Jääkiekon NHL:ssä Jesse Puljujärven edustama Edmonton kukisti St. Louisin voittolaukauksin ratkenneessa ottelussa 3–2.
Blues johti ensimmäisen erän jälkeen 2–0, mutta ruotsalaispuolustaja Oscar Klefbom tasoitti pelin 2-2:een 56 sekuntia ennen kolmannen erän päätöstä.
– Ensimmäinen erämme ei ollut hyvä. Se oli yksi huonoimmista eristä, jonka olemme pelanneet, ja toinen erä oli ylivoimaisesti paras erämme. Teimme paljon hyviä asioita, Oilersin päävalmentaja Ken Hitchcock sanoi NHL:n nettisivuilla.
Ottelun Oilersille vl-kilpailussa ratkaisi ottelun parhaaksi pelaajaksi valittu Connor McDavid.
Oilersin kanadalaisvahti Cam Talbot torjui vieraskaukalossa 28/30 kertaa. Oilersin neljässä edellisessä ottelussa torjunut Mikko Koskinen oli lepovuorossa.
Vajaat 12 minuuttia jääaikaa saanut Puljujärvi (+1) jäi ottelussa ilman tehopisteitä.
Edmonton nosti hiljattain 20-vuotiaan Puljujärven takaisin vahvuuteensa AHL:stä, jossa hän ehti pelata vain neljän ottelun verran. Päätös tehtiin viime kuussa Edmontonin päävalmentajan vaihduttua.
Lue myös:
Aho ja Teräväinen tulittivat yhteensä 11 kertaa, lopputulos tyly