Suora

  • Elävä arkisto esittää
  • Kuinka nurkkapatriootteja suomenruotsalaiset ovat?
  • UP-dokkari: Kamera käy!

Lajien parhaat valittu – ensimmäistä kertaa listalle nousi isä ja tytär

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2018 -valinnat on tehty. Lajien parhaita urheilijoita on valittu vuodesta 1946 lähtien.

Muu urheilu
Jorma Kontio
Jorma Kontio. Ilkka Nisula / Hippos

Tällä kertaa Lajien parhaat urheilijat -listalle nousi ensimmäistä kertaa isä ja tytär, sillä Jorma Kontio valittiin parhaaksi raviurheilijaksi ja hänen tyttärensä Anna-Julia Kontio parhaaksi ratsastajaksi. Myöskään isä-poika-, äiti-tytär- tai äiti-poika -yhdistelmiä ei ole aiemmin Lajien parhaat urheilijat -listalla nähty.

Jorma Kontio on tuttu nimi listalla, sillä hänet on valittu lajinsa parhaaksi ennätykselliset 26 kertaa, mutta Anna-Julia Kontio valittiin lajinsa parhaaksi nyt ensimmäistä kertaa.

Lajien parhaat 2018:

Aerobic: Erika Rautiainen

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen

Ampumaurheilu: Aleksi Leppä

Autourheilu: Kimi Räikkönen

Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen / Anniina Parkkinen

Biljardi: Jouni Tähti

Curling: Oona Kauste / Tomi Rantamäki

Darts: Pauli Finnilä

Freestyle: Jimi Salonen

Frisbeegolf: Henna Blomroos

Futsal: Jukka Kytölä

Golf: Mikko Korhonen

Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro

Hockey: Sampo Hirvioja

Ilmailu: Timo Forss

Jalkapallo: Lukas Hradecky

Jousiammunta: Mikko Juutilainen

Judo: Katri Kakko

Jääkiekko: Pekka Rinne

Jääpallo: Tuomas Määttä

Karate: Titta Keinänen

Keilailu: Osku Palermaa

Koripallo: Lauri Markkanen

Käsipallo: Nico Rönnberg

Lentopallo: Piia Korhonen

Lumilautailu: Matti Suur-Hamari

Maastohiihto: Iivo Niskanen

Melonta: Netta Malinen

Miekkailu: Niko Vuorinen

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja

Moottoripyöräily: Eero Remes

Moottoriveneily: Marcus Johnssonere) / Jussi Myllymäki

Mäkihyppy: Antti Aalto

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen

Nyrkkeily: Mira Potkonen

Paini: Petra Olli

Painonnosto: Anni Vuohijoki

Pesäpallo: Juha Puhtimäki

Pikaluistelu: Mika Poutala

Potkunyrkkeily: Akseli Saurama

Purjehdus: Aleksandra Blinnikka

Pyöräily: Jaakko Hänninen

Pyöräsuunnistus: Jussi Laurila

Pöytätennis: Benedek Oláh

Ratsastus: Anna-Julia Kontio

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Anne Pohjola

Rugby: Jussi Viljanen

Rullakiekko: Juha Taponen

Salibandy: Eero Kosonen

Soutu: Robert Ven

Squash: Olli Tuominen

Sulkapallo: Kalle Koljonen

Suunnistus: Marika Teini

Taekwondo: Christian Kamphuis

Taitoluistelu: Viveca Lindfors

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa / Tiina Tulikallio

Tennis: Henri Kontinen

Thainyrkkeily: Satu Mykkänen

Tikkaurheilu: Simo Vaarala

Triathlon: Kaisa Sali

Uimahypyt: Lauren Hallaselkä

Uinti: Mimosa Jallow

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Vesipallo: Oskari Ollila

Voimanosto: Hanna Rantala

Voimistelu: Sani Mäkelä

Yhdistetty: Eero Hirvonen

Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti

Lähteet: Urheilutoimittajain Liiton tiedote

Suosittelemme

Tuoreimmat