Hyppää sisältöön

Milloin Mäkelä loikkii ja Helander heittää? Katso tästä yleisurheilun EM-ohjelma

Berliinin yleisurheilun EM-kilpailut alkavat maanantaina 6. elokuuta ja kisat kuuluvat Ylen kanavilta nähtävään Super EM 2018 -monilajitapahtumaan. Yle seuraa yleisurheilukisoja tiiviisti niin TV2:ssa, Yle Areenassa kuin Yle Puheessakin. Poimi tästä kisojen ohjelma talteen!

Kristiina Mäkelä. Kuva: Tomi Hänninen

Maanantai 6.8.2018

17.05 Moukarinheitto, miehet, karsinta, ryhmä A (Liipola)
17.30 100 m, miehet, alkuerät
17.35 Pituushyppy, miehet, karsinta (Bäck, Pulli)
18.05 400 m aidat, miehet, alkuerät
18.30 Moukarinheitto, miehet, karsinta, ryhmä B (Söderberg)
18.35 Kuulantyöntö, miehet, karsinta, ryhmä A
18.45 100 m, naiset, alkuerät
19.55 Kuulantyöntö, miehet, karsinta, ryhmä B (Kangas)

Tiistai 7.8.2018

09.35 50 km kävely, miehet ja naiset, finaalit
(Partanen, Ojala, Kinnunen, Kuikka)
10.30 100 m, 10-ottelu, miehet (Savola)
10.40 Kiekonheitto, miehet, karsinta, ryhmä A
11.00 400 m aidat, naiset, alkuerät (Lehikoinen)
11.10 Kuulantyöntö, naiset, karsinta (Mäkitörmä)
11.25 Pituushyppy, 10-ottelu, miehet (Savola)
11.35 400 m, miehet, alkuerät
12.05 800 m, naiset, alkuerät (Kuivisto)
12.10 Kiekonheitto, miehet, karsinta, ryhmä B
12.40 3 000 m esteet, miehet, alkuerät (Raitanen)
12.50 Kuulantyöntö, 10-ottelu, miehet (Savola)

19.30 Korkeushyppy, 10-ottelu, miehet (Savola)
19.45 Moukarinheitto, miehet, finaali
20.05 100 m, naiset, välierät
20.05 Seiväshyppy, naiset, karsinta (Murto, Nikkanen)
20.30 100 m, miehet, välierät
20.55 400 m aidat, miehet, välierät
21.20 10 000 m, miehet, finaali (Vattulainen)
21.33 Kuulantyöntö, miehet, finaali
22.00 400 m, 10-ottelu, miehet (Savola)
22.30 100 m, naiset, finaali
22.50 100 m, miehet, finaali

Keskiviikko 8.8.2018

10.35 110 m aidat, 10-ottelu, miehet (Savola)
11.10 100 m aidat, naiset, alkuerät (Korte, Hurske) Neziri juoksee suoraan välierissä, koska kuuluu Euroopan tilaston top12:een.
11.20 Kiekonheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä A (Savola)
11.50 200 m, miehet, alkuerät (Lehtonen)
12.05 Kolmiloikka, naiset, karsinta (Mäkelä)
12.30 400 m, naiset, alkuerät
12.40 Kiekonheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä B (Savola)
13.05 1 500 m, miehet, alkuerät
13.15 Seiväshyppy, 10-ottelu, miehet, ryhmä A (Savola)
14.00 Keihäänheitto, miehet, karsinta, ryhmä A (Ruuskanen)
14.15 Seiväshyppy, 10-ottelu, miehet, ryhmä B (Savola)
15.25 Keihäänheitto, miehet, karsinta, ryhmä B (Helander)

18.50 Keihäänheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä A (Savola)
19.25 Korkeushyppy, naiset, karsinta (Junnila)
20.00 Keihäänheitto, 10-ottelu, miehet, ryhmä B (Savola)
20.05 400 m aidat, naiset, välierät
20.30 400 m, miehet, välierät
20.40 Pituushyppy, miehet, finaali
20.55 800 m, naiset, välierät
21.09 Kuulantyöntö, naiset, finaali
21.15 200 m, miehet, välierät
21.20 Kiekonheitto, miehet, finaali
21.40 10 000 m, naiset, finaali
22.35 1 500 m, 10-ottelu, miehet (Savola)

Torstai 9.8.2018

10.30 Kiekonheitto, naiset, karsinta, ryhmä A (Leveelahti)
11.00 100 m aidat, 7-ottelu, naiset (Huntington)
11.30 Pituushyppy, naiset, karsinta
11.55 110 m aidat, miehet, alkuerät (Lakka)
12.00 Kiekonheitto, naiset, karsinta, ryhmä B (Sipponen, Kämäräinen)
12.05 Korkeushyppy, 7-ottelu, naiset (Huntington)
12.30 800 m, miehet, alkuerät
13.30 Keihäänheitto, naiset, karsinta, ryhmä A (Kangas)
14.50 Keihäänheitto, naiset, karsinta, ryhmä B

20.15 Kuulantyöntö, 7-ottelu, naiset (Huntington)
20.20 Seiväshyppy, naiset finaali
20.25 100 m aidat, naiset, välierät (Neziri, Hurske)
20.30 Korkeushyppy, miehet, karsinta
20.50 400 m, naiset, välierät
21.15 400 m aidat, miehet, finaali
21.22 Keihäänheitto, miehet, finaali (Ruuskanen)
21.30 200 m, 7-ottelu, naiset (Huntington)
22.05 200 m, miehet, finaali
22.20 3 000 m esteet, miehet, finaali (Raitanen)
22.50 100 m aidat, naiset, finaali (Neziri, Hurske)

Perjantai 10.8.2018

11.00 Moukarinheitto, naiset, karsinta, ryhmä A (Linna)
11.30 Seiväshyppy, miehet, karsinta (Kujanpää, Wecksten, Holttinen)
11.50 Pituushyppy, 7-ottelu, naiset (Huntington)
12.25 200 m, naiset, alkuerät
12.30 Moukarinheitto, naiset, karsinta, ryhmä B (Tervo)
13.00 1 500 m, naiset, alkuerät (Kuivisto)
13.25 3 000 m esteet, naiset, alkuerät (Rauma)
13.40 Kolmiloikka, miehet, karsinta (Lipsanen)
13.50 Keihäänheitto, 7-ottelu, naiset, ryhmä A (Huntington)
14.05 4x400 m, miehet, alkuerät
14.40 4x400 m, naiset, alkuerät
15.05 Keihäänheitto, 7-ottelu, naiset, ryhmä B (Huntington)

20.10 110 m aidat, miehet, välierät (Lakka)
20.22 Korkeushyppy, naiset, finaali
20.32 800 m, miehet, välierät
20.48 200 m, naiset, välierät
21.07 Kolmiloikka, naiset, finaali (Mäkelä)
21.20 800 m, 7-ottelu, naiset (Huntington)
21.25 Keihäänheitto, naiset, finaali (Kangas)
21.50 400 m aidat, naiset, finaali
22.05 400 m, miehet, finaali
22.20 800 m, naiset, finaali
22.35 110 m aidat, miehet, finaali (Lakka)
22.50 1 500 m, miehet, finaali

Lauantai 11.8.2018

10.05 20 km kävely, naiset, finaali (Neuvonen)
11.55 20 km kävely, miehet, finaali

21.00 Korkeushyppy, miehet, finaali
21.05 Pituushyppy, naiset, finaali
21.12 400 m, naiset, finaali
21.20 Kiekonheitto, naiset, finaali
21.30 800 m, miehet, finaali
21.45 200 m, naiset, finaali
21.55 5 000 m, miehet, finaali
22.30 4x400 m, miehet, finaali
22.50 4x400 m, naiset, finaali

Sunnuntai 12.8.2018

10.05 Maraton, naiset, finaali
11.00 Maraton, miehet, finaali

20.10 Seiväshyppy, miehet, finaali
20.30 Moukarinheitto, naiset, finaali
20.30 4x100 m, naiset, alkuerät
20.50 4x100 m, miehet, alkuerät (Lehtonen, Ahlfors, Kaasalainen, Purola, Rantala)
20.55 Kolmiloikka, miehet, finaali (Lipsanen)
21.00 1 500 m, naiset, finaali
21.15 5 000 m, naiset, finaali
21.55 3 000 m esteet, naiset, finaali
22.20 4x100 m, naiset, finaali
22.35 4x100 m, miehet, finaali (Lehtonen, Ahlfors, Kaasalainen, Purola, Rantala)

Suomen joukkue Berliinin EM-kisoissa

Miehet: Oskari Lehtonen (200 m ja 4 x 100 m), Arttu Vattulainen (10 000 m), Elmo Lakka (110 m aj), Topi Raitanen (3000 m ej), Tommi Holttinen (seiväs), Urho Kujanpää (seiväs), Tomas Wecksten (seiväs), Kristian Bäck (pituus), Kristian Pulli (pituus), Simo Lipsanen (3-loikka), Arttu Kangas (kuula), Henri Liipola (moukari), David Söderberg (moukari), Oliver Helander (keihäs), Antti Ruuskanen (keihäs), Aleksi Ojala (50 km kilpakävely), Veli-Matti "Aku" Partanen (50 km kilpakävely), Jarkko Kinnunen (50 km kilpakävely), Elmo Savola (10-ottelu), Otto Ahlfors (4 x 100 m), Viljami Kaasalainen (4 x 100 m), Samuel Purola (4 x 100 m), Eetu Rantala (4 x 100 m), Roope Saarinen (varaedustaja) (4 x 100 m).

Naiset: Sara Kuivisto (800 m ja 1 500 m), Nooralotta Neziri (100 m aj), Reetta Hurske (100 m aj), Annimari Korte (100 m aj), Lotta Harala (varaedustaja) (100 m aj), Viivi Lehikoinen (400 m aj), Janica Rauma (3000 m ej), Ella Junnila (korkeus), Wilma Murto (seiväs), Minna Nikkanen (seiväs), Kristiina Mäkelä (kolmiloikka), Senja Mäkitörmä (kuula), Salla Sipponen (kiekko), Sanna Kämäräinen (kiekko), Helena Leveelahti (kiekko), Elisa Neuvonen (20 km kilpakävely), Tiia Kuikka (50 km kilpakävely), Jenni Kangas (keihäs), Krista Tervo (moukari), Inga Linna (moukari).

Lue myös: