Suora

  • Alppihiihdon MC: Santa Caterina, miesten suurpujottelun 1. lasku
  • Santa Caterina, miesten suurpujottelu, 1. lasku
  • Armoton itseruoskinta musersi Ilkka Herolan - elämänarvojen täyskäännös palautti ilon urheiluun
  • Urheilustudio 5.12.
  • Ampumahiihdon MC, miesten takaa-ajokilpailu, Kontiolahti
  • Alppihiihdon MC: Santa Caterina, miesten suurpujottelun 2. lasku
  • Santa Caterina, miesten suurpujottelu, 2. lasku
  • Urheilustudio 5.12.
  • Monza, EK 11 - live
  • Monza, EK 11 - live
  • Freestylen MC: Ruka, kumpareet
  • Ruka, kumpareet
  • Ampumahiihdon MC: Kontiolahti, naisten viesti
  • Mäkihypyn MC: Nizhni Tagil, miesten kilpailu
  • Nizhni Tagil, miesten kilpailu
  • Urheiluruutu
  • Urheilustudio 5.12.
  • Nizhni Tagil, miesten kilpailu
  • Urheilustudio 5.12.
  • Ampumahiihdon MC, naisten viesti, Kontiolahti
  • Suomen vahvimman miehen raju tarina: Mika Törrö vaihtoi huumeet, viinan ja vankilan puntteihin - nyt äiti voi nukkua yönsä rauhassa
  • Digitaalisen rallicrossin MM-sarja 2020: 9. osakilpailu, Sonoma
  • Urheiluruutu
  • Monza, päiväkooste

Maailman parhaat talviurheilijat jälleen Ylen kanavilla! Katso tästä lähetystiedot ja kisa-aikataulut

Ylen kanavilla riittää tänäkin talvena hiihtolajien lähetyksiä. Poimi tästä talteen kauden maailmancupien ja MM-kisojen kilpailukalenteri.

hiihto
Iivo Niskanen
Iivo Niskanen on kertonut tavoittelevansa maailmancupin kokonaiskilpailun voittoa.AOP / imago sportfotodienst

Kaikki Ylen urheilutarjonta löytyy helposti yhdestä paikasta, Urheilu-Areenasta. Areenan laajasta urheilukattauksesta pääset nauttimaan parhaiten osoitteessa yle.fi/urheiluareena tai lataamalla Areena-sovelluksen.

Areena-linkkejä ja tuloksia päivitetään kauden edetessä. Aikaisempien kuukausien tulokset jutun lopussa.

MAALISKUU

1.3.

Almaty, Kazakstan

Freestyle: Parikumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lahti, Suomi

Yhdistetty: HS130

Hinterstoder, Itävalta

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Lahti, Suomi

Maastohiihto: 4x5 km, naiset

La Thuile, Italia

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, naiset (peruttu)

Lahti, Suomi

Maastohiihto: 4x7,5 km, miehet

Hinterstoder, Itävalta

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Lahti, Suomi

Yhdistetty: 10 km

Lahti, Suomi

Mäkihyppy: HS130, miehet

Blue Mountain, Kanada

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

2.3.

Hintestoder, Itävalta

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun) (korvaa Val d'Iseren perutun osakilpailun)

Hintestoder, Itävalta

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

4.3.

Drammen, Norja

Maastohiihto: Sprintti (p), miehet ja naiset

5.3.

Nove Mesto, Tšekki

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

6.3.

Sierra Nevada, Espanja

Lumilautailu: Lumilautacross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Nove Mesto, Tšekki

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

Moskova, Venäjä

Lumilautailu: Paripujottelu, naiset ja miehet (peruttu)

Oslo, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS134, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)

7.3.

Oslo, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS134, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Ofterschwang, Saksa

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset (peruttu)

Oslo, Norja

Yhdistetty: HS134

Kvitfjell, Norja

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Sierra Nevada, Espanja

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Oslo, Norja

Maastohiihto: 30 km (p), yhteislähtö, naiset

Krasnojarsk, Venäjä

Freestyle: Parikumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Nove Mesto, Tšekki

Ampumahiihto: Viesti, naiset (4x6 km) (siirryt toiseen palveluun)

Oslo, Norja

Yhdistetty: 10 km

Oslo, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS134, joukkuekilpailu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Nove Mesto, Tšekki

Ampumahiihto: Viesti, miehet (4x7,5 km) (siirryt toiseen palveluun)

8.3.

Ofterschwang, Saksa

Alppihiihto: Pujottelu, naiset (peruttu)

Kvitfjell, Norja

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (peruttu)

Oslo, Norja

Maastohiihto: 50 km (p), yhteislähtö, miehet

Nove Mesto, Tšekki

Ampumahiihto: Yhteislähtö 12,5 km, naiset

Nove Mesto, Tšekki

Ampumahiihto: Yhteislähtö 15 km, miehet

Krasnojarsk, Venäjä

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

9.3.

Lillehammer, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS134, miehet (siirretty Oslosta 8.3.)

Oslo, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS134, naiset (siirryt toiseen palveluun)(siirretty Oslosta 8.3.)

10.3.

