, ja Lawrence Dutton, alttoviulu). 11:41 Janácek: Jousikvartetto n:o 1 (Kreutzer-sonaatti) (Emerson-kvartetti). 11:59 Krommer - Crusell: Konsertto kahdelle klarinetille ja puhallinorkesterille Es-duuri (Concertante). (Reino Simola ja Antti Koskela sekä RSO:n puhaltajat/Jorma Panula). 12:20 W.A. Mozart - Koetsier: Taikahuilu-muunnelmia (RSO:n puhaltajat/Michael Höltzel). 12:36 Brahms: Seitsemän fantasiaa pianolle. (Wilhelm Kempff). 12:58 W.A. Mozart: Adagio (Kullervo Kojo ja Marja Haapamäki, basettitorvi, sekä Olavi Ojanperä, fagotti). 13:01 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, Eira Ojanen, sello). 13:15 Biber: Balettae (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor). 13:26 Fauré: Unen jälkeen (Susanna Mälkki, sello, ja Eero Heinonen, piano).

13.30††Klassinen kattaus
Ravel: Narrin aamulaulu (Baskilainen kansallisork./Robert Trevino). Schubert: Adagio pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Anne-Sophie Mutter, viulu, Maximilian Hornung, sello, ja Daniil Trifonov, piano). Pärt: Sequentia viululle, lyömäsoittimille ja jousiorkesterille (Stanko Madic, viulu, ja Münchenin radio-ork./Howard Arman). Sigurbjörnsson: Heyr, himna smidur (Kuule, taivaanseppä) (Voces8). Frahm: In the sky and on the ground (Lavinia Meijer, harppu). G. Cohen: Around the cauldron (Padan ympärillä) (Lysander Piano Trio). Rautavaara: Lintukoto (Helsingin kaupunginork./Leif Segerstam).

14.30††Päiväklassinen
Rimski-Korsakov: Sadko, sinfoninen runo (Seattlen SO/Gerard Schwarz). 14:41 Rössler: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (Vitali Bujanovski, käyrätorvi, Leningradin filharmoninen kamariork./Viktor Fedotov). 15:02 Dvorák: Romanttisia kappaleita (Josef Suk, viulu, ja Josef Hala, piano). 15:18 Kajanus: Suomalainen rapsodia n:o 2 F-duuri (RSO/Osmo Vänskä). 15:30 Sibelius: Florestan, sarja pianolle (Eero Heinonen). 15:40 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers). 15:58 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov). 16:14 Enescu: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri. (Monte Carlon FO/Lawrence Foster). 16:41 Kozeluch: Sinfonia D-duuri (Pardubicen valtiollinen kamariork./Marek Stilec). 17:00 Sjögren: Bergmanden (Martti Talvela, basso, ja Eberhard Adler, piano). 17:08 Kuula: Vuorella (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen). 17:15 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä G-duuri pianolle ja orkesterille (Sevenniläissinfonia) (Robert Casadesus ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy). 17:40 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 1 (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

18.00††Iltaklassinen
Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste). 18:20 Hummel: Septetto C-duuri (Sotilasseptetto) (Capricorn). 18:52 Telemann: Konsertto trumpetille, kahdelle oboelle ja continuolle D-duuri. (Ludwig Güttler, trumpetti, Klaus-Peter Gütz ja Hans-Ludwig Mörchen, oboe, sekä Leipzigin Bach-Collegium). 19:06 Saint-SaŽns: Balettimusiikkia oopp. Ascanio. (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire). 19:32 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 21 C-duuri. (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida, piano ja joht.). 20:02 J.S. Bach: Preludi ja fuuga G-duuri (Kari Jussila, urut). 20:11 Ives: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3. (Hilary Hahn ja Valentina Lisitsa). 20:35 Prokofjev: Sinfonia n:o 5 (RSO/Jukka-Pekka Saraste). 21:18 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano). 21:34 Ravel: Yön Gaspard. (Jevgeni Mogilevski, piano). 21:58 Elgar: Four partsongs (RKK/Timo Nuoranne). 22:11 Mahler: 12 laulua kok. Des Knaben Wunderhorn. (Christian Gerhaher, baritoni, ja Magdalena Kozena, mezzosopraano, sekä Clevelandin ork./Pierre Boulez). 23:01 Sibelius: Nokturno näyt. Kuningas Kristian II (RSO/Neeme Järvi).

23.10††Yöklassinen
Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque). 23:23 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (David Oistrah ja Lontoon SO/Lovro von Matacic). 23:48 Chausson: Andante ja allegro (Céleste Zewald, klarinetti, ja David Kuyken, piano). 23:57 Liszt: Les Preludes, sinfoninen runo n:o 3 (Minnesotan ork./Eiji Oue). 00:15 Tshaikovski: Katkelmia bal. Joutsenlampi (Philadelphian ork./Eugene Ormandy). 01:08 Bartůk: Kossuth (Buffalon filharmoninen orkesteri, joht. JoAnn Falletta). 01:29 J.S. Bach: Inventiot ja sinfoniat klaveerille (Glenn Gould, piano). 02:20 Elgar: Sinfoninen alkusoitto Polonia (Uuden-Seelannin SO/James Judd). 02:23 Kokkonen: Sinfonia n:o 1 (RSO/Paavo Berglund). 02:56 James Price Johnson: Pianokonsertto As-duuri (Jassamine) (Leslie Stifelman ja Concordia-ork./Marin Alsop). 03:14 Foote: Pianotrio n:o 1 c-molli (Arden-trio). 03:47 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento). 03:52 Bruckner: Sinfonia n:o 9 d-molli (Minnesotan ork./Stanislaw Skrowaczewski). 04:53 Beethoven: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri ja n:o 2 G-duuri op.18 (Guarneri-kvartetti). 05:47 Lanier: No more shall meads be deck'd with flow'rs (Niityt eivät enää peity kukkiin) (Nicholas Phan, tenori, Michael Leopold, luuttu, ja Ann Marie Morgan, viola da gamba). 06:56 Kansansäv. (sov. Niles/Berio): Black is the colour of my true love's hair (Dawn Upshaw, sopraano, ja The Andalucian Dogs).

