Koe uusi yle.fi

Suora

  • Lentopallon MM: Puolivälierä BRA - RUS
  • Jääkiekkokierros ja jalkapalloa
  • Niklas Bäckström uskoo että uran paras kausi on vielä edessä

Tässä ovat lajien parhaat urheilijat vuonna 2017 – Lauri Markkanen katkaisi Petteri Koposen kuuden vuoden putken

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2017 -valinnat on tehty.

Suomen Urheilugaala
Lauri Markkanen
Lauri MarkkanenAOP

Tänä vuonna Urheilutoimittajain liitto valitsi lajinsa parhaat 71 eri lajissa. Lajien parhaita urheilijoita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Esimerkiksi Lauri Markkanen rikkoi Petteri Koposen kuuden vuoden putken vuoden koripalloilijana. Koponen oli vuoden koripalloilijaksi vuodesta 2011 lähtien.

Aerobic: Laura Vihervä, Valkeakosken Koskenpojat

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

*Alppilajit: *Santeri Kiiveri, Saimaa Ski (Lappeenranta)

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Teemu Rintala, Sibbo Skyttegille

Autourheilu: Valtteri Bottas

Biljardi: Kim Laaksonen, AuraBiljardi (Turku)

Curling: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb - Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club

Darts: Kim Viljanen, Kontulan Tikkaklubi (Helsinki)

Freestyle: Elias Syrjä, Vuokatti Slalom (Sotkamo)

*Frisbeegolf: *Seppo Paju, Frisbeegolfseura 7k (Turku)

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

*Golf: *Tapio Pulkkanen, Kymen Golf (Kotka)

Hiihtosuunnistus: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)

Hockey: Petri Jalonen, Seinäjoki United

Ilmailu: Janne Lappi, Lennokkikerho RAKU (Vantaa)

Jalkapallo: Lukas Hradecky, Eintracht Frankfurt (Saksa)

*Jousiammunta: *Anne Lantee, Jousiammuntaseura Robin Hood (Espoo)

*Judo: *Emilia Kanerva, Kirkkonummen Judoseura

Jääkiekko: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Petteri Salonen, Tampereen Keilakerho

*Koripallo: *Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)

Lentopallo: Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo (Venäjä)

*Lumilautailu: *Matti Suur-Hamari

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Vuokatti Ski Team (Sotkamo)

Melonta: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat - Miika Nykänen, Mikkelin Melojat

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

*Moottoripyöräily: *Pekka Päivärinta, Keravan Moottorikerho - Kirsi Kainulainen, Ylä-Savon Moottorikerho

Moottoriveneily: Juho-Matti Manninen, Veneurheilijat (Helsinki)

Mäkihyppy: Janne Ahonen, Lahden Hiihtoseura

*Nykyaikainen 5-ottelu: *Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Eva Wahlström, Loviisan Riento

*Paini: *Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas

*Pesäpallo: *Henri Puputti, Vimpelin Veto

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

*Potkunyrkkeily: *Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura

Pyöräily: Lotta Lepistö, Cervélo-Bigla Pro Cycling (Sveitsi)

Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee (Tampere)

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Susanna Granroth, Hattel Riders (Janakkala)

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

*Rugby: *Hanna Visuri, Tampere Rugby Club

Rullakiekko: Teemu Lepaus, Pahalampi (Tampere)

*Salibandy: *Nico Salo, FC Helsingborg (Ruotsi)

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Kouvolan Squashkerho

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Espoon Sulkapallo-Badminton

Suunnistus: Venla Harju, Tampereen Pyrintö

Taekwondo: Niina Virtala, Manse Taekwondo (Tampere)

Taitoluistelu: Emmi Peltonen, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat

Tanssiurheilu: Juho Päivinen - Mari Munne, Tanssiurheiluseura Bolero (Turku)

*Tennis: *Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Gia Winberg, Espoon Kehähait

Tikkaurheilu: Liisa Hautaniemi, Asikkalan Tikka

Triathlon: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Roosa Kanerva, Vantaa Diving

*Uinti: *Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)

Vapaaottelu: Anette Österberg, BJJ Center (Helsinki)

*Vesipallo: *Samuel Torttila, Kuhat (Helsinki)

*Voimanosto: *Hanna Rantala, Laitilan Voimailijat

*Voimistelu: *Heikki Saarenketo, Jyväskylän Voimistelijat

*Yhdistetty: *Eero Hirvonen, Jyväskylän Hiihtoseura

*Yleisurheilu: *Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo

Suosittelemme

Tuoreimmat