Livigno, Italia

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet ja naiset (peruttu)

Lillehammer, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS140, miehet

Lillehammer, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS140, naiset (siirryt toiseen palveluun)

11.3.

Trondheim, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS138, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Trondheim, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS138, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)

12.3. klo 16.30

Åre, Ruotsi

Alppihiihto: paripujottelu, naiset

klo 16.30

Kontiolahti, Suomi

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

Trondheim, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS138, miehet (peruttu)

Trondheim, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS138, naiset (peruttu)

13.3.

Åre, Ruotsi

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset (peruttu)

Nizhni Tagil, Venäjä

Mäkihypyn Russia Tour Blue Bird: HS97, karsinta, naiset (peruttu)

Kontiolahti, Suomi

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

Vikersund, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS240, karsinta, miehet (peruttu)

14.3.

Kranjska Gora, Slovenia

Alppihiihto: Suurpujottelu (peruttu)

Åre, Ruotsi

Alppihiihto: Pujottelu, naiset (peruttu)

Idre Fjäll, Ruotsi

Freestyle: Kumpareet, miehet ja naiset (peruttu)

Schonach, Saksa

Yhdistetty: HS106 (peruttu)

Nizhni Tagil, Venäjä

Mäkihypyn Russia Tour Blue Bird: HS97, naiset (peruttu)

klo 14.20

Québec, Kanada

Maastohiihto: Sprintti (p), miehet ja naiset, TV2 klo 19.15

klo 14.45

Kontiolahti, Suomi

Ampumahiihto: Takaa-ajo 12,5 km, miehet

Winterberg, Saksa

Lumilautailu: Paripujottelu, miehet ja naiset (peruttu)

klo 15.30

Veysonnaz, Sveitsi

Freestyle: Ski Cross, miehet ja naiset

Schonach, Saksa

Yhdistetty: 10 km (peruttu)

klo 16.45

Kontiolahti, Suomi

Ampumahiihto: Takaa-ajo 10 km, naiset

Vikersund, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS240, joukkuekilpailu, miehet (peruttu)

15.3.

Kranjska Gora, Slovenia

Alppihiihto: Pujottelu, miehet (peruttu)

Idre Fjäll, Ruotsi

Freestyle: Parikumpareet, miehet ja naiset (peruttu)

klo 12.00

Veysonnaz, Sveitsi

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet ja naiset

Schonach, Saksa

Yhdistetty: HS106 (peruttu)

Winterberg, Saksa

Lumilautailu: Paripujottelu, joukkuekilpailu (peruttu)

Nizhni Tagil, Venäjä

Mäkihypyn Russia Tour Blue Bird: HS97, naiset (peruttu)

klo 14.15

Kontiolahti, Suomi

Ampumahiihto: Parisekaviesti

klo 14.15

Québec, Kanada

Maastohiihto: Sprintti (v), miehet ja naiset, TV2 klo 19.10

Schonach, Saksa

Yhdistetty: 15 km (peruttu)

klo 16.15

Kontiolahti, Suomi

Ampumahiihto: Sekaviesti

Vikersund, Norja

Mäkihypyn Raw Air Tournament: HS240, miehet (peruttu)

17.3.

Minneapolis, Yhdysvallat

Maastohiihto: Sprintti (v), miehet ja naiset (peruttu)

18.3.

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Syöksy, miehet (peruttu)

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Syöksy, naiset (peruttu)

19.3.

Silvaplana, Sveitsi

Freestyle: Slopestyle, karsinta, naiset

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Supersuurpujottelu, naiset (peruttu)

Planica, Slovenia

Mäkihypyn lentomäen MM: HS240, miehet, karsinta (siirretty ensi kauteen)

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Supersuurpujottelu, miehet (peruttu)

20.3.

Tshaikovski, Venäjä

Mäkihypyn Russia Tour Blue Bird: HS102, karsinta, naiset (peruttu)

Silvaplana, Sveitsi

Freestyle: Slopestyle, karsinta, miehet

Spindleruv Mlyn, Tšekki

Lumilautailu: Slopestyle, karsinta, miehet ja naiset (peruttu)

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Joukkuekilpailu (peruttu)

Oslo, Norja

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset (peruttu)

Planica, Slovenia

Mäkihypyn lentomäen MM: HS240, miehet (siirretty ensi kauteen)

Oslo, Norja

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet (peruttu)

Canmore, Kanada

Maastohiihto: 10 km (v), yhteislähtö, naiset (peruttu)

Canmore, Kanada

Maastohiihto: 15 km (v), yhteislähtö, miehet (peruttu)

21.3.

Silvaplana, Sveitsi

Freestyle: Slopestyle, miehet ja naiset

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Suurpujottelu, miehet (peruttu)

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Pujottelu, naiset (peruttu)

Spindleruv Mlyn, Tšekki

Lumilautailu: Slopestyle, miehet ja naiset (peruttu)

Tshaikovski, Venäjä

Mäkihypyn Russia Tour Blue Bird: HS102, naiset (peruttu)

Oslo, Norja

Ampumahiihto: Takaa-ajo 10 km, naiset (peruttu)

Planica, Slovenia

Mäkihypyn lentomäen MM: HS240, miehet, 3. ja 4. kierros (siirretty ensi kauteen)

Oslo, Norja

Ampumahiihto: Takaa-ajo 12,5 km, miehet (peruttu)

Canmore, Kanada

Maastohiihto: 10 km (v), takaa-ajo, naiset (peruttu)

Canmore, Kanada

Maastohiihto: 15 km (v), takaa-ajo, miehet (peruttu)

22.3.

Tshaikovski, Venäjä

Mäkihypyn Russia Tour Blue Bird: HS140, naiset (peruttu)

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Suurpujottelu, naiset (peruttu)

Cortina d’Ampezzo, Italia

Alppihiihdon maailmancupin finaali: Pujottelu, miehet (peruttu)

Planica, Slovenia

Mäkihypyn lentomäen MM: HS240, miehet, joukkuekilpailu (siirretty ensi kauteen)

Oslo, Norja

Ampumahiihto: Yhteislähtö 12,5 km, naiset (peruttu)

Oslo, Norja

Ampumahiihto: Yhteislähtö 15 km, miehet (peruttu)

Canmore, Kanada

Maastohiihto: Sekaviesti (peruttu)

Ilkka Herola ja Eero Hirvonen
AOP / European Pressphoto Agency EPA

ELOKUU

24.8.

Cardona, Uusi-Seelanti

Lumilautailu: Big Air, miehet ja naiset

SYYSKUU

7.9.

Cardona, Uusi-Seelanti

Freestyle: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

LOKAKUU

26.10.

Sölden, Itävalta

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset

27.10.

Sölden, Itävalta

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet

MARRASKUU

2.11.

Modena Skipass, Italia

Lumilautailu: Big Air, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

3.11.

Modena Skipass, Italia

Freestyle: Big Air, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

22.11.

Stubai, Itävalta

Freestyle: Slopestyle, karsinta, miehet ja naiset (peruttu (siirryt toiseen palveluun))

Wisla, Puola

Mäkihyppy: HS134, karsinta, miehet

23.11.

Levi, Suomi

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Stubai, Itävalta

Freestyle: Slopestyle, miehet ja naiset (peruttu (siirryt toiseen palveluun))

Levi, Suomi

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 2. kierros

Wisla, Puola

Mäkihyppy: HS134, joukkuekilpailu, miehet

24.11.

Levi, Suomi

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Wisla, Puola

Mäkihyppy: HS134, miehet

Levi, Suomi

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros

9.11.

Ruka, Suomi

Yhdistetty: HS142

Ruka, Suomi

Maastohiihto: Sprintti (p), miehet ja naiset

Ruka, Suomi

Yhdistetty: 5 km

Ruka, Suomi

Mäkihyppy: HS142, karsinta, miehet

30.11.

Ruka, Suomi

Yhdistetty: HS142

Ruka, Suomi

Maastohiihto: 10 km (p), naiset

Ruka, Suomi

Maastohiihto: 15 km (p), miehet

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Parisekaviesti (siirryt toiseen palveluun)

Ruka, Suomi

Yhdistetty: 10 km

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Sekaviesti (2x6 km + 2x7,5 km)

Killington, Yhdysvallat

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Ruka, Suomi

Mäkihyppy: HS142, miehet

Killington, Yhdysvallat

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Lake Louise, Kanada

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

JOULUKUU

1.12.

Ruka, Suomi

Yhdistetty: HS142

Ruka, Suomi

Maastohiihto: 10 km (v), takaa-ajo, naiset

Ruka, Suomi

Maastohiihto: 15 km (v), takaa-ajo, miehet

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

Ruka, Suomi

Yhdistetty: 10 km

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

Killington, Yhdysvallat

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Ruka, Suomi

Mäkihyppy: HS142, miehet (peruttu)

Killington, Yhdysvallat

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 2. kierros

Lake Louise, Kanada

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

4.12. klo 17.15

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Normaalimatka 20 km, miehet

5.12.

Val Thorens, Ranska

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Normaalimatka 15 km, naiset

6.12.

Lillehammer, Norja

Mäkihyppy: HS140, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Val Thorens, Ranska

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Nizhni Tagil, Venäjä

Mäkihyppy: HS134, karsinta, miehet

Beaver Creek, Yhdysvallat

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Lake Louise, Kanada

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)

7.12.

Bannoje, Venäjä

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lillehammer, Norja

Yhdistetty: HS140

Val Thorens, Ranska

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lillehammer, Norja

Maastohiihto: Yhdistelmäkilpailu, naiset

Lillehammer, Norja

Maastohiihto: Yhdistelmäkilpailu, miehet

Lillehammer, Norja

Mäkihyppy: HS140, naiset

Lillehammer, Norja

Yhdistetty: 10 km

Ruka, Suomi

Freestyle: Kumpareet, miehet ja naiset

Nizhni Tagil, Venäjä

Mäkihyppy: HS134, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Viesti, miehet 4x7,5 km (siirryt toiseen palveluun)

Beaver Creek, Yhdysvallat

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Lake Louise, Kanada

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)

8.12.

Bannoje, Venäjä

Lumilautailu: Paripujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lillehammer, Norja

Yhdistetty: HS140

Lillehammer, Norja

Maastohiihto: 4x5 km, naiset

Lillehammer, Norja

Maastohiihto: 4x7,5 km, miehet

Lillehammer, Norja

Yhdistetty: 10 km

Lillehammer, Norja

Mäkihyppy: HS140, naiset

Östersund, Ruotsi

Ampumahiihto: Viesti, naiset 4x6 km

Nizhni Tagil, Venäjä

Mäkihyppy: HS134, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Beaver Creek, Yhdysvallat

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Lake Louise, Kanada

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Beaver Creek, Yhdysvallat

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 2. kierros

11.12.

Montafon, Itävalta

Lumilautailu: Lumilautacross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Copper, Yhdysvallat

Freestyle: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

12.12.

Peking, Kiina

Freestyle: Big Air, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Montafon, Itävalta

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Copper, Yhdysvallat

Lumilautailu: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

13.12.

Montafon, Itävalta

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Hochfilzen, Itävalta

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

Peking, Kiina

Lumilautailu: Big Air, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Montafon, Itävalta

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Hochfilzen, Itävalta

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

Klingenthal, Saksa

Mäkihyppy: HS140, karsinta, miehet

Klingenthal, Saksa

Mäkihyppy: HS140, karsinta, naiset (peruttu)

Copper, Yhdysvallat

Freestyle: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

14.12.

Thaiwoo, Kiina

Freestyle: Kumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Peking, Kiina

Freestyle: Big Air, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Val d’Isère, Ranska

Alppihiihto: Pujottelu, miehet (peruttu)

St. Mortiz, Sveitsi

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Hochfilzen, Itävalta

Ampumahiihto: Viesti naiset, 4x6 km

Klingenthal, Saksa

Mäkihyppy: HS140, naiset

Peking, Kiina

Lumilautailu: Big Air, miehet ja naiset

Davos, Sveitsi

Maastohiihto: Sprintti (v), miehet ja naiset

Hochfilzen, Itävalta

Ampumahiihto: Takaa-ajo 12,5 km, miehet

Klingenthal, Saksa

Mäkihyppy: HS140, joukkuekilpailu, miehet

Cortina d’Ampezzo, Italia

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Copper, Yhdysvallat

Lumilautailu: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

15.12.

Thaiwoo, Kiina

Freestyle: Parikumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Val d’Isère, Ranska

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

St. Mortiz, Sveitsi

Alppihiihto: Paripujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Davos, Sveitsi

Maastohiihto: 10 km (v), naiset

Hochfilzen, Itävalta

Ampumahiihto: Takaa-ajo 10 km, naiset

Val d’Isère, Ranska

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Hochfilzen, Itävalta

Ampumahiihto: Viesti (4x7,5 km), miehet (siirryt toiseen palveluun)

Davos, Sveitsi

Maastohiihto: 15 km (v), miehet

Klingenthal, Saksa

Mäkihyppy: HS140, miehet

17.12.

Courchevel, Ranska

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 1. kierros

Courchevel, Ranska

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Arosa, Sveitsi

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

19.12.

Secret Garden, Kiina

Freestyle: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Carezza, Italia

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet ja naiset (peruttu)

Annecy-Le Grand Bornand, Ranska

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

20.12.

Secret Garden, Kiina

Lumilautailu: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Cervinia, Italia

Lumilautailu: Lumilautacross, karsinta, miehet ja naiset (peruttu)

Innichen, Italia

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Val Gardena / Gröden, Italia

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Annecy-Le Grand Bornand, Ranska

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

Engelberg, Sveitsi

Mäkihyppy: HS140, karsinta, miehet (peruttu)

21.12.

Atlanta, Yhdysvallat

Lumilautailu: Big Air, miehet ja naiset

Secret Garden, Kiina

Freestyle: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Secret Garden, Kiina

Lumilautailu: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Shimao Lotus Mountain, Kiina

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Cervinia, Italia

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Ramsau am Dachstein, Itävalta

Yhdistetty: HS98

Val Gardena / Gröden, Italia

Alppihiihto: Syöksy, miehet (peruttu)

Annecy-Le Grand Bornand, Ranska

Ampumahiihto: Takaa-ajo 12,5 km, miehet

Innichen, Italia

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Planica, Slovenia

Maastohiihto: Sprintti (v), miehet ja naiset

Ramsau am Dachstein, Itävalta

Yhdistetty: 10 km

Annecy-Le Grand Bornand, Ranska

Ampumahiihto: Takaa-ajo 10 km, naiset

Engelberg, Sveitsi

Mäkihyppy: HS140, miehet

22.12.

Atlanta, Yhdysvallat

Freestyle: Big Air, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Shimao Lotus Mountain, Kiina

Freestyle: Hypyt, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Shimao Lotus Mountain, Kiina

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Shimao Lotus Mountain, Kiina

Freestyle: Hypyt, joukkuekilpailu (siirryt toiseen palveluun)

Alta Badia, Italia

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Val d’Isère, Ranska

Alppihiihto: Syöksy, naiset (peruttu)

Val d’Isère, Ranska

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, naiset (peruttu)

Ramsau am Dachstein, Itävalta

Yhdistetty: HS98

Planica, Slovenia

Maastohiihto: Pariviesti (v), miehet ja naiset

Annecy-Le Grand Bornand, Ranska

Ampumahiihto: Yhteislähtö 15 km, miehet

Alta Badia, Italia

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 2. kierros

Annecy-Le Grand Bornand, Ranska

Ampumahiihto: Yhteislähtö 12,5 km, naiset

Engelberg, Sveitsi

Mäkihyppy: HS140, miehet

Ramsau am Dachstein, Itävalta

Yhdistetty: 10 km

Alta Badia, Italia

Alppihiihto: Parisuurpujottelu, miehet

27.12.

Bormio, Italia

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

28.12.

Lienz, Itävalta

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Bormio, Italia

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Lenzerheide, Sveitsi

Maastohiihdon Tour de Ski: 10 km (v), yhteislähtö, naiset

Lienz, Itävalta

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 2. kierros

Lenzerheide, Sveitsi

Maastohiihdon Tour de Ski: 15 km (v), yhteislähtö, miehet

Oberstdorf, Saksa

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS137, karsinta, miehet

29.12.

Lienz, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Bormio, Italia

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Lenzerheide, Sveitsi

Maastohiihdon Tour de Ski: Sprintti (v), miehet ja naiset

Lienz, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 2. kierros

Bormio, Italia

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS137, miehet

31.12.

Toblach, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 15 km (v), miehet

Garmisch-Partenkirchen, Saksa

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS142, karsinta, miehet

Toblach, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 10 km (v), naiset

Kerttu Niskanen
Getty Images

TAMMIKUU

1.1.

Toblach, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 10 km (p), takaa-ajo, naiset

Toblach, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 15 km (p), takaa-ajo, miehet

Garmisch-Partenkirchen, Saksa

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS142, miehet

3.1.

Val di Fiemme, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 10 km (p), yhteislähtö, naiset

Innsbruck, Itävalta

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS128, karsinta, miehet

Val di Fiemme, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 15 km (p), yhteislähtö, miehet

4.1.

Val di Fiemme, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: Sprintti (p), miehet ja naiset

Zagreb, Kroatia

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Innsbruck, Itävalta

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS128, miehet

Zagreb, Kroatia

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 2. kierros

5.1.

Val di Fiemme, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 10 km (v), yhteislähtö, naiset

Zagreb, Kroatia

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Val di Fiemme, Italia

Maastohiihdon Tour de Ski: 10 km (v), yhteislähtö, miehet

Bischofshofen, Itävalta

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS142, karsinta, miehet

Zagreb, Kroatia

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

6.1.

Bischofshofen, Itävalta

Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikko: HS142, miehet

8.1.

Madonna di Campiglio, Italia

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Madonna di Campiglio, Italia

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros

9.1.

Font Romeu, Ranska

Freestyle: Slopestyle, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Oberhof, Saksa

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

10.1.

Font Romeu, Ranska

Freestyle: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Sapporo, Japani

Mäkihyppy: HS137, karsinta, naiset (peruttu)

Val di Fiemme, Italia

Yhdistetty: HS134

Val di Fiemme, Italia

Yhdistetty: 10 km

Oberhof, Saksa

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

Val di Fiemme, Italia

Mäkihyppy: HS135, karsinta, miehet

11.1.

Sapporo, Japani

Mäkihyppy: HS137, naiset

Font Romeu, Ranska

Freestyle: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Val di Fiemme, Italia

Yhdistetty: HS134

Adelboden, Sveitsi

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 1. kierros

Altenmarkt-Zauchensee, Itävalta

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Oberhof, Saksa

Ampumahiihto: Viesti (4x6 km), naiset

Scuol, Sveitsi

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Adelboden, Sveitsi

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Dresden, Saksa

Maastohiihto: Sprintti (v), miehet ja naiset

Val di Fiemme, Italia

Yhdistetty: 10 km

Oberhof, Saksa

Ampumahiihto: Viesti (4x7,5 km), miehet

Val di Fiemme, Italia

Mäkihyppy: HS135, miehet (siirryt toiseen palveluun)

12.1.

Sapporo, Japani

Mäkihyppy: HS137, naiset

Altenmarkt-Zauchensee, Itävalta

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Val di Fiemme, Italia

Yhdistetty: HS134, parikilpailu

Adelboden, Sveitsi

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Altenmarkt-Zauchensee, Itävalta

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Oberhof, Saksa

Ampumahiihto: Yhteislähtö 12,5 km, naiset

Adelboden, Sveitsi

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Dresden, Saksa

Maastohiihto: Pariviesti (v), miehet ja naiset

Val di Fiemme, Italia

Yhdistetty: 2x7,5 km

Oberhof, Saksa

Ampumahiihto: Yhteislähtö 15 km, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Val di Fiemme, Italia

Mäkihyppy: HS135, miehet

13.1.

Laax, Sveitsi

Lumilautailu: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

14.1.

Flachau, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Bad Gastein, Itävalta

Lumilautailu: Paripujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Flachau, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 2. kierros

15.1.

Laax, Sveitsi

Lumilautailu: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Bad Gastein, Itävalta

Lumilautailu: Paripujottelu, joukkuekilpailu (siirryt toiseen palveluun)

Ruhpolding, Saksa

Ampumahiihto: Pikamatka 7,5 km, naiset

16.1.

Zao, Japani

Mäkihyppy: HS102, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Laax, Sveitsi

Lumilautailu: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Ruhpolding, Saksa

Ampumahiihto: Pikamatka 10 km, miehet

17.1.

Seiseralm, Italia

Freestyle: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Nakiska, Kanada

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Zao, Japani

Mäkihyppy: HS102, naiset

Wengen, Sveitsi

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Wengen, Sveitsi

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Ruhpolding, Saksa

Ampumahiihto: Viesti (4x6 km), naiset

Titisee-Neustadt, Saksa

Mäkihyppy: HS142, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)

18.1.

Zao, Japani

Mäkihyppy: HS102, joukkuekilpailu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Nove Mesto, Tšekki

Maastohiihto: 10 km (v), naiset

Sestriere, Italia

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Nove Mesto, Tšekki

Maastohiihto: 15 km (v), miehet

Seiseralm, Italia

Freestyle: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Wengen, Sveitsi

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Rogla, Slovenia

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Sestriere, Italia

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Ruhpolding, Saksa

Ampumahiihto: Viesti (4x7,5 km), miehet

Titisee-Neustadt, Saksa

Mäkihyppy: HS142, miehet

Laax, Sveitsi

Lumilautailu: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

klo 21.00

Nakiska, Kanada

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

19.1.

Zao, Japani

Mäkihyppy: HS102, naiset

Wengen, Sveitsi

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Nove Mesto, Tšekki

Maastohiihto: 10 km (p), takaa-ajo, naiset

Sestriere, Italia

Alppihiihto: Paripujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Ruhpolding, Saksa

Ampumahiihto: Takaa-ajo 10 km, naiset

Nove Mesto, Tšekki

Maastohiihto: 15 km (p), takaa-ajo, miehet

Wengen, Sveitsi

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Ruhpolding, Saksa

Ampumahiihto: Takaa-ajo 12,5 km, miehet

Titisee-Neustadt, Saksa

Mäkihyppy: HS142, miehet

22.1.

Seiseralm, Italia

Lumilautailu: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

23.1.

Seiseralm, Italia

Lumilautailu: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Pokljuka, Slovenia

Ampumahiihto: Normaalimatka 20 km, miehet

24.1.

Idre Fjäll, Ruotsi

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Big White, Kanada

Lumilautailu: Lumilautacross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Rasnov, Romania

Mäkihyppy: HS97, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Bansko, Bulgaria

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)(korvaa Val d'Iseren perutun osakilpailun)

Kitzbühel, Itävalta

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Pokljuka, Slovenia

Ampumahiihto: Normaalimatka 15 km, naiset

Zakopane, Puola

Mäkihyppy: HS140, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)

25.1.

Oberstdorf, Saksa

Yhdistetty: HS140, joukkuekilpailu

Bansko, Bulgaria

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Maastohiihto: Yhdistelmäkilpailu, naiset

Idre Fjäll, Ruotsi

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Kitzbühel, Itävalta

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Maastohiihto: Yhdistelmäkilpailu, miehet

Rasnov, Romania

Mäkihyppy: HS97, naiset

Pokljuka, Slovenia

Ampumahiihto: Parisekaviesti (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Yhdistetty: 4x5 km

Piancavallo, Italia

Lumilautailu: Paripujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Piancavallo, Italia

Lumilautailu: Paripujottelu, joukkuekilpailu (siirryt toiseen palveluun)

Pokljuka, Slovenia

Ampumahiihto: Sekaviesti

Zakopane, Puola

Mäkihyppy: HS140, joukkuekilpailu, miehet

Tremblant, Kanada

Freestyle: Kumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Big White, Kanada

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

26.1.

Bansko, Bulgaria

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Kitzbühel, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Yhdistetty: HS140

Idre Fjäll, Ruotsi

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Maastohiihto: Sprintti (p), miehet ja naiset

Pokljuka, Slovenia

Ampumahiihto: Yhteislähtö 15 km, miehet

Rasnov, Romania

Mäkihyppy: HS97, naiset

Kitzbühel, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Oberstdorf, Saksa

Yhdistetty: 10 km

Pokljuka, Slovenia

Ampumahiihto: Yhteislähtö 12,5 km, naiset

Zakopane, Puola

Mäkihyppy: HS140, miehet

Big White, Kanada

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet ja naiset (peruttu)

28.1.

Schladming, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Schladming, Itävalta

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros

29.1.

Mammoth, Yhdysvallat

Freestyle: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Mammoth, Yhdysvallat

Lumilautailu: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

30.1.

Mammoth, Yhdysvallat

Freestyle: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Mammoth, Yhdysvallat

Lumilautailu: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

31.1.

Sapporo, Japani

Mäkihyppy: HS137, karsinta, miehet

Oberstdorf, Saksa

Mäkihyppy: HS137, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Megeve, Ranska

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Feldberg, Saksa

Lumilautailu: Lumilautacross, karsinta, miehet ja naiset (peruttu)

Seefeld, Itävalta

Yhdistetty: HS109 (siirryt toiseen palveluun)

Seefeld, Itävalta

Yhdistetty: 5 km

Mammoth, Yhdysvallat

Freestyle: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Mammoth, Yhdysvallat

Lumilautailu: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Julia Kykkänen
AOP / imago sportfotodienst

HELMIKUU

1.2.

Sapporo, Japani

Mäkihyppy: HS137, miehet

Rosa Hutor, Venäjä

Alppihiihto: Syöksy, naiset (peruttu)

Garmisch-Partenkirchen, Saksa

Alppihiihto: Syöksy, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Feldberg, Saksa

Lumilautailu: Lumilautacross, miehet ja naiset (peruttu)

Megeve, Ranska

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Seefeld, Itävalta

Yhdistetty: HS109

Seefeld, Itävalta

Yhdistetty: 10 km

Oberstdorf, Saksa

Mäkihyppy: HS137, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Mammoth, Yhdysvallat

Lumilautailu: Slopestyle, miehet ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Calgary, Kanada

Freestyle: Kumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Mammoth, Yhdysvallat

Freestyle: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

2.2.

Sapporo, Japani

Mäkihyppy: HS137, miehet

Rosa Hutor, Venäjä

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Garmisch-Partenkirchen, Saksa

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Seefeld, Itävalta

Yhdistetty: HS109 (siirryt toiseen palveluun)

Feldberg, Saksa

Lumilautailu: Lumilautacross, joukkuekilpailu (peruttu)

Garmisch-Partenkirchen, Saksa

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Seefeld, Itävalta

Yhdistetty: 15 km

Oberstdorf, Saksa

Mäkihyppy: HS137, naiset (siirryt toiseen palveluun)

6.2.

Deer Valley, Yhdysvallat

Freestyle: Kumpareet, miehet ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

7.2.

Deer Valley, Yhdysvallat

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Feldberg, Saksa

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet ja naiset (peruttu)

Hinzenbach, Itävalta

Mäkihyppy: HS90, karsinta, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Willingen, Saksa

Mäkihyppy: HS145, karsinta, miehet (peruttu)

8.2.

Deer Valley, Yhdysvallat

Freestyle: Parikumpareet, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Otepää, Viro

Yhdistetty: HS100 (peruttu)

Feldberg, Saksa

Freestyle: Ski Cross, miehet ja naiset (peruttu)

Chamonix, Ranska

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Garmisch-Partenkichen, Saksa

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Otepää, Viro

Yhdistetty: 10 km (peruttu)

Chamonix, Ranska

Alppihiihto: Pujottelu, miehet, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Falun, Ruotsi

Maastohiihto: Sprintti (p), miehet ja naiset

Hinzenbach, Itävalta

Mäkihyppy: HS90, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Willingen, Saksa

Mäkihyppy: HS145, miehet

9.2.

Falun, Ruotsi

Maastohiihto: 15 km (v), miehet

Otepää, Viro

Yhdistetty: HS100 (peruttu)

Garmisch-Partenkichen, Saksa

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Chamonix, Ranska

Alppihiihto: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Otepää, Viro

Yhdistetty: 10 km (peruttu)

Feldberg, Saksa

Freestyle: Ski Cross, miehet ja naiset (peruttu)

Falun, Ruotsi

Maastohiihto: 10 km (v), naiset

Hinzenbach, Itävalta

Mäkihyppy: HS90, naiset

Willingen, Saksa

Mäkihyppy: HS145, miehet (peruttu)

12.2.

Calgary, Kanada

Freestyle: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

13.2.

Calgary, Kanada

Freestyle: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Calgary, Kanada

Lumilautailu: Halfpipe, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lackenhof, Itävalta

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet ja naiset (peruttu)

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Sekaviesti (2x6 km + 2x7,5 km)

14.2.

Calgary, Kanada

Lumilautailu: Slopestyle, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Calgary, Kanada

Lumilautailu: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Calgary, Kanada

Freestyle: Halfpipe, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lackenhof, Itävalta

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, joukkuekilpailu (peruttu)

Tauplitz / Bad Mitterndorf, Itävalta

Mäkihyppy: HS235, karsinta, miehet (peruttu)

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Pikamatka 7,5 km, naiset

Calgary, Kanada

Freestyle: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

15.2.

Yanqing, Kiina

Alppihiihto: Syöksy, miehet (peruttu)

Kranjska Gora, Slovenia

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Tauplitz / Bad Mitterndorf, Itävalta

Mäkihyppy: HS235, miehet

Kranjska Gora, Slovenia

Alppihiihto: Suurpujottelu, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Östersund, Ruotsi

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 10 km (v), naiset

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Pikamatka 10 km, miehet

Tbilisi, Georgia

Freestyle: Hypyt, miehet ja naiset (peruttu)

Östersund, Ruotsi

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 15 km (v), miehet

Moskova, Venäjä

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

16.2.

Yanqing, Kiina

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (peruttu)

Kranjska Gora, Slovenia

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Tauplitz / Bad Mitterndorf, Itävalta

Mäkihyppy: HS235, miehet

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Takaa-ajo 10 km, naiset

Kranjska Gora, Slovenia

Alppihiihto: Pujottelu, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Östersund, Ruotsi

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 15 km (p), takaa-ajo, miehet

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Takaa-ajo 12,5 km, miehet

Östersund, Ruotsi

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 10 km (p), takaa-ajo, naiset

Calgary, Kanada

Lumilautailu: Slopestyle, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

18.2.

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Normaalimatka 15 km, naiset

Åre, Ruotsi

Maastohiihdon Ski Tour 2020: Sprintti (v), miehet ja naiset

19.2.

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Normaalimatka 20 km, miehet

20.2.

Storlien-Meraker, Norja

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 34 km (v), yhteislähtö, naiset

Rasnov, Romania

Mäkihyppy: HS97, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Storlien-Meraker, Norja

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 34 km (v), yhteislähtö, miehet

klo 16.15

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Parisekaviesti

21.2.

Ljubno, Slovenia

Mäkihyppy: HS94, karsinta, naiset (peruttu)

Cras-Montana, Sveitsi

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)(korvaa Rosa Hutorin)

Rasnov, Romania

Mäkihyppy: HS97, miehet

22.2

Niigata Yuzawa Naeba, Japani

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Niigata Yuzawa Naeba, Japani

Alppihiihto: Suurpujottelu, miehet 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Tazawako, Japani

Freestyle: Kumpareet, miehet ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Pyeongchang, Etelä-Korea

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Sunny Valley, Venäjä

Freestyle: Ski Cross, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Trondheim, Norja

Yhdistetty: HS138

Cras-Montana, Sveitsi

Alppihiihto: Syöksy, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Ljubno, Slovenia

Mäkihyppy: HS94, joukkuekilpailu, naiset

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Viesti (4x6 km), naiset

Rasnov, Romania

Mäkihyppy: HS97, miehet

Trondheim, Norja

Maastohiihdon Ski Tour 2020: Sprintti (p), miehet ja naiset

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Viesti (4x7,5 km), miehet

Trondheim, Norja

Yhdistetty: 10 km

Raubitshi, Valko-Venäjä

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

23.2.

Niigata Yuzawa Naeba, Japani

Alppihiihto: Pujottelu, miehet (peruttu)

Tazawako, Japani

Freestyle: Parikumpareet, miehet ja naiset (peruttu)

Sunny Valley, Venäjä

Freestyle: Ski Cross, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Trondheim, Norja

Yhdistetty: HS138

Cras-Montana, Sveitsi

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, naiset, 1. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Trondheim, Norja

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 15 km (p), takaa-ajo, naiset

Ljubno, Slovenia

Mäkihyppy: HS94, naiset

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Yhteislähtö 12,5 km, naiset

Trondheim, Norja

Maastohiihdon Ski Tour 2020: 30 km (p), takaa-ajo, miehet

Cras-Montana, Sveitsi

Alppihiihto: Alppiyhdistetty, naiset, 2. kierros (siirryt toiseen palveluun)

Antholz-Anterselva, Italia

Ampumahiihdon MM: Yhteislähtö 15 km, miehet

Trondheim, Norja

Yhdistetty: 10 km

28.2.

Deštné, Tšekki

Freestyle: Big Air, karsinta, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (peruttu)

Almaty, Kazakstan

Freestyle: Hypyt, miehet (siirryt toiseen palveluun) ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lahti, Suomi

Mäkihyppy: HS130, karsinta, miehet

Lahti, Suomi

Mäkihyppy: HS130, miehet (korvaa Rukan perutun osakilpailun)

Deštné, Tšekki

Freestyle: Big Air, naiset (peruttu)

29.2.

Lahti, Suomi

Yhdistetty: HS130, parikilpailu

La Thuile, Italia

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, naiset (siirryt toiseen palveluun)

Lahti, Suomi

Maastohiihto: 10 km (p), naiset

Hintestoder, Itävalta

Alppihiihto: Supersuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Lahti, Suomi

Maastohiihto: 15 km (p), miehet

Lahti, Suomi

Yhdistetty: 2x7,5 km, parikilpailu

Lahti, Suomi

Mäkihyppy: HS130, joukkuekilpailu, miehet

Deštné, Tšekki

Freestyle: Big Air, miehet (siirryt toiseen palveluun)

Blue Mountain, Kanada

Lumilautailu: Parisuurpujottelu, miehet (siirryt toiseen palveluun)ja naiset (siirryt toiseen palveluun)

Parikumpareet
Getty Images

Lue myös:

Palander ja Jauhojärvi saavat rinnalleen Kuningaskotkan ja Tube-tähdet – Urheilustudio tuo talvilajien kisat ja suositut kasvot taas ruutuun

Ylivoimaisia voittoja, sadasosien tappioita, ylilyöntejä, suuria tunteita – palaa viime hiihtokauden tunteikkaisiin huippuhetkiin

Kristallipallojahti alkaa! Näin ampumahiihdossa, hiihdossa, mäkihypyssä, yhdistetyssä, lumilautailussa ja alppilajeissa kisataan

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat