Hyppää sisältöön

Katso La Ligan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit – Barcelona voitti vajaamiehisen Gironan

La Ligassa pelattiin viisi ottelua sunnuntaina. Voittajia olivat Valladolid, Barcelona, Athletic Bilbao ja Real Madrid. Sarjaa johtaa Barcelona, joka on viisi pistettä Atlético Madridia edellä.

Valladolid - Celta Vigo 2‑1

Celta Vigo onnistui maalinteossa paremmin ottelun ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalla. Valladolid nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 2-1. Voittomaalin teki Keko 69. minuutilla. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä seitsemän keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Celta Vigon Hoedt.

Girona - Barcelona 0‑2

Barcelona vei voiton vajaamiehisestä Gironasta lukemin 0-2. Barcelona venytti tuloksella voittoputkeaan kahdeksan ottelun mittaiseksi. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä kahdeksan keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Gironan Espinosa Zúñiga.

Athletic Bilbao - Betis 1‑0

Athletic Bilbao vei voiton Real Betisistä tuloksella 1-0. Ratkaisumaalin iski Muniain 21. minuutilla. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä kuusi keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Athletic Bilbaon De Marcos.

Real Sociedad - Huesca 0‑0

Real Sociedad ja Huesca tasasivat pisteet 0-0 -tasapelissä. Tiiviisti puolustaneet joukkueet tekivät maalivahtien työstä helppoa. Real Sociedad laukoi kerran maalia kohti ja Huesca kerran. Real Sociedad hallitsi ottelua selvästi 68 prosentin pallonhallinnalla. Joukkueiden laukaukset jakautuivat kuitenkin tasan 8-8.

Espanyol - Real Madrid 2‑4

Espanyol hävisi kun Real Madrid piti pintansa alivoimalla ja vei voiton lukemin 2-4. Real Madrid aloitti maalinteon heti ottelun alussa, kun Benzema laukoi avausmaalin 4. minuutilla. Benzema oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä seitsemän keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Real Madridin Varane.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
1.Barcelona214915425821
2.Atlético214412813213
3.Real Madrid213912363426
4.Sevilla213610653622
5.Alaves20329562223
6.Getafe21318762518
7.Betis21298582526
8.Valencia212751242118
9.Real Sociedad21277682524
10.Eibar21266872630
11.Athletic Bilbao212651152226
12.Levante21267593240
13.Valladolid21256781924
14.Girona21245972328
15.Espanyol212473112334
16.Leganes21235882026
17.Celta Vigo212156103336
18.R. Vallecano202055102436
19.Villarreal21183992129
20.Huesca211327121738

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).