Kaikki Yle Urheilun MM-rallisisällöt löytyvät osoitteesta yle.fi/mmralli.
Tomi Tuominen on Yle Urheilun uusi rallikasvo. Tuominen on jatkossa suuressa osassa Ylen MM-rallilähetyksissä, sillä hän kiertää toimittajana kaikki tulevan kauden kilpailut.
– Liityn Yle Urheilun tiimiin suurin odotuksin ja todella innoissani. Ympäristö on minulle uusi, mutta osa porukasta on vanhoja tuttuja. Fiilis on odottava ja upea, Tuominen kuvailee.
Tuominen siirtyy tehtävään C Moren F1-studioisännän roolista. Tuominen on tehnyt pitkän uran MTV:llä, jossa hän on muun muassa ankkuroinut Tulosruutua, selostanut jääkiekon MM-kisoja ja formuloita.
MM-rallin ystävät tuntevat Tuomisen kuitenkin ennen kaikkea kartanlukijana. Tuominen on lukenut nuotteja MM-ralleissa kolmella eri vuosikymmenellä. Kaudella 2008 hän kiersi kokonaisen MM-sarjan Suzukilla Toni Gardemeisterin rinnalla. Kaiken kaikkiaan Tuominen on lukenut nuotteja 34 MM-rallissa.
– Tomilla on poikkeuksellisen vahva side moottoriurheiluun ja etenkin ralliin. On selvää, että vastaavaa kokemusta ei ole kenelläkään toisella rallitoimittajalla, ei Suomessa tai maailmalla, Yle TV2:n kanavapäällikkö Sasha Ikonen kuvailee.
– Uskon pitkän kokemukseni lajista antavan lähetyksille sellaisia näkökulmia, joita ilman kokemustani en pystyisi antamaan, Tuominen pohtii.
Tuominen syntyi todelliseen ralliperheeseen, sillä hänen molemmat vanhempansa ovat harrastaneet lajia jo 60-luvulta lähtien.
– Isäni saavutti kartanlukijana tänä vuonna historic-luokan EM-sarjassa pronssia. Itse olen toiminut kartanlukijana vuodesta 1991, Tuominen kertoo.

Tuominen kiersi edellisen kerran aktiivisesti MM-sarjaa kaudella 2014, jolloin hän luki nuotteja Hyundailla ajaneelle Juho Hänniselle kuudessa kilpailussa. Tuolloin kaksikko sijoittui Jyväskylän MM-rallissa kuudenneksi. Parivaljakko nähtiin MM-rallipoluilla myös tänä vuonna, kun Hänninen pyysi Tuomisen rinnalleen Sardinian MM-ralliin, jossa Hänninen ajoi Tommi Mäkisen Toyota-tallin neljättä autoa.
– Uuden sukupolven WRC-autot ovat jotain aivan muuta mihin olin tottunut, Tuominen sanailee.
Uusi rallikausi alkaa 23. tammikuuta perinteiseen tapaan Monte Carlosta. Tuominen on itse osallistunut legendaariseen kilpailuun viidesti.
– Kisa on yksi suosikeistani. Odotan jo kuumeisesti ensimmäisen erikoiskokeen starttia.
Lue myös: