Suora

  • Rakkauden ja särkyneiden unelmien korut
  • Urheiluruutu

Tässä on Pyeongchangin paralympialaisten ohjelma ja tv-lähetykset

Pyeongchangin paralympialaiset pääsevät vauhtiin perjantaina 9. maaliskuuta ja kisat päättyvät sunnuntaina 18. maaliskuuta.

PyeongChangin paralympialaiset 2018
Pyeongchang, paralympiakylä
EPA

Perjantai 9.3.

TV2:

12.50 – 14.50 avajaiset

18.00 – 18.30 avajaiset (kooste)

Lauantai 10.3.

TV2:

15.20 – 17.35 kooste

Areena:

02.30 – 06.00 syöksylasku (Santeri Kiiveri)

03.00 – 04.10 ampumahiihto, 6 km kelkka (Sini Pyy)

04.45 – 07.40 ampumahiihto, 7,5 km pysty (Juha Härkönen)

12.30 – 15.00 curling (Slovakia – Suomi)

Sunnuntai 11.3.

TV2:

15.45 – 17.00 kooste

Areena:

02.30 – 06.00 super G (Santeri Kiiveri)

03.00 – 05.25 hiihto, kelkka

07.30 – 10.00 curling (NPA – Suomi)

12.30 – 15.00 curling (Iso-Britannia – Suomi)

NPA paraurheilijat Venäjältä

Maanantai 12.3.

TV2:

07.00 – 10.00 lumilautacross ja hiihto (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen, Inkki Inola, Rudolf Klemetti)

18.00 – 19.00 kooste

Areena:

02.30 – 05.00 curling (Suomi – Kiina)

03.00 – 06.30 hiihto, 20 km pysty (v) (Inkki Inola, Rudolf Klemetti)

03.30 – 08.10 lumilautacross (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen)

07.30 – 12.00 curling (Suomi – USA)

Tiistai 13.3.

TV2:

18.00 – 19.00 kooste

Areena:

02.30 – 06.00 ja 08.00 – 10.00 alppiyhdistetty (Santeri Kiiveri)

02.30 – 05.00 curling (Suomi – Etelä-Korea)

03.00 – 04.50 ampumahiihto, kelkka

05.30 – 08.25 ampumahiihto, 12,5 km pysty (Juha Härkönen)

07.30 – 10.00 curling (Suomi – Sveitsi)

Keskiviikko 14.3.

*TV2: *

02.25 – 08.30 pujottelu / hiihto (Santeri Kiiveri / Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola, Sini Pyy)

TV2: 18.00 – 19.00 kooste

Areena:

02.30 – 05.20 ja 06.55 – 10.00 suurpujottelu (Santeri Kiiveri)

02.30 – 05.00 curling (Suomi – Ruotsi)

03.00 – 04.50 ja 05.30 – 08.25 hiihto, sprintit (Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola, Sini Pyy)

12.30 – 15.00 curling (Norja – Suomi)

Torstai 15.3.

*TV2: *

18.00 – 19.00 kooste

Areena:

02.30 – 04.00 ja 05.30 – 06.30 naisten pujottelu, selostamaton

07.30 – 10.00 curling (Kanada – Suomi)

12.30 – 15.00 curling (Suomi – Saksa)

Perjantai 16.3.

TV2:

07.00 – 10.00 banked slalom ja ampumahiihto (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen, Juha Härkönen)

18.00 – 18.30 kooste

Areena:

02.30 – 05.00 curling, tie break (jos Suomi mukana)

03.00 – 04.30 ampumahiihto, 12,5 km kelkka (Sini Pyy)

03.30 – 07.20 banked slalom (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen)

05.00 – 09.00 ampumahiihto, 15 km pysty (Juha Härkönen)

08.30 – 11.00 curling, semifinaalit (jos Suomi pelaa)

Lauantai 17.3

TV2:

02.55 – 05.30 hiihto, 10 km pysty (p) (Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola)

11.42 – 13.20 kooste

15.10 – 16.10 curling, pronssipeli / finaali (kooste)

Areena:

02.30 – 04.00 curling, pronssi (selostamaton)

02.25 – 04.20 pujottelu miehet (Santeri Kiiveri)

05.40 – 06.55 hiihto, 5 km kelkka (Sini Pyy)

06.55 – 08.25 pujottelu, miehet (Santeri Kiiveri)

07.30 – 10.25 curling, finaali (selostamaton)

Sunnuntai 18.3.

TV2:

11.00 – 12.50 kooste

13.40 – 15.10 päättäjäiset

Areena:

02.30 – 04.00 ja 05.30 – 06.30 suurpujottelu, naiset (selostamaton)

03.00 – 03.40 hiihto, sekaviesti (Suomi)

04.00 – 05.05 hiihto, avoin viesti

05.00 – 07.30 jääkiekko, finaali

13.00 – 14.20 päättäjäiset

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat