Tässä ovat Pyeongchangin olympialaisiin lähtevät suomalaisurheilijat

Suomen olympiajoukkueeseen kuuluu 102 urheilijaa alppihiihtäjistä yhdistettyyn.

PyeongChang 2018
Alpensian talviurheilukeskus Daegwallyeongin kaupungissa Pyeongchangin piirikunnassa.
Alpensian talviurheilukeskus Daegwallyeongin kaupungissa Pyeongchangin piirikunnassa.AOp

Suomea edustaa 102 urheilijaa Etelä-Korean Pyeongchangin talviolympialaisissa 9.-25.2.2018. Lopulliseen lukemaan päästiin, kun joukkuetta täydennettiin sunnuntaina neljällä urheilijalla.

Suomen joukkueen ikäkirjo on laaja, sillä curlingissa kilpaileva Tomi Rantamäki on syntynyt vuonna 1968 ja freestylehiihtäjä Anni Kärävä täyttää huhtikuussa 18 vuotta.

Suomen joukkue Pyeongchangin talviolympialaisiin

Alppihiihto

Miehet: Andreas Romar, syöksy, super-g ja alppiyhdistetty, Samu Torsti, suurpujottelu.

Ampumahiihto

Naiset: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivanen.

Miehet: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä.

Curling

Mixed doubles-parikilpailu: Oona Kauste, Tomi Rantamäki.

Freestyle

Miehet: Slopestyle: Joona Kangas; Kumpareet: Jimi Salonen ja Jussi Penttala.

Naiset: Slopestyle: Anni Kärävä.

Jääkiekko

Miehet: Mikko Koskinen, Karri Rämö, Juha Metsola, Mikko Lehtonen, Tommi Kivistö, Lasse Kukkonen, Sami Lepistö, Juuso Hietanen, Miro Heiskanen HIFK, Miika Koivisto, Atte Ohtamaa, Marko Anttila, Julius Junttila, Eeli Tolvanen, Joonas Kemppainen, Jani Lajunen, Jonas Enlund, Petri Kontiola, Mika Pyörälä, Jarno Koskiranta, Oskar Osala, Sakari Manninen, Teemu Hartikainen, Jukka Peltola, Veli-Matti Savinainen.

Naiset: Meeri Räisänen, Eveliina Suonpää, Noora Räty, Isa Rahunen, Rosa Lindstedt, Jenni Hiirikoski, Mira Jalosuo, Ella Viitasuo, Minnamari Tuominen, Ronja Savolainen, Venla Hovi, Linda Välimäki, Annina Rajahuhta, Riikka Välilä, Petra Nieminen, Emma Nuutinen, Sanni Hakala, Noora Tulus, Sara Säkkinen, Saila Saari, Michelle Karvinen, Tanja Niskanen, Susanna Tapani.

Lumilautailu

Naiset: Slopestyle ja big air: Enni Rukajärvi.

Miehet: Slopestyle ja big air: Kalle Järvilehto, Peetu Piiroinen, Rene Rinnekangas ja Roope Tonteri, kotiin jäävä varamies Ville Paumola; Halfpipe: Janne Korpi, Markus Malin ja Peetu Piiroinen; Lumilautakrossi: Anton Lindfors.

Maastohiihto

Naiset: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen.

Miehet: Ristomatti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.

Mäkihyppy

Naiset: Julia Kykkänen.

Miehet: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen ja Jarkko Määttä.

Pikaluistelu

Naiset: Elina Risku (500 m).

Miehet: Pekka Koskela (500 m), Mika Poutala (500 m, 1000 m).

Taitoluistelu

Naiset: Emmi Peltonen.

Yhdistetty

Miehet: Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.

Lue myös:

Neljä urheilijaa lisää Pyeongchangiin – Anne Kyllönen jäi valitsematta

Suosittelemme

Tuoreimmat