Tiistai 18.1.2022

6.00††Aamuklassinen
J.S.Bach: Partita n:o 5 G-duuri (Richard Goode, piano) 06:20 Maw: Sonatiini huilulle ja pianolle (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic). 06:29 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle. (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno). 06:40 Rameau: Pigmalion, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman). 07:00 Debussy: Rapsodia (Franklin Cohen, klarinetti, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez). 07:10 Musorgski: Aamunkoitto Moskova-joella ja Persialaisten orjien tanssi oopp. Hovanshtshina. (Venäjän FO/Samuel Friedmann). 07:22 Albéniz: EspaŮa (Espanja), pianosarja. (Michel Block). 07:39 Schubert: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Amadeus-kvartetti). 08:00 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 2 g-molli (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo). 08:22 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 40 B-duuri (The Angeles String Quartet). 08:38 W.A. Mozart: Huilukonsertto n:o 2 D-duuri. (Robert Aitken ja Ottawan kansallisen taidekeskuksen ork./Franco Mannino).

9.00††Aamupäivän klassinen
C.P.E. Bach: Triosonaatti F-duuri (Dorothee Oberlinger, bassonokkahuilu, Manuel Hofer, alttoviulu, ja Ensemble 1700). 09:12 Boccherini: Kvintetto pianolle ja jousille D-duuri (Patrick Cohen, fortepiano, ja Quatuor MosaÔques). 09:34 Sibelius: Lauluja sekaköörille (Pirkko Törnqvist, sopraano, Jouni Kuorikoski, baritoni, ja RKK/Eric-Olof Söderström). 09:54 Dotzauer: Kvartetto sellolle ja jousille op.64 (Anner Bylsma, sello, Vera Beths ja Jody Gatwood, viulu, ja Lisa Rautenberg, alttoviulu). 10:14 Dvorák: Mustalaislauluja (Jamie Barton, mezzosopraano, ja Brian Zeger, piano). 10:30 Szymanowski: Hafizin rakkauslauluja (Katarina Karneus, mezzosopraano, ja Birminghamin SO/Simon Rattle). 10:52 Fibich: Kevättarina (Drahomira Tikalová, sopraano, ja Karel Kalas, basso, sekä Prahan filharmoninen kuoro ja Tshekkiläinen FO/Karel Sejna). 11:08 Rubinstein: Barcarolle a-molli (Zora Mihailovich, piano). 11:14 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Juilliard-kvartetti). 11:39 Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano). 12:13 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (New Yorkin FO/Zubin Mehta). 12:30 Thalberg: Don Pasquale -fantasia Donizettin oopperan teemoista (Earl Wild, piano). 12:43 Tshaikovski: Italialainen kapriisi (Minnesotan ork./Eiji Oue). 13:00 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Leonidas Kavakos, viulu,Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

13.30††Klassinen kattaus
Montgeroult: Sonaatti pianolle n:o 1 F-duuri (Nicolas Horvath). Milhaud: Trio jousille op.274 (Pariisin jousitrio). Tailleferre: Balladi (Florian Uhlig, piano, ja Deutsche Radio Philharmonie/Pablo Gonzalez). Widor: Sarja sellolle ja pianolle e-molli (Peter Bruns ja Annegret Kuttner). Offenbach: Alkusoitto oper. Matka kuuhun (Lontoon FO/David Parry).

14.30††Päiväklassinen.
De Fesch: Konsertto kahdelle huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso, sekä Musica ad Rhenum). 14:38 Marais: Viisi vanhaa ranskalaista tanssia (Gerard Caussé, alttoviulu, ja Constantine Orbelian, piano). 14:51 J. S. Bach: Konsertto kahdelle cembalolle n:o 2 C-duuri (Anderson and Roe Piano Duo). 15:10 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Itzhak Perlman ja Martha Argerich). 15:36 S. Tanejev: Jousikvartetto n:o 1 b-molli. (Carpe diem -kvartetti). 16:11 Falla: Kolmikolkkahattu, balettisarja n:o 2 (Chicagon SO/Fritz Reiner). 16:24 Rossini (sov. Sedlak): Sarja puhaltimille oopp. Sevillan parturi teemoista (Mozzafiato/Charles Neidich). 17:01 Rahmaninov: Muunnelmia Corellin teemasta (Daniil Trifonov, piano). 17:20 Castelnuovo-Tedesco: Neljä tanssia Shakespearen näytelmään Love's Labour's Lost (Alessandro Marangoni, piano, ja Malmön SO/Andrew Mogrelia). 17:37 Fauré: La bonne chanson (Sanford Sylvan, baritoni, David Breitman, piano, ja Lyydinen kvartetti). 17:58 Moszkowski: Etydi F-duuri (Mihail Pletnjov, piano).

18.00††Iltaklassinen
Chopin: Scherzo n:o 4 E-duuri (Mihail Pletnjov, piano). 18:10 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Emerson-kvartetti). 18:39 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri. (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti). 18:59 Ravel: Dafnis ja Chloe, balettisarja n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste). 19:16 A. Scarlatti: Amica, hora che Aprile -kantaatti (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, sekä The Arcadian Academy/Nicholas McGegan). 19:32 Tshaikovski: Italialainen kapriisi (Chicagon SO/Daniel Barenboim). 19:48 Schumann: Karnevaali. (Artur Rubinstein, piano). 20:18 Lalo: Espanjalainen sinfonia. (Leonid Kogan, viulu, ja Lontoon Philharmonia-ork./Kirill Kondrashin). 20:49 Klemetti (sov.): Eteläpohjalaisia kansanlauluja ja tansseja. (Ankka Brass/Olavi Lampinen). 21:01 Beethoven: Kaksitoista saksalaista tanssia. (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds). 21:19 Saint-SaŽns: Fantasia viululle ja harpulle. (Tjeerd Top ja Lavinia Meijer). 21:32 Pesenti: Ardo ma non ardisco. (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo). 21:40 Döhler: Pianokonsertto A-duuri. (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.). 22:08 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri. (Trio Settecento). 22:23 Telemann: Sarja jousille ja continuolle G-duuri (Bourlesque de Quixotte) (Henry Peyrebrune ja Tracy Rowell, kontrabasso, sekä Apollo's Fire/Jeannette Sorrell). 22:41 Chopin: Balladi n:o 1 g-molli. (Martha Argerich, piano). 22:50 Linko: Nocturne (Risto Fredriksson, sello, ja Liisa Pohjola, piano). 22:59 Madetoja: Nokturno (RSO/John Storgårds).

23.10††Yöklassinen
W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 32 B-duuri (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano). 23:32 Melartin: Trio huilulle, klarinetille ja fagotille. (Mikael Helasvuo, Reino Simola ja Juhani Tapaninen). 23:47 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli. (Trio Settecento). 00:00 Tshaikovski: Sinfonia n:o 6 h-molli (Pateettinen). (RSO/Sakari Oramo). 00:47 Schumann: Carnaval (Karnevaali). (Joyce Yang, piano). 01:21 Offenbach - Rosenthal: Osia bal. GaÓté Parisienne (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel). 01:44 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri. (Seattlen SO/Gerard Schwarz). 02:20 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Emerson-kvartetti). 02:44 Brahms: Viulukonserton D-duuri pianoversio. (Dejan Lazic, piano ja Atlantan SO/Robert Spano). 03:24 Carissimi: Jephte (Jefta), oratorio. (Jos van Veldhoven, baritoni, Nicola Wemyss, sopraano, ja Alankomaiden Bach-yhtye/van Veldhoven). 03:51 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri. (Brentano-kvartetti). 04:29 Anonyymi: Ylistyslauluja Neitsyt Marialle 1200- ja 1300-luvuilta. (Radion kamarikuoron naisäänet/Debra Gomez-Tapio ja Titta Lampela, sopraano). 05:23 Dvorák: Pianotrio n:o 4 e-molli (Dumky). (Rembrandt-trio). 05:56 Glenn: Crying in the chapel (Kalevi Kiviniemi, urut).

Keskiviikko 19.1.2022

6.00††Aamuklassinen
Tshaikovski: Vuodenajat (Mihail Pletnjov, piano). 06:46 Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille (Paavo Pohjola ja RSO/Jorma Panula). 07:00 Krommer: Kvartetto klarinetille ja jousille Es-duuri ( Eduard Brunner, klarinetti, Willi Zimmermann, viulu, Nicolas Corti, alttoviulu, ja Claudius Herrmann, sello). 07:18 Debussy: Nuit d'étoiles; Beau soir; Romance; Les cloches ja Mandoline (Jessye Norman, sopraano, ja James Levine, piano). 07:31 Fauré: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Christian Ferras ja Pierre Barbizet). 07:56 Raff: Jousikvartetto n:o 7 D-duuri (Die schöne Müllerin) (Milanon jousikvartetti). 08:27 Humperdinck: Shakespeare-sarja n:o 2 (Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher). 08:44 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

9.00††Aamupäivän klassinen
Sinding: Sinfonia n:o 4 (Talvi ja kevät). (Norjan RO/Ari Rasilainen). 09:33 Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 A-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo). 09:50 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Marcel Dupré, urut). 10:06 J.S. Bach: Sonaatti F-duuri (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo). 10:23 Sammartini. Oboekonsertto C-duuri (I Musici di Roma/Albrecht Mayer, oboe). 10:41 Dvorák: Serenadi jousiorkesterille E-duuri (Baijerin radion SO/Colin Davis). 11:13 Suk: Sinfonia E-duuri (BBC:n SO/JirŪ Belohlávek). 11:54 Linsén: Väinämöisen laulu auringolle (Matti Lehtinen, baritoni, ja Tapani Valsta, piano). 12:00 Pylkkänen: Divertimento (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Teikari, oboe, Veikko Höylä, sello, ja Marjatta Haahti, harppu). 12:21 Henselt: Balladi B-duuri (Daniel Grimwood, piano). 12:36 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti). 13:00 J. Haydn: Divertimento F-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde). 13:20 Porpora: Akisin aaria oopp. Polyfemos (Franco Fagioli, kontratenori, ja Academia Montis Regalis/Alessandro De Marchi).

13.30††Klassinen kattaus
Vaughan Williams: Alkusoitto näyt. Ampiaiset (Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner). Patterson: Bugs (Lavinia Meijer, harppu). Schumann: Papillons (Perhosia) (Murray Perahia, piano). Roussel: Le Festin de l'araignée (Hämähäkin juhla-ateria) (Ranskan kansallisork./Georges PrÍtre). Rimski-Korsakov (sov. Pöntinen, Fröst ja Ernman): Poljot shmelja (Kimalaisen lento) (Malena Ernman, mezzosopraano, Martin Fröst, klarinetti, ja Roland Pöntinen, piano).

14.30††Päiväklassinen
Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Ilkka Virta). 14:44 C. Schumann: Caprices en forme de valse (Susanne Grützmann, piano). 15:02 Lindblad: Drömmarne (Erik Westberg -kuoro ja Helge Kjekshus, piano). 15:21 Turina: Sonata espaŮola (Espanjalainen sonaatti) ( David Peralta Alegre, viulu, ja Ana Sánchez Donate, piano). 15:43 Berlioz: Lemmenkohtaus draamallisesta sinfoniasta Romeo ja Julia (Baltimoren SO/David Zinman). 16:00 Chausson: Andante ja allegro (Céleste Zewald, klarinetti, ja David Kuyken, piano). 16:10 Dvorák: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Golub-Kaplan-Carr -trio). 16:45 Händel: Otteita oopp. Alcina (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett). 17:02 Tshaikovski: Sinfonia n:o 1 g-molli (Talviunelmia) (New Yorkin FO/Leonard Bernstein). 17:48 Verdi: Amnerisin ja AÔdan duetto oopp. AÔda (Leontyne Price, sopraano, ja Marilyn Horne, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

18.00††Iltaklassinen
J. Haydn: Jousikvartetto n:o 31 Es-duuri (The Angeles String Quartet). 18:19 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 34 C-duuri (RSO/Sakari Oramo). 18:39 Molter: Sarja kahdelle oboelle, jousille ja continuolle C-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu). 18:59 Telemann: Partita G-duuri (Hans-Martin Linde, nokkahuilu, ja Konrad Ragossnig, kitara). 19:11 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara). 19:29 Mahler: Sinfonia n:o 4 G-duuri (Juliane Banse, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez). 20:22 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso). (Juilliard-kvartetti). 20:44 Saint-Lubin: Grand duo concertant en forme de Sonata (Anastasija Hitruk, viulu, ja Jelizaveta Kopelman, piano). 21:13 Gratiani: Mal'accorto pensiero (Consortium Carissimi/Garrick Comeaux). 21:20 Winter: Concertino fagotille ja orkesterille n:o 1 c-molli (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta). 21:38 de Lalande: Deitatis majestatem (Majesteettinen jumaluus) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre). 22:06 Satie: Gnossiennes, seitsemän kappaletta pianolle (Jean-Yves Thibaudet). 22:31 Martinu: Sinfonisia fantasioita (Sinfonia n:o 6) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Wolfgang Sawallisch). 22:59 Regondi: Nocturne - RÍverie (Otto Tolonen, kitara).

23.10††Yöklassinen
W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 18 A-duuri (Guarneri-kvartetti). 23:45 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour, viulu, Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello ja Thomas Sperl, kontrabasso). 23:56 Vierne: Les Djinns (Henget) (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire). 00:07 Massenet: Sarjat orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia) ja 4 (Maalauksellisia kuvia); Kaksi interludia oopp. Don Quijote (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner). 00:53 Ravel: Sheherazade, sarja (kolme laulua) mezzosopraanolle ja orkesterille (Jennifer Larmore, mezzosopraano, ja Grant Park ork./Carlos Kalmar). 01:12 Busoni: Kaksi harjoitelmaa oopp. Doktor Faust varten (Hong Kongin FO/Samuel Wong). 01:31 Harbison: Twilight music (Esa Tapani, käyrätorvi, Kari Tikkala, piano, ja Ik-Hwan Bae, viulu). 01:50 Glazunov: Balettikohtaus (Moskovan SO/Aleksandr Anisimov). 02:01 Poulenc: Sonaatti sellolle ja pianolle (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas). 02:23 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank). 02:47 Berg: Kolme kappaletta orkesterille (New Yorkin FO/Leonard Bernstein). 03:08 C.P.E. Bach: Berliinin sinfoniat (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen). 04:02 Schubert: Kvintetto jousille C-duuri (Vera Beths ja Lisa Rautenberg, viulu, Steven Dann, alttoviulu, Kenneth Slowik ja Anner Bylsma, sello). 04:54 Wassenaer: Concerto armonicot n:ot 1-6 (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend). 05:56 Marx: Selige Nacht (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

Torstai 20.1.2022

6.00††Aamuklassinen
Händel: Alcesten aaria ''Spera, si, mio caro bene'' oopp. Admeto (Anita Miller-Riedel, traverso, ja Chicagon barokkiyhtye). 06:08 Schubert: Sinfonia n:o 5 B-duuri (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt). 06:38 Klemetti: Preludi G-duuri (Eero Annala, Keravan kirkon urut). 06:44 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Storioni Trio). 07:05 J. Haydn: Sinfonia n:o 84 Es-duuri (New Yorkin FO/Leonard Bernstein). 07:29 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro). 07:34 Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle g-molli (Ani Kavafian ja Ida Kavafian, viulu, sekä Jonathan Feldman, piano). 07:53 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 c-molli (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello). 08:13 Schumann: Sinfonisia etydejä (Jevgeni Kisin, piano). 08:44 Händel: Aaria Let the bright Seraphim orat. Samson (Kathleen Battle, sopraano, Wynton Marsalis, trumpetti, ja St. Luken ork./John Nelson). 08:51 Caldara: Triosonaatti e-molli (Sounds Baroque).

9.00††Aamupäivän klassinen
Stravinsky: Sarja Pergolesin teemojen, katkelmien ja kappaleitten pohjalta. (Ray Chen, viulu, ja Timothy Young, piano). 09:19 Montéclair: La Mort de Didon (Didon kuolema) kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle (Julianne Baird, sopraano, ja American Baroque). 09:32 Foote: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Arden-trio). 09:54 Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz). 10:08 J.S. Bach: Kromaattinen fantasia ja fuuga d-molli (Andrew Appel, cembalo). 10:21 Arenski: Andante sostenuto bal. Egyptin öitä (Sergei Stadler, viulu, ja Bolshoi-teatterin ork./Aleksandr Lazarev). 10:29 Brahms: Sonaatti Es-duuri (Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Margit Rahkonen, piano). 10:49 Dotzauer: Kvartetto sellolle ja jousille op.64 (Anner Bylsma, sello, Vera Beths ja Jody Gatwood, viulu, ja Lisa Rautenberg, alttoviulu). 11:09 J. Rixner: Iloinen viikonloppu (Radion viihdeork./George de Godzinsky). 11:25 Leclair: Sonaatti c-molli (Hauta) ja sonaatti D-duuri (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano). 11:49 Poulenc: Sinfonietta (Vancouverin RO/Mario Bernardi). 12:17 Scarlatti: Sonaatti D-duuri (David Russell). 12:24 Glazunov: Suomalainen fantasia C-duuri (Moskovan SO/Igor Golovshtshin). 12:40 Rubinstein: Barcarolle a-molli (Zora Mihailovich, piano). 12:46 Diepenbrock: Im grossen Schweigen (Håkan Hagegård, baritoni, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly). 13:11 Grétry: Alkusoitto oopp. Le Magnifique (Münchenin RO/Kurt Redel). 13:21 Beethoven: Rondino Es-duuri (Mozzafiato).

13.30††Klassinen kattaus
Melartin: Kvartetto kahdelle trumpetille, käyrätorvelle ja pasuunalle (Jouko Harjanne, Aki Välimäki, Esa Tukia, Simo Kanerva). Finzi: Interlude a-molli (Tom Owen, oboe, ja Kölnin kamarisolistit). G. Mahler: Wo die schönen Trompeten blasen (Lucia Popp, sopraano, ja Lontoon FO/Klaus Tennstedt). Decruck: Dances autour du monde (Tansseja ympäri maailmaa) (HD Duo). Weber: Concertino klarinetille ja orkesterille Es-duuri (Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

14.30††Päiväklassinen
Tárrega: Arabialainen kapriisi (Sharon Isbin, kitara). 14:35 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 25 g-molli (RSO/Sakari Oramo). 15:03 J.S. Bach (sov. Brahms): Chaconne vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano). 15:20 Bonporti: Serenadi A-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie, joht. ja viulu). 15:32 Schubert: Pianosonaatti n:o 15 (keskeneräinen) (Rudolf Serkin). 15:58 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye). 16:19 D. Scarlatti: Kaksi d-mollisonaattia kosketinsoittimelle (Joyce Yang, piano). 16:27 Schumann: Aamulauluja op.133 (Antonin Kubalek, piano). 16:42 Handoshkin: Sonaatti sooloviululle n:o 3 D-duuri (Grigori Feigin). 16:58 Berlioz: Surumarssi Hamletin viimeistä kohtausta varten (Clevelandin kuoro ja ork./Pierre Boulez). 17:07 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso) (Uusi Helsinki-kvartetti). 17:31 Krufft: Käyrätorvisonaatti F-duuri (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano). 17:50 Josef Strauss: Houreita (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

18.00††Iltaklassinen
Dowland (sov. Cohen): Come heavy sleepe (William Hite, tenori, Joel Fredriksen, basso, ja The Boston Camerata/Joel Cohen). 18:04 Saint-SaŽns: Eläinten karnevaali (Pittsburghin SO/André Previn). 18:27 Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 1 e-molli (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, ja Aapo Häkkinen, cembalo). 18:49 Nielsen: Sinfonia n:o 3 (Sinfonia espansiva) (Erin Morley, sopraano, Joshua Hopkins, baritoni, ja New Yorkin FO/Alan Gilbert). 19:27 I. Hannikainen: Viisi kappaletta (Juhani Lagerspetz, piano). 19:42 Puccini: Che gelida manina oopp. La Boheme (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano). 19:48 Hoffstetter (sov. Kajanus-Blenner): Jousikvartetto F-duuri (Suomalainen harppukvartetti). 20:04 Debussy: Pianotrio G-duuri (Colub Kaplan Carr Trio). 20:27 Schubert: Der Entfernten (Robert Shaw Chamber Singers/Robert Shaw). 20:32 Poulenc: Sonaatti viululle ja pianolle (Daishin Kashimoto ja Itamar Golan). 20:52 Rimski-Korsakov: Antshar, yksinlaulu (Pjotr Gluboki, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan). 20:57 Pleyel: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-kamariyhtye). 21:18 Prokofjev: Sinfonia n:o 3 c-molli (Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly). 21:55 C.P.E. Bach: Sonaatti a-molli (württembergiläinen sonaatti n:o 1). (Glenn Gould, piano). 22:07 Glinka: Sinfonia kahdesta venäläisestä teemasta (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov). 22:23 Kreutzer: Trio huilulle, klarinetille ja kitaralle A-duuri (Alexa Still, Robert Alemany ja JoAnn Falletta). 22:43 Gershwin: Catfish Row sarja orkesterille oopp. Porgy and Bess (William Tritt, piano, Timothy Berens, banjo, Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

23.10††Yöklassinen
Barokkimusiikkia Alankomaista, säv. Kempis, Huygens, Norcombe, Hove, Eyck (Marion Verbruggen, nokkahuilut, ja The Newberry Consort). 00:17 Widor: Sarja huilulle ja pianolle. (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung). 00:33 Reger: Fantasia uruille Straf mich nicht in deinem Zorn. (Wolfgang Rübsam). 00:48 Beethoven: Yksinlauluja. (Peter Schreier, tenori, ja Walter Olbertz, piano). 01:39 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 35 D-duuri (Haffner). (Clevelandin ork./George Szell). 02:00 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri. (Emerson-kvartetti). 02:45 J.S Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Sergei Shepkin, piano). 03:10 Franck: Sinfoninen runo Les Eolides (New Yorkin FO/Kurt Masur). 03:22 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri. (Leon Fleisher). 03:42 Henry Purcellin, John Blow'n ja Matthew Locken urkumusiikkia. (John Butt, urut) 04:48 Bartůk: Divertimento jousiorkesterille (Chicago SO/Pierre Boulez). 05:15 J.S. Bach: Englantilainen sarja n:o 3 g-molli. (Svjatoslav Richter, piano). 05:32 J. Haydn: Sinfonia n:o 53 D-duuri (L'Imperiale). (Orpheus-kamariork.). 05:56 Simpson: Division a-molli (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

Perjantai 21.1.2022

6.00††Aamuklassinen
Anonyymi (1700-l.): Ascendit Deus in jubilatione (Carol Ann Allred, sopraano, ja Chatham Baroque). 06:04 Rameau: Osia sarjasta n:o 4 a-molli (Annamari Pölhö, cembalo). 06:26 Schubert: An den Frühling (Robert Shaw Chamber Singers/Robert Shaw). 06:29 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli. (Jennifer Koh). 07:01 Sor: Fantasia kitaralle op.30 (Julian Bream). 07:16 Porsile: E gia tre volte, kantaatti (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano). 07:27 Geminiani: Concerto grosso n:o 12 d-molli (Tafelmusik/Jeanne Lamon). 07:38 Weber: Muunnelmia omasta teemasta pianolle (Alexander Paley). 07:50 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (RSO/Sakari Oramo). 08:42 Verdi: Te Deum 4-ääniselle kaksoiskuorolle ja orkesterille kok. Quattro pezzi sacri (Atlantan SO/Shaw).

9.00††Aamupäivän klassinen
Debussy: Fantoches (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano). 09:02 Schumann: Märchenerzählungen (Robert Schumann -yhtye). 09:17 Aarioita ranskalaisista oopperoista Roland, Perseus, Orfeus ja Eurydike, Armide, Les Voitures versées, Valkoinen nainen, Le premier Jour du bonheur, Rykmentin tytär, Veijarikreivi, Jos olisin kuningas, Longjumeaun postiljooni, Perthin kaunotar (Rockwell Blake, tenori, ja Monte Carlon FO/Patrick Fournillier). 10:21 Balakirev: Berceuse (Alexander Paley, piano). 10:28 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli). 11:00 Stucky: Whispers (Chanticleer/Joseph Jennings). 11:07 Schubert: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Duo). (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug). 11:31 Marvia: Härkätaistelija, sarja baritonille ja pianolle (Pekka Nuotio, tenori, Ralf Gothůni, piano) 11:37 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 3 C-duuri (Pohjanmaa-kvartetti). 11:58 C.Ph.E. Bach: Rondo C-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano). 12:05 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo). 12:24 Ikonen: Pirtissäni pimenee (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano). 12:28 Brahms: Viulukonsertto D-duuri (Maksim Vengerov ja Chicagon SO/Daniel Barenboim). 13:08 Murcia - Russ: Sarja d-molli kitaralle (Christopher Parkening). 13:15 Weber: Alkusoitto oopp. Abu Hassan (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano). 13:19 Glazunov: Kolme miniatyyria pianolle (Stephen Coombs).

13.30††Klassinen kattaus
Proch: Deh, torna mio bene, teema ja muunnelmia sopraanolle ja orkesterille (Emma Matthews ja Monte Carlon FO/Brad Cohen). Crusell: Johdanto ja muunnelmia klarinetille ja orkesterille (Anna-Maija Korsimaa, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä). Brahms: Kolme intermezzoa pianolle (Glenn Gould). Boccherini: Sellokonsertto B-duuri (Pierre Fournier ja Luzernin musiikkijuhlien ork./Rudolf Baumgartner).

14.30††Päiväklassinen
Dowland: Walsingham-muunnelmia (Paul O'Dette, luuttu). 14:35 Dvorák: Jousikvintetto n:o 3 Es-duuri (Amerikkalainen) (Emerson-kvartetti, sekä Paul Neubauer, alttoviulu). 15:08 Chopin: Impromptu nro 4 cis-molli (Arto Satukangas, piano). 15:13 Grieg: Pianokonsertto a-molli (Olli Mustonen ja San Franciscon SO/Herbert Blomstedt). 15:44 Vivaldi: Nisi Dominus (Jos Herra ei huonetta rakenna) (Andreas Scholl, kontratenori, ja Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer). 16:08 Fauré: La bonne chanson (Sanford Sylvan, baritoni, David Breitman, piano, ja Lyydinen kvartetti). 16:29 da Milano: Ricercare (David Russell, kitara). 16:33 W.A. Mozart: Konsertto huilulle, harpulle ja orkesterille C-duuri (Karlheinz Zöller ja Nicanor Zabaleta, sekä Berliinin filharmonikot/Ernst Märzendorfer). 17:03 Elgar: Romanssi (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Dmitri Slobodeniouk). 17:09 Weber - Liszt: Polonaise brillante Es-duuri (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur). 17:20 Brahms: Alttorapsodia (Jard van Nes, mezzosopraano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoron mieslaulajat ja Bostonin SO/Bernard Haitink). 17:35 Melartin: Seitsemän pientä kappaletta (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano). 17:51 Schubert - Böhm: Valssipotpuri (Rachel Brown, huilu, ja Simon Nicholls, piano).

18.00††Iltaklassinen
Schubert: Fantasia f-molli (Erik T. Tawaststjerna ja Hui-Ying Liu, pianolla nelikätisesti). 18:19 Sibelius: Satu (RSO/Jukka-Pekka Saraste). 18:40 Albéniz - Pine: Asturias (Rachel Barton Pine, viulu). 18:47 Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste). 19:07 Griffes: Sonaatti pianolle (Garah Landes). 19:22 Simpson: Division D-duuri (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia). 19:29 Berlioz: Beatricen resitatiivi ja aaria oopp. Beatrice et Benedict (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang). 19:39 C.L. Lithander: Muunnelmia Goes'in teemasta (Tapani Valsta, piano). 19:50 Dvorák: Klid (Hiljaisuus) (Jacqueline Du Pré, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim). 19:57 Mendelssohn: Fantasia pianolle fis-molli (Esther Budiardjo). 20:12 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Gennadi Rozhdestvenski). 20:36 Marini: Sonata in ecco (John Holloway, Stanley Ritchie, Andrew Manze, barokkiviulu, sekä John Toll, urut). 20:43 Milhaud: Neljä laulua Ronsardin runoihin (Rita Streich, sopraano, ja Erik Werba, piano). 20:53 Paisiello: Huilukvartetto n:o 3 G-duuri (Musica Petropolitana). 21:00 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky). 21:22 Rahmaninov: Kevättulvat (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano). 21:26 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Jascha Heifetz, viulu, Osian Ellis, harppu, sekä Lontoon uusi SO/Malcolm Sargent). 21:52 J.S. Bach: Aaria Goldberg-muunnelmista (Andrew Lawrence-King, harppu). 21:56 Saint-SaŽns: Algerialainen sarja (Monte Carlon FO/David Robertson). 22:17 Reinagle: Pianosonaatti D-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 1) (Stephen Siek). 22:30 Lully: Sarja B-duuri (Musica Pacifica). 22:43 W.A. Mozart - Liszt: Muistumia Don Juanista (Lang Lang, piano). 23:00 Nielsen: Pan ja Syrinks (RSO/Susanna Mälkki).

23.10††Yöklassinen
Lully: PhaŽton, ooppera (Howard Crook, tenori, Rachel Yakar, sopraano, Jennifer Smith, sopraano, Véronique Gens, sopraano, Gérard Theruel, baritoni, Jean-Paul Fouchécourt, tenori, ja Philippe Huttenlocher, baritoni ym. sekä vokaaliyhtye Sagittarius ja Les Musiciens du Louvre/Marc Minkowski). 01:34 Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz). 01:48 Palmgren: Pianokonsertto n:o 5 A-duuri (Eero Heinonen ja RSO/Pertti Pekkanen). 02:14 Weber: Grand duo concertant (Kari Kriikku, klarinetti, ja Arto Satukangas, piano). 02:35 Turina: Pianotrio n:o 2 h-molli (Storioni-trio). 02:51 Shostakovitsh: 24 Preludia ja fuugaa pianolle (Craig Sheppard). 05:13 Schumann: Manfred-alkusoitto (Philharmonia-ork./Christian Thielemann). 05:29 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri). 05:57 Brisson: Pavane favorite de Louis XIV (Susanna Mälkki, sello, ja Martti Rautio, piano).

Lauantai 22.1.2022

6.00††Aamuklassinen
Bach - Stokowski: Pieni fuuga g-molli (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen). 06:04 F. Lithander: Pianosonaatti C-duuri (Juhani Lagerspetz). 06:16 Sclegel: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (John Bingham, piano, Elisabeth Perry, viulu, Prunella Pacey, alttoviulu, ja Dmitri Ferschtman, sello). 06:51 Vivaldi: Viulukonsertto D-duuri (Suurmoguli). (Stanley Ritchie, viulu, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin). 07:07 Debussy: Pour le piano (Ivan Moravec, piano). 07:21 Crusell: Konsertto klarinetille ja orkesterille n:o 1 Es-duuri (Steven D. Hartman, klarinetti, New York Scandia Symphony/Dorrit Matson). 07:44 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 17 d-molli (Myrsky) (Svjatoslav Richter). 08:08 Honegger: Kesäpastoraali (Lontoon kuninkaallinen FO/Herman Scherchen). 08:16 Vieuxtemps: Elegia alttoviululle ja pianolle (Kim Kashkashian ja Robert Levin). 08:25 Loewe: Der Nöck (Näkki) (Thomas Quasthoff, baritoni, ja Norman Shetler, piano). 08:33 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov). 08:50 Gedike: Konserttietydi g-molli (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano). 08:53 Glinka: Miten suloisia ääniä kuulinkaan oopp. Ruslan ja Ljudmila (Olga Gurjakova, sopraano, ja Moskovan kamariork./Constantine Orbelian).

9.00††Aamupäivän klassinen
Tartini: Sonaatti g-molli (Paholaistrilli). (Andrew Manze, viulu). 09:19 Schumann: Der Arme Peter (Pekka parka) (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano). 09:25 Janácek: MládŪ (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz). 09:42 J. Haydn: Pianotrio n:o 16 D-duuri (Emil Giles, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello). 09:59 Shostakovitsh: Konsertto pianolle, trumpetille ja jousille c-molli (Yefim Bronfman, Thomas Stevens ja Los Angelesin SO:n jouset/Esa-Pekka Salonen). 10:22 Wolf: Kolme laulua Michelangelon runoihin (Kim Borg, basso, ja Erik Werba, piano). 10:34 Holst: Egdon Heath (Lontoon FO/Georg Solti). 10:48 Fabritius: Presto a-molli jousikvartetille. (Finlandia-kvartetti). 10:59 Mendelssohn: Viulukonsertto d-molli (Olivier Pons ja Helsinki Camerata/Pekka Helasvuo). 11:23 Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle (Chantal Juillet ja Truls Mörk). 11:44 Linkola: Käyrätorvikonsertto (Markus Maskuniitty ja RSO/Jani Telaranta). 12:06 Fauré: Clair de lune (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano). 12:10 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos). 12:34 Rahmaninov: Kuusi kappaletta pianolle 4-kätisesti (Ingryd Thorson ja Julian Thurber). 12:59 Dvorák: Serenadi d-molli (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse). 13:24 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 4 G-duuri (Mozartiana) (Emmanuelle Boisvert, viulu, ja Detroitin SO/Neeme Järvi). 13:49 Saint-SaŽns: Morceau de concert (Ben Jacks, käyrätorvi, ja Queenslandin ork./Barry Tuckwell).

14.00††Päiväklassinen
Saint-SaŽns: Sarja sellolle ja orkesterille (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.). 14:21 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 2 c-molli (Craig Sheppard, piano). 14:40 Delius: Kesän laulu (Lontoon SO/John Barbirolli). 14:52 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 c-molli (Josef Suk ja Josef Hala). 15:17 Fasch: Konsertto luutulle, orkesterille ja continuolle d-molli (Richard Stone ja Tempesta di Mare/Gwyn Roberts). 15:32 Flodin: Mona Lisan gavotti (Margit Rahkonen, piano). 15:37 C.H. Graun: Artabanon aaria oopp. Artaserse ja Arsacen aaria oopp. Cesare e Cleopatra (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer). 15:52 R. Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Jan Söderblom ja Heini Kärkkäinen). 16:22 Schenk: Kvartetto F-duuri (Wizards!). 16:38 Brahms: Viulukonsertto D-duuri (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar). 17:21 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong). 17:37 Alkan: Sonaatti pianolle (Grande Sonate), 2. osa Trente ans (30-vuotiaana). (Raymond Lewenthal, piano). 17:49 Vivaldi: Huilukonsertto G-duuri (Janet See ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

18.00††Iltaklassinen
Debussy: Veneessä (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu). 18:05 J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 7 g-molli (Angela Hewitt, piano, ja Australian kamariork./Richard Tognetti). 18:19 Melartin: Trio huilulle, klarinetille ja fagotille (Mikael Helasvuo, Reino Simola ja Juhani Tapaninen). 18:34 Onslow: Sonaatti pianolle 4-kätisesti e-molli (Elizabeth Buccheri ja Richard Boldrey). 18:54 Rodrigo: Fantasia para un gentilhombre (Fantasia aatelismiehelle) (Göran Söllscher, kitara, ja Orpheus-kamariork.). 19:17 Faltin: Adagio uruille (Ville Urponen). 19:21 Saint-SaŽns: Sellokonsertto n:o 1 a-molli (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.). 19:40 Hummel: Sonaatti pianolle fis-molli (Hae-won Chang). 20:09 Busoni: Sarja orkesterille n:o 2 (RSO/Esa-Pekka Salonen). 20:37 Lanner: Die Mozartisten (Alexander Schneider -kvintetti). 20:47 Goldmark: Viulukonsertto n:o 1 a-molli (Joshua Bell ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen). 21:21 C.P.E. Bach: Sonaatti klaveerille A-duuri (Emil Gilels, piano). 21:40 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti). 22:15 Berlioz: Les nuits d'ete (Melanie Diener, sopraano, Denis Sedov, basso, Kenneth Tarver, tenori, Clevelandin ork./Pierre Boulez). 22:48 Pujol: Guajira (David Russell, kitara). 22:53 Brahms: Neljä kappaletta pianolle op.119 (Radu Lupu).

23.10††Yöklassinen
Mendelssohn: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 B-duuri (Christian Poltéra ja Ronald Brautigam). 23:33 Danzi: Huilukonsertto n:o 4 D-duuri (András Adorján ja Münchenin kamariork./Hans Stadlmair). 23:56 Brahms: Muunnelmia Haydnin teemasta op.56/a orkesterille (Pittsburghin SO/Marek Janowski). 00:13 Beriot: Balettikohtaus (Itzhak Perlman, viulu, ja Juilliard-orkesteri/Lawrence Foster). 00:24 Glazunov: Vuodenajat, 1-näytöksinen baletti (Minnesotan ork./Edo de Waart). 01:02 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter) (Philharmonia-ork./Otto Klemperer). 01:33 Bartůk: Tanssisarja orkesterille (Chicagon SO/Pierre Boulez). 01:50 J.S. Bach: Englantilainen sarja n:o 1 A-duuri (David Schrader, cembalo). 02:16 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Jascha Heifetz, viulu, Osian Ellis, harppu, sekä Lontoon uusi SO/Malcolm Sargent). 02:43 Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos). 02:58 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Chicagon SO/Neeme Järvi). 03:46 Beethoven: Prometheuksen luomistyöt, baletti (Orpheus-kamariork.). 04:52 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Cleveland-kvartetti). 05:22 Berg: Viulukonsertto (Leonid Kogan ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy). 05:48 Arkkiherttua Rudolf: Sonaatti klarinetille ja pianolle A-duuri (Ricardo Morales ja Susan Kagan). 06:24 Saint-SaŽns: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti). 06:56 Corkine: Break of day (Paul Hillier, baritoni, ja Nigel North, luuttu).

Sunnuntai 23.1.2022

7.00††Aamuklassinen
Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle G-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello). 07:19 Purcell: Kaksi aariaa puolioopp. The Fairy Queen (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett). 07:28 Brahms: Serenadit n:o 1 D-duuri ja 2 A-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur). 08:46 Musica Dolce, musiikkia 1600-luvun Italiasta, säv. Monteverdi, Cavalli, Caccini, Storace, Rossi, d'India, Strozzi ja Cima (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo). 09:57 Finck: Greiner, zanner (Piffaro).

10.00††Aamupäivän klassinen
Liszt: Grandes etudes de Paganini. (Alfred Brendel, piano). 10:27 Respighi: Belkis, Saaban kuningatar (Chad Shelton, tenori, ja Minnesotan ork./Eiji Oue). 10:52 Gershwin: Lady, be good! musikaali (Solistit, nimeämätön kuoro ja ork/ Eric Stern). 12:03 Chopin: 12 etydiä (Matti Raekallio, piano). 12:32 Beethoven: An die ferne Geliebte (Peter Schreier, tenori, ja Walter Olbertz, piano). 12:47 Napravnik: Sinfoninen konsertto a-molli (Jevgeni Soifertis, piano, ja BBC:n Skotlannin SO/Aleksandr Titov). 13:19 Weber: Concertino käyrätorvelle ja orkesterille e-molli (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz). 13:36 Dvorák: Ciganske melodie (Mustalaislauluja) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano). 13:50 J. Haydn: Divertimento Es-duuri (Ursula Paludan Monberg, käyrätorvi, Michael Gurevich, viulu, ja Andrew Skidmore, sello).

14.00††Päiväklassinen
Lehár: Sikermä oper. Paganini (Radion viihdeorkesteri/George de Godzinsky). 14:16 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli (Jevgeni Sudbin ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä). 14:48 A. Tanejev: Jousikvartetot n:o 1 G-duuri, 2 C-duuri ja 3 A-duuri (Talan-kvartetti). 15:58 Rodrigo: Fantasia aatelismiehelle (Andrés Segovia, kitara, ja Symphony of the Air/Enrique Jordá). 16:20 Rahmaninov: Moments musicaux, kuusi kappaletta pianolle (Ruth Laredo). 16:49 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 1 D-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti). 17:15 Leffloth: Sonaatti viola da gamballe ja cembalolle C-duuri (John Mark Rozendaal ja David Schrader). 17:29 W.A. Mozart: Divertimento F-duuri (Erste Lodronische Nachtmusik) (Camerata Bern/Thomas Füri).

18.00††Iltaklassinen
Copland: Fanfare for the Common Man (Cincinnati Pops/Erich Kunzel). 18:03 Arditi: Il bacio (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel). 18:08 Boccherini: Sellokonsertto B-duuri (Daniil Shafran ja Leningradin FO/Arvid Jansons). 18:29 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti). 19:00 Leoncavallo: Pajatso (Luciano Pavarotti, tenori, Daniela Dessi, sopraano, Juan Pons, baritoni, Paolo Coni, baritoni, ja Ernesto Gavazzi, tenori, sekä Westminsterin sinfoniakuoro ja Philadelphian poikakuoro sekä Philadelphian ork./Riccardo Muti). 20:22 Popper: Im Walde (Metsässä), sarja sellolle ja pianolle (Wendy Warner ja Eileen Buck). 20:46 Szymanowski: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Antal Dorati). 21:16 Hatshaturjan: Osia bal. Gajane (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan). 21:34 Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti). 21:56 Schumann: Kreisleriana, kahdeksan fantasiaa pianolle (Vladimir Horowitz). 22:28 Ketelbey: Luostarin puutarhassa (Kalevi Kiviniemi, urut). 22:34 Godowsky: Kolme sovitusta pianolle Rameaun kok. Renaissance (Eduard Sjomin). 22:43 Berlioz: Rob Roy, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi). 22:57 J.S. Bach: Triosonaatti G-duuri (The Boston Museum Trio).

23.10††Yöklassinen
Dvorák: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Clifford Curzon ja Wienin filharmoninen jousikvartetti). 23:46 David - Vieuxtemps: Yö (James Ehnes, alttoviulu, ja Eduard Laurel, piano). 23:51 Liszt (sov. Doppler): Unkarilainen rapsodia n:o 1 f-molli (RSO/Neeme Järvi). 00:04 Vaughan Williams: Kuusi tutkielmaa englantilaisesta kansanlaulusta (Reginald Kell, klarinetti, ja Brooks Smith, piano). 00:14 J. Haydn: Sinfonia n:o 57 D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nichols McGegan). 00:41 Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 d-molli (David Oistrah ja Vladimir Jampolski). 01:06 J.S. Bach: Orgelbüchlein (Olli Porthan, urut). 02:27 Debussy: Vasnier-laulukirja (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano.) 02:59 Bernstein: West Side Story, sinfonisia tansseja musikaalista orkesterille (Los Angelesin FO/Leonard Bernstein). 03:23 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier). 03:40 Ginastera: Jousikvartetto n:o 1 (Cuarteto Latinoamericano). 04:01 Nielsen: Alkusoitto ja preludi oopp. Naamiaiset (Philadelphian ork./Eugene Ormandy). 04:11 Bartůk: Unkarilaisia kuvia (Chicagon SO/Pierre Boulez). 04:22 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran Partita) (St.Luken ork./Charles Mackerras). 05:14 Saint-SaŽns: Sarja sellolle ja orkesterille (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.). 05:34 Grieg: Pianosonaatti e-molli (Ilkka Paananen). 05:56 Castaldi: Un Bocconcino di fantasia (Mielikuvituksen herkkupala). (Daniel Swenberg, tiorbino).

ohjelmat tällä viikolla
ohjelmat ensi viikolla
ohjelmat kahden viikon kuluttua
ohjelmat viime viikolla

Yle Klassisen etusivu