Rallikomeetta Kalle Rovanperä starttaa torstaina toiseen kauteensa rallin MM-sarjassa. Puuppolalainen ajaa Skodan tehdastiimissä, mutta kauden avaavan Monte Carlon osakilpailun 18-vuotias kuljettajalupaus kaasuttelee yksityistiimin SkodaFabia R5:lla.
Viime vuonna Rovanperä oli Monte Carlossa RC2-luokassa toinen, vaikka kyseessä oli vasta nuorukaisen kolmas MM-ralli. Viime vuoden lopuksi Rovanperä tykitti kaksi luokkavoittoa, ja tätä trendiä on tarkoitus jatkaa.
– Tunnelmat ovat hyvät. Innolla odotan, että pääsee taas kisaamaan. Monte on aina vaikea kisa. Meillä on nyt yksi vuosi kokemusta. Toivottavasti pystytään ajamaan voitosta, Rovanperä suunnitteli.
– Kyseessä on kuitenkin ralli, jossa voi tapahtua mitä tahansa. Pääasia on tuoda ehjät vehkeet maaliin, jotta saadaan taas lisää kokemusta.
Rovanperä joutui viime vuoden kevätkaudella jättämään Euroopassa ajettavia MM-ralleja väliin oltuaan vielä alaikäinen. Juuri kokemuksessa Rovanperä antaa vanhemmille kilpakumppaneilleen paljon tasoitusta.
– Pääpaino on ajaa kaikki ne kisat, joita ei vielä viime vuonna voitu ajaa. Sitä kautta saadaan tärkeää kokemusta seuraaville vuosille, toisen polven rallikuljettaja totesi.
– Voitto on aina tavoitteena. Tavoite on ajaa tasaisesti ja kovaa kaikki kisat läpi. Jos se tavoite täyttyy, niin varmasti ollaan korkealla myös sarjassa.

Skodan tehdaskuljettaja oli kaudella 2018 WRC2-luokan loppupisteissä kolmas. Rovanperän tähtäimessä on nousta sarjan ykkösnimeksi uudessa WRC2 Pro -luokassa ja ehkä jo kaudeksi 2020 pääluokkaan WRC-auton rattiin.
– Toivottavasti pystytään ajamaan mestaruudesta. Toki se on tavoite, mutta en minä vain siihen keskity. Kaikkein tärkein asia on saada lisää kokemusta. Tietysti ajamme mestaruudesta, jos näyttää, että se on mahdollista, Rovanperä summaa.
Joko kaudella 2020 suomalaisen rallimaineen pelastajaksi povattu Rovanperä nähdään WRC-auton ratissa?
– Ihan mahdotonta sitä on vielä sanoa. Se nähdään tulevaisuudessa.
Lue myös: