Suora

  • Elävä arkisto esittää
  • Rytmisen MM, 4-ottelun B-ryhmän finaali
  • Painin MM, vapaapaini
  • Painin MM, naisten paini ja vapaapaini
  • Rytmisen MM, 4-ottelun A-ryhmän finaali
  • Rytmisen MM, 4-ottelun B-ryhmä
  • Painin MM: vapaapaini ja naisten paini
  • Urheiluruutu
  • Urheiluruutu
  • Rytmisen MM, 4-ottelun A-ryhmä

Timanttiliigakausi räväkästi vauhtiin Qatarissa – kahdeksan maailman kärkitulosta

Ratajuoksija Caster Semenya, kiekkomies Daniel Ståhl ja kuulamörssäri Ryan Crouser vastasivat tasokkaimmista tuloksista Dohan yleisurheiluillassa. Katso täältä Timanttiliigan tulokset.

urheilu
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith oli täysin ylivoimainen naisten 200 metrilläEPA

Dohan liki 30 asteen helteessä tehtailtiin perjantaina kahdeksan maailman kärkitulosta kaikkiaan 14 Timanttiliigan lajissa.

TIMANTTILIIGA, 1/14, DOHA, QATAR

800 m
Caster Semenya RSA 1.54,98 kk
Francine Niyonsaba BDI 1.57,75
Ajee Wilson USA 1.58,83

Kiekko
Daniel Ståhl SWE 70,56 kk
Lukas Weisshaidinger AUT 66,90
Ehsan Hadadi IRI 66,78

Kuula
Ryan Crouser USA 22,13
Tomas Walsh NZL 22,06
Darlan Romani BRA 21,60
Darrell Hill USA 21,28
Michal Haratyk POL 21,18

400 m aj
Dalilah Muhammad USA 53,61 kk
Ashley Spencer USA 54,72
Anna Ryzhykova UKR 54,82

800 m
Nijel Amos BOT 1.44,29 kk
Emmanuel Kipkurui Korir KEN 1.44,50
Donovan Brazier USA 1.44,70

3000 m es
Soufiane El Bakkali MAR 8.07,22 kk
Hillary Bor USA 8.08,41
Leonard Kipkemoi Bett KEN 8.08,61

200 m
Dina Asher-Smith GBR 22,26 kk
Jamile Samuel NED 22,90
Blessing Okagbare NGR 23,14

1500 m
Elijah Motonei Manangoi KEN 3.32,21 kk
Timothy Cheruiyot KEN 3.32,47
Bethwell Birgen KEN 3.33,12

3000 m
Hellen Obiri KE 8.25,60 kk
Genzebe Dibaba ETH 8.26,20
Lilian Kasait Rengeruk KEN 8.29,02

100 m aj
Danielle Williams JAM 12,66
Tobi Amusan NIG 12,73
Sharika Nelvis USA 12,78

Seiväs
Sam Kendricks USA 580
Thiago Braz BRA 571
Seito Yamamoto JPN 561

Pituus
Caterine Ibarguen COL 676
Maryna Bekh-Romancshuk UKR 674
Brooke Stratton AUS 673

Korkeus
Yaroslava Mahuchikh UKR 196
Mirela Demireva BUL 191
Erika Kinsey SWE 191
Ana Simic CRO 191

200 m
Ramil Guliyev TUR 19,99
Alex Quinonez ECU 20,19
Aaron Brown CAN 20,20

Timanttiliigan seuraava osakilpailu käydään 18. päivä toukokuuta Shanghaissa.

Berliinin EM-kisojen ainoa triplavoittaja on jahdannut poikia ”kuolemaan saakka” – 22-vuotias britti opiskeli historiaa ja juoksi sen jälkeen itsensä historiaan: ”Aivan ilmiömäinen”

Ruotsin kiekkojärkäle mielettömässä kunnossa – tuloksena kaikkien aikojen tasokkain sarja

Semenya rykäisi huiman ajan Dohassa – nähtiinkö olympiavoittajan jäähyväiset paraatimatkalla?

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat