Suora

  • Painin MM, Kreikkalais-roomalainen paini

Milloin Mäkelä loikkii ja Helander heittää? Katso tästä yleisurheilun EM-ohjelma

Berliinin yleisurheilun EM-kilpailut alkavat maanantaina 6. elokuuta ja kisat kuuluvat Ylen kanavilta nähtävään Super EM 2018 -monilajitapahtumaan. Yle seuraa yleisurheilukisoja tiiviisti niin TV2:ssa, Yle Areenassa kuin Yle Puheessakin. Poimi tästä kisojen ohjelma talteen!

Yleisurheilun EM 2018
Kristiina Mäkelä.
Kristiina Mäkelä.Tomi Hänninen

Maanantai 6.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 16.45
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 17.00

17.05 Moukarinheitto, miehet, karsinta, ryhmä A (Liipola)
17.30 100 m, miehet, alkuerät
17.35 Pituushyppy, miehet, karsinta (Bäck, Pulli)
18.05 400 m aidat, miehet, alkuerät
18.30 Moukarinheitto, miehet, karsinta, ryhmä B (Söderberg)
18.35 Kuulantyöntö, miehet, karsinta, ryhmä A
18.45 100 m, naiset, alkuerät
19.55 Kuulantyöntö, miehet, karsinta, ryhmä B (Kangas)

Tiistai 7.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 09.25
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 09.30

09.35 50 km kävely, miehet ja naiset, finaalit
(Partanen, Ojala, Kinnunen, Kuikka)
10.30 100 m, 10-ottelu, miehet (Savola)
10.40 Kiekonheitto, miehet, karsinta, ryhmä A
11.00 400 m aidat, naiset, alkuerät (Lehikoinen)
11.10 Kuulantyöntö, naiset, karsinta (Mäkitörmä)
11.25 Pituushyppy, 10-ottelu, miehet (Savola)
11.35 400 m, miehet, alkuerät
12.05 800 m, naiset, alkuerät (Kuivisto)
12.10 Kiekonheitto, miehet, karsinta, ryhmä B
12.40 3 000 m esteet, miehet, alkuerät (Raitanen)
12.50 Kuulantyöntö, 10-ottelu, miehet (Savola)

19.30 Korkeushyppy, 10-ottelu, miehet (Savola)
19.45 Moukarinheitto, miehet, finaali
20.05 100 m, naiset, välierät
20.05 Seiväshyppy, naiset, karsinta (Murto, Nikkanen)
20.30 100 m, miehet, välierät
20.55 400 m aidat, miehet, välierät
21.20 10 000 m, miehet, finaali (Vattulainen)
21.33 Kuulantyöntö, miehet, finaali
22.00 400 m, 10-ottelu, miehet (Savola)
22.30 100 m, naiset, finaali
22.50 100 m, miehet, finaali

Keskiviikko 8.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 10.25
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 10.30

10.35 110 m aidat, 10-ottelu, miehet (Savola)
11.10 100 m aidat, naiset, alkuerät (Korte, Hurske) Neziri juoksee suoraan välierissä, koska kuuluu Euroopan tilaston top12:een.
11.20 Kiekonheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä A (Savola)
11.50 200 m, miehet, alkuerät (Lehtonen)
12.05 Kolmiloikka, naiset, karsinta (Mäkelä)
12.30 400 m, naiset, alkuerät
12.40 Kiekonheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä B (Savola)
13.05 1 500 m, miehet, alkuerät
13.15 Seiväshyppy, 10-ottelu, miehet, ryhmä A (Savola)
14.00 Keihäänheitto, miehet, karsinta, ryhmä A (Ruuskanen)
14.15 Seiväshyppy, 10-ottelu, miehet, ryhmä B (Savola)
15.25 Keihäänheitto, miehet, karsinta, ryhmä B (Helander)

18.50 Keihäänheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä A (Savola)
19.25 Korkeushyppy, naiset, karsinta (Junnila)
20.00 Keihäänheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä B (Savola)
20.05 400 m aidat, naiset, välierät
20.30 400 m, miehet, välierät
20.40 Pituushyppy, miehet, finaali
20.55 800 m, naiset, välierät
21.09 Kuulantyöntö, naiset, finaali
21.15 200 m, miehet, välierät
21.20 Kiekonheitto, miehet, finaali
21.40 10 000 m, naiset, finaali
22.35 1 500 m, 10-ottelu, miehet (Savola)

Torstai 9.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 10.15
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 11.30

10.30 Kiekonheitto, naiset, karsinta, ryhmä A (Leveelahti)
11.00 100 m aidat, 7-ottelu, naiset (Huntington)
11.30 Pituushyppy, naiset, karsinta
11.55 110 m aidat, miehet, alkuerät (Lakka)
12.00 Kiekonheitto, naiset, karsinta, ryhmä B (Sipponen, Kämäräinen)
12.05 Korkeushyppy, 7-ottelu, naiset (Huntington)
12.30 800 m, miehet, alkuerät
13.30 Keihäänheitto, naiset, karsinta, ryhmä A (Kangas)
14.50 Keihäänheitto, naiset, karsinta, ryhmä B

20.15 Kuulantyöntö, 7-ottelu, naiset (Huntington)
20.20 Seiväshyppy, naiset finaali
20.25 100 m aidat, naiset, välierät (Neziri, Hurske)
20.30 Korkeushyppy, miehet, karsinta
20.50 400 m, naiset, välierät
21.15 400 m aidat, miehet, finaali
21.22 Keihäänheitto, miehet, finaali (Ruuskanen)
21.30 200 m, 7-ottelu, naiset (Huntington)
22.05 200 m, miehet, finaali
22.20 3 000 m esteet, miehet, finaali (Raitanen)
22.50 100 m aidat, naiset, finaali (Neziri, Hurske)

Perjantai 10.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 10.45
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 12.00

11.00 Moukarinheitto, naiset, karsinta, ryhmä A (Linna)
11.30 Seiväshyppy, miehet, karsinta (Kujanpää, Wecksten, Holttinen)
11.50 Pituushyppy, 7-ottelu, naiset (Huntington)
12.25 200 m, naiset, alkuerät
12.30 Moukarinheitto, naiset, karsinta, ryhmä B (Tervo)
13.00 1 500 m, naiset, alkuerät (Kuivisto)
13.25 3 000 m esteet, naiset, alkuerät (Rauma)
13.40 Kolmiloikka, miehet, karsinta (Lipsanen)
13.50 Keihäänheitto, 7-ottelu, naiset, ryhmä A (Huntington)
14.05 4x400 m, miehet, alkuerät
14.40 4x400 m, naiset, alkuerät
15.05 Keihäänheitto, 7-ottelu, naiset, ryhmä B (Huntington)

20.10 110 m aidat, miehet, välierät (Lakka)
20.22 Korkeushyppy, naiset, finaali
20.32 800 m, miehet, välierät
20.48 200 m, naiset, välierät
21.07 Kolmiloikka, naiset, finaali (Mäkelä)
21.20 800 m, 7-ottelu, naiset (Huntington)
21.25 Keihäänheitto, naiset, finaali (Kangas)
21.50 400 m aidat, naiset, finaali
22.05 400 m, miehet, finaali
22.20 800 m, naiset, finaali
22.35 110 m aidat, miehet, finaali (Lakka)
22.50 1 500 m, miehet, finaali

Lauantai 11.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 10.00
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 10.00

10.05 20 km kävely, naiset, finaali (Neuvonen)
11.55 20 km kävely, miehet, finaali

21.00 Korkeushyppy, miehet, finaali
21.05 Pituushyppy, naiset, finaali
21.12 400 m, naiset, finaali
21.20 Kiekonheitto, naiset, finaali
21.30 800 m, miehet, finaali
21.45 200 m, naiset, finaali
21.55 5 000 m, miehet, finaali
22.30 4x400 m, miehet, finaali
22.50 4x400 m, naiset, finaali

Sunnuntai 12.8.2018

Lähetys alkaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 09.57
Lähetys alkaa Yle Puheessa kello 10.00

10.05 Maraton, naiset, finaali
11.00 Maraton, miehet, finaali

20.10 Seiväshyppy, miehet, finaali
20.30 Moukarinheitto, naiset, finaali
20.30 4x100 m, naiset, alkuerät
20.50 4x100 m, miehet, alkuerät (Lehtonen, Ahlfors, Kaasalainen, Purola, Rantala)
20.55 Kolmiloikka, miehet, finaali (Lipsanen)
21.00 1 500 m, naiset, finaali
21.15 5 000 m, naiset, finaali
21.55 3 000 m esteet, naiset, finaali
22.20 4x100 m, naiset, finaali
22.35 4x100 m, miehet, finaali (Lehtonen, Ahlfors, Kaasalainen, Purola, Rantala)

Suomen joukkue Berliinin EM-kisoissa

Miehet: Oskari Lehtonen (200 m ja 4 x 100 m), Arttu Vattulainen (10 000 m), Elmo Lakka (110 m aj), Topi Raitanen (3000 m ej), Tommi Holttinen (seiväs), Urho Kujanpää (seiväs), Tomas Wecksten (seiväs), Kristian Bäck (pituus), Kristian Pulli (pituus), Simo Lipsanen (3-loikka), Arttu Kangas (kuula), Henri Liipola (moukari), David Söderberg (moukari), Oliver Helander (keihäs), Antti Ruuskanen (keihäs), Aleksi Ojala (50 km kilpakävely), Veli-Matti "Aku" Partanen (50 km kilpakävely), Jarkko Kinnunen (50 km kilpakävely), Elmo Savola (10-ottelu), Otto Ahlfors (4 x 100 m), Viljami Kaasalainen (4 x 100 m), Samuel Purola (4 x 100 m), Eetu Rantala (4 x 100 m), Roope Saarinen (varaedustaja) (4 x 100 m).

Naiset: Sara Kuivisto (800 m ja 1 500 m), Nooralotta Neziri (100 m aj), Reetta Hurske (100 m aj), Annimari Korte (100 m aj), Lotta Harala (varaedustaja) (100 m aj), Viivi Lehikoinen (400 m aj), Janica Rauma (3000 m ej), Ella Junnila (korkeus), Wilma Murto (seiväs), Minna Nikkanen (seiväs), Kristiina Mäkelä (kolmiloikka), Senja Mäkitörmä (kuula), Salla Sipponen (kiekko), Sanna Kämäräinen (kiekko), Helena Leveelahti (kiekko), Elisa Neuvonen (20 km kilpakävely), Tiia Kuikka (50 km kilpakävely), Jenni Kangas (keihäs), Krista Tervo (moukari), Inga Linna (moukari).

Lue myös:

Menestystoivot keihäässä, pyöräilyssä ja uinnissa – Super EM syöksyy Ylen kanaville ja näitä kisoja et voi missata

11 päivää EM-mitalien metsästystä 7 eri lajissa! Katso tästä Super EM 2018 -ohjelma

EM-mitaleita sataa kaatamalla Ylen kanavilla elokuussa – tätä on Super EM 2018

Suomen yleisurheilun EM-joukkue täydentyi vielä yhdellä urheilijalla, Uusimäki kieltäytyi kutsusta

Yleisurheilun EM-kisajoukkue täydentyi – David Söderberg ja Kristian Pulli valittiin mukaan Berliiniin

Korte ja Hurske täydentävät naisten pika-aitojen edustuksen Berliinissä – tässä Suomen joukkue yleisurheilun EM-kisoihin

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat