Real Madrid nollasi Barcelonan – katso La Ligan tuoreet tulokset ja otteluraportit

La Ligassa pelattiin viisi ottelua sunnuntaina. Voittajia olivat Sevilla, Athletic Bilbao, Getafe ja Real Madrid. Sarjaa johtaa Barcelona, joka on kaksi pistettä Real Madridia edellä.

Sevilla - Osasuna 3‑2

Sevilla vei voiton vajaamiehisestä Osasunasta lukemin 3-2. En-Nesyri kunnostautui maalinteossa ja iski 2 joukkueensa maaleista. Osasuna joutui vajaamiehiseksi 54. minuutilla Herreran ulosajon jälkeen.

Athletic Bilbao - Villarreal 1‑0

Villareal kaatui, kun Athletic Bilbao otti 1-0 -voiton. Ottelun voittomaalin iski rangaistuspotkulla Athletic Bilbaon Garcia 56. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 12 keltaista korttia. Athletic Bilbao keräsi yhteensä kuusi varoitusta ja Villareal kuusi varoitusta.

Espanyol - Atlético 1‑1

Espanyol ja Atlético Madrid pelasivat 1-1 -tasapelin. Atlético Madridin Niguez sinetöi loppulukemat tasoitusmaalillaan 47. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Espanyol keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Atlético Madrid neljä varoitusta.

Mallorca - Getafe 0‑1

Getafe kaatoi Mallorcan La Ligassa luvuin 0-1. Voittomaalin teki Maksimovic 67. minuutilla. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä yhdeksän keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Mallorcan Sevilla.

Real Madrid - Barcelona 2‑0

Real Madrid otti voiton Barcelonasta lukemin 2-0. Real Madrid oli ottelussa niskan päällä laukauksilla 14-6 siitä huolimatta, että Barcelona piti palloa 56 prosenttia ottelusta.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Barcelona255517446229
Real Madrid255315824617
Sevilla264613763727
Getafe264513673725
Atlético2644111142919
Real Sociedad254313484331
Valencia264111873738
Villarreal2638115104336
GRA2637114113231
Athletic Bilbao263481082522
Levante2632102143139
Osasuna263171093338
Alavés263187112836
Betis263079103642
Valladolid262961192229
Eibar252776122537
Celta Vigo2625510112234
Mallorca262264162643
Leganés262048141938
Espanyol262048142345

